سمپاشی موریانه

 

موریانه

بیولوژیک و کنترل موریانه های زیرزمینی

مقدمه:

موریانه از راستۀ Isoptera ، حشراتی با اندازه های کوچک که به صورت دسته جمعی زندگی می کنند. که به لحاظ زندگی و ساختار اجتماعی تکامل زیادی پیدا کرده اند.

موریانه ها مهم ترین آفت و نابود کنندۀ ساختارهای چوبی بخصوص در مناطق جنوبی ایران به شمار می آیند. بر اساس تحقیقات به عمل آمده ، موریانه ها سالانه بیش از دویست میلیارد تومان خسارت به کشور وارد می کنند ، مهم ترین گونه از موریانه هایی که در ایران زیست می کنند موریانه های زیرزمینی هستند حرکات و ساختار زندگی آن ها در زیرزمین می باشد. موریانه ها حشراتی اجتماعی هستند که در لانه ها به صورت کلونی یا به طور معمول در زیرزمین یافت می شوند که معمولاً  در نزدیکی درختان ، کندۀ چوب ، انبارهای چوب ، پالت ها، پالت های چوبی، دیوارهای خشتی که ملات آن ها  را عناصر چوبی مانند کاه و کلش پوشانده تغذیه می کنند.

هر کلونی از موریانه ها یک پادشاه ،یک ملکه ( به رنگ قهوه ای ) دارد. هر ملکه قادر به تولید هزاران میلیون تخم در هر سال را دارد. در این کلونی ها علاوه بر پادشاه و ملکه سربازانی به عنوان محافظان کلونی وجود دارند. موریانه های سرباز مجهز به سر بزرگ و فک و آروارۀ بزرگ هستند.

 

نابودی موریانه, ریشه کنی موریانه, سمپاشی موریانه, سم پاشی موریانه, سمپاشی فروش موریانه

این موریانه ها در مقابل اشغالگرانی نظیر مورچه ها که دشمن اصلی آن ها تلقی می شوند کلونی ها را از تهاجم آن ها محافظت می کند. اما بیشتر جمعیت کلونی موریانه ها را کارگران سفید تشکیل می دهند ، که عده ای از آن ها محافظ ملکه ، عده ای وظیفۀ محافظت از لاروها و عده ای نیز مسئولیت جستجوی غذا و اطلاع دادن به سایر موریانه ها را به عهده دارند. هنگامی که تعداد کلونی ها افزایش می یابد کارگران لانه و محل انبار غذا را گسترش می دهند. در کلونی های بالغ 200 هزار تا 2 میلیون کارگر زندگی می کنند.

مطالعات نشان داده موریانه های منتخب از یک کلونی مسافت هایی تا حدود 3  هکتار در جهت پیدا کردن غذا طی می کنند . در برخی از مناطق چندین کلونی از موریانه ها در کنار یکدیگر به صورت مصالحت آمیز زندگی می کنند. که همین مطلب ما را بر این می دارد تا دقت بیشتری در خرید منزل داشته باشیم. چرا که در مناطقی که به مناطق موریانه خیز معروف می باشد احتمال آن می رود که شاید روزی موریانه ها بتوانند راهی برای نفوذ به منزل ما پیدا کنند که در ادامۀ این مطلب تا حدودی به مسائل پیشگیرانه از نفوذ موریانه ها اشاره می شود.

 

 

علائم فعالیت موریانه ها:

در مناطقی که موریانه خیز می باشند مانند جنوب ایران و یا حتی برخی از مناطق تهران نظیر منطقۀ طرشت – باغ فردوس- لویزان  - نیاوران و ... بایستی قبل از خرید ملک از سلامت خانه اطمینان حاصل گردد و سالیانه به صورت مرتب منزل را بازرسی در مقابل حملۀ موریانه ها انجام داد. این نکته قابل ذکر است بعضی از نشانه ها به صورت غیر منتظره و تصادفی پدیدار می شوند که در این زمان پیشنهاد می شود قبل از هر گونه اقدامی با کارشناسان شرکت نگین دشت تماس گیرید چرا که برخی از اقدامات خودسرانه سبب می شود تا رگه های موریانه از یک نقطه به نقاط مختلف پخش گردد که در این صورت نحوۀ مبارزه با آن ها مشکل تر می شود.

