سبد خرید خالی می باشد

شناخت کنه گیاهی

كنه­ متعلق به زير رده آكاري (Acari) بوده و به همراه رتيل­­ها و عنكبوت­ها رده (Arachnida) را بوجود مي ­آورند. كنه ­ها يكي از بزرگترين گروه‌هاي بندپايان مي­باشند كه به فراواني در طبيعت مشاهده مي­شوند. حدود سي هزار گونه­ از اين بندپايان در دنيا شناسايي شده­اند و تقريباً بيش از پانصد هزار گونه ديگر همچنان ناشناخته باقي مانده‌اند. اندازه كنه­ ها متفاوت است مثلاً كنه­ هاي خانواده تارسونميده(Tarsonemidae) فقط چند ميكرون و كنه‌هاي بسيار بزرگ خانواده ايكسوديده (Ixodidae) اندازه‌اي حدود صد ميكرون دارند كه در روي دام­ها از خون آن‌ها تغذيه مي­كنند.
كنه ­ها شامل گروه‌هاي آبزي و خشكي‌زي هستند. كنه­ هاي خشكي‌ زي در داخل خاك با جمعيت بسيار بالا ديده مي­شوند و از مهم‌ترين بندپايان هستند. تعدادي از كنه­ ها بخشي از زندگي خود را بصورت پارازيت مي‌گذرانند و ممكن است انگل بندپايان يا مهره داران باشند. البته تعداد كمي هم بصورت انگل داخلي در داخل بدن حشرات و مهره­داران فعاليت مي ­كنند.Tetranychidae

تعدادي از كنه­ ها شكارگر و پِرداتور (Predator) هستند و در داخل خاك روي گياهان از ساير كنه­ ها مخصوصاً از كنه­ هاي گياهخوار و تخم حشرات كوچك تغذيه مي­كنند. به عبارت ديگر تعدادي از گونه­ هاي شكارگر در داخل خاك از انواع حشرات كوچك و ساير كنه­ ها، نماتودها و تخم مگس­ها تغذيه مي­كنند و جزء موجودات بسيار مفيد به حساب مي­آيند
تعداد زيادي از كنه ­ها هم گياهخوار هستند. با كليسرهاي نيرومندي كه دارند بر روي گياهان خراش­هايي ايجاد مي­كنند و از كلروپلاست، مايع و شيره گياهي تغذيه مي­كنند. همچنين تعدادي از گونه‌ هاي گياهخوار در محيط‌هاي انباري از غلات، خشكبار و برخي ديگر از غده ­هاي گياهان زينتي تغذيه مي­كنند.

كنه­ هاي خانواده فيتوزئيده (Phytoseidae) شكارگر هستند كه براي كنترل كنه ­هاي گياهخوار بر روي گياهان زينتي در شرايط گلخان ه­اي زندگي مي‌كنند. همچنين در بسياري از نقاط دنيا بصورت تجارتي و انبوه توليد می شود و در گلخانه­ ها رها سازي مي­شوند.

سيستم توليد مثل در كنه ­ها غالباً دو جنسي است و اكثر كنه­ ها تخم گذار هستند گرچه تعدادي كنه زنده‌زا نيز مشاهده شده است. 

تعدادي از كنه ­ها بكرزا هستند كه توليد نتاج نر و ماده مي­كنند، البته در كنه ­هايي مثل كنه تيترانيكوس اورتيكا (Tetranychus urticae) كه از مهم‌ترين كنه­ها و نيز جزء آفات بسيار مهم گياهان زينتي است بعد از جفت­گيري ، تخم­ هاي بارور توليد افراد نر و ماده مي­كنند و تخم ­هايي كه بارور نشوند صرفاً توليد افراد نر خواهند كرد.

 راسته پروستيگماتا (Prostigmata)

راسته پروستيگماتا (Prostigmata) در برگيرنده برخي از مهم‌ترين كنه­هاي گياهخوار است كه به آنها پلنت فيدينگ اسپايدر مايت (Plant feeding spider mite) يا كنه­ هاي تارتَن اطلاق مي­شود. اين كنه‌ها از گياهان مختلف تغذيه مي­كنند و تعدادي از گونه­ هاي آنها از مهم‌ترين آفات گياهان به حساب مي­آيد.

