تلفن تماس : 88330133      09124540649

مورچه فرعون (مورچه ریز زرد)

شناخت مورچه ریز زرد

 شکل ظاهر: رنگ بدن مورچه فرعون (pharaoh ant) زرد کم رنگ مایل به قرمز در قسمت اندام بالایی و قسمت تحتانی شکم دارای سایه های سیاه رنگ است و  این مورچه ها نیش دار هستند.

 اندازه: این مورچه ها بسیار ریز بوده و نهایت طول بدن آن ها 2 میلیمتر می باشد.

رنگ : زرد کمرنگ می باشد که به قرمزی و زرد شبیه می باشد شکمی تیره رنگ دارند.

 رفتار: تغذیه این حشرات از شیرینی جات، لاشه حشرات مرده  و ماده غذایی مورد علاقه آن ها مواد پروتیئنی می باشد. مورچه فرعون در درز و شکاف های مسیرهای تنگ و باریک حرکت می کنند. مورچه های فرعون دارای چندین ملکه هستند و بیشتر در مکان های داخل دیواره ها و زمین ساکن می شوند. 

 زیستگاه:  مورچه فرعون بیشتر در مناطق استوایی در زیر برگ ها و گیاهان نزدیک به ساختمان و سازه ها یافت می شوند و پس از ورود به منازل در حفره های دیوار، کابینت، کمد، جعبه های حاوی مواد خوراکی و درز و شکاف فضاهای قابل دسترس دیگر مستقر می شوند و در تمامی نقاط  سال فعالیت داشته و به محل سکونت انسان جهت تغذیه هجوم می آورند. 

سمپاشی مورچه ریز قرمز، عکس مورچه فرعون
عکس مورچه زرد

چگونه از وجود مورچه ریز زرد رنگ در منزل مطلع شویم؟

مورچه های ریز زرد فرعون در منازل همواره در حال جستجو برای پناهگاهی جهت حفاظت از خود و زیستگاهشان می باشند و از طریق دسترسی به خرده های مواد غذایی و آب ، منبع غذایی و رطوبت بدن خود را تأمین می کنند. لکه های چربی و خرده های مواد غذایی، اجساد حشرات مرده، قطره های مایعات و نوشیدنی ها این آفت را به سرعت جذب آن محل می نماید. در شیرینی فروشی ها مورچه ریز زرد رنگ جذب مواد غذایی شیرین و پروتئینی از جمله عسل ، کره بادام زمینی و ... می شوند ولی گاهاً در برخی مکان های آلوده به این مورچه ها ، هیچ منبع غذایی در نزدیکی آن محل یافت نمی شود ولی تجمع کلونی مورچه در محل مشاهده می شود به عنوان مثال مورچه های ریز زرد رنگ در نزدیکی لوله های آب لانه می کنند تا رطوبت بدن خود را از طریق لوله های آب تأمین نمایند. این مورچه ها از درز و شکاف در و پنجره ها وارد منازل می شوند و در صورتی که اصول بهسازی محیط شامل بستن درز و شکاف منازل کامل صورت بگیرد دسترسی مورچه ها به محل سکونت انسان محدود می شود.

کمک خواستید؟ ما اینجا هستیم تا به شما کمک کنیم

با گارانتی کتبی

ساعت اداری در خدمتیم

ژل مورچه بدون بو و خطر

رژیم غذایی مورچه زرد

مورچه های فرعون (مورچه های خیلی ریز زرد رنگ) همه چیز خواراند، اما در منزل بیشتر جذب آب و مواد پروتینی می شوند. آنها همچنین لاشه سایر حشرات را نیز می خورند.

