سبد خرید خالی می باشد

سمپاشی کک

در ابتدا شما را با مشخصات ظاهری و فیزیکی حشره کک، چرخه زندگی، عادات غذایی و تولید مثل کک آشنا می کنیم. خصوصیات و بیماری هایی که کک ها به انسان انتقال می دهند، نحوۀ ورود کک به محل سکونت انسان ، روش های پیشگیری از ورود و نیز روش های مبارزه، ریشه کنی و سمپاشی کک را خدمت شما ارائه می دهیم.

fleas 187x142

 کک حشرات بسیار مقاوم و تند و تیزی هستند که به سختی کشته می شوند. مهمترین قابلیت و نشانه ای که کک را به راحتی می توان شخیص داشت حرکت کک ها به صورت جهش و پرشی می باشد. حمله این حشرات به میزبان باعث مزاحمت برای انسان و حیوانات خانگی شده و از طرفی به دلیل تغذیه از خون میزبان عامل انتقال انواع بیماری ها خطرناک به انسان می باشند. آشنایی با چرخۀ زندگی و ساختار فیزیکی کک و بررسی علت مقاومت این حشرات به روش های مبارزه به شما کمک می کند تا بهترین روش مؤثر و اصولی را جهت مقابله و نابودی بکار بگیرید. اولین قدم در بکارگیری روش های کنترل و مبارزه با کک ها مانند مراحل مبارزه با سایر حشرات،آشنایی با تمام جزئیات چرخۀ زندگی کک می باشد. درجه حرارت منزل یکی از بهترین عوامل مؤثر برای تکثیر کک می باشد به طوری که در مدت زمان دو هفته چرخه باروری و تکثیر کک کامل می شود.

 چرخه زندگی کک شامل 4 مرحلۀ : تخم ، لارو ، شفیره و حشره بالغ می باشد.

در اینجا توضیح مختصری از چرخۀ کامل زندگی کک را برای شما بیان می کنیم:

حشره کک با پرش بر روی بدن انسان یا حیوانات خانگی از طریق زائده های کوچک دهان شروع به تغذیه از خون گرم میزبان می کند. نیش این حشره به پوست صدمۀ زیادی وارد کرده و مسلماً این گزیدگی همراه با التهاب، خارش و ورم شدید می باشد. انسان و حیوانات نسبت به گزش کک آلرژیک شدیدتری دارند.

توصیه می شود برای بهبود گزش ناشی از کک از پماد های مخصوص ضد گزش و آلرژیک از جمله (پماد کلوبتازول) استفاده نمایید.

ما همیشه یک پرش جلوتر از کک هستیم!

از جمله مواد مؤثر و مناسب جهت از بین بردن کک داخل لباس و برای  گزیدگی پوست Deet Lotion - Bug off Aerosol می باشد. البته روی برچسب این محصولات هیچ اشاره ای به کک نشده است ولی تا حدودی تأثیر آن در مدت زمان اثبات کرده بسیار مفید بوده و به عنوان یکی از بهترین راه های درمان گزیدگی کک می باشد.

اسپری وانیلی و Deet جزء موادی هستند که به دلیل بویی که دارند تأثیر فراوانی در جلوگیری از نزدیک شدن کک به پوست و لباس شما می شود از طرفی یک سری محصولات بدون بو هم وجود دارد.

حشره کک پس از تغذیه از خون میزبان، تولید مثل کرده و سپس عمل تخمگذاری شروع می شود. تخمگذاری کک در مکان های مختلفی مانند حیاط، داخل منزل و یا روی بدن حیوانات خانگی اتفاق می افتد.

عمر متوسط کک  2 الی 3 هفته بوده و هر کدام در این مدت صدها تخم می گذارند بنابراین در مدت زمان کوتاه آلودگی بسیار شدت می یابد.

پس از بارور شدن تخم های کک ، آن ها از هر نوع مواد ارگانیک مانند خون خشک شده، مدفوع سایر کک ها، موی حیوانات خانگی ، خون گرم میزبان شروع به تغذیه می کنند و کک ها قادراند داخل یا خارج از خانۀ شما غذای مورد نیاز خود را تأمین کنند. 

