تلفن تماس : 88330133      09124540649

سمپاشی ماهی نقره ای - سیلور فیش

حشره ماهی نقره‌ای یا سیلورفیش به دلیل داشتن سه زائده بلند و مویی شکل در انتهای بدن به «دم مویی» نیز معروف است. ماهی نقره ای در سراسر ایران یافت می شود و معمولاً در مناطق مرطوب منزل مانند حمام، زیرزمین و اتاق زیر شیروانی مشاهده می شود. ماهی نقره ای بیشتر تمایل دارد تا در مخفیگاه خود پنهان شده و خود را از دید شما مخفی نگه دارد به همین دلیل افراد ممکن است تا مدت ها متوجه آسیب ناشی از ماهی نقره ای به وسایل داخل منزل نشوند. برای اطلاعات بیشتر در مورد کنترل، سمپاشی و ریشه کنی ماهی نقره ای و نحوه خلاص شدن از شر ماهی نقره ای، ادامه مطلب را مطالعه فرمایید.

در این مقاله مشخصات فیزیکی و ظاهری حشره ماهی نقره ای یا همان بید کاغذ و الیاف، نحوه رژیم غذایی و تولید مثل آن ها و نیز خسارات ناشی از وجود ماهی نقره ای به وسایل موجود در منزل را به صورت کامل شرح داده و سپس کلیه روش های پیشگیری از ورود آن ها و روش های مبارزه و ریشه کنی را خدمت شما عزیزان ارائه خواهیم کرد.

silverfish حشره سه دم 500 × 300

حشرات این راسته با نام های عمومی دم مویی ، بید کاغذ، سیلور فیش، ماهی مقره ای ، حشره سه دم ( Silverfish) و (Firebrat) شناخته می شوند که این دو نام، در حقیقت متعلق به دو گونه مهم این راسته است. نام این راسته نیز از دو کلمه Thysanos به معنای ریشک و Ura به معنای دم گرفته شده است و اشاره به وجود سه زائده باریک و بلند در انتهای بدن دارد و شکم نیز دارای Styli است اما در این راسته آرواره بالا توسط دو نقطه به سر اتصال دارد و به اصطلاح دو مهره ای است.

چشم های مرکب در دم مویی ها کوچک تر و فاصله دار هستند. بدن این حشرات توسط یکسری لکه های نقره ای رنگ پوشیده شده است. حشرات این راسته جفتگیری مستقیم ندارند و جنس ماده اسپرم نر را به صورت غیر مستقیم دریافت می کند.

گونه Lepisma saccharina با نام عمومی Silverfish (ماهی نقره ای) معروف می باشد. این آفت در مناطق نمناک و مرطوب زندگی می کند. گونه Thermobia domestica با نام عمومی Firebrat شناخته می شود که در مناطق بسیار گرم با حرارت بالای 32 درجه، مثل نانوایی ها، نزدیک اجاق منازل ، شیرینی پزی ها و سرویس حمام در کنار وان را جهت زیستگاه خود ترجیح می دهند.

 شکل ظاهری حشرات سیلور ماهی  به چه صورت است؟

 • رنگ: رنگ سفید تا خاکستری قهوه ای یا نقره ای مایل به آبی.

 • شکل: بدن ماهی نقره ای کشیده است.

 • طول: طول بدن 12-19 میلی متر می باشد.

 • دم: سه موی بلند در انتهای بدن وجود دارد.

شناسایی حشره ماهی نقره ای

 • بدن نسبتا صاف، مخروطی و اغلب با فلس پوشیده شده است
 • رنگ بدن نقره ای بعضی مواقع شیری رنگ و سفید می باشد
 • چشم های مرکب کوچک یا وجود ندارد
 • شاخک بلند، نخ مانند و چند بخش
 • دمی شبیه عقرب که سه بخشی می باشد
 • شکم با ده قسمت کامل
 • بخش یازدهم شکم دراز شد تا یک رشته دمی میانی را تشکیل دهد
 • زائده های سبک در قسمت های شکمی 7-9 قرار دارند