آیا مورچه زرد انسان را گاز می گیرد؟

در صورتی که عملیات مبارزه، ریشه کنی و سمپاشی مورچه زرد با سموم نادرست و روش های غیراصولی انجام شود باعث پراکندگی کلونی مورچه ها شده و کلونی های جدیدی را در مکان های مختلف دیگر که قبلا فاقد آلودگی بوده مشاهده می کنیم که پراکندگی کلونی ها باعث گسترش آلودگی در محیط می شود از طرفی جمعیت مورچه های ریز زرد رنگ به سرعت رشد می کند به خصوص اگر در نزدیکی آشپزخانه یا انبار مواد غذایی باشد. در صورت آلوده شدن مواد خوراکی توسط این مورچه ها باید مواد خوراکی دور ریخته شود چون اینگونه از مورچه ها باعث انتقال انواع باکتری و ویروس  از جمله سالمونلوز و اسهال خونی به افراد می شود.

مشاهده این گونه از مورچه ها به دلیل انتقال بیماری، در بیمارستان ها و مراکز درمانی به خصوص در نزدیکی  وسایل و تجهیزات استریل شده امری نگران کننده است.

مورچه فرعون با آرواره های انبر مانند خود قابلیت گاز گرفتگی پوست انسان و حیوانات خانگی را دارند. مورچه فرعونی یا Monomorium pharaonis به عنوان یک مورچه کوچک با طول تنها 1 تا 2 میلی متر است. این حشره در حال حاضر به عنوان یک آفت شناخته شده در کارخانه ها، ساختمان های اداری، بیمارستان ها و منازل به شمار می آید. اگرچه مورچه مانند حشرات مکنده نیش نمی‌زند، اما ممکن است این حشره به روش‌های دیگری روی انسان تأثیر منفی بگذارد. مورچه فرعون با گازگرفتگی پوست انسان ناقل بسیاری از بیماری ها مانند سالمونلا، استافیلوکوک و کلستریدیوم است که ممکن است باعث بوتولیسم در افراد نیز شود.

آیا وجود مورچه های فرعون در محل سکونت انسان خطرناک است؟

مشاهده مورچه‌های فرعون در هر منزل یا محل کاری بسیار خطرناک می باشد. مورچه فرعون ناقل بیماری های بسیار جدی از جمله سالمونلا و استرپتوکوک به افراد می باشد. مشاهده مورچه های فرعون در بیمارستان ها بسیار چالش برانگیز است زیرا این مورچه های کوچک به خطوط IV حمله می کنند و باعث انتقال آلودگی روی زخم های بیماران  می شوند. کنترل این مورچه ها نیز بسیار دشوار است زیرا آنها در قلمرو بزرگی داخل زمین و دیوارها زندگی می کنند. یک کلونی از مورچه های فرعون می تواند از هزاران کارگر و صدها مورچه ماده تشکیل شود! علاوه بر این، کلونی مورچه فرعون زمانی که احساس خطر می کنند، توانایی "گازگرفتن" را خواهند داشت در واقع هنگامی که این اتفاق می افتد، گروه کوچکی از کارگران و یک ملکه از کلونی اصلی مورچه ها مهاجرت می کنند تا کلونی دیگری را راه اندازی کنند. این تکثیر شدن و افزایش جمعیت مورچه های فرعون کنترل آن ها را بسیار دشوار می کند زیرا به جای یک کلونی چند کلونی تشکیل می شود.

چگونه از شر مورچه ریز زرد رنگ خلاص شویم؟

در صورت مشاهده این گونه از مورچه ها در اسرع وقت با کارشناسان شرکت نگین دشت تماس گرفته تا اصولی ترین روش را جهت سمپاشی مورچه ریز زرد رنگ به شما ارائه نمایند. توجه داشته باشید از به کارگیری سموم نادرست و روش های غیراصولی جداً خودداری فرمایید تا از گسترش و پخش آلودگی و کلونی مورچه ها پیشگیری شود.

کارشناسان شرکت سمپاشی نگین دشت با بازرسی دقیق منزل شما کلیه اصول لازم جهت بهسازی محیط از جمله مسدود کردن درز و شکاف و راه های ورودی مورچه ها را به شما آموزش می دهند تا از ورود مجدد این مورچه ها به منزل شما پیشگیری شود.

