سبد خرید خالی می باشد

سمپاشی شپش

در این مقاله مشخصات فیزیکی و ظاهری حشره شپش سر ، گرایش عمده شپش و طبقه بندی آنها، خطرات ناشی از شپش برای انسان و درانتها نحوۀ مبارزه و ریشه کنی و سمپاشی شپش را جهت آشنایی شما با خصوصیات و ویژگی های بارز این حشره ارائه داده ایم.

شپش سر ( louse)، حشراتی بدون بال که بیش از 3000 گونه از آن ها در جهان وجود دارد. 3 گونه از این حشرات به عنوان عامل انتقال بیماری انسان ها معرفی شده اند که انگل بدن پستانداران و پرندگان به شمار می آیند.

بیولوژی شپش سر :louse 2

اغلب شپش ها از مواد زائد و بقایای مواد بیولوژیک تغذیه می کنند. آن ها روی پوست میزبان مورد نظر قرار گرفته و از آن تغذیه می کنند و یا برخی از این گونه ها از ترشحات چربی و خون تغذیه نموده و برخی دیگر تنها از انواع خاصی از حیوانات تغذیه کرده و نیز روی قسمت های خاصی از بدن مستقر می شوند. همچنین 3 گونه از شپش ها میزبان خود را پستانداران و 2 الی 6 گونه میزبان خود را پرندگان و نیز عده ای نیز در بدن انسان ها و بخصوص در قسمت موهای ناحیۀ تناسلی و موهای سر ساکن شده و همچنین اگر از میزبان خود جدا شوند نمی توانند مدت طولانی زندگی کنند وپس از مدتی خواهند مرد.

شپش ها رنگ های متفاوتی از بژ کمرنگ تا خاکستری تیره دارند. در اثر تغذیه از خون رنگ آن ها به تیرگی تغییر می کند. تعداد ماده ها از نرها بیشتر بوده و معروف ترین گونۀ این حشرات parthenogenetic می باشد. تخم این حشرات nit نامیده می شود. آن ها با ترشح بزاق این تخم ها را در به موهای موجود اتصال می کنند. پیوند تخم به مو با بزاق کار بسیار دشواری بوده ، شپش ها تخم خود را در بدن پرندگان مانند پر پرندگان و قسمت های غیرقابل دسترس جایگزین می کنند، تخم های سالم و زنده به رنگ سفید کم رنگ بوده و تخم مرده تغییر رنگ داده و به سمت زرد رنگ متمایل می شود.

سمپاشی شپش موی سر

 حشره شپش سر بیشتر در مدارس ، مهدهای کودک، شیرخوارگاه ها (بخصوص در کودکان دختر) شیوع پیدا کرده که با برسی و نظارت دوره ای کارشناس بهداشت می توان از شیوع و گسترش شپش در این اماکن جلوگیری به عمل آورد.louse 9

چرخۀ زندگی حشره شپش از زمان تولد تا بلوغ کامل مراحل مختلفی را داشته که در ابتدای تولد به صورت پوره می باشند. از زمان تولد تا از تخم در آمدن و به بلوغ رسیدن سه بار پوست اندازی می کنند.

بهترین راه رعایت مبارزه و پیشگیری، رعایت بهداشت فردی به ویژه استحمام و استفاده از آب گرم و صابون و شامپو است. تعویض لباس‌های زیر، کوتاه نگهداشتن موهای بدن ، رعایت اصول بهسازی محیط و در موقع انتشار جوشاندن لباس‌ها در حرارت بالای ۶۰ درجه و ترجیحاً اتو کردن لباس از راه‌های کاهش احتمال آلودگی به شپش سر و شپش بدن است. 

در بحث مبارزه با شپش علاوه بر درمان به صورت رعایت نکات بهداشتی فردی، بایستی محیط آلود به شپش هم با روش های بیولوژیک و شیمیایی مبارزه صورت گیرد و استفاده از شامپوی ضد بید به تنهای تضمینی در جهت ریشه کنی کامل شپش نخواهد داشت.

در صورت مشاهده هر گونه شپش در منزل یا محل کار با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید تا با آخرین متد و روشهای مبارزه و سمپاشی تخصصی شپش مشکل شما عزیزان را در کمترین زمان ممکن ازبین ببرند.

خطرات جدی که در اثر آلودگی و گزش شپش در افراد ایجاد می شود؟

برخی  افراد در اثر خاراندن محل گزش شپش و عدم تمیز کردن و ضدعفونی محل آلوده به عفونت باکتریایی پوستی مبتلا می شوند.

 اکولوژی شپش:

شپش ها مدل مطلوبی برای مطالعه روی اکولوژی پاتوژن های مسری نسبت به سایرین به شمار آمده و در حال حاضر بیشترین مطالعات روی شپش اکولوژی مرغی صورت می گیرد.

گرایش عمده شپش:

شپش هایی که پرندگان را به عنوان میزبان انتخاب می کنند.

این گونه از شپش پرندگان را نسبت به سایر میزبان ها ترجیح می دهند.

تعداد کمی از آن ها میزبان خود را آبزیان قرار داده و با غوطه ور شدن در آب تغذیه می کنند

شپش های ساکن در بدن پرندگان به دلیل سلول های T قوی تر و پاسخ ایمنی و ترشح غدد قوی تری نسبت به سایرین خواهند داشت.

کاهش جمعیت بسته به محیط دارد.