لارو حشره کک پس از تغذیه از پیلۀ خود خارج شده و در چرخۀ دگردیسی و تکامل وارد مرحلۀ سوم (شفیره) می شود که اگر کک ها به این مرحله برسند سخت ترین مرحلۀ از بین بردن آن هاست و هر سمی نمی تواند به طور کامل کک را ریشه کن کند، به همین دلیل است که باید چرخۀ کامل این حشرات را بشناسیم تا بتوانیم روش اصولی برای از بین بردن این حشرات را پیدا کنیم که در این مورد تنها راه حل مطمئن جهت از بین بردن کک تماس با کارشناسان شرکت سمپاشی نگین دشت می باشد.

جالب است بدانید: هنگامی که حشره کک از تخم بیرون می آید چرخه آن هم کامل گردیده ولی برخلاف سایر حشرات تخم کک به طور تصادفی بیرون نمی آید و زمانی این حشرات از تخم بیرون می آیند که وجود یک انسان یا حیوان خون گرم را در نزدیکی خود حس کنند در آن لحظه از پیلۀ حفاظتی خود بیرون آمده و بلافاصله شروع به تغذیه از طریق و نیش زدن میزبان می کند و پس از آن این چرخه مجدد تکرار می شود.

negindasht flea چرخه زندگی کک 850 × 587

اکنون که با چرخۀ زندگی حشره کک آشنا شدید بهتر است بدانید این چرخه در هر محیطی می تواند به راحتی اتفاق بیافتد مگر آنکه شما با مراجعه به کارشناسان ما از اطلاعات لازم جهت روش های درمان و مبارزه با این حشره به طور کامل مطلع شوید و از این طریق اقدامات لازم را انجام دهید. این چرخه روی بدن حیوانات، حیاط منزل، پرزهای فرش ، تختخواب ، پارکینگ ، زیرزمین ، زیرشیروانی، خانۀ سگ یا سایر حیوانات خانگی،درز مبلمان ، باغچه منزل بخصوص داخل کود یا خاک آلوده و ... اتفاق می افتد. در کل قاعده ای که در این مورد صدق می کند به این صورت است که در هر مکانی که یک حیوان خون گرم در آن زندگی می کند مکانی مناسبی برای هجوم کک می باشد. به عبارت دیگر کک ها در درجه اول حیوانات خانگی مانند سگ و گربه را جهت تغذیه ترجیح داده  در غیر این صورت ( عدم وجود حیوانات خانگی) به انسان حمله کرده و از خون انسان تغذیه می کنند. شایع ترین گونه از کک ها، کک گربه است ولی ما گونه های دیگری نظیر کک سگ ، کک پرنده ، کک موش، کک شن و ماسه، کک انسان، کک دام و کک های مزاحم را هم داریم. با توجه به میزبانی که کک از آن تغذیه می کند گونه مورد نظر را نامگذاری می کنند. نکتۀ مهم آن است که راه های پیشگیری و درمان در همۀ گونه ها یکسان است.

 کنترل و سمپاشی کک و مبارزه با آن:

 چگونه باید کک را درمان و سمپاشی کنیم؟

 نباید تصور کنید که اگر ککِ موجود در بدن حیوان خانگی خود را از بین ببریم منزل و حیاط شما عاری از این حشره خواهد شد. بنابراین سمپاشی حیاط شما قبل از فصل شروع چرخۀ زندگی حشره کک یکی از راه های پیشگیری، مقابله و ریشه کنی کک می باشد.

اگر شما کک موجود در حیاط یا کک بدن حیوان خود را درمان کنید و از منزل خود غافل شوید اشتباه بزرگی مرتکب شده اید. اگر حیوان شما داخل منزل زندگی می کند شما باید هم خانه و هم حیوان خود را برای اطمینان بیشتر درمان کک کنید ولی اگر حیوان خانگی شما در خارج از خانه زندگی می کند باید حیاط و حیوان را درمان کرده و همچنین اگر حیوان شما هم در منزلتان تردد دارد باید کک منزل، حیاط و حیوان را همزمان درمان کرده و اگر باز هم از درمان کامل مطمئن نشده اید باید هر محلی را که حدس می زنید احتمال وجود این حشره وجود دارد عملیات مبارزه با کک صورت گیرد و همیشه به یاد داشته باشید از بین بردن تخم حشره کک قبل از پیشرفت و کامل شدن چرخۀ زندگی اش روش بسیار موفقی در درمان کامل این حشره بوده و این ساده ترین و کامل ترین راهی است که برای نابودی کک وجود دارد.

