اخبار علمی و پژوهشی
دستگاه دور کننده حشرات و جانوران موذی
نوشته شده توسط "By negindasht"   

 

آیا براستی دستگاه اولتراسونیک میتواند باعث دوری حشرات و جانوران موذی شود؟!

چند سالی است که در بازار دستگاه های الکتریکی عرضه می شوند که سازندگان و وارد کنندگان آن ها ادعا می کنند با انتشار اصوات ماورای صوت موجب فراری شدن آفات ( اعم از جوندگان یا حشرات) از محل آلوده و یا مرگ آن ها می گردند. به این دستگاه ها اصطلاحاً دورکننده های اولتراسونیک آفات گفته می شود که در کشورهای مختلف دنیا تحت نام ها یا مارک ها و در شکل های مختلفی عرضه می شوند. این دستگاه ها با ایجاد اصواتی با طول موج کوتاه و فرکانس بالا کار می کنند. فرکانس ایجاد شده توسط این دستگاه ها بیش از 20000 هرتز است که اصولا به این صداها اصطلاح ماورای صوت اطلاق می شود. شرکت های عرضه کننده این تجهیزات معمولاً در بروشورهای تبلیغاتی خود می نویسند که صدای ایجاد شده توسط دستگاهشان تنها برای آفات قابل شنیدن بوده  و برای آن ها بسیار آزار دهنده است به طوریکه یا محل را ترک می کنند و یا می میرند.

left مشروح برخی از تبلیغات غیر واقع  این دستگاه ها را با هم مرور می کنیم:

- فراری دهنده حیوانات، پرندگان موذی و حشرات به صورت التراسونیک
- قابل استفاده در سالن های بزرگ، انبار، مزرعه، کارخانه و رستوران ها
- منطقه مؤثر: برای فضای باز تا 8000 فوت مربع (حدود 2500 متر مربع)
- دور کننده حیوانات و پرندگان موذی، موش های صحرایی، موش، کبوتر، سوسک ، زنبور، پشه، عنکبوت و سایر حشرات

سیستم کار این دستگاه در دور کردن موش (Mice & Rat) ، سوسک ، عقرب ، خفاش ، مورچه ، زنبور ، مگس ، عنکبوت ، کنه ، کرم ، موریانه ، ساس ، کک ، هزارپا و جیرجیرک است.
طراحی شده برای منزل ، ویلا ، فروشگاه ، انبار ، کارگاه ، هتل ، رستوران ، قنادی ، کارخانه ، آشپزخانه های صنعتی ، سرویس های بهداشتی ، اماکن عمومی و ...
این دستگاه دارای تاییدیه آمریکا و اروپا می باشد و هیچگونه اثر بر مکانیزم جسمی و عصبی انسان در هر رده سنی و انواع حیوانات خانگی از قبیل سگ ، گربه ، ماهی ، پرنده و... ندارد.اصولاً صداهای قابل شنیدن توسط گوش انسان در محدوده فرکانسی بین 20 تا 20000 هرتز است به این معنا که فرکانس های خارج از این بازه برای انسان قابل شناسایی نیست چرا که پرده صماخ گوش در اثر برخورد این اصوات با سرعت کافی و مورد نیاز برای ایجاد تحریک شنوایی به لرزش در نمی آید. اما حیواناتی نظیر سگ، خفاش و جوندگان، صداهای موجود در محدوده فرکانسی اصوات ماورای صوت را می شنوند. حشراتی نظیر ملخ، اصواتی در بازه فرکانسی 50 تا 100 کیلو هرتز و حشراتی مثل شب پره ها و بال غشائیان تا فرکانس 240 کیلو هرتز را می شنوند. البته این نکته که برخی از حشرات توانایی احساس اصوات ماورای صوت را دارند نمی تواند منتج به این نتیجه گیری شود که توان کشتن آن ها یا فراری دادنشان از محل هدف را داشته باشند.