آیا ماهی نقره ای (دم مویی) از پوشاک و لباس تغذیه می کند؟ 

 رژیم غذایی بید کاغذ (دم مویی) :

حشره ماهی نقره ای معمولاً از الیاف و پوشاک (فرش ، پرده، رختخواب، لباس و .. ) تغذیه می کند اما مواد نشاسته ای از جمله شیرازه و جلد کتاب ، پارچه های نخی، مواد غذایی خشک، چسب، پارچه کتان، چرم، کاغذ، الیاف تهیه شده از انواع گیاهی و حیوانی، ابریشم، منسوجات ، قند و انواع شیرینی جات و ... را ترجیح می دهد.

Damage to silverfish Cloth negindasht 550 x 496

بید کاغذ از موادی که حاوی پلی ساکاریدهایی مانند نشاسته یا دکسترین (در چسب‌ وجود دارد) هستند، تغذیه می کند و به دلیل آسیبی که به لباس، کاغذ، پرده تزئینی و دیگر اشیای خانگی وارد می کند به عنوان آفت مضر شناخته شده اند اما جزء ناقلین بیماری زا برای انسان به شمار نمی آیند. 

 مراحل سمپاشی ماهی نقره ای - دم مویی 

1.  بازرسی از منزل و سرویس های بهداشتی

زمانی که دم مویی silverfish به منزل شما حمله ور شده اند و تصمیم به ریشه کنی و پاکسازی منزل خود گرفته اید متخصصین نگین دشت در رفع مشکل شما در اسرع وقت اقدام خواهند کرد. ماهی نقره ای  بسیار موذی می باشد که در درزها و شکاف های منزل پنهان شده و پیدا کردن این حشره کار مشکلی می باشد متخصصین ما برای بررسی دقیق شواهد، آموزش های لازم را دیده و در اولین بازدید از منزل شما بخصوص محل هایی مانند  تخت، مبلمان، فرش، پرده و لباسها و ... از طرفی شکاف و درز موجود در دیوار و سرویس های بهداشتی میزان آلودگی را بررسی می کنند. اولین اقدام قبل از سمپاشی، بررسی شرایط منزل می باشد.

2. اجرای عملیات سمپاشی ماهی نقره ای

پس از اتمام بازرسی و ارزیابی وضعیت آلودگی، متخصصان بهترین برنامه و شیوه درمان و ریشه کنی و سمپاشی ماهی نقره ای را بر اساس میزان آلودگی به شما توصیه می کنند. نگین دشت با استفاده از سموم مطابق با استانداردهای لازم و روش های نوین اقدام به سمپاشی دم مویی نموده و در این روش ها با هدف از بین بردن تخم و لاروها اقدام به سمپاشی نموده قابل ذکر است با روش ارائه شده تخم و لارو حشرات نیز ریشه کن شده و دیگر به بلوغ نرسیده و از طرفی نیاز به سمپاشی مجدد نخواهد داشت.

3. نظارت و اقدامات و نکات ایمنی بعد از سمپاشی

ریشه کنی و مبارزه با حشره سیلور فیش بسیار سخت و دشوار است اما متخصصین نگین دشت با پیگیری مداوم پس از انجام سمپاشی سیلور فیش شما را مطمئن کرده و بهترین راهکار را برای نگهداری و حفاظت از محل سکونت در مقابل ورود این حشره موذی به شما ارائه می دهند. و تمام نکات ایمنی بعد از سمپاشی را به صورت مکتوب به مشتری تقدیم می کنند.

حشره دم مویی ( سه دم)  چه محل هایی را برای سکونت ترجیح می دهند؟

رژیم غذایی سیلور فیش یا حشره ماهی نقره ای بستگی به محلی که از آن تغذیه می کند، متفاوت می باشد که با ورود به منزل، آنجا را آلوده می نمایند ولی بیشتر از کاغذ، پارچه ، الیاف پشمی و کالای خشک را به سایر موارد ترجیح می دهند و بنابراین بیشتر در کتابخانه ها و کارتن های حاوی کتاب، کاغذ، کمد لباس و آشپزخانه، حمام ، کمد های لباس پنهان می شوند.