بهترین سم برای مورچه ریز

استفاده از سم برای کنترل مورچه‌های ریز می‌تواند در مواردی که کنترل دیگر روش‌ها موثر نباشد، مفید باشد. اما باید توجه داشت که استفاده از سم‌ها باید به طور مسئولانه و با رعایت اصول بهداشت عمومی انجام شود. بهترین سم برای کنترل مورچه‌های ریز زرد وابسته به شرایط خاص محیط و نوع مورچه است. در ادامه، به برخی از روش‌ها و سم‌های معمول برای کنترل مورچه‌های ریز اشاره خواهم کرد:

1. سم‌های آفت‌کش: برخی سم‌های آفت‌کش، مانند سم‌های پایه پیرتروئیدی، می‌توانند مورچه‌های ریز را کنترل کنند. این سم‌ها عملکرد اعصاب مورچه‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهند و باعث مرگ آنها می‌شوند.

2. آمونیاک: مورچه‌ها حساس به بوی آمونیاک هستند. از مخلوط آب و آمونیاک (با نسبت یک به یک) می‌توان برای تمیز کردن محل‌هایی که مورچه‌ها در آنها حضور دارند استفاده کرد. این بو برای مورچه‌ها غیرقابل تحمل است و آنها را از محل جلوگیری می‌کند.

3. پودر گارلیک: پودر گارلیک، که در فروشگاه‌های آشپزخانه و فروشگاه‌های باغبانی موجود است، نیز می‌تواند مورچه‌ها را دور نگه دارد. مورچه‌ها بوی گارلیک را تحمل نمی‌کنند و از منطقه‌ای که با آن تیمار شده است دور می‌شوند.

4. ترکیبات طبیعی: از ترکیبات طبیعی می‌توانید برای کنترل مورچه‌های ریز استفاده کنید. البته، تأثیر واقعی این ترکیبات بر مورچه‌ها ممکن است در صورتی که با مورچه‌های خاصی مواجه شوید، متفاوت باشد.

 برخی از ترکیبات طبیعی را برای کنترل مورچه‌های ریز ذکر می‌کنم:

1. روغن آویشن: مورچه‌ها بوی آویشن را تحمل نمی‌کنند. می‌توانید چند قطره از روغن آویشن را در نقاطی که مورچه‌ها معمولاً عبور می‌کنند، قرار دهید. این بو برای مورچه‌ها ناخوشایند است و آنها را از منطقه دور می‌کند.

2. آب لیمو: مخلوط آب و آب لیمو می‌تواند به عنوان یک روش طبیعی برای کنترل مورچه‌ها استفاده شود. مورچه‌ها بوی لیمو را تحمل نمی‌کنند و از منطقه‌ی تیمار شده دور می‌شوند.

3. پودر قراضه: پاشیدن پودر قراضه در مناطقی که مورچه‌ها در آنها حضور دارند، می‌تواند مورچه‌ها را باعث خارج شدن از آن منطقه کند. مورچه‌ها نمی‌توانند از پودر قراضه عبور کنند و در نتیجه دور می‌شوند.

4. سرکه: مخلوط آب و سرکه (با نسبت یک به یک) می‌تواند به عنوان یک روش طبیعی برای کنترل مورچه‌ها استفاده شود. مورچه‌ها بوی سرکه را تحمل نمی‌کنند و از منطقه‌ی تیمار شده دور می‌شوند.

علائم آلودگی منزل توسط مورچه ریز زرد رنگ

از مهمترین نشانه وجود مورچه های ریز زرد فرعون، مشاهده مورچه های در حال فعالیت و حرکت در منزل می باشد.