اصولاً صدا در زندگی حشرات نقش مهمی را ایفا می کند. صداها بیشتر نقش یک واسطه فیزیکی را برای ایجاد ارتباط درون گونه ای به عهده دارند همچنین حشرات از قدرت شنوایی خود ممکن است برای شناسایی دشمنانی چون خفاش حشره خوار استفاده کنند. در هر حال در مورد تأثیر این دستگاه ها بر حشرات می توان گفت که تأثیر دورکنندگی آن ها بر این دسته از آفات تا کنون به اثبات نرسیده است. کمیسیون تجارت فدرال (Federal trade commission) که نقش حمایت از مصرف کنندگان کالاها و خدمات را در ایالات متحده آمریکا بر عهده دارد در سوم ماه مه سال 2001 با ارسال نامه هایی به 60 شرکتی که اقدام به فروش این دستگاه ها برای مبارزه با حشرات در آمریکا کرده بودند تأکید می کند که از درج عباراتی که فاقد پشتوانه علمی است خودداری کنند در اطلاعیه این سازمان در خصوص آنچه که در مورد تأثیر این دستگاه ها بر کنترل حشرات و جوندگان در بروشورهای تبلیغاتی شرکت های تولید کننده نوشته شده آمده است: این گونه ادعاها در توافق با قانون FTC( دایر بر ممنوعیت انجام تبلیغات دروغ و گمراه کننده)  نمی باشد.

تحقیقات انجام شده در دانشگاه ایالتی لوئیزیانا در خصوص تأثیر این دستگاه ها بر سوسری آلمانی نیز حاکی از عدم تأثیر دورکنندگی این دستگاه هاست. در این مطالعه از سه دستگاه اولتراسوند با خصوصیات غیر مشابه ( از نظر خروجی فرکانس و SPL ) استفاده شده است. نتایج به دست آمده به نوشته مؤلفان نشان دهنده فقدان توان دورکنندگی این دستگاه ها علیه سوسری آلمانی است و محققان نتوانسته اند شواهد علمی کافی در خصوص تأثیر دورکنندگی و نابودسازی این تکنولوژی بر سوسری های آلمانی را به دست آورند.(Insect Science,vol.13,Issue1,page61 61-feb.2006)

در خصوص کاربرد این تجهیزات برای مبارزه با جوندگان نیز گفتنی است اگرچه بکارگیری این شیوه در برنامه های مبارزه با جوندگان مورد توجه قرار گرفته است اما نکته قابل تأمل ، عدم تأثیر پایدار این تجهیزات به دلیل توان خارق العاده جوندگان در ایجاد تطابق با شرایط جدید است. نکته دیگر اینکه اصوات تولیدی از این دستگاه ها توان عبور از اشیاء را نداشته و به همین دلیل در پشت شی ء سایه ای صوتی تشکیل می گردد که حیوان می تواند در آن پناه بگیرد.ضمن اینکه بررسی های انجام شده نشان می دهد که توان دورکنندگی این تجهیزات به فرکانس ، شدت و شرایط  محل آلوده بستگی دارد لذا برای ایجاد رپلنسی مناسب شدت اصوات تولیدی باید بسیار زیاد باشد اما تحت این شرایط احتمال بروز آسیب برای انسان و حیوانات افزایش خواهد یافت. در نهایت دستگاه های اولتراسوند شاید بتوانند جوندگان را از محیط بلافصل بعد از نصبشان (بر حسب توان تطابق جونده ) دور کنند اما فاقد تأثیر پایدار بوده  و پس از مدت کوتاهی (چند ساعت تا چند روز ) مجدداً آلودگی رجعت خواهد نمود.

دوستان عزیز باید به این نکته توجه کنند که تبلیغات دستگاه های اولتراسونیک بیشتر در کشورهایی همچون چین، تایلند و روسیه و آن دسته از کشورهایی که نظارت دقیق به کالاهای تولیدی ندارند صورت می گیرد چرا که در کشورهای اروپایی و آمریکا به ندرت شاهد تبلیغات دستگاه های دورکنندۀ حشرات و جانوران موذی هستیم. در پایان امیدواریم توانسته باشیم با درج این مقاله واقعیت های دستگاه های اولتراسونیک را فاش کرده و گامی مؤثر در جهت بالا بردن آگاهی شما برداشته باشیم.