آیا حشره ماهی نقره ای انسان را نیش می زند؟

حشره ماهی نقره ای می توانند قسمت های مختلفی از منزل را آلوده نمایند، بطور مثال از کتاب ها ، لباس ها، وسایل قدیمی و عتیقه و ...  که بیشتر در معرض خطر قرار دارند. رژیم غذایی آن ها بیشتر شامل کاغذ، چسب، ابریشم و کلاً الیاف پارچه ای می باشد در هنگام تغذیه ماهی نقره ای بر روی مواردی که از آن تغذیه می نماید آثاری را به جا می گذارد.همان طور که اشاره شد تغذیه این حشرات اغلب از کاغذ، فرش، لباس می باشد.

  سیلور فیش انسان را نیش نمی زند چرا که فاقد اندامک نیش و گزش هستند.

Silver fish negindasht

 آسیب و خطرات ماهی نقره ای به پوشاک ولباس

خطرات و خساراتی که حشره ماهی نقره ای پس از تغذیه از الیاف به پوشاک وارد می کند شامل ایجاد سوراخ های بسیار کوچک و نامنظم در سطح لباس بوده و یا به شکل رشد قارچ های تیره رنگ بر سطح پارچه و لباس ها نمایان می شود. در عکس شمابه طور کامل شاهد خوردگی لباس توسط  تایسانورا یا ماهی نقره ای مشاهده می کنید.

چرا ماهی نقره ای به خانه شما حمله می کنند؟

مانند بسیاری از آفات، ماهی نقره ای دوست دارد به خانه های ما حمله کند زیرا غذای فراوان و کمبود شکارچیان وجود دارد. خانه‌های انسان‌ها همچنین مکان‌های تاریک و مرطوب زیادی دارند که می‌توانند زندگی شبانه خود را در آنجا شروع و تکثیر کنند.

چگونه می توان ماهی نقره ای (دم مویی) را در منزل شناسایی کرد؟

ماهی نقره ای (سیلور فیش) محل های تاریک و مرطوب به همراه تراکم بالای وسایل و همچنین  محیطی با بی نظمی و به هم ریختگی را جهت پنهان شدن و حفاظت از خود ترجیح  می دهند. تایسانورا یا ماهی نقره ای بیشتر در قسمت هایی مانند زیر شیروانی ، زیرزمین، کمد لباس، سرویس حمام ، کابینت ها، زیر وان حمام و اصولاً در نزدیکی منبع غذایی و رطوبت که از آنها تغذیه می نمایند، مستقر می شوند که از جمله می توان به جعبه های مقوایی، قفسه های حاوی کتاب، کابینت های آشپزخانه حاوی مواد خوراکی خشک و... اشاره نمود.

سمپاشی تضمینی ماهی نقره ای (دم مویی، سیلور فیش)

اگر شما در تهران و اطراف آن زندگی می کنید و حشره ماهی نقره ای یا همان دم مویی به خانه شما هجوم آورده است،  شرکت سمپاشی نگین دشت در ارائه خدمات زیست محیطی و درمان تخصصی و قطعی ماهی نقره ای در خدمت شما می باشد. کافیست با شماره 88330133 تماس بگیرید و به طور مستقیم از کارشناسان ما مشاوره بگیرید.

چه چیزی به طور طبیعی ماهی نقره ای را از بین می برد؟

اگر ترجیح می دهید از متخصصین شرکت های سمپاشی کمک نگیرید، تعدادی روش درمان خانگی را به شما پیشنهاد می کنیم که می تواند به خلاص شدن از شر ماهی نقره ای به شما کمک کند شامل :

روغن سرو : روغن سرو یک حشره کش طبیعی رایج در نابودی ماهی نقره ای می باشد. ممکن است بوی چوب ناشی از این روغن را دوست داشته باشید، اما ماهی نقره ای توسط آن دفع می شود. بهتر است تراشه های سرو و یا روغن آن را در نواحی محل آلوده قرار دهید.