راسته پروستيگماتا در برگيرنده سه خانواده مهم در روي گياهان زينتي بوده كه عبارت است از:

  • تترانيكيده (Tetranychidae)
  • تارسونميده (Tarsonemidae) 
  •  اريوهيده (Eryohidae)   

در خانواده تترانيكيده گونه تترانيكوس ­اُرتيكه (urticae Tetranychus) يا كنه تارتَن دو لكه‌اي يكي از مهم‌ترين گونه­ هاست كه بر روي گياهان زينتي در همه جاي دنيا ايجاد خسارت مي­كند. 

Tarsonemidae

اين كنه تخم­ هاي خودش را به قطر حدود 14/0 ميليمتر در روي سطح برگي گياهان قرار مي­دهد و همانند بسياري از كنه ­ها داراي چندين مرحله‌ي رشد از جمله تخم، لارو، پروتونيمف (Protonymph)، تريتونيمف (Tritonymph) و مرحله بالغ مي­باشد.
در كنه­ هاي نر عموماً انتهاي شكم باريك و كشيده است در حاليكه در كنه ­هاي ماده انتهاي شكم تقريباً حالت گرد دارد. ماده‌ها با ترشح فرومون كنه‌هاي نر را به سمت خود جذب كرده و جفت­گيري مي‌كنند. سپس كنه­هاي ماده شروع به تخم ­ريزي در سطح برگ گياهان مي ­كنند. در 20 درجه سانتيگراد و رطوبت نسبي حدود 40-30 % هر كنه ماده در هر روز حدود 7 تا 8 تخم مي­گذارد و با افزايش رطوبت نسبي محيط، ميزان تخم­گذاري آن‌ها كاهش پيدا مي­كند.
سيكل زندگي كنه­ ها بر حسب دما بسيار متفاوت است. مثلاً در 30 درجه سانتي‌گراد دوره رشدي اين كنه­ها حدود 4 الي 5 روز خواهد بود در حاليكه در 15درجه سانتي‌گراد دوره رشدي آن‌ها حدود 30 روز به طول مي­انجامد.
كنه ­ها بوسيله كليسر­هاي نيرومندي كه دارند از كلروپلاست و شيره گياهان تغذيه مي­كنند. لكه‌هاي زرد رنگي بر روي برگ­هاي گياهان ايجاد كرده و در تراكم­هاي بالا باعث خشك شدن برگ­ها مي‌شوند. بنابراين وقتي كه جمعيت آن‌ها بر روي گياهان افزايش پيدا كند به قسمت­هاي فوقاني بوته­ ها و گل‌هاي زينتي مهاجرت مي­كنند و تارهاي زيادي را بوجود مي­آورند، به همين دليل به آن‌ها اسپايدر مايت (Spidermite) گفته مي­شود.
در شرايط طبيعي عموماً زمستان گذراني كنه ­ها به صورت تخم است ولي در شرايط گلخانه­اي در تمام سال فعاليت بكنند.

 كنه‌هاي تار عنكبوتي

چهار گروه از كنه‌ها در گلخانه مهم هستند: 1ـ كنه‌هاي تار عنكبوتي (كنه دو نقطه تار عنكبوتي) 2ـ كنه تار عنكبوتي كاذب يا كنه پهن 3ـ كنه‌هاي پهن و Cyclamen -4 كنه‌هاي جوانه، زنگسار يا كنه‌هاي اريونيد

 شناسايي

1ـ كنه دو نقطه تار عنكبوتي: اين نوع كنه‌ها داراي تخمهاي كروي هستند كه رنگشان زرد كمرنگ متمايل به قرمز است در سطح زيرين برگها تخمگذاري مي‌كنند. در بدن پوره‌ها و حشره‌هاي بالغ در نقطه برجسته برنگ سبز متمايل به قهوه‌اي ديده مي‌شود. اين كنه‌ها تارهايي را براي محافظت خودشان مي‌تنند. خسارتشان شامل نقاط برنزه بر روي برگهاست.