 

 

نابودی موریانه, ریشه کنی موریانه,

حرکت و هجوم موریانه ها:

کلونی موریانه ها معمولاً درطول 5- 3 سال بالغ شده و شروع به ازدحام جمعیت می کنند. اکثر موریانه ها در اوایل پاییز تا ابتدای زمستان و از ابتدای بهار تا اواسط تابستان شروع به ازدیاد می کنند.

معمولاً موریانه ها در طول روزهای گرم و بارانی فعالیتشان شدت بیشتری پیدا می کند، که در این زمان موریانه های کارگر برای پیدا کردن منبع غذایی حرکت خود را از زیر زمین به سطح شروع می کنند. که ما حتی الامکان بایستی در منزل وسایلی که مواد آن ها را چوب تشکیل می دهد به صورت مستمر بازدید کنیم و در منازلی که حمله صورت می گیرد در ابتدا بایستی منابع چوبی مانند کمدها ، مبلمان ، بوفه از سطح دیوار به میزان 10 سانتیمتر فاصله ایجاد کنیم. این نکته قابل ذکر است موریانه های بالدار تا حد زیادی به مورچه ها مشابهت دارد که برای تشخیص و شناسایی موریانه ها از مورچه ها شما می توانید با کارشناسان شرکت مهندسین نگین دشت با شماره تلفن 88330133 تماس حاصل فرمایید.

لوله های گلی:

موریانه ها بر خلاف مورچه ها در محیط های باز پرسه نمی زنند. موریانه ها از طریق تونل های زیر زمینی که معمولاً قطر آن ها به اندازۀ یک مداد می باشد راه های ارتباطی خود را که معمولاً رگه می نامند به یکدیگر متصل می کنند. ساختار این لوله ها به اصطلاح گلی است که از خاک و ذرات چوب و مواد سلولزی ساخته می شود.

 

 

سمپاشی موریانه, سم پاشی موریانه, سمپاشی فروش موریانه

در مواردی که موریانه ها به سطح زمین می آیند از طریق این لوله ها حمله ور می شوند. با شکستن این لوله ها می توان فعالیت موریانه ها را مشاهده نمود اما زمانی که لوله ها خالی است به این معنا نیست که موریانه  فعالیتش از بین رفته از طرفی آن ها این توانایی را دارند تا لوله های گلی آسیب دیده را مجدداً بازسازی نمایند. لوله های قدیمی معمولاً شکننده و خشک می باشند. نکتۀ بسیار مهم این است کسانی که این لوله ها را برای اولین بار می بینند ، پیشنهاد می شود: قبل از هر اقدامی با کارشناسان شرکت مهندسین نگین دشت تماس گرفته تا با روش های علمی و صحیح اقدامات لازم در خصوص موریانه زدایی انجام گیرد، چرا که تنها با بازرسی کارشناسان این شرکت می توان به صورت دقیق میزان خسارت و آلودگی را تخمین زد.

لوله هایی که در سقف یا در طبقات بالایی مشاهده می شود نشانه ای از هجوم  هوایی ( هجوم ثانویه) این حشرات می باشد.

اکثراً هجوم ثانویه زمانی پدیدار می شود که رطوبت و مواد غذایی در دسترس موریانه ها به میزان کافی وجود داشته باشد.

 

 

 

اشکال لوله های گلی:

نابودی موریانه, ریشه کنی موریانه, سمپاشی موریانه, سم پاشی موریانه

 

