تلفن تماس : 88330133      09124540649

چهار شهر آرژانتین در تصرف سوسک های کرگدنی

میلیون‌ها سوسک کرگدنی در شهر کاسکار و دو پارک‌ها و باغ‌های شهر سانتا ایزابل در لاپامپا آرژانتین را تصرف کرده اند.Rhino beetle سوسک کرگدنی

گرمای کم سابقه تابستان امسال آرژانتین و مساله تغییرات اقلیمی عمده ترین دلیل هجوم سوسک های کرگدنی به اماکن شهری ایالت لاپامپا آرژانتین اعلام شده است.

به دلیل گرمای کم سابقه فصل تابستان در کشور آرژانتین، 4 شهر از یک ایالت این کشور به اشغال میلیون ها سوسک کرگدنی درآمد.
به گزارش عصرایران به نقل از سی ان ان، 4 شهر ایالت "لا پامپا" آرژانتین به دلیل گرمای کم سابقه ناشی از تغییرات اقلیمی، به اشغال "سوسک های کرگدنی" درآمده است.

افزایش مسمومیت با قرص برنج در اصفهان

رئیس کل پزشکی قانونی استان اصفهان گفت:  سال جاری ۱۸ نفر در پی مسمومیت با قرص برنج فوت کردند که این تعداد در مدت زمان مشابه سال گذشته برابر با شش نفر بوده است. که امسال سه برابر افزایش پیدا کرده است.Phosphide مسمومیت قرص برنج

علی سلیمان‌پور در ادامه گفت: مسمومیت افراد با قرص برنج در هشت ماه ابتدایی سال جاری ۱۸ نفر، چهار خانم و ۱۴ آقا دچار مسمومیت با قرص برنج شده‌اند که این آمار در مدت مشابه سال گذشته برابر با شش نفر، یک خانم و پنج آقا بوده است.

قرص برنج ظرف سه تا چهار ساعت سیستم تنفسی و قلب انسان را دچار اختلال می‌کند.

از قرص برنج برای ضدعفونی کردن و جلوگیری از آفت‌زدگی برنج و دیگر غلات استفاده می‌شود.

درمان مسمومیت با قرص برنج

طبق ماده 12 ضوابط فعالیت شرکت های مجاز جهت مبارزه با حشرات و جانوران موذی در اماکن عمومی و خانگی، شرکت ها موظف به استفاده صرف از سموم مجاز و قابل مصرف اعلام شده توسط مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت می باشند و ممنوعیت کاربرد سم فسفید آلومینیم (قرص برنج) در عملیات مبارزه با حشرات و جانوران موذی می تواند منجر به تشنج ، کما و مرگ افراد شود که سال هاست توسط وزارت بهداشت ایران ممنوع اعلام گردیده ولی متاسفانه افرادی سودجو یا شرکت های غیر مجاز که هیچ تخصصی در بحث مبارزه با حشرات ندارند به صورت غیرقانونی این سموم را در منازل استفاده می کنند و سلامت افراد و ساکنین منازل و ساختمان ها را با مشکل مواجه می کنند.aluminum phosphide poisoning known as rice tablet 2

در اینجا راهکارهایی که در درمان مسمومیت افراد توسط سم فسفید آلومینیم می تواند تاثیرگذار باشد را بیان نموده که این اطلاعات از برگه اطلاعات ایمنی یا  MSDS سم فسفید آلومینیم که مورد تایید انستیتو ملی بهداشت زیرمجموعه کتابخانه ملی پزشکی ایالات متحده آمریکا می باشد ، تهیه شده است.

در صورتی که فردی توسط سم فسفید آلومینیم دچار مسمومیت شود بسته به چگونگی آلودگی فرد و میزان و درجه مسمومیت فرد راه های درمان مختلفی وجود دارد.

مسمومیت خفیف به قرص برنج

در مسمومیت های خفیف تا متوسط مراقبت از فرد در مراحل ابتدایی از اهمیت بسزایی برخوردار است. باید توجه داشت در موارد مصرف فسفید آلومینیم باید از استفراغ فرد مسموم به شدت پرهیز نمود زیرا ممکن است گاز فسفین ایجاد آلودگی ثانویه نماید .از طرفی بررسی و چک کردن قلب ، کبد و کلیه بسیار ضروری می باشد. اندازه گیری مایعات الکترولیت و تنظیم گردش خون و تنفس امری حیاتی می باشد.

