تلفن تماس : 88330133      09124540649

سم خطرناکی بنام ددت

ddt2سم ددت از مهمترين تركيب گروه سموم كلره مي‌باشد. اين تركيب اولين بار در سال 1874 توسط زيلر ساخته شد ولي خاصيت حشره‌كشي آن به وسيله پال مولر سوئيسي در هنگام بررسي براي به دست آوردن يك حشره‌كش پايدار جهت مبارزه عليه بيد لباس در سال 1939 كشف گرديد به خاطر اين كشف مهم مولر در سال 1948 برنده جايز نوبل شد.

در دهه 1950 ميزان توليد د.د.ت بالغ بر يكصد هزار تن در سال بود ولي بعدها پس از مشخص شدن اثرات جانبي آن توليد و مصرف آن در اكثر نقاط جهان ممنوع شد.

د.د.ت صنعتی پودر مومي سفيد يا كرم رنگي است كه از تركيب كلرال هيدراته و يا كلروبنزن در مجاورت اسيد سولفوريك يا اسيد كلروسولفوريك به دست مي‌ايد. د.د.ت خالص به صورت پودر كريستاله است نقطه ذوب آن 109 درجه سانتيگراد و فشار بخار آن فوق‌العاده ناچيز و در دماي 20 درجه سانتيگراد برابر 7ـ10/*1.5 ميلي‌بار است و اين مسأله دليل دوم فوق‌العاده زياد اين سم است. د.د.ت قدرت حشره‌كشي خود را در سطوح صاف مي‌تواند تا 18ماه حفظ كند.

د.د.ت داراي ايزومرهاي مختلفي است و تقريباً 14 ايزومر دارد كه اين ايزومرها از نظر خاصيت حشره‌كشي با همديگر متفاوت هستند. د.د.ت در محيطهاي قليايی بی ثبات بوده و به يك ماده غير سمي براي حشرات به نام DDE تبديل می شود.

فرم جامد آن در برابر نور خورشيد و پرتو فرابنفش تجزيه مي‌شود. تقريباً در آب نامحلول است. اين سم از طريق پوست بدن هم جذب نمي‌شود مگر اينكه در حلالهاي آلي حل شده باشد. د.د.ت سمي است كه اصولاً از طريق تماسي براي انسان كم خطر مي‌باشد. خطر مهم آن خاصيت تجمعي است كه با ورود به زنجيره غذايی ايجاد می شود.

براي پستاندارد 118ـ113=LD50 ميلي‌گر بر كيلوگرم وزن بدن براي موش صحرايي مي‌باشد. اين تركيب يك حشره‌كش تماسي و گوارشي است و به آساني از پوست بدن حشرات عبور مي‌كند. محل تذثير آن سيستم عصبي است و با عبور از غلاف سلولهاي عصبي، موزنه يون‌هاي سديم و پتاسيم را بهم می ريزد و انتقال پيام عصبی را مختل مي‌كند. اين عمل انقباض ماهيچه‌ای و مرگ را به دنبال دارد. د.د.ت شبيه بعضي از حشره كشها همبستگي حرارتي منفی دارد. در انسان مسموميت حاد كمتر توليد مي‌كند به طور كلي علائم مسموميت با د.د.ت به قرار زير هستند:wwii soldiers ddt

گلودرد، تهوع، درد مفاصل، سردرد، لرزشهاي خفيف و بروز زردي از علائم مسموميت اين حشره‌كش می باشد. پادزهر اختصاصي ندارد. براي درمان آن از بارپيتوراتها مي‌توان استفاده كرد.

حلاليت د.د.ت در آب خيلي كم و در حدود 6ppb است. بنابراين در برابر متابوليسم مقاوم بوده و به آساني در بافتهاي چربي ذخيره مي‌شود. حلاليت در بافت چربي باعث شده كه اگر به گاو علوفه آلوده به د.د.ت داده شود مقدار زيادي از آن در چربي شير يافت شود چون در چربي بدن ذخيره مي‌گردد، چربي آلوده به د.د.ت در مسير زنجيره غذايي وارد و سبب آلودگي می شود بنابراين د.د.ت از نظر محيطي يك تركيب نامناسب می باشد. به علت نشان دادن علائم سرطانزايی در موجودات آزمايشگاهي، مصرف و توليد آن ممنوع شده است.

سم د.د.ت روی انواع حشرات مؤثر بوده و در ايران بيشتر عليه آفات پنبه از جمله كرم غوزه و كرم سرخ پنبه مصرف شده است. اين حشره‌كش سميت چنداني روي كنه‌هاي گياهخوار ندارد. مصرف آن اغلب طغيان كنه‌هاي گياهخوار به ويژه كنه‌هاي تارتن را به دنبال داشته است همچنين برخي از گياهان نظير كدوئيان به اين حشره‌كش حساس بوده و مصرف اين تركيب سبب گياه سوزي در آنها مي‌شود. د.د.ت براي زنبور عسل آثار زيانباری دارد.

افراد شرکت کننده در این گفتگو

نظرات (4)

هنوز نظری ارسال نشده است
این نظر توسط مدیر سایت کمینه شده است

باورم نمیشه این تو ازمون شبیه ساز تیزهوشان نهم اومده بود

و چون تو ازمون نوشته بود انحلال پذیری بالایی داره گزینه غلط میشد .

این نظر توسط مدیر سایت کمینه شده است

ایا برای ازبین بردن گراز وحشی که به محصولات کشاورزی منطقه خسارات فروان وارد میکندقابل استفاده وجواب گو هست

این نظر توسط مدیر سایت کمینه شده است

سلام
آیا استفاده از این سم برای ازبین بردن مار و عقرب مناسب است و خوب عمل میکند؟ اگر خوب است از کجا میشه تهیه کرد؟
اگر مناسب نیست چه سمی خوب است؟
---------------------------
با سلام
این سم 40 سال تولید نمیشه و چنانچه در بازار فروخته شود تقلبی می باشد

این نظر توسط مدیر سایت کمینه شده است

سام... آیا د.د.ت برای از ببن بردن حشره دراکولا فایده داره؟!.. آیا توصیه می کنید در شرایطی که این حشره توی خانه نفوذ پیدا کرده استفاده بشه؟! خصوصا زیر فرش؟! لطفا پاسخ بدید...
...................
پاسخ کارشناس:
با سلام و احترام
سم ددت بیش از 50 سال است در ایران تولید نمی شود
سم های با کیفیت بسیار بالا وجود دارد که مشکل شما را بدون عارضه برای افراد منزل برطرف نمایید

  1. بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید )
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت


درباره شرکت نگین دشت

شرکت مهندسی نگین دشت با بیش از ربع قرن تجربه به صورت تخصصی در زمینه خدمات سمپاشی حشرات ، طعمه گذاری انواع موش و مبارزه با آفات خانگی و صنعتی مانند ،سوسک ، ساس ، پشه ، موریانه ، کنه ، مورچه ، کک ، موش و...  با افتخار در خدمت هموطنان عزیزمان می باشد.

در ارتباط باشید :

    

اطلاعات تماس

شما میتوانید هم اکنون سوالات مربوط به ضد عفونی و سمپاشی حشرات را به طور مستقیم با کارشناس نگین دشت مطرح فرمایید.

 این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
 logo-samandehi
 

ارتباط با ما

ارتباط مستقیم با کارشناسان ما در شبکه های اجتماعی