1- لوله در قسمت بیرونی دیوار

2- لوله های حلق آویز از تیرچه طبقات

3- لوله های مستقر روی دیوار های حاوی خاستر

4- لوله های روی دیوار داخلی

5- لوله های سقفی

6- لوله های داخل کاغذ دیواری

7- لوله در بلوک داخلی

8- لوله ها در کنار قرنیز های دیوار

9- لوله بر روی پارکت – کف

آسیب موریانه ها

تفاوت مورچه, موریانه

معمولاً تصور می شود که موریانه ها فقط از چوب تغذیه می کنند اما نکته مهم این است که موریانه ها از هر موادی که حاوی سلولز باشد ، تغذیه می کنند و برخی از نژادهای موریانه ها توانایی آن را دارند که برای یافتن غذا حتی از دیوار های سیمانی نفوذ می کنند در واقع هیچ چیزی نمی تواند از دندان های تیز موریانه در امان باشد گاهی از طریق مواد غیر سلولزی نظیر پلاستیک یا فوم نیز وارد می شوند. بعضی از تحقیقات شرکت نگین دشت نشان می دهد که کلونی هایی که شامل 000/60 کارگر هستند در کمتر از یک ماه یک قطعه چوبی 1*0.2 متر را مصرف می کنند، البته آسیب های ناشی از موریانه ها به عوامل مختلفی مانند دما ، رطوبت و میزان دسترسی مواد غذایی بستگی دارد اما آن چیزی که زندگی موریانه ها را از سایر حشرات مجزا می سازد این است که موریانه ها در هیچ یک از فصول سال از فعالیت نمی ایستند و مانند سایر حشرات به خواب زمستانی نمی روند. معمولاً آسیب های جدی در طول فعالیت 5- 3 سال از موریانه ها در منزل ایجاد می کنندو مهم ترین مسئله و عاملی که ما را بر آن می دارد تا خطر حملۀ موریانه ها را جدی بپنداریم. این است که موریانه ها با توجه به نحوۀ زندگی آن ها در زیر زمین و دور از دید انسان بنیاد و ساختار منزل را مورد حمله قرار می دهند .

جستجو از نشانه های تغذیه موریانه ها:

1- صدای چوب توخالی که در اثر ضربه زدن به آن این صدا قابل تشخیص می باشد.

2- چوب های نازکی که به راحتی به وسیلۀ چاقو و آچار خط می افتد.

3- لانه های نازک شن ( قهوه ای و خاکستری سطحی که در مکان های آسیب دیده به وجود می آید.)

4- خردگی و نازک شدن سطح چهار چوب درها ( چهار چوب های چوبی)

 

نابودی موریانه, ریشه کنی موریانه, سمپاشی موریانه, سم پاشی موریانه, سمپاشی

نکته: این مسئله بسیار قابل اهمیت است که خسارت موریانه ها تنها مربوط به وسایل چوبی نبوه بلکه آن ها می تواند  صدمات جدی را به مواد عایق و سایر متریال های منزل ایجاد کند.

 

اگر متوجه شدید موریانه ها به منزلتان هجوم آورده چه باید کرد؟

1- وحشت نکنید و خونسردی خود را حفظ کنید.

2- از آن جائیکه بحث موریانه زدایی یکی از تخصصی ترین و مهم ترین شاخه های رشتۀ دفع آفات به حساب می آید پیشنهاد می گردد با شرکت نگین دشت تماس حاصل فرمایید تا در کمترین زمان ممکن کارشناسان شرکت مکان های آلوده را بازدید کنند تا با روش ها و دستگاه های روز دنیا میزان خسارت و آلودگی موریانه ها تخمین زده شود، سپس با ارزیابی میزان آلودگی مسیرهای نفوذ موریانه ها بهترین روش ممکن در جهت موریانه زدایی انجام گیرد.

این نکته قابل ذکر است که موریانه ها در مدت زمان کوتاه خسارت مهمی را به شما وارد نمی کنند اما اگر هر چه سریع تر روش های مبارزه انجام گیرد در ابتدا درصد خسارت وارده کاهش می یابد و هزینه شما نیز برای مبارزه کاهش پیدا می کند.

 

نابودی موریانه, ریشه کنی موریانه, سمپاشی موریانه, سم پاشی موریانه, سمپاشی

چند سؤال  برای شما به وجود می آید؟

1- چگونه مشکل شما گسترش می یابد؟

2- چه روش هایی برای از بین بردن فعالیت موریانه ها مثمر ثمر است؟

3- چه میزان هزینه باید بکنیم؟

4- شرکت چه نوع گارانتی را به شما پیشنهاد می کند؟

5- آیا ریشه کنی در بحث مبارزه با موریانه صورت می گیرد؟

 

 

سؤال های دیگری که شما عزیزان همواره در بحث مبارزه با موریانه در نظر دارید:

برای پاسخ گویی به این سؤالات پیشنهاد می شود با شمارۀ تلفن 88330133 شرکت مهندسین نگین دشت تماس گرفته تا بهترین کارشناسان دفع آفات در کشور ارتباط مستقیم را برقرار کرده و سؤالات خود را با کارشناسان این شرکت مطرح نمایند.

چرا خودتان نباید کاری انجام دهید؟

اگر چه داروهایی برای از بین بردن موریانه در مغازه های سم فروشی وجود دارد ولی از آن جا تمام این مبارزات به صورت سطحی صورت می گیرد نه تنها باعث از بین بردن موریانه ها نمی شود بلکه مشکل را حادتر می کند چرا که رگه ها و کلونی ها از تمرکز در یک مکان باعث پخش شدن و گسترش سطح فعالیت موریانه ها می شود همان طور که اشاره شد موریانه ها زندگی و ساختار بسیار پیچیده و منظمی را دارند هر چند با سم پاشی تعدادی از موریانه ها از بین می رود و یا فعالیت های آن ها برای مدت محدودی متوقف می گردد اما کنترل و نابودی کامل صورت نمی گیرد.