کک نسبت به سرمای هوا بسیار حساس است به طوری که در زمستان قادر به تحمل سرمای خارج از منزل نمی باشد و ترجیح می دهد در منزل شما که هوای گرم ، مرطوب و غذای کافی وجود دارد، زندگی کند پس مراقب باشید کک ها شما را نیش نزنند.

درمان و نابودی حشره کک پس از حمله این حشرات چندین هفته زمان می برد چون باید ساختار چرخه تکامل آن ها را به طور کامل از بین ببریم که در صورتی که بتوان در چرخۀ زندگی کک ( تخم گذاری تا حشره بالغ ) وقفه ای ایجاد کنیم این عملیات با موفقیت صورت می گیرد در غیر این صورت زمان زیادی برای مقابله با این حشرات لازم است.

bedbug  شرکت نگین دشت با بهره مندی از دانش و تخصص کارشناسان و متخصصین دفع آفات اقدام به شناسایی گونه کک موجود در محیط آلوده نموده و پس از شناسایی نوع کک با سموم خارجی و بی خطر اقدام به ریشه کنی و سمپاشی کک می نماید . مبارزه با کک ها با استفاده از روش های تلفیقی بیولوژیکی و شیمیایی توسط مهندسان دفع آفات ما صورت می گیرد.

آموزش های لازم جهت بهسازی محیط آلوده و نیز روش هایی جهت پیشگیری از ورود مجدد کک ها به محیط از مهمترین نکاتی است که در پایان به مشتریان توسط کارشناسان شرکت سمپاشی نگین دشت آموزش داده می شود.

چگونه کک وارد منزل می شود؟

هجوم حشره کک به محل سکونت  اغلب از طریق سگ، گربه و سایر حیوانات خانگی و یا لباس و کفش و وسایل آلوده انتقال می یابد. کک زمانی که حیوان بیرون از منزل است به آن می چسبد و سپس از طریق حیوانات خانگی به مکان هایی که در داخل منزل در نزدیکی میزبان است انتقال می یابد و در آن محل مستقر می شود و تخمگذاری می کند. پیشگیری از ورود کک هم به داخل محل سکونت و هم به داخل حیاط بخصوص برای افرادی که حیوان خانگی دارند ،می تواند دشوار باشد و بدون اجرای یک رویکرد پیشگیرانه،صاحبان حیوانات خانگی همواره در برابر هجوم کک ها نگرانی دارند. 

مهمترین راه سرایت کک به منزل شما از طریق کود تازه ای است که در باغچه حیاط استفاده شده است چرا که کود تازه اکثرا به مقدار زیادی کک داشته و از طریق رفت و آمد اعضای ساختمان با کفش و لباس هایشان کک را وارد منزل خود می کنند و به دلیل شرایط مساعد منزل از جمله گرما، رطوبت و وجود میزبان جهت تغذیه از خون گرم به سرعت کک رشد و تکثیر می یابد.

سوالات متداول مشتریان

آیا کک می تواند در موی سرِ انسان زندگی کند؟

کک در مو و بدن انسان زندگی نمی کند و تنها می تواند ما را نیش بزند و از خون انسان تغذیه کند. کک باید بتواند 12 ساعت مستقیم از خون انسان تغذیه کند تا شانس تخمگذاری در سطح بدن انسان را داشته باشد که این امر بسیار بعید و غیرممکن است که یک کک قادر باشد مدت زمان طولانی به صورت مخفیانه بدون اینکه دیده شود بتواند از خونِ گرم انسان تغذیه کند.

چگونه خودمان کک را سمپاشی کرده و از بین ببریم؟

در درمان خانگی و سنتی جهت مبارزه با کک می توانید از موادی مانند جوش شیرین، نمک، اسپری لیمو، رزماری و ... در منزل استفاده کنید البته استفاده از مواد فوق به هیچ عنوان باعث از بین بردن یا ریشه کنی کک نمی شود و فقط تا حدودی ممکن است مدت زمان کوتاهی، کک دیده نشود که این خود پروسه ریشه کنی و نابودی کک را به دلیل تکثیر بیشتر کک ها افزایش می دهد و از طرفی باعث سوش مقاوم در کک می شود. در برخی منابع غیر علمی استفاده از خاک دیاتومه را جهت مبارزه با کک پیشنهاد می کنند که باید توجه داشته باشید استفاده از خاک دیاتومه برای هیچ یک از حشرات اثر گذاری نداشته و ضمن اینکه اگر از طریق تنفس وارد ریه ها شود برای انسان و بخصوص حیوانات خانگی بسیار مضر نیز خواهد بود. چنانچه می خواهید سریعاً از شر کک خلاص شوید بهترین راه برای خلاص شدن از شر کک استفاده از تخصص کارشناسان شرکت های دارای مجوز سمپاشی از وزارت بهداشت مانند شرکت سمپاشی نگین دشت می باشد که با اعزام کارشناس به محل با بکارگیری روش های اصولی و سموم مجاز اقدام به نابودی و ریشه کنی کک می نمایند.