عادات، رفتار و تغذیه مورچه ریز زرد رنگ 

زیستگاه و محل لانه گذاری

مورچه ریز زرد جهت زنده ماندن در فصول سرد سال بیشتر به داخل منازل راه پیدا می کنند و در نزدیکی مواد غذایی دور از دید انسان در درز و شکاف دیواره ها لانه می کنند و در فصول گرم سال نیز در محیط باز هم قابلیت لانه گذاری را دارند.

بیشترین قسمت هایی که مورچه فرعون در آن قابلیت لانه گذاری را دارد عبارتند از درز و شکاف دیواره ها، کابینت ها ، پشت یخچال، میله های توخالی، چین الیاف از جمله لباس  و پرده، درز و شکاف کمد و درها و سایر قسمت هایی که دور از دید انسان و فاقد نور باشد. مورچه های ریز زرد از مواد غذایی شیرین و بیشتر مواد پروتئینی تغذیه می نمایند.

چرخه زندگی و تولید مثل مورچه ریز زرد

کلونی این گونه از مورچه ها از چندین ملکه تشکیل شده است و در صورتی که احساس خطر کنند کلونی های خود را از یک مکان به مکان دیگر منتقل می کنند. مدت زمانی که مورچه ریز زرد از تخم به حشره بالغ تبدیل می شود حدود 38 روز می باشد. ماده ها تا 4 الی 12 ماه زندگی می کنند ولی مورچه فرعون کارگر فقط تا 10 هفته زنده می مانند از طرفی مورچه های نر طی سه الی پنج هفته بعد از جفت گیری می میرند و ملکه نیز 4 تا 12 ماه زندگی می کند. این گونه مورچه مدام در حال ایجاد مستعمرات جدید بوده و همواره گروه کوچکی از کارگران و یک ملکه مهاجرت می کنند تا برای خود یک کلونی جدید راه اندازی نمایند.

 نکات جالب: مورچه فرعون در دسته های کوچک به سرعت تکثیر می شوند.یکی از محل های هجوم این مورچه ها اتاق بیماران بوده و از پلاسمای خون و پانسمان های زخم بیماران تغذیه می کنند. مسئول بهداشت محیط بیمارستان در صورت مشاهده این گونه از مورچه ها جهت مبارزه و ریشه کنی باید در اسرع وقت اقدامات لازم را به عمل آورد. 

 سمپاشی مورچه با ژل مورچه:

 اگر شما در تهران و یا شهرهای اطراف آن به سر می برید و مورچه ریز زرد به خانه شما هجوم آورده شرکت نگین دشت در ارائه خدمات سمپاشی مورچه و ژل مورچه , درمان تخصصی و قطعی مورچه ریز زرد در خدمت شما می باشد.

مزیت ژل مورچه نگین دشت:

ژل مورچه‌کش یکی از بهترین راه‌های کنترل آفات و حشرات مزاحم در خانه‌ها، محل کار، باغ و فضای باز است. این نوع محصول دارای مزایای مختلفی هستند که به شرح زیر می‌توان آن‌ها را برشمرد:

1. کارآمدی: ژل مورچه‌کش نگین دشت مورچه ها را آلوده میکند، باعث می‌شود که مورچه‌ها دیگر به مناطق جدید انتقال نیابند و به شکل کلی تعداد آن‌ها کاهش پیدا کند.

2. آسان و دوستدار محیط‌زیست‌: ژل مورچه‌کش نگین دشت در بسته‌بندی‌های کوچک عرضه می‌شود و استفاده از آن بسیار آسان است. این محصولات نیز در کنترل حشرات از روش‌های دوستداران محیط‌زیست‌ بهره می‌برند، که این امر برای محافظت از محیط زیست و کاهش اثرات جانبی بسیار مفید است.

3. ایمنی: ژل مورچه‌کش معمولاً برای انسان‌ها و حیوانات خانگی بی ضرر است و به عنوان یک روش ایمن در کنترل مورچه‌ها شناخته می‌شود. با این حال، باید حتماً به دستورالعمل‌ها و هشدارهای موجود در بسته‌بندی مورچه‌کش توجه شود تا از هرگونه مشکل جلوگیری شود.