2ـ كنه‌هاي تار عنكبوتي كاذب يا كنه‌هاي صاف: اين نوع كنه‌ها چرخه زندگي طولاني‌تري را نسبت به كنه‌هاي دو نقطه تار عنكبوتي دارند. تخمهايشان به رنگ قرمز براق و بيضي شكل است كه در هر دو سطح برگ و بصورت دسته جمعي تخمگذاري مي‌كنند. كنه‌هاي بالغ قرمز و سياه هستند و تار توليد نمي‌كنند. خسارت آنها شامل نقاط نقره‌اي روي برگ است اما ساقه‌ها هم برخي اوقات مورد حمله قرار مي‌گيرند.

3ـ كنه‌هاي پهن: (Broad mites) اين نوع كنه‌ها تخم هايشان را با تعداد زيادي برجستگي يا مفصل توليد مي‌كنند.

كه در زير ميكروسكوپ بشكل جواهرآلات بنظر مي‌رسند. پوره‌ها در ميان درز و شكافهاي برگها و گياهان مي‌مانند. پس از مقداري رشد پوره‌ها وارد يك مرحله ساكن از چرخه زندگي مي‌شوند. ماده‌ها در ابتداي ظهور بسيار شفاف و براق هستند اما پس از مدت كمي كاهي رنگ مي‌شوند و يك برجستگي نواري شكل سفيد رنگ در پشت بدن ‌آنها ظاهر مي‌شود.

خسارت آنها در سطح زيرين برگهاي جوان ديده مي‌شود كه لبه برگها بحالت كنگره‌دار درمي‌آيد و شبيه به علائم خسارت فيزيولوژيك است.

اين كنه‌ها تخم هاي شفاف و دوكي شكل است. در سنين پورگي بدن در پشت پاهاي سوم جمع شده خسارت باعث بد شكل شدن جوانه‌ها مي‌شود و اين كنه‌ها را نمي‌توان بر روي سطح باز برگها يافت. اين كنه‌ها به گل داوودي حمله نمي‌كند. (شكل 2)

بدن كنه‌هاي: جوانه و زنگار يا كنه‌هاي اريوفيد كشيده و مخروطي شكل است و در دو انتهاي آن تيز شده و داراي پاهاي بسيار كوتاه هستند. (شكل 3). خسارت ‌آنها شامل توليد گال ، بد شكل كردن يا رنگ پريده كردن بافت گياه است.Eryohidae

 روشهاي Monitoring:

كنه‌ها بسيار كوچك هستند و ديدن آنها با چشم غير مسطح بسيار مشكل است. استفاده از يك عدسي 10 X قابليت شما را براي ديدن اين آفات و تخمهايشان افزايش مي‌دهد. كنه‌هاي تار عنكبوتي را مي‌توان بوسيله آثار خسارت خود كنه‌ها و يا علائم و نشانه‌هاي هجوم كنه مثل پوسته‌هاي حشره يا تار عنكبوت مشخص كه ايجاد مي‌كنند، تشخيص داد. كنه تار عنكبوتي براحتي قابل مشاهده است. قطعات دهاني آنها بسيار كوچك است كه Chelicerae براي ايجاد سوراخ در سلولها و Palpi براي مكيدن شيره آنها استفاده مي‌شود. نتيجه اين فعاليت ايجاد گروههاي كوچك از سلولهاي خالي است كه از دور بصورت لكه‌هاي تيره بنظر مي‌رسند. اين لكه‌ها پس از مدتي برنگ قهوه‌يا يا برنز درمي‌آيند. برگهاي آلوده شده ظاهري برتري پيدا مي‌كنند با توجه به اينكه بيتش راين خسارات در اطراف رگبرگهاي اصلي ديده مي‌شود. به ترين روش ديدن كنه‌ها، تخمها و پوسته‌هايشان بررسي تصادفي سطح زيرين برگها مي‌باشد. همچنين بوسيله روش تكاندن كه در آن بخشهاي گياه بر روي يك تكه كاغذ يا كارت سفيد تكانده مي‌شوند تشخي صداد. بدين ترتيب كنه‌هاي ريخته شده بر روي كاغذ را از روي حركتشان مي‌توان تشخيص داد.