کک ها در کجای منزل پنهان می شوند؟"

کک در ابتدا ترجیح می دهد تا در اطراف محل زندگی حیوانات خانگی شما مخفی شوند. به طور کلی کک، پرزهای موکت و فرش و اطراف تختخواب را برای مخفی شدن ترجیح می دهند چون به راحتی می توانند از میزبان خود تغذیه کنند.

آیا کک با ماشین لباس شویی از بین میرود؟"

کک در تمام مراحل زندگی (تخم، لنف، حشره بالغ) به راحتی با حرارت 60 درجه از بین می رود. اما شستن به تنهای باعث ریشه کنی کک نمی شود چون تخم ریزی کک داخل درز و شکاف منزل صورت می گیرد و تنها روش ریشه کنی کک سمپاشی می باشد.

کک ها در کجای بدن سگ و گربه پنهان می شوند؟

پوست حیوانات خانگی خود را با دقت بازرسی کنید تا کک یا آثار گزش آن را مشاهده نمایید. کک ها حشرات ریز و تیره رنگی هستند که کوچکتر از مورچه ها می باشند. زیر بغل و کشاله ران حیوان شما مورد علاقه کک می باشد زیرا کک تمایل به محل های گرم تر را دارد. خز و موی سگ و گربه خود را با انگشتان کنار بزنید تا پوست در معرض دید قرار گیرد و در صورت گزش زودتر متوجه وجود کک شوید.

آیا ترک منزل باعث از بین رفتن و نابودی کک بر اثر گرسنگی می شود؟

گاهی بعضی از مردم تصور می کنند با خالی نگه داشتن اتاق و منزل خود به مدت 1 الی 2 ماه می توانند به کک گرسنگی داده ولی آن ها نمی دانند این کار باعث گرسنه تر شدن این حشرات شده و در صورت بازگشت به خانه کک ها به میزبان خود شدیدتر حمله ور شده و تمام تخم های آن ها بارور می شود. گاهی عده ای تنها اتاقی را که تصور می کنند فقط همان یک اتاق آلوده است خالی نگه داشته و درب آن را می بندند ولی نمی دانند کک حتی حرکت و گرمای بدن شما را داخل منزل حس کرده و فعالیت خود را در مناطق دیگر منزل ادامه می دهند برخی هم فقط  همان اتاقی که تصور می کنند آلوده به کک می باشد جهت سمپاشی آن اقدام می کنند که این امر بسیار اشتباه می باشد چون باعث می شود حشره ایجاد سوش مقاوم کرده و پروسه ریشه کنی کک را به تعویق می اندازد .

آیا جارو زدن باعث از بین رفتن کک ها می شود؟

عده ای فکر می کنند جارو کشیدن محل آلوده روش مؤثری در نابودی کک می باشد ولی باید بدانند که جاروبرقی کشیدن فقط جمعیت کک ها را کم می کند ولی ریشه کن نمی کند.

شما می تواند تمامی سوالات خود را از کارشناسان با تجربه شرکت سمپاشی نگین دشت به شماره 88340546 بصورت مشاوره رایگان بپرسید! 

کک در فرش و قالیچه ها[

کک حشره ریزی است که بر روی بدن گربه و سگ های خیابانی ، جوندگان یا سایر حیوانات وحشی و اهلی زندگی می کند و از خون آن ها تغذیه می کند و از طریق تردد این حیوانات کک می تواند به محیط داخل حیاط وارد شود. حیوانات خانگی که در خارج از منزل در حیاط و خیابان بازی می کنند ممکن است کک را با بدن خود به داخل منزل شما بیاورند. کک یک انگل محسوب می شود و از خونِ گرم میزبان خود تغذیه می کند . کک ها در صورت ورود به منزل شما از خون گرم انسان و حیوانات خانگی نیز تغذیه می کنند. این حشرات پس از ورود به منزل داخل درز و شکاف منزل و وسایل از جمله ملحفه ، روتختی، فرش و موکت پنهان شده و از این طریق وسایل را آلوده می کنند . تشخیص وجود کک در فرش امری بسیار سخت است.

