تلفن تماس : 88330133      09124540649

مگس سفید فیکوس

 Fig (Ficus) Whitefly- Singhiella simplex

 معرفی:

حشره ای که به دلیل حمله به درختان فیکوس به این نام معروف است. این حشره مگس سفید کوچک بالداری است که به hemiptera تعلق دارد. این حشرات به طور معمول با زائدۀ سوزنی دهان خود از زیر برگ با مکیدن آب گیاه باعث پژمردگی، زردی، کوتاه قدی، کاهش برگ و یا مرگ گیاه خواهند شد.

Cabbage Whitefly Aleyrodes proletella

 چگونگی آسیب رسانی  : 

برگ درختان فیکوس آلوده به این آفت ابتدا شروع به زرد شدن می کند و درختان فیکوسی که برگ خود را از دست داده اند نشانۀ بارزی از هجوم این حشرات به درختان می باشد. بیشترین گونۀ فیکوس که این حشرات به آن ها حمله می کنند گونۀ ficus benjamina می باشد ولی گونه های دیگر نظیرF. altissima, F. bengalensis, microcarpa F.maclellandii به عنوان میزبان این آفت ها می باشند. از میزبانان دیگر می توان به F. aurea انجیری خفه ، F. microcarpa ، F. lyrata برگ انجیری کمانچه ای و F. macllandii برگ انجیری موزی اشاره کرد.

این آفات در گونه های دیگر فیکوس نیز یافت می شوند. از گیاهان دیگر که میزبان این آفت می باشد می توان به گیاه آزالیا اشاره کرد.

در صورت مشاهده آسیب دیدگی در شاخ و برگ درختان می توان این مگس را در اطراف درختان در حال پرواز مشاهده کرد. بزرگسالان به شکل پروانه ای با بدنی زرد و بال هایی سفید و نوارهایی خاکستری کم رنگ در قسمت میانی بال ها مشاهده می شوند. حشرۀ نابالغ به صورت تخم و پوره در قسمت زیرین برگ ها قابل مشاهده است. پوره ها به رنگ قهوه ای مایل به زرد و چشمانی قرمز رنگ دارند. وجود لکه های کوچک نقره ای و سفید در قسمت زیرین برگ نشانۀ آلوده بودن برگ به آفت می باشد که پس از تبدیل آن ها به شفیره و در نهایت بالغ شدن به صورت خال خال در پشت برگ به صورت کامل نمایان می شوند.

 بیولوژی:

زیست شناسی این حشرات کامل شناخته شده نیست تخم این حشرات تا زمان تغذیه در نزدیکی برگ باقی می مانند و پوره ها به شکل بیضی و در ظاهر ساده هستند. برای جلوگیری از پیشرفت این آفت ، تکثیر و افزایش جمعیت و آسیب رساندن به گیاه باید سعی کرد با نظارت و رسیدگی به گیاه به محض مشاهده این آفت ،آلودگی را رفع کرد.

 کنترل و مبارزه و سمپاشی :

اگر شما در تهران و یا شهرهای اطراف آن به سر می برید، درختان و چمن ویلا و یا باغتان دچار مشکل آفات باغی شده شرکت سمپاشی نگین دشت در ارائه خدمات زیست محیطی ،طی یک برنامه زمانبندی شده توسط مهندسین باتجربه این شرکت جهت از بین بردن این آفت ها در خدمت شما می باشد.

نظرات (0)

0 از 5 براساس 0 رای
هنوز نظری ارسال نشده است

  1. بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید )
رتبه دهید:
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت


درباره شرکت نگین دشت

شرکت مهندسی نگین دشت با بیش از ربع قرن تجربه به صورت تخصصی در زمینه خدمات سمپاشی حشرات ، طعمه گذاری انواع موش و مبارزه با آفات خانگی و صنعتی مانند ،سوسک ، ساس ، پشه ، موریانه ، کنه ، مورچه ، کک ، موش و...  با افتخار در خدمت هموطنان عزیزمان می باشد.

در ارتباط باشید :

    

اطلاعات تماس

شما میتوانید هم اکنون سوالات مربوط به ضد عفونی و سمپاشی حشرات را به طور مستقیم با کارشناس نگین دشت مطرح فرمایید.

 این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
 logo-samandehi
 

ارتباط با ما

ارتباط مستقیم با کارشناسان ما در شبکه های اجتماعی