دارچین :  ما انسان ها ممکن است بوی دارچین را دوست داشته باشیم، اما ماهی نقره ای از آن نفرت دارد. دارچین آسیاب شده، روغن دارچین یا چوب دارچین را در مناطق آلوده قرار داده تا ماهی نقره ای را دور نماید.

مرکبات : ماهی نقره ای با رایحه مرکباتی مانند پوست پرتقال و لیمو دفع می شود.  باید مرتباً آن را تعویض کنید. همچنین می توانید با استفاده از آب لیمو و آب یک اسپری مرکبات درست کنید و در محل آلوده اسپری نمایید.

پوست خیار: ماهی نقره ای نیز از بوی خیار متنفر است.

میخک: میخک خشک حاوی اوژنول است که ماهی نقره ای را دفع می کند. میخک های کامل را در ناحیه آلوده قرار دهید.

نمک:ماهی های نقره ای جذب نمک می شوند اما خوردن آن باعث کم آبی و مرگ آنها می شود. نمک همچنین رطوبت منطقه را جذب می کند.

روش های سنتی برای مبارزه با ماهی نقره ای

سوالات متداول مشتریان

هزینه کنترل ، مبارزه و سمپاشی ماهی نقره ای چقدر است؟

صاحبان خانه به طور متوسط 1میلیون تا 2/5 میلیون تومان برای از بین بردن حشره ماهی نقره ای هزینه می کنند. میزان آلودگی، متراژ فضا، نوع مبارزه و سم (داخلی و خارجی) در قیمت شما تأثیر می گذارد. برای یک عملیات سمپاشی ،مبارزه و نابودی سیلور فیش که شامل مشاوره، سمپاشی، مبارزه و پشتیبانی است ، هزینه می کنند.

ماهی نقره ای از کجا می آید؟

معمولا از طریق دهانه های فاضلاب سرویس های بهداشتی وارد منزل می شود.

خطر وجود ماهی نقره ای چقدر جدی می باشد؟

ممکن است باعث آلرژی شود

ماهی نقره ای اغلب یک خطر خفیف برای افراد و اموال دارد. آنها بیماری را منتقل نمی کنند، اما این آفات ممکن است باعث ایجاد آلرژی در افراد شوند.

ممکن است آفات دیگر را جذب کند

وجود آنها گاهی سوسک های فرش را به سمت خود جذب می کند و به دلیل ظاهر عجیبشان باعث ناراحتی می شود.

 باعث آسیب به وسایل شخصی شود

ماهی نقره‌ای در داخل خانه غلات می‌خورد و سوراخ‌های بزرگی را در لباس، فرش، اثاثه یا کاغذ ایجاد می کند. در تعداد زیاد می توانند صدمات زیادی ایجاد کنند.

علایم آلودگی ماهی نقره ای چیست؟

اغلب، صاحبان خانه ها وقتی ماهی نقره ای را روی زمین یا در سینک یا وان می بینند، ماهی نقره ای را تشخیص می دهند. آسیب تغذیه آنها همچنین می تواند نشان دهنده حضور آنها به همراه مدفوع فلفلی ریز آنها باشد.

آیا دفع آفات اولتراسونیک روی ماهی نقره ای کار می کند؟

صاحبان این دستگاه ها ادعا می کنند که از امواج صوتی با فرکانس فوق العاده بالا برای دور کردن پرندگان، جوندگان و آفات بندپایان مانند کک، سوسک، ماهی نقره ای و حتی عنکبوت استفاده می کنند. ... دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که دستگاه های اولتراسونیک به طور موثر آفات را از خانه ها و/یا باغ ها دفع یا از بین نمی برند.