شرکت مهندسین نگین دشت افتخار دارد با بیش از ربع قرن سابقه رکوددار موریانه زدایی در ایران باشد و از این رو پیشنهاد می گردد در صورت مواجه با حملۀ موریانه ها بدون هیچ گونه هزینه ای با کارشناسان این شرکت تماس حاصل فرمایید.تا بازدید از محل توسط کارشناسان ما انجام گیرد.

در پایان قابل ذکر است تمامی فعالیت های موریانه زدایی شرکت صد در صد تضمینی می باشد. امید است با همکاری یکدیگر محیطی عاری از موریانه و آرامی داشته باشیم.

 


 

 

 برای دیدن تصاویر بر روی عکس کلیک کنید:

 

 termite (1)termite (1)termite (10)termite (11)termite (12)termite (13)termite (14)termite (2)termite (3)termite (4)termite (5)termite (6)termite (7)termite (8)termite (9)

 

 

 

نظرات  

 
#11 علی 1392-05-07 10:26
سلام من در نیشابور ساکن هستم چند وقت است که در کنار درهای چوبی منزلمان لوله های گلی موریانه دیدیم البته زمین خانه را تا 2 متر کندیم هیچ موریانه ای نداشت لطفا راهنمایی کنید ایا در نیشابور نماینگی دارید
نقل قول
 
 
+1 #10 پاسخ کارشناس: 1392-03-17 21:17
نقل قول از ناصر:
با سلام و خسته نباشید
من در شهر رشت زندگی می کنم و مدتی است که از یکی از مبل هایم صدای خش خش (شبیه صدای جویدن چوب) می آید.
.
پاسخ کارشناس:
مشکل شما موریانه نمی باشد در بین حشرات فقط موریانه چوب خوار نیست بلکه طیف وسعی از حشرات چوبخوار هستند.
نقل قول
 
 
#9 پاسخ کارشناس: 1392-03-17 21:13
نقل قول از بهرام منوچهری:
با سلام متاسفانه ما در کمد دیواری منزل موریانه دیدیم این در حالی است که آشپز خانه ما کابینت ام دی اف دارد و نمی توان از دیوارفاصله گرفت چه راهکاری پیشنهاد میفرمایید با تشکر

شما بایستی شرکتی معتبر و با تجربه را برای مبارزه انتخاب نماید . با فاصله دادن وسایل که موریانه های شما ازبین نمی رود بلکه راه حل اساسی مبارزه می باشد.
نقل قول
 
 
+4 #8 حسین 1392-02-22 08:50
سلام خسته نباشید
خانه من نوساز است وتماماً از بتن ساخته شده ولی از یک نقطه نز یک به سطح زمین بر روی دیوار تا به حال 2 بار موریانه ها سوراخی ایجاد کرده وبیرون آمده اند برای دفع کامل موریانه باید چکار کنم
ساکن یکی از روستاهای شرق اصفهان می باشم
نقل قول
 
 
+2 #7 بهرام منوچهری 1392-02-20 22:58
با سلام متاسفانه ما در کمد دیواری منزل موریانه دیدیم این در حالی است که آشپز خانه ما کابینت ام دی اف دارد و نمی توان از دیوارفاصله گرفت چه راهکاری پیشنهاد میفرمایید با تشکر
نقل قول
 
 
+2 #6 پاسخ کارشناس 1391-12-14 22:14
نقل قول از ناهید:
درود
خسته نباشید
می خواستم یک مشاوره جهت ریشه کنی موریانه یا حشرات مشابه قبل از ساخت ملک با شما داشته باشم.
یک قطعه زمین در منطقه دیزبن جنوبی در ایتان گیلان خریداری شده که هنوز خاک برداری انجام نشده.
آیا امکان شناسایی وجود چنین حشراتی و ریشه کنی آنها قبل از خاک برداری و ساخت ملک وجود دارد؟
لطفا راهنمایی کنید.
ضمنا این قطعه زمین در دامنه کوه قرار دارد.
با سپاس