اين روش بويژه براي گياهان هميشه سبز يا گياهان كوچك برگ بهتر جواب مي‌دهد.

 كنترل زراعي

برخي از فعاليتها در گلخانه باعث جلوگيري از طغيان كنه‌ها مي‌ِوند. استفاده از گياهان غير الوده و بدون آفت و بريدن قسمتهاي آلوده الزامي است. دانستن اطلاعات كافي در مورد گونه‌ها / واريته‌هاي قابل طغيان مي‌تواند به كشاورز در اجتناب از كاشت آن گياهان يا آگاهي از گياهان مستعد بعنوان گياهان شاخص كمك كند. استفاده از روشهاي آبياري نيز مي‌تواند روي جمعيت كنه‌ها مؤثر باشد. استرس كم آبي بهترين روش براي جلوگيري كنه‌هاست در حاليكه سيستم آبياري (آبپاشي) از بالا مناسب جلوگيري از طغيان كنه‌ها نيست.

 كنترل بيولوژيك

تعدادي گونه شكارچي عليه كنه‌هاي تار عنكوبي در گلخانه در دسترس مي‌باشد. گونه‌هاي Phytoseiulus Persimilis، Mesoseiulus longipes، (Galendromus Occidentalis) و Neoselius Californicus، (Amblyseius Californicus) در بازار تحت نام تجاري Spidex (بصورت بطري) و Spidex-Plus (بصورت كيسه‌هاي كاغذي) اين شكارچي‌هاي كنه خواص بي‌نظيري دارند. بعنوان مثال M.occidentalis مي‌تواند دامنه بزرگ يا رطوبت و بخار را مي‌تواند تحمل كند و يا برخي از گونه‌هاي ديگر مي‌توانند سمومي مثل azinphosmethyl (Guzathion) و Carbaryl (Sevin) را تحمل كنند. گونه M.longipes شرايط گرم و خشك را بهتر مي‌تواند تحمل كند. گونه M. Californicus در تراكم كمتر كنه‌هاي تار عنكوبتي بهتر مي‌تواند زندگي كند و در دوره طولاني‌تري با كنه‌ها مبارزه مي‌كند.

بكارگيري چندين گونه از شكارچي‌ها نتيجه بهتري را دربر خواهد داشت. بهترين راه كاربرد اينست كه اين شكارچي‌ها را بصورت پيشگيرانه و در چندين مقطع زماني قبل از تشخيص اولين آفات يا خسارت آنها در گلخانه رهاسازي كرد. گهگاه از آنها براي پايين آوردن جمعيت بالاي كنه‌ها در گلخانه و بعنوان حشره‌كشهاي طبيعي در تعداد زياد استفاده مي‌شود. از آنجايي كه اين شكارچي‌ها قيمت بالايي دارند مي‌بايست قيمت تهيه و رهاسازي را نيز ملاحظه كنيم. از اين گذشته بكارگيري آفتكش‌ها قبل و بعد از رهاسازي شكارچي‌هاي كنه ممكن است اثرات منفي در مبارزه داشته باشد.

 كنترل فيزيكي

پاشيدن آب به مقدار زياد و با فشار بالا بطوريكه در برخي كاربردها با دستگاههايي همچون Water Wand و Jet-All Water آزمايش شده مي‌تواند بسياري از كنه‌ها را از ميان شاخ و برگ گياه بيرون براند و يا اينكه موقتاً آنها را در جاي خود ثابت نگه دارد. بطوريكه در گزارشات مي‌توان ديد پرورش دهندگان رز در شرق Texas از اين ابزارها بطور موفقيت‌آميزي عليه كنه‌ها و جهت متوقف كردن آنها استفاده مي‌كنند.