4. قابلیت استفاده در محل‌های مختلف: ژل مورچه‌کش می‌تواند در داخل و خارج از ساختمان‌ها و همچنین در فضای باز مورد استفاده قرار بگیرد.

5. طول عمر طولانی: ژل مورچه‌کش معمولاً دارای ماندگاری طولانی است، به این معنی که پس از مصرف یک مدت زمان طولانی تاثیر خود را حفظ می‌کند و می‌تواند به مدت طولانی کاربرد داشته باشد.

هرچند که ژل مورچه‌کش دارای مزایا است، اما باید به یک نکته نیز توجه داشته باشید که استفاده از این محصولات تنها در مورد کنترل مورچه‌ها کافی نیست و برای کنترل کامل آن‌ها، اقدامات اضافی مانند حفظ بهداشت و نظافت مناطق اطراف نیز لازم است.

 خطرات مورچه فرعون (مورچه ریز زرد)

مورچه های فرعون در گسترش بیش از ده ها پاتوژن بیماریزا مانند سالمونلا و استرپتوکوک پیوژنز نقش دارند. آنها به دلیل مزاحمت جدی در بیمارستان ها معروف هستند، جایی که می توانند وارد زخم ها، بطری های IV شوند و گاهی اوقات حتی می توانند رطوبت را از دهان بیماران در خواب وارد دهان آنها شوند.

پیشگیری از مورچه فرعون

  • تمام نقاط ورود احتمالی در اطراف خانه از جمله سوراخ های کوچک و شکاف های اطراف درها و پنجره ها را ببندید.
  • پیشخوان ها و کف ها را تمیز و بدون مواد غذای و خشک نگه دارید.
  • مواد غذایی را در ظروف دربسته نگهداری کنید و زباله ها را به طور مرتب در ظروف در بسته بریزید.
  • منابع آب راکد بیرون را حذف کنید و برای جلوگیری از تجمع رطوبت در داخل خانه از رطوبت گیر استفاده کنید.
  • شاخه های درختان و درختچه ها را به خوبی کوتاه کرده و از خانه دور نگه دارید.
  • هیزم را حداقل ۷ متر دورتر از خانه نگهداری کنید.
  • برای به کارگیری یک برنامه مدیریت پیشگیرانه آفات، کار با متخصص آفات نگین دشت در تماس باشید.

فرایند سفارش سمپاشی مورچه فرعون

شرکت موش گیری

تماس با شرکت
ارتباط با مشاوران ما

Image

تعین وقت اعزام کارشناس
پرداخت بیعانه

Image

انجام عملیات سمپاشی مورچه
با مجوز دانشگاه شهید بهشتی

1
2
3

سوالات متداول مشتریان

نشانه های هجوم مورچه ریز قرمز(مورچه فرعون) چیست؟

بهترین علامت وجود آلودگی در محیط مشاهده کارگران ریز قرمزکهربایی رنگ می باشد که در امتداد قرنیزها و داخل کمد لباس ها دیده می شوند.درباره شرکت نگین دشت

شرکت مهندسی نگین دشت با بیش از ربع قرن تجربه به صورت تخصصی در زمینه خدمات سمپاشی حشرات ، طعمه گذاری انواع موش و مبارزه با آفات خانگی و صنعتی مانند ،سوسک ، ساس ، پشه ، موریانه ، کنه ، مورچه ، کک ، موش و...  با افتخار در خدمت هموطنان عزیزمان می باشد.

در ارتباط باشید :

    

اطلاعات تماس

شما میتوانید هم اکنون سوالات مربوط به ضد عفونی و سمپاشی حشرات را به طور مستقیم با کارشناس نگین دشت مطرح فرمایید.

 این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
 logo-samandehi
 

ارتباط با ما

ارتباط مستقیم با کارشناسان ما در شبکه های اجتماعی