از ماهی نقره ای بیشتر بدانید: 

افراد شرکت کننده در این گفتگو

نظرات (9)

هنوز نظری ارسال نشده است
این نظر توسط مدیر سایت کمینه شده است

میخواستم بپرسم آیا
گاز ازون برای از بین بردن ماهی نقره ای یا سیلور فیش خوبه
از بین میبره
چون ما خیلی کارها رو انجام دادیم اما از بین نرفت
یکی از کارمندان این گاز رو پیشنهاد دادن
میخواستم بپرسم تاثیر داره آیا
گاز اوزن مخصوصا تخم سیلور فیش رو از بین میبره آیا
.........................
پاسخ کارشناس:
باسلام و خوشامدگوی
بمب اتم هم میتونه این هارو ازبین ببره اما بجای استفاده از روش های غیر اصولی و پرخطر بهتراست هزینه کنید و از یک شرکت باتجربه برای درمان این حشره استفاده کنید

این نظر توسط مدیر سایت کمینه شده است

ببخشید سیلور فیشبرای پرنده هم خطر داره
.........................
پاسخ کارشناس:
باسلام و خوشامدگوی
خیر خطری ندارد

این نظر توسط مدیر سایت کمینه شده است

من تو دستوشیی مون یکی هست رنگش قهوه ای روشن هست

این نظر توسط مدیر سایت کمینه شده است

سلام من اینو تو خونمون دیدم ولی فکر میکردم از گل هام باشه آیا درسته.از گل هستش یا چیز دیگه.من بچه یک ساله دارم خطرناک هستش یا نه
............................
پاسخ کارشناس:
با سلام و احترام
نخیر از گل ها نمیباشد برای کودکان هم ضرری ندارند.
اما می توانند باعث تخریب لباس کاغذ و فرش منزل شما شوند.

این نظر توسط مدیر سایت کمینه شده است

با عرض سلام ما خونه مون از این حشره داریم خیلییم اذیت میشیم هر سمیم ریختیم قطع نشده .ممنون از راهنماییتون
............................
پاسخ کارشناس:
با سلام و احترام بایستی مبارزه توسط افراد متخصص صورت گیرد

این نظر توسط مدیر سایت کمینه شده است

سلام سمپاشی داخل کمد ها باید انجام بشه؟
اینجوری تمام لباس ها الوده میشه
...................
پاسخ کارشناس:
با سلام و احترام
در سمپاشی سیلور فیش بر روی لباس سم زده نمی شود
تمامی مراحل سمپاشی با نظارت مهندس و کارشناس فنی انجام می گیرد

این نظر توسط مدیر سایت کمینه شده است

سلام در داخل حمام و دستشویی من دیدم عکس هم گرفتم خیلی شباهت به همین دارد اما هر دفعه ۱ عدد بوده یعنی زیاد نبوده چطوری می توانم عکس و بفرستم برای شما؟
.........................
پاسخ کارشناس:
باسلام
به ادرس ایمیل ما عکس حشره را بفرستید

این نظر توسط مدیر سایت کمینه شده است

با سلام میخواستم درباره حیطه فعالیت حشره سیلور فیش بدانم و دقیقا منبع تغذیه آنها چه چیزی است؟با تشکر
................................................

پاسخ کارشناس شرکت نگین دشت
با سلام و احترام
سیلور فیش یا ماهی نقره ای جز حشرات همه چیز خوار می باشند که غالبا از فرش لباس و کاغذ تغذیه می کنند.

نمایش نظر بیشتر

 1. بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید )
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت


درباره شرکت نگین دشت

شرکت مهندسی نگین دشت با بیش از ربع قرن تجربه به صورت تخصصی در زمینه خدمات سمپاشی حشرات ، طعمه گذاری انواع موش و مبارزه با آفات خانگی و صنعتی مانند ،سوسک ، ساس ، پشه ، موریانه ، کنه ، مورچه ، کک ، موش و...  با افتخار در خدمت هموطنان عزیزمان می باشد.

در ارتباط باشید :

    

اطلاعات تماس

شما میتوانید هم اکنون سوالات مربوط به ضد عفونی و سمپاشی حشرات را به طور مستقیم با کارشناس نگین دشت مطرح فرمایید.

 این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
 logo-samandehi
 

ارتباط با ما

ارتباط مستقیم با کارشناسان ما در شبکه های اجتماعی