 كنترل شيميايي

جدول شماره 2 ليستي از توليدات ثبت شده‌اي از حشره / كنه‌كش‌هاي گياهان زينتي كه در حال حاضر استفاده مي‌شود را نشان مي‌دهد. هدف از انتشار چنين ليستي، جمع‌آوري مثالهاي ويژه‌اي از توليداتي است كه داراي مواد موثر مختلف هستند. تعداد زيادي از محصولات در بازار وجود دارند كه داراي واد مؤثر يكسان در تركيبشان هستند كه ممكن است از نظر فرمولاسيون يكسان يا غيريكسان باشند.

بسياري از حشره‌كش‌ها نيز خاصيت كنه‌كشي دارند، در حاليكه برخي از حشره‌كشها فقط بر روي گروه معيني از گونه‌هاي كنه‌ها مؤثر هستند. (جدول 1) يا اينكه هيچ وجه اثري روي كنه‌ها ندارند. در واقع استفاده بيش از اندازه برخي از حشره‌كشها مي‌تواند باعث طغيان كنه‌ها در آينده شود. زمانيكه در گلخانه هم كنه و هم حشره آفت وجود دارد استفاده از يك تركيب حشره‌كش ـ كنه‌كش بهترين روش كنترل شيميايي بحساب مي‌ايد.

قبل از رهاسازي شكارچي‌هاي كنه، براي كاهش جمعيت كنه‌ها مي‌توان از صابونهاي حشره‌كش استفاده كرد زيرا كه اين تركيبات پس از خشك شدن هيچ نوع باقيمانده مضري براي دشمنان طبيعي برجا نمي‌گذارند.

كنه كش‌هاي مختلف ويژگيهاي كاربردي مختلفي دارند. بعنوان مثال كنه‌كش Avid از برخي جوانب سيستميك است زيرا كه بداخل سلولهاي گياه تيمار شده نفوذ مي‌كند اما همين كنه‌كش اگر در سطح برگ باقي بماند. سرعت تجزيه مي‌شود. همچنين يك نحوه اثر بي‌نظير را بر روي سيستم عصبي كنه دارد مشلات گياهسوزي كمي ايجاد مي‌كند. كنه‌كش Pentac به آرامي اثر مي‌كند به پرتوهاي ماوراء بنفش حساس است، مشكلات گياهسوزي كمي هم ايجاد مي‌كند. مقاومتي هم در كنه‌ها گزارش نشده است. Thiodan بر روي برخي از واريته‌هاي داودي گياهسوزي ايجاد مي‌كند. صابونهاي كنه‌كش ـ حشره‌كش هيچ نوع با قيمانده‌اي ايجاد نمي‌كنند. Sulfar بعنوان يك كنه‌كش ثبت شده، بر روي سبزيجات و گياهان زراعي باعث گياهسوزي بالايي مي‌شود، باقيمانده‌هايي بر روي گياهان ايجاد مي‌كند، مقداري خاصيت قارچكشي دارد و قيمت ارزاني دارد. برخي از توليدات سمي هم نسبت به بقيه اثرات بسيار زيانبار بيشتري بر روي دشمنان طبيعي ايجاد مي‌كنند و برخي از گونه‌هاي شكارچي كنه‌ها هم نسبت به آفتكش‌ها از خود مقاومت نشان داده‌اند.

 كمك كننده‌ها (مواد كمكي):

مواد افزودني به مخزن (پخش كننده‌ها، چسبنده‌ها، بافرها) مي‌توانند بازدهي كنه‌كش استفاده شده را بالا برند. يك دستورالعمل خوب به شرح زير است: يك ماده كمكي را زماني استفاده كنيد كه قابليت افزايش دهنگي اثر سم در آن به اثبات رسيده باشد. استفاده از پخش كننده‌ها يا مرطوب كننده‌ها در افزايش اثر اكثر كنه‌كش‌ها نقش مؤثري دارند. بخصوص بر روي گياهاني كه برگهيشان لايه مومي (Wax) دارد از شوينده‌ها بعنوان افزايش دهنده قدرت نفوذ كنه‌كش در بدن كنه استفاده مي‌شود. از طرف ديگر استفاده از برخي مواد كمكي در كنه‌كش‌ها مثل (ie-Nu-Film-P plus Auid) باعث كاهش اثر كنه‌كش مي‌شود و يا استفاده از موادي همچون (ie-spreader-sticker materials or agricultural oil plus joust) باعث گياهسوزي مي‌شود. هميشه قبل از استفاده از مواد كمكي برچسب پشت سموم و مواد كمكي را مطالعه كنيد. تحقيقات در مورد اينكه آيا اضافه كردن موادي همچون توليدات فرموني باعث افرايش اثر كنه‌كش‌ها مي‌شود بي‌نتيجه مانده است