پاسخ کارشناس:
باسلام و خوشامدگوی
یکی از مهمترین راه مبارزه با موریانه پیشگیری و بهسازی محیط بخصوص در مرحله قبل از ساخت است.شما در ابتدا بایستی تحقیق فرمایید که ایا همسایگان کناری منزل شما آلوده به موریانه هستتند یا نه.
در صورت آلودگی به موریانه شرکت نگین دشت می تواند در تمامی مراحل ساخت ، مشاوره و اقدامات لازم را برای پیشگیری و بهسازی محیط انجام دهد.
نقل قول
 
 
+1 #5 ناهید 1391-12-09 14:14
درود
خسته نباشید
می خواستم یک مشاوره جهت ریشه کنی موریانه یا حشرات مشابه قبل از ساخت ملک با شما داشته باشم.
یک قطعه زمین در منطقه دیزبن جنوبی در ایتان گیلان خریداری شده که هنوز خاک برداری انجام نشده.
آیا امکان شناسایی وجود چنین حشراتی و ریشه کنی آنها قبل از خاک برداری و ساخت ملک وجود دارد؟
لطفا راهنمایی کنید.
ضمنا این قطعه زمین در دامنه کوه قرار دارد.
با سپاس
نقل قول
 
 
+1 #4 محسن 1391-11-18 12:20
با سلام
قسمتی سقف خانه ما مورد حمله موریانه قرار گرفته! سقف و دیوارها از جنس آجری است. ولی قسمتی از روی سقف قبلا یک پوشش کاه گل به عنوان پیشگیری کننده از نفوذ آب داشته که حالا روی آن بتن شده و و پوشش ایزوگام دارد. محل زندگی ما کاشان است. آیا در کاشان نمایندگی شرکت شرکت شما وجود دارد؟
.....................................................................................................................................
پاسخ کارشناس:
باسلام و خوشامدگوی
جهت موریانه زدایی شما با دفتر تهران هماهنگ کنید.
نقل قول
 
 
+3 #3 شاپور 1391-09-19 20:01
باعرض سلام من به تازگی یک ست مبلمان چوبی خریداری نموده ام که متاسفانه جدیدا متوجه جویدن مبل بزرگ توسط موریانه شدم با توجه به این که من شهررشت زندگی میکنم می خواستم بپرسم ایا شرکت شما درگیلان نمایندگی دارد وشماره تماس
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
پاسخ کارشناس
باسلام و خوشامدگوی
شما بایستی جهت هماهنگی با دفتر تهران تماس حاصل فرمایید.
نقل قول
 
 
#2 sanaz 1391-09-11 15:28
سلام
آیا امکان دارد فرق ظاهری بین مورچه و موریانه را برایمان بگویید؟
نقل قول
 
 
+5 #1 hossein 1391-09-08 20:31
سلام خسته نباشید تمام اتاق های ما دیوارشان مورد حجوم موریانه قرار گرفته دیوار های ما گچکاری شده هستند ولی باز هم نفوظ میکنند نمای بیرون دیوار هم سنگی هست ما در جنوب کشور زندگی میکنیم میخواستم بدونم بهترین سم برای این موریانه ها چه سمی میباشد
تشکر از توجه شما
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
پاسخ کارشناس:
باسلام و خوشامدگوی
سموم موریانه در مغازه های سم فروشی وجود دارد ولی از آن جاکه تمام این مبارزات به صورت سطحی صورت می گیرد نه تنها باعث از بین بردن موریانه ها نمی شود بلکه رگه ها و کلونی ها پخش می شود همان طور که اشاره شد موریانه ها زندگی و ساختار بسیار پیچیده و منظمی را دارند هر چند با سم پاشی تعدادی از موریانه ها از بین می رود و یا فعالیت های آن ها برای مدت محدودی کم می گردد اما کنترل و نابودی کامل صورت نمی گیرد.
بهترین راه برای خاص شدن از شر موریانه این است شما شرکت معتبری را برای مبارزه انتخاب نمایید.
نقل قول
 

اضافه‌ كردن نظر

به سایت رسمی شرکت مهندسی نگین دشت خوشامدید::
چنانچه شما بزرگواران در عرصه "دفع و کنترل آفات" سوالاتی را مطرح نمایید ، کارشناسان این شرکت درکوتاه ترین زمان ممکن پاسخ گوی شما میباشند!


کد امنيتي
باز خوانی تصویر امنیتی

Slideshow is powered by negindasht
Design by Next Level Design / Script by vosooghi!