کک ها روزانه پس از تغذیه از خون میزبان تا حدود 50 تخم در فرش و موکت  و یا داخل درز و شکاف وسایل موجود در منزل می گذارند و به دلیل قابلیت بالا در تکثیر و تولیدمثل در مدت زمان کوتاهی کک در منزل به شکل فزاینده ای تکثیر و ازدیاد می یابد.

پس از تخم ریزی ، لاروهای کک در عمق الیاف فرش و وسایل خواب شما قرار می گیرند و ریشه کنی آنها امری دشوار می شود. لارو کک می تواند ماه ها در فرش کمین کند و از خون خشک شده و یا مدفوع خود و  باقیمانده پوست های خشک شده تغذیه کند تا در زمان مناسب به خون تازه دسترسی پیدا کند.

فرش های دست بافت مخفی گاه مناسبی برای پنهان شدن کک می باشد و بیشتر کک ترجیح می دهد در بین الیاف طبیعی تخم ریزی و زندگی کند به محض ورود انسان و حیوان خانگی اطراف فرش بلافاصله  از خون میزبان تغذیه می نماید.

The size of the flea insect

انواع گونه های شایع حشره کک

صدها گونۀ متفاوت از کک ها در دنیا وجود دارد. این حشرات مکنده از خون گرم پستانداران تغذیه می کنند و برخی قابلیت انتقال بیماری را به میزبان دارند. بیشتر انسان ها و حیوانات خانگی در معرض گزش کک هایی که بیماری را انتقال می دهند، قرار می گیرند.

از انواع مختلف کک ها می توان به گونه های ذیل اشاره کرد:

کک گربه : یکی از رایج ترین گونه هایی است که گربه، سگ، انسان و سایر حیوانات وحشی را مورد هجوم و تغذیه قرار می دهد.

کک سگ : این گونه از کک ها زیاد گسترش پیدا نکرده اند ولی مانند کک گربه از میزبان مشابه نیز تغذیه می نمایند.

کک انسان : این گونه تنها از خون انسان تغذیه کرده و به عنوان پارازیت و انگل روی بدن انسان محسوب می شود.

کک chigoe : این گونه به کک ماسه ای هم  معروف است و از خون انسان در نزدیکی سواحل گرمسیری تغذیه می نماید.

کک sticktight چسبنده : این گونه بیشتر از خون سنجاب، مرغ و سایر پرندگان تغذیه می نماید.

کک موش : این گونه در بدن موش های نروژی و سقفی زندگی می کنند و بیماری های بسیار جدی را به انسان انتقال می دهد.

گونه های مختلف کک ها می توانند بیماری هایی مانند طاعون، تیفوس و ... را به انسان انتقال دهند. تمامی گونه های کک از خون گرم انسان و حیوانات خونگرم تغذیه کرده و باعث بروز واکنش های آلرژیکی در میزبان می شود. توانایی کک ها در جهت رشد و تکثیر  به حدی است که به سرعت جمعیت آن ها افزایش می یابد.

شایع ترین گونه از کک ها، کک گربه می باشد که مشکلات جدی را برای میزبان به همراه دارد. این حشره وسیع ترین طیف میزبان را در بین سایر حشرات مکنده یا گونه های دیگر کک ها دارد یعنی به جز انسان، گربه، سگ و سایر حیوانات خانگی و یا حتی حیواناتی که در طبیعت زندگی می کنند مانند راکون ها، روباه و ... و نیز حیوانات اهلی که در محوطه باز خارج از منزل هستند را تحت تأثیر قرار دهد. کک گربه بعد از تغذیه ، تخم ریزی و تبدیل تخم به لارو از بدن میزبان جدا شده و مناطق مختلف منزل مانند تخت خواب، فرش ،مبل ، پرده ها و ... را به راحتی آلوده می کند.