 کنه دو نقطه ای

(spider mite)

نام علمي اين كنه :

از خانوادهTetranychidae

از راسته Prostigmata مي باشد.

كنه دو نقطه اي از شايع ترين آفات گل خانه هاي رز است. اين كنه دامنه ميزباني بسيار وسيعي(در حدود1000ميزبان) دارد.

خسارت مستقيم از طريق تغذيه كنه ها از برگ هاست.برگ ها ابتدا لكه دار شده و خشك مي شوند.

خسارت غير مستقيم : بدليل وجود تارها گياه دچار بد شكلي مي شود و رشدش كاهش پيدا مي كند كه اين خسارت بخصوص در گل خانه ها شايع است.

 علائم اوليه آلودگي توسط كنه دونقطه اي ايجاد لكه هاي كلروتيك روي برگ است.روي برگ هاي ضخيم ممكن است اين لكه ها ايجاد نشوند.علت ايجاد اين لكه ها اين است كه كنه از سلول هاي سطح زيرين برگ تغذيه كرده و و آن را از كلروفيل كه رنگ سبز را به برگ مي دهد خالي مي كنند. اين سلولها بدون كلرفيل سفيد يا برنزه به نظر مي رسند. آلودگي شديد باعث مي شود برگ ها كاملا بيرنگ و خشك شده و در نهايت ريزش كنند. جمعیت بالاي كنه باعث بي برگي كامل بوته ها شده و يا گياه به طور كامل از بين مي رود.هم چنين كنه تارهاي نازكي درمسير حركتش مي تند. معمولاسطح زيرين برگ ها كاملا از تار پوشيده مي شود. وقتي تعداد كنه ها زياد است تارها سراسر بوته هاي رز را مي پوشانند. آلودگي شديد روي رز باعث مي شود برگ ها پيچيده و قهوه اي شوند وسپس ريزش كنند.

اگر كاغذ سفيدي زير بوته گرفته و برگ هاي آلوده را تكان دهيد ،لكه هاي سياه كوچكي مثل دانه هاي فلفل روي كاغذ مشاهده خواهيد كرد. بزرگترين مشكلي كه در مورد كنه ها وجود دارد اين است كه بدليل اندازه بسياركوچكشان وبدليل اينكه زير سطح برگ هستند بسيار دير متوجه حمله شان مي شويم و معمولا بعد از اينكه خسارت وارد مي كنند مورد توجه قرار مي گيرند. رنگ كنه دونقطه اي از زرد يا سبز روشن تا سبز تيره یا قهوه اي متغير است و داراي 2 لكه سياه روي سطح پشتي بدنشان هستند.اندازه شان0.4 mm است.

نرها از ماده ها كوچكتر بوده،پاهاي بلندتري دارند و فعال ترند. بدن باريكي دارند و روي شكمشان نقاط بيشتري دارند.هر ماده روزانه 19تخم مي گذارد و در مجموع هر ماده مي تواند بسته به ميزبان و شرايط آب و هوايي 120 تخم بگذارد. تخم ها كروي و در ابتدا شفافند اما به تدريج زرد رنگ مي شوند.تخم ها بسيار كوچكند و زير تارها در سطح زيرين برگ قرار داده مي شوند.