 

 

نظرات  

 
#6 مسعود 1393-01-23 15:16
نقل قول از ارسلان:
سلام من ساکن شهر شاهرود هستم در چند ماه گذشته به دلیل مشکل ساس با روش های گوناگون سعی در از بین بردن این حشره موذی نموده ولی با مشاهده برنامه و تبلیغات دستگاه دورکننده نمونهای از آن را خریداری کرده ولی متاسفانه به دلیل عدم کارکرد آن و تماس مجدد با آن ها نوع دیگری از آن را ارسال کردند ولی باز هم فایده ای نداشت و در تماس ها مکرر برای ما دستگاه گرمازا را ارسال کردند که باز هم این مشکل حل نشد از شما خواهشمندیم ما را راهنمایی کرده تا این مشکل را حل کنیم چون تمام اعضای خانواده ام عصبی شده اند.

دوست عزیز یکی ازدوستان من همین مشکل راداشت.خانه راتخلیه کرده وکلا با سم مخصوص ساس کل خانه راضدعفونی کردند.تمام درزها وترکهارابا گچ وسیمان پرکردند.کل لباس ها ولحاف ها وتشک وپتوها وکل فرشها و...را شستن ودرمقابل آفتاب خشک کردندتامشکل حل شد.
نقل قول
 
 
#5 رضا فراهانی 1392-11-15 00:30
سلام در خانه ما با اینکه تمام درزها و شکاف ها را بسته ایم باز هم با مشکل حشرات مواجه ایم از این دستگاه قلابی ها هم خریدیم ولی باز هم فایده نکرده دوستان بدونید هزینه نکنید.
نقل قول
 
 
#4 ارسلان 1392-11-02 19:53
سلام من ساکن شهر شاهرود هستم در چند ماه گذشته به دلیل مشکل ساس با روش های گوناگون سعی در از بین بردن این حشره موذی نموده ولی با مشاهده برنامه و تبلیغات دستگاه دورکننده نمونهای از آن را خریداری کرده ولی متاسفانه به دلیل عدم کارکرد آن و تماس مجدد با آن ها نوع دیگری از آن را ارسال کردند ولی باز هم فایده ای نداشت و در تماس ها مکرر برای ما دستگاه گرمازا را ارسال کردند که باز هم این مشکل حل نشد از شما خواهشمندیم ما را راهنمایی کرده تا این مشکل را حل کنیم چون تمام اعضای خانواده ام عصبی شده اند.
نقل قول
 
 
#3 س- الف 1392-11-02 18:37
با سلام و احترام
بنده مسپول HSE کارخانه مواد غذایی هستم به دلیل وجود موش اقدام به خرید این دستگاه ولی متاسفانه هیچ نتیجه ای از این دستگاه یا کاهشی در تعداد جمعیت موش ها به وجود نیامد تنها هزینه هنگفتی راجهت خرید داده و هیچ نتیجه ای نگرفتیم.
نقل قول
 
 
#2 فرامرز 1392-11-02 18:34
من ساکن بوشهر هستم در فصل گرما وجود سوسک ها آزار دهنده است یک نمونه هم از این دستگاه را خریدم ولی جوابی نداد لطفا بنده را راهنمایی کنید.
نقل قول
 
 
#1 سعید 1392-11-02 18:31
منزل ما سوسک ریز کابینتی داشت دو تا از این دستگاه ها را تهیه کردم ولی حتی درصدی از مشکل را حل نکرد آیا با سمپاشی مشکل ما حل میشه؟ََ
نقل قول
 

اضافه‌ كردن نظر

به سایت رسمی شرکت مهندسی نگین دشت خوشامدید::
چنانچه شما بزرگواران در عرصه "دفع و کنترل آفات" سوالاتی را مطرح نمایید ، کارشناسان این شرکت درکوتاه ترین زمان ممکن پاسخ گوی شما میباشند!


کد امنيتي
باز خوانی تصویر امنیتی

Slideshow is powered by negindasht
Design by Next Level Design / Script by vosooghi!