بیماری های که کک به انسان و حیوانات خانگی انتقال می دهند:

بر اساس بیانیه CDC  تعداد بیماری های ناشی از نیش پشه، کنه و کک بین سال 2004 تا 2016 حدود سه برابر افزایش پیدا کرده است. کک ها شایع ترین عامل انتقال بیماری طاعون هستند. کنترل و مبارزه با کک ها کاملاً تخصصی است و توسط کارشناسان و متخصصین دفع آفات باید صورت گیرد و همچنان عامل اصلی انتقال بیماری در سراسر جهان به شمار می آیند.

کک ها بیماری های مختلفی را در هنگام تغذیه از خون انسان و حیوانات و یا از طریق مدفوع آلوده خود به میزبان انتقال می دهند.

بیماری های متداول و شایع ناشی از کک ها در سراسر جهان عبارتند از :

طاعون خیارکی : این بیماری بیشتر توسط کک های موجود در بدن جوندگان از جمله موش ها و یا از طریق خود موش های آلوده به بدن میزبان انتقال می یابد.

تیفوس : بیماری تیفوس از طریق کک های گربه انتقال می یابد. در محل گزش کک روی بدن میزبان خارش های شدید ایجاد شده و در برخی مواقع حتی منجر به ایجاد زخم های پوستی می شود و از طریق باکتری هایی که کک ها به همراه دارند این باکتری ها وارد بدن میزبان شده و به سرعت بیماری تیفوس را انتقال می دهند.

بارتونلوز: این بیماری به نام خراش گربه ای شناخته شده و از طریق گزش ناشی از کک گربه به میزبان منتقل می شود.

کک کرمی نواری: زمانی که میزبان به خصوص کودکان به طور تصادفی کک را می خورند و یا با مدفوع آلوده کک تماس می یابند به این بیماری مبتلا می شوند.

تونگزیازیس Tungiasis: این بیماری از طریق نیش کک Chigoe انتقال می یابد. پس از تغذیه این کک از میزبان، محل گزش کک ها دچار عفونت ثانویه و خارش شده و این بیماری در محل گزش ایجاد می شود.

خطر عفونت محل گزش کک :

توجه داشته باشید بلافاصله پس از گزش کک محل مربوط را به صورت کامل ضدعفونی کرده تا از عفونت محل گزش جلوگیری شود در صورتی که محل گزش زخم و یا خراشیده شود احتمال بروز عفونت در مدت زمان کوتاه وجود دارد.

بیماری هایی که کک به انسان و حیوانات انتقال می دهد

  • احتمال انتقال طاعون در اثر تماس یا گاز گرفتگی توسط جوندگان آلوده به طاعونگزش کک750×1045
  • انتقال بیماری تیفوس از طریق کک آلوده 
  • درماتیت انگلی که ناشی از آلرژی حیوانات خانگی به بزاق کک ها می باشد. این بیماری باعث خارش و التهاب پوستی و نیز برجستگی هایی روی پوست شده و از این طریق قابل شناسایی است. درماتیت یکی از بیماری های شایع توسط کک ها می باشد.
  • بیماری Bartonella henselaee که به خراش گربه ای هم معروف است و توسط کک های گربه انتقال می یابد.
  • بیماری کرم انگلی Dipylidium Caninum در هنگام تیمار کردن حیوانات خانگی از جمله گربه ها قابل تشخیص است.
  • کم خونی و کمبود آهن Anemia یکی از شایع ترین بیماری هایی است که با افزایش جمعیت کک ها در انسان مشاهده می شود.
  • آلرژی پوستی درماتیت – بسیاری از گربه ها و سگ ها که توسط کک ها گزیده می شوند پوستشان تحریک شده این در حالی است که بسیاری از حیوانات خانگی آلرژیک به کک گربه داشته و این امر باعث خارش های شدید پوستشان می شود. این نوع از درماتیت به FAD معروف است که یک نوع بیماری پوستی به شمار می آید که بر روی سگ ها و گربه ها این آلرژیک پوست نسبت به بزاق کک ها ایجاد می شود. این بیماری بیشتر در حیوانات خانگی در فصل تابستان شیوع داشته که به دلیل بالا رفتن درجه حرارت و وجود شرایط ایده آل برای رشد و توسعه کک ها، آلودگی در محیط گسترش می یابد. از طرفی به دلیل تردد بیشتر حیوانات خانگی در محیط خارج از منزل احتمال انتقال این بیماری بیشتر خواهد شد.
  • خارش های ناشی از این بیماری باعث ریزش مو و همچنین بروز اسکراب و زخم های پوستی شدید می شود. این زخم ها مستعد عفونت های باکتریایی ثانویه می باشد. در گربه ها پاهای عقبی و ناحیه دم تحت تأثیر گزش کک قرار می گیرد ولی در سگ ها قسمت های حساس ابتدای دم و قسمت پشت را بیشتر تحت تأثیر و گزش کک قرار می دهد. سگ ها به ویژه در قسمت پهلوها و ران ها حساس اند و این مناطق بیشتر دچار خارش شده و بتدریج ملتهب و قرمز می شود.