لارو کنه گیاهی:

6 پا دارد سفيد رنگ بوده كمي از تخم بزرگتر است و چشم هاي قرمز مشخصي دارد. لاروها بعداز 3-15 روز (بسته به درجه حرارت) از تخم خارج شده ، در ابتدا بي رنگند و فقط 6 پا دارند .در دو دوره نمفي بعدي كه بعد از مرحله لاروي است، زرد كمرنگ تا سبز بوده ،8 پا دارند و2 نقطه سياه روي بدنشان ظاهر مي شود. لاروها بلافاصله پس از خروج از تخم سفيد رنگ هستند. اما بعد از تغذيه از شيره گياهي ،سبز-زرد شده و2نقطه سياهرنگ پديدار مي شود.بعداز دوره دورمانسي(خواب) نمف ها با 8 پابوجود مي آيند.بعد ازيك دوره خواب ديگر و دوره نمفي ،كنه بالغ مي شود.نمف ها ممكن ست در هواي گرم و خشك طي 5 روز بالغ شوند. دوره تخم در دماي 15درجه 36 روز.دردماي 29درجه 16 روز ودر دماي 30 درجه 7 روز است.

درشرايط مطلوب، كنه ماده در دماي 20 درجه 129تخم مي گذارد.

• دوره زندگي اين كنه 1-3 هفته (در هواي خيلي خشك) است. دردماهاي پايين تر و نور كمتر كنه هاي ماده ی زمستان گذران گسترش پيدا مي كنند، دو لكه خود را از دست داده ودرشكاف ها و ترك ها پنهان مي شوند.اين ماده ها نارنجي روشن يا قرمز رنگند و تغذيه ندارند.درزمستان توليد مثل متوقف مي شود. در بهار ماده ها دوباره فعال شده و جمعيت هاي جديدي را ايجاد مي كنند.

• تكثير كنه ها درزير دماي 13 درجه متوقف مي شود

• شرايط مناسب آب و هوايي براي كنه دونقطه اي،آب و هواي گرم و خشك است.

• درشرايط گلخانه كنترل كنه دو لكه اي مشكل است.كنترل دائمي برگ ها براي اطمينان پيدا كردن از اينكه كنه در گلخانه حضوردارد يا خير ضروري است.اين كنه در سرتاسر بوته مي تواند وجود داشته باشد اما بيشتر برگ هاي مسن تر و رگبرگ ها را آلوده مي كند.هنگاميكه علائم روي برگ ها بروز مي كند نشان دهنده اين است كه كنه گسترش پيدا كرده و مبارزه مشكل تر مي شود.

• در شرايط مناسب جمعيت كنه ها به سرعت زياد شده و خسارت زيادي به رزها وارد مي كنند.بوته هايي كه به طور متراكم كشت شده اند و جريان هوا در بين آنها كم است، پناهگاه بسيار خوبي براي تكثير كنه ها هستند.گردو خاك و آلودگي روي سطح برگ ها مانع فرايند تعريق و خنك سازي گياه مي شود و مكان مناسبي براي كنه ايجاد مي كنند.

• كنه ها از طريق لباس كارگران، ادوات كشت و گياهان آلوده منتشر مي شوند.هنگامي كه كيفيت ميزبانشان افت مي كند به گياهان با كيفيت بهتر حمله مي كنند و جمعيت هاي جديدي در آنجا ايجاد مي كنند.

• گياهان و وسايل جديدي كه به گلخانه آورده مي شوند بايستي كنترل شوند تا حاوي كنه يا سايرآفات نباشند.

• در بوته هايي كه نزديك به هم كشت شده اند گسترش كنه ها از بوته اي به بوته ديگر صورت مي گيرد.

• كنه ها بال ندارند بنابراين استفاده از تله هاي چسبناك براي آنها كاربردي ندارد.

 شناسایی کانون ها

• كنترل هفتگي براي شناسايي ورود كنه ها الزامي است.نقاط حاوي كنه بايستي علامت گذاري شوند تا مكان هايي كه مبارزه بايد در آنها صورت گيرد،مشخص باشند.مي توان نقشه اي از گلخانه تهيه كرد كه نقاط مورد حمله كنه علامت گذاري شده باشد.