راه های پیشگیری از ورود بید به منزل

رایج ترین راهی که بید وارد منزل می شوند در حالت بلوغ این بیدها به شکل پروانه بوده که از طریق در و پنجره های باز وارد منازل می شوند و از طرفی از طریق مواد غذایی آلوده و نیز وسایل الیافی از جمله لباس و مبلمان دست دوم و آلوده وارد منزل یا محل کار می شوند.

روش های پیشگیری از ورود بید:

بازرسی مواد غذایی خریداری شده

یکی از راه های به حداقل رساندن ورود بیدها آن است که کلیه مواد غذایی که از بیرون خریداری می کنید را به صورت کامل بازرسی نمایید که این امر به ویژه در مورد خشکبار، غلات، حبوبات و برنج بسیار عامل مهمی در پیشگیری از ورود بیدهاست. کسانی که در منزل حیوانات خانگی نگهداری می کنند در هنگام خرید مواد غذایی حیوانات خانگی نیز باید به طور کامل دقت لازم را در جهت بازرسی مواد غذایی خریداری شده داشته باشند.

آیا مورچه بیماری را به انسان انتقال می دهند؟

مورچه ها به اندازۀ سایر حشرات از جمله حشرات مکنده خونخوار از لحاظ پزشکی قابل توجه نیستند در صورتی که آن ها قادراند ارگانیسم های باکتریایی و قارچی که عامل انتقال بیماری جدی به انسان هستند را به افراد انتقال دهند.

از جمله مورچه هایی که بیماری را انتقال می دهند به مورچه فرعون می توان اشاره نمود که در انتقال ارگانیسم هایی مانند سالمونلا، استافیلوکوک، کلوستریدیوم و استرپتوکوک نقش اساسی دارد.

به عنوان مثال وجود این مورچه ها در مراکز درمانی بیمارستانی از جمله مراکز درمان سوختگی بسیار نگران کننده و خطرناک است و مورچه ها می توانند این ارگانیسم ها را از طریق زخم های بیمار به او انتقال دهند.do ants carry disease 650 x 379

آیا مورچه ها باعث گزش در انسان می شوند؟

در برخی مواقع گزش مورچه ها علائم و بیماری های بسیار جدی را به انسان انتقال می دهد یا حتی می تواند با واکنش های آلرژیکی یا حساسیت های بیش از حد به سموم مورچه در فرد بروز پیدا کند.

از جمله واکنش هایی که در اثر گزش مورچه در افراد اتفاق می افتد،به گزش ناشی از مورچه های آتشین می توان اشاره نمود که بخصوص بدن کودکان نسبت به سموم این مورچه واکنش آلرژیکی شدیدی از خود نشان می دهد.

چنین اتفاقاتی منجر به خطرات بسیار جدی و حتی در برخی موارد خطر مرگ را بهمراه خواهد داشت. این گزش ها بطور کلی ضایعاتی مانند درد شدید، تورم، خارش و حتی احتمال بروز شوک آنافلاکسی را بهمراه خواهد داشت.

در صورتی که محل گزش ناشی از مورچه ها به صورت کامل ضدعفونی نشود عفونت ثانویه نسبت به گزش مورچه در پوست اتفاق می افتد. از طرفی مورچه ها با انتقال ارگانیسم های بیماری زا از جمله E.coli ، Salmonella ، Shigella و .. قادراند مواد غذایی را آلوده کنند.درباره شرکت نگین دشت

شرکت مهندسی نگین دشت با بیش از ربع قرن تجربه به صورت تخصصی در زمینه خدمات سمپاشی حشرات ، طعمه گذاری انواع موش و مبارزه با آفات خانگی و صنعتی مانند ،سوسک ، ساس ، پشه ، موریانه ، کنه ، مورچه ، کک ، موش و...  با افتخار در خدمت هموطنان عزیزمان می باشد.

در ارتباط باشید :

    

اطلاعات تماس

شما میتوانید هم اکنون سوالات مربوط به ضد عفونی و سمپاشی حشرات را به طور مستقیم با کارشناس نگین دشت مطرح فرمایید.

 این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
 logo-samandehi
 

ارتباط با ما

ارتباط مستقیم با کارشناسان ما در شبکه های اجتماعی