در صورت بروز مشکل درماتیت در حیوانات خانگی توصیه می شود ابتدا آلودگی محیط را توسط کارشناس دفع آفات شرکت سمپاشی نگین دشت برطرف نموده و سپس اقدام به رفع آلودگی بدن حیوانات از طریق دامپزشک نمایید. توجه داشته باشید تجویز هر گونه آنتی بیوتیک و یا داروهای ضدقارچ پوستی باید با نظر و تأیید دامپزشک باشد.این نکته را در نظر داشته باشید اقدام به درمان باید حتماً بعد از رفع آلودگی محیط باشد تا درمان کاملاً جوابگو باشد.

نحوۀ مبارزه و کنترل کک در محیط با توجه به نوع گونه، میزان مقاومت کک و شدت آلودگی محیط باید با نظارت کارشناسان ماهر صورت گیرد. در صورت بروز هر گونه آلودگی با کارشناسان و مشاوران شرکت سمپاشی نگین دشت در ساعات اداری تماس گرفته تا در اسرع وقت اقدامات لازم جهت ریشه کنی صورت گیرد.

تفاوت بین گزش کک و گزش ساس چیست؟ 

حشره کک و ساس هر دو از دسته حشرات خونخوار و انگلی به شمار می آیند که به دلیل زندگی این حشرات در نزدیکی انسان و تغذیه از خون میزبان به داخل منزل ما هجوم می آورند.

هر دو آفت به رنگ قهوه ای مایل به قرمز و یا تیره رنگ می باشند و سایز این حشرات به اندازه ای است که در حالت بلوغ حشره با چشم غیرمسلح نیز قابل دیدن می باشد. از لحاظ تفاوت در شکل ظاهر، ساس دارای بدنی صاف و تخت و کک بدنی بلند و باریک دارد از طرفی کک ها پرش دارند در صورتی که ساس به هیچ عنوان قابلیت پرش ندارد. آلودگی محیط به کک بعد از مدت کوتاهی به راحتی به دلیل مشاهده کک قابل شناسایی است در صورتی که ساس ممکن است تا ۳ الی ۴ ماه دیده نشود و فقط از روی علائم وجود ساس را می توان تشخیص داد.

میزبان اصلی ساس و کک جهت تغذیه، انواع پستانداران و انسان می باشد با این تفاوت که ساس انسان را به عنوان میزبان ترجیح می دهد و در صورت نزدیکی به انسان به ندرت از خون حیوانات تغذیه می کند ولی کک خونِ گرم حیوانات از جمله سگ و گربه را ترجیح می دهد اما در صورت لزوم و نیاز به تغذیه، از خون انسان نیز تغذیه می کند.

 در مورد تفاوت بین گزش کک و گزش ساس بیشتر بخوانید.


مقالات آموزشی سمپاشی کک : 

چرخه دگردیسی کک 

 لارو حشره کک پس از تغذیه از پیلۀ خود خارج شده و وارد چرخۀ دگردیسی و تکامل شده و مرحلۀ سوم کک شفیره نام دارد، سخت ترین مرحلۀ از بین بردن و ریشه کنی کک ها به شمار می آید.

 


 

logo sampashi

مشاوره رایگان

021-88330133


تمام نقاط تهران و کرج

درباره شرکت نگین دشت

شرکت مهندسی نگین دشت با بیش از 30 سال تجربه به صورت تخصصی در زمینه خدمات سمپاشی حشرات، طعمه گذاری انواع موش و مبارزه با آفات خانگی و صنعتی مانند، سوسک، ساس، پشه، موریانه، کنه، مورچه، کک، موش و... با افتخار در خدمت هموطنان عزیزمان می‌باشد.

در ارتباط باشید:

logo-samandehi