سمپاشی بيد
نوشته شده توسط "By negindasht"   

بيد لباس نوعی حشره است از راسته پولک‌بالان (Lepidoptera).

الف- بیولوژی حشره بید:

   

  حشره بید پروانه کوچکی است با نام علمی tincola biseliella به رنگ زرد که طول بدن آن ۱۲-۹ میلیمتر می باشد . پروانه های ماده در طول ۳-۲ هفته از عمر خود در حدود صد تخم در محل تاخوردگی های فرش و یا سایر منسوجات پشمی می گذارند . تخم های این پروانه در یکی از مراحل عمر خود به صورت « لارو » در می آیند ، اگر خسارات حاصل از بید روی پشم شود و متوجه می شویم خسارات توسط بید بالغ نیست ، بلکه توسط نوزاد اوست ، یعنی همان لارو که برای رشد خود از پروتئین موجود در پشم تغذیه نموده و با تنیدن تار درروی پشم و حفر دالان هایی در داخل الیاف به آن صدمه می زنند و پس از تبدیل شدن به بید ، دوباره تخم گذاری می کنند ، به این ترتیب تعداد لارو ها افزایش می یابد . یک حشره بید قادر است پس از چهل نسل در حدود ۴۲ کیلوگرم پشم را نابود کند و در نتیجه میزان تخریب فرش نیز زیاد می شود . در کل دو نوع بید وجود دارد که به پشم صدمه می زند:

  ۱- بید لباس تحت عنوان Moth
  ۲- بید قالی تحت عنوان Beethe

  ب – روشهای مبارزه با بید :

   با تمام خطرهایی که بید برای فرش دارد مبارزه با آن به طور کامل امکان پذیر و آسان است . بید از زمان قدیم شناخته شده بود و در هر دوره ای روشهایی برای مبارزه با آن ایجاد شده بود ، اما به طریقه صنعتی و در مقیاس بزرگ به کار گرفته نشده اند ، مانند سرد کردن با استفاده از مواد طبیعی . در ایران و برخی از نقاط دنیا مرسوم است که فرشها را لوله و یا تا کرده و در میان آن ها حبه های نفتالین و یا کافور قرار می دهند تا بخارهای متصاعده از این مواد محیط زیست را برای این حشره نامناسب سازد ، که البته در روش های سنتی احتمال نابودی 100% چرخه زیستی این حشره وجود ندارد.

   چهار روش عمده برای مبارزه با بید وجود دارد :

   ۱- مسموم کردن محیط تغذیه و تنفس لارو : در این روش از بخارات مسمومی استفاده می شود که برای لارو کشنده می باشد . البته علاوه بر لارو خود بید نیز از بین می رود ، اما تخم بید باقی می ماند . پس کاربرد این روش دائمی نیست . موادی که در این روش استفاده می شود نباید برای انسان مضر باشد ، مثلاً سیانید هیدروژن(HCN) برای خود انسان نیز خطرناک است و نباید بکار رود . در گذشته از گاز(SO2) برای این منظور استفاده می شده که مقدار زیاد آن نیز برای انسان مضر است.

   ۲- جلوگیری از خسارت بید با روش سرد کردن : در این روش کالای پشمی را در سرما نگهداری می کنند ، مثلاً در انگلستان و آمریکا جهت نگهداری پوست خز از این روش استفاده می شود . در این روش بید از بین نمی رود بلکه به خواب می رود و در صورت گرم شدن ، فعالیت خود را شروع می کند ، تنها کاری که می توان انجام داد این است که با گرم کردن و سرد کردن متوالی لارو ها را از بین برد . بعنوان مثال : کالا ابتدا در دمای (۸- سانتیگراد ) و بعد در دمای (۱۰ درجه سانتیگراد) قرار داده می شود . این عمل چند بار تکرار می شود . بعد از تکرار این عمل و از بین رفتن لارو ها ، می توان کالا را در دمای (۵-۴) درجه برای مدت زمان طولانی و به دور از آسیب بید نگهداری نمود .


   مسموم کردن لارو از طریق خوردن کالای مسموم :

   در این روش پشم مسموم و آلوده می شود که در صورت خورده شدن پشم توسط لارو ، لارو از بین می رود . این مواد جذب پشم می شوند و از ثبات شستشویی نسبتاً خوبی برخوردار می باشند . از ویژگی هایی که این مواد باید داشته باشند عبارتند از :

   • ۱- بر خصوصیات فیزیکی الیاف ، مانند : زیردست و استحکام الیاف اثر نامطلوب نداشته باشند .
   • ۲-رنگی نباشند ، زیرا باعث لگه گذاری بر روی پشم می شوند .
   • ۳-از نظر شیمیایی اثر سوء بر ثبات رنگ نداشته باشند .
   • ۴-برای انسان ایجاد حساسیت یا مسمومیت نکند .
   • ۵- قیمت آنها مناسب باشد .

   تحقیقات دامنه داری برای مواد ضد بید انجام گرفته که مواد تولید شده تا حد امکان ویژگی های ذکر شده در بالا را داشته باشند . امروزه از ترکیبات آلی جدیدی استفاده می شود که شرکت مهندسی نگین دشت با بیش از ربع قرن تجربه تنها با استفاده از مواد الی روز دنیا بدون هیچ گونه  آسیب و یا لکی بر روی فرش و البسه شما عزیزان مشکل بید شما رادر کمترین زمان ممکن ریشه کن می نماید.

    

    


    

   نظرات  

    
   +2 #1 setareh 1391-09-11 15:39
   سلام
   می خواستم بدانم بید از کجا وارد منزل می شود؟راهکارهای جلوگیری از ورود آن را چیست
   نقل قول
    

   اضافه‌ كردن نظر

   به سایت رسمی شرکت مهندسی نگین دشت خوشامدید::
   چنانچه شما بزرگواران در عرصه "دفع و کنترل آفات" سوالاتی را مطرح نمایید ، کارشناسان این شرکت درکوتاه ترین زمان ممکن پاسخ گوی شما میباشند!


   کد امنيتي
   باز خوانی تصویر امنیتی

   Slideshow is powered by negindasht
   Design by Next Level Design / Script by vosooghi!