• اين كنه در سطح زيرين برگها وجود دارد ،بنابراين بايستي سم پاشي در سطح زيرين برگ انجام پذيرد. این کار را با میتوان با لانس سر کج انجام داد.اسپايدرمايتها به صورت جزئي و نقطه اي قابل كنترل هستند اما اگر در سطح وسيع در گلخانه گسترش پيدا كنند بايستي سراسر گلخانه را سم پاشي كرد.

• كنه ها دوره زندگي كوتاهي دارند و ممكن است نسبت به سموم مقاوم شوند.بنابراين بايستي سموم مورد استفاده از گروههاي شيميايي مختلف باشند. بعد از3 بارسمپاشي با يك كنه كش كنه كش ديگري از ساير گروهها بايستي مورد استفاده قرار گيرد. كنه ها روي رز زمستان گذراني نمي كنند بنابراين روغن هايي كه هنگام خواب زمستانه استفاده مي گردند،موثر نيستند. كنترل بيولوژيك كنه دولكه اي بااستفاده از كنه هاي شكارگر مي تواند انجام پذيرد.

• Phytoseiulus persimilis مهمترين كنه شكارگر اين كنه است. اين كنه در گلخانه ها در رطوبت بالاي70% فعاليت مي كند و هنگامي كه هيچ غذايي باقي نماند باشد،كانيبال مي شود وازهم جنسان خودش تغذيه مي كندو از بين مي رود.

• اين كنه ها دماي 18 درجه يا بالاتر و رطوبت نسبي 70% راترجيح مي دهند .در روشهاي كشت معمول كه لايه اي ضخيم از برگ ها قسمت پايين بوته ها را فراگرفته،كنه هاي شكارگر شانس بيشتري دارند

• كنه شكارگر ديگر californicus Amblyueis است كه قدرت تهاجم كمتري دارد ولي مدت بيشتري زنده مي ماند.همچنين كنه شكارگر Feltiella acarisuga مي تواند مورد استفاده قرار گيرد كه لاروهاي اين كنه از تخم و كنه بالغ تغذيه مي كنند.حشراتي نظير minute pirrate bug و Geocoris species) big-eyed bugs) وكفشدوزك هايي كه از كنه تغذيه مي كنند:

• (Spider mite destroyer lady beetle) ازگونه Stethorus وتريپس ها نيز از كنه دو نقطه اي تغذيه مي كنند.

1- در وحله اول استفاده از ارقامی که نسبت به کنه مقاوم هستند از جایگاه مهمی برخوردار است که نمونه ای از این ارقام نام برده می شود:

• Utopia

• Atumn breez

• Orange joice

2- از نکات قابل توجه دیگر جلوگیری از گرم شدن بیش از حد دمای گلخانه است و توجه به این نکته که ارقامی که به کنه حساس هستند در مکان خنک گلخانه یعنی کنار پد کاشته شود.

3- به محض مشاهده اولین علائم وجود کنه (شامل تار- نقره ای شدن سطح برگ و...) برگ ها رابا آب کاملاً شستشو داده بصورتیکه زیر برگ کاملاً شسته شود چون محل تجمع کنه زیر برگ هاست زیرا کنه راحتر از بافت زیر برگ تغذیه می کند .

4- جدا کردن و کندن برگ های آلوده و خارج کردن این برگ ها از محیط گل خانه
5- شستشو با آب خالی 3 بار در هفته و بعد از آن استفاده از یک کنه کش 

منبع مقاله: www.negindasht.com

logo sampashi

مشاوره رایگان

021-88330133


تمام نقاط تهران و کرج

درباره شرکت نگین دشت

شرکت مهندسی نگین دشت با بیش از 30 سال تجربه به صورت تخصصی در زمینه خدمات سمپاشی حشرات، طعمه گذاری انواع موش و مبارزه با آفات خانگی و صنعتی مانند، سوسک، ساس، پشه، موریانه، کنه، مورچه، کک، موش و... با افتخار در خدمت هموطنان عزیزمان می‌باشد.

در ارتباط باشید:

logo-samandehi