شپش ها اصولاً تعادل را در میزبان های مختلف رعایت کرده و به زیر مجموعه هایی تقسیم شده و به صورت جداگانه روی بدن پرندگان زندگی می کنند. 

مهمترین دسته از شپش ها انسان را به عنوان میزبان انتخاب کرده که در صورت مشاهده بلافاصله با ما تماس بگیرید.

خسارات و آلودگی های ناشی از هجوم شپش ها :

  •  کاهش زندگی میزبان.

  •  انتقال بیماری های میکروبی و انواع انگل ها.

  •  شپش Ischnoceran کاهش حرارت بخصوص در بال و پر پرندگان را به دنبال خواهند داشت.

  •  کم خونی و بروز بیماری های آلرژیک و التهاب پوستی در انسان.

  • مهمترین نکته ایجاد فشارهای ومشکلات عصبی ناشی از وجود شپش در سر

طبقه بندی انواع شپش:

به دو صورت سنتی طبقه بندی صورت گرفته است.louse negindasht 1344 x 928

1- شپش مکنده

2- شپش جونده (Mallophaga) 

اگر چه طبقه بندی اخیر نشان می دهد که Mallophaga ، از نوع paraphyletic بوده و به 4 شاخه تقسیم می شوند:

Anoplura : شپش مکنده که منحصراً در موی سر انسان ها بخصوص در کودکان دیده می شود.

Rhyncophthirina: انگل موجود در بدن فیل.

Ischnocera: عمدتاً شپش جونده بوده و بیشتر در پرندگان دیده می شود جزء انگل های خانوادۀ پستانداران هستند.

Amblycera: زیر شاخه ای از شپش جونده در پرندگان بوده اگر چه در بدن پستانداران آمریکای جنوبی و استرالیا هم زندگی می کنند.

شپش سر در انسان:

حشره شپش در انسان به سه صورت مختلف شپش سر، شپش بدن ، شپش ناحیۀ تناسلی تقسیم می شوند.louse 700×526

هجوم شپش بر روی سر را می توان با شانۀ مخصوص شپش گیر، شامپوی مخصوص (برای کودکان شامپو پرمترین و برای افراد بالغ شامپوی لیندان) و یا با محلول های مخصوص زیر نظر پزشک آن ها را کنترل کنیم. شپش موضوع تحقیق بر روی سلول های DNA انسانی بوده که باعث تکامل و نوآوری بشر بوده است برای مثال شواهد DNA نشان می دهد که شپش ها به دو میلیون سال قبل بر می گردد.

نشانه های گزش شپش بدن

شپش بدن در درزها و شکاف لباس تخم ریزی می کند و به ندرت این مورد در افرادی که به نظم و بهداشت شخصی خود اهمیت می دهند اتفاق می افتد. این نوع شپش جهت تغذیه روی سطح پوست آمده و تغذیه می نماید و در اثر گزش های مداوم و شدت گزش پوست ضخیم تر و تیره تر می شود خصوصاً اطراف کمر و کشاله های ران و قسمت فوقانی ران را درگیر می کند. توصیه کارشناسان به افرادی که با شپش بدن مواجه می شوند این است که در اسرع وقت در جهت رفع آلودگی محیط اقدام نموده و سپس جهت درمان پوست به پزشک متخصص مراجعه نمایند.

علت گزش شپش به دلیل تأمین وعدۀ غذایی از خون انسان می باشد.

شپش ها بدون میزبان تا چه مدت زنده می مانند؟

شرایط محیط مانند دما، رطوبت و در دسترس بودن میزبان جهت تغذیه از مهمترین عواملی است که مدت زمان زندگی و طول عمر شپش ها را تعیین می نماید.

شپش سر و شپش عانه (تناسلی)

این شپش ها برای طول عمر بیش از 8 تا 24 ساعت به دمای 27 تا 30 درجه سانتیگراد، رطوبت نسبی بالا و منبع غذایی مناسب جهت تغذیه از شرایطی است که عمر این گونه از شپش ها را افزایش می دهد تا بتوانند در نزدیکی انسان زندگی کنند.

شپش بدن

شپش بدن در تماس مداوم با بدن انسان نیست و بیشتر در درز و شکاف لباس ها زندگی می کند و برای زنده ماندن و تغذیه روی سطح بدن آمده و از خون میزبان تغذیه می نماید. شپش بدن اگر شرایط محیط از جمله وعده غذایی محیا نباشد فقط در کمتر از یک هفته در شرایط سخت محیطی می تواند زنده بماند.

جهت ریشه کنی و مبارزه با انواع شپش ها می توانید با کارشناسان ماهر شرکت نگین دشت تماس گرفته تا اصولی ترین و بهترین روش سمپاشی شپش و درمان موضعی شپش را به شما ارائه داده و جهت درمان شما را راهنمایی کنند.

 


مقالات سمپاشی شپش:


منبع مقاله: شرکت نگین دشت

طبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع مقاله ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد!

logo sampashi

مشاوره رایگان

021-88330133


تمام نقاط تهران و کرج

درباره شرکت نگین دشت

شرکت مهندسی نگین دشت با بیش از 30 سال تجربه به صورت تخصصی در زمینه خدمات سمپاشی حشرات، طعمه گذاری انواع موش و مبارزه با آفات خانگی و صنعتی مانند، سوسک، ساس، پشه، موریانه، کنه، مورچه، کک، موش و... با افتخار در خدمت هموطنان عزیزمان می‌باشد.

در ارتباط باشید:

logo-samandehi