سبد خرید خالی می باشد

شناخت و کنترل مگس ضربه

blow fly 550 × 367 سمپاشی مگس لاشه

 نام لاتین: Family Calliphoridae

 مگس ضربه چه شکل ظاهری دارند؟

  • رنگ مگس ضربه :

مگس های blow بالغ به رنگ متالیک سبز و آبی هستند در حالی که لاروهای آن ها رنگ پریده و کم رنگ هستند.

  • ویژگی ها و مشخصات مگس ضربه blow بالغ :

دارای دهان اسفنجی شکل و مگس های نر در قسمت انتهای آنتن ها مو و پر دارند.

  • لاروها مگس ضربه:

لاروهای مگس ضربه که به کرم حشره معروف هستند. اندازه طول آن ها بین 9 تا 22 میلی متر بوده که به دهانی قلاب مانند و مجرای تنفسی جهت تنفس مجهز می باشند. بدن بسیار نرم و ظاهری شبیه به کرم و یا یک دانه برنج دارند. بدن لاروهای مگس های blow در برخی قسمت ها به شکل ردیف های گوشتی برآمده بوده که به شکل پر و مو دار می باشد.

 چگونه از وجود مگس ضربه blow در منزل مطلع شویم؟

این آفات بیشتر از طریق در، پنجره، درزها و شکاف های کوچک وارد منازل شده و به جستجوی غذا می پردازند. پس از اینکه غذای مورد نیاز خود را پیدا کردند در نزدیکی یا بر روی مواد غذایی تخم ریزی می کنند.

 خطر وجود مگس ضربه blow تا چه حد جدی است؟

  • انتقال بیماری مگس های ضربه

مگس های ضربه blow از طریق آلوده کردن مواد غذایی که با آن تماس دارند و یا سطوح آماده سازی غذا، بیماری را به بدن انسان انتقال می دهند. همچنین ممکن است ارگانیسم های بیماری را در هنگام تماس با زخم یا ضایعه ای باز بر روی سطح بدن انسان، حیوانات ، دام و حیوانات خانگی انتقال دهند. هنگامی که مگس های ضربتی تغذیه می کنند پاتوژن هایی در بدن آن ها وجود دارد که این مگس ها قادراند از طریق این پاتوژن ها بیماری های نظیر اسهال خونی، عفونت های چشمی و سایر بیماری ها را انتقال دهند.

 سایر مشکلات مرتبط با مگس ضربه blow:

آلودگی های ناشی از مگس های ضربه blow نشانه ای از وجود فعالیت جدی آن ها به صورت یک جمعیت بزرگ دراطراف لاشه ، گوشت فاسد و گندیده می باشد.

ازدحام آن ها در محل سکونت شما یکی از نشانه های وجود یک لاشه و جسد حیوان مرده در فضایی مانند زیر شیروانی، زیرزمین و یا فضایی غیرقابل دسترس می باشد.

علائم آلودگی مگس ضربه:

مگس های بالغ اصولاً بر روی سطوحی که روی آن استراحت می کنند لکه هایی را ایجاد می کنند این آلودگی را مگس ها بر روی مواد غذایی نیز به وجود می آورند . لاروها اصولاً لکه ها را زمانی که در مرحله تولید مثل از مرحله لارو به شفیره تبدیل می شوند با خزیدن بر روی سطوح ایجاد می کنند.

negindasht icon چگونه می توان از شر مگس ضربه blow خلاص شویم؟

کارشناسان شرکت نگین دشت برای هر خانه با توجه به شرایط منزل و میزان آلودگی آن برنامه مدون و کاملی جهت ریشه کنی و سمپاشی مگس به شما ارائه می دهند. از طرفی راه حل مناسب جهت حفظ محیط از ورود مگس ها را به شما پیشنهاد می دهند.

 رفتار و عادات و رژیم غذایی مگس های ضربه :

مگس های blow از خانواده Calliphoridae  و از زیر خانواده Diptera  بوده که تا به امروز در حدود 80 گونه از آن به خصوص در کشورهای آمریکایی شناخته شده است.

 مگس ضربه blow از چه منابعی تغذیه می کنند؟

این مگس ها بیشتر جذب گوشت های فاسد و لاشه حیوانات مرده می شوند. تغذیه از موارد ذکر شده برای رشد و تکثیر لاروها بسیار ضروری است. از طرفی جذب گیاهانی که بویی شبیه به گوشت فاسد دارند نیز می شوند و از مزایای آن ها  این است که به گرده افشانی گیاهان و گل ها نیز کمک می کنند.

 مگس ضربه در کجا زندگی می کنند؟

این مگس ها بیشتر در نزدیکی لاشه حیوانات مرده دیده می شوند. گونه های مختلف مگس ها در تمام مدت سال فعال هستند. گونه Calliphora vomitoria اغلب در ماه های سرد سال در نزدیکی لاشه و جسد حیوانات مرده دیده می شوند در حالی که گونه Phenenchia Sericata در فصل گرم بیشتر فعالیت دارند. گونه های دیگر این مگس ها در سایه رشد می کنند و یک سری از گونه ها به درجه حرارت بالا جهت رشد لاروها نیاز دارند.

 سیکل و چرخه زندگی مگس های ضربه blow

blow fly lifecycle 2500×1875 سیکل چرخه زندگی مگس ضربه

لاروهای مگس ضربه:

لاروهای ماده عموماً روی تخم ها در قسمتی از گوشت فاسد مستقر می شوند و آن ها در عرض چند ساعت با توجه به نوع گونه، بالغ شده و طی سه مرحله به مدت چند روز پس از مرحله لارو به شفیره تبدیل شده و پس از آن منبع تغذیه را درخاک می یابند.

در عرض چند روز شفیره ها کامل شده و مگس های بالغ ظاهر و پدیدار می شوند.

تخم هایی که روی گوشت فاسد قرار دارند، منبع غذایی مناسب برای رشد لاروها بوده سپس لاروها از پوسته خود خارج شده و تبدیل به شفیره می شوند. بعد از بلوغ لاروها پوسته ای را به نام puparia  ایجاد کرده که مانند فضله موش یا کپسول سوسک ها بوده که شفیره ها در این پوسته ها رشد کرده و در نهایت به حشره بالغ تبدیل می شود.

 {gallery /}

منبع مقاله: شرکت نگین دشت

طبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع مقاله ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد!

logo sampashi

مشاوره رایگان

021-88330133


تمام نقاط تهران و کرج

درباره شرکت نگین دشت

شرکت مهندسی نگین دشت با بیش از 30 سال تجربه به صورت تخصصی در زمینه خدمات سمپاشی حشرات، طعمه گذاری انواع موش و مبارزه با آفات خانگی و صنعتی مانند، سوسک، ساس، پشه، موریانه، کنه، مورچه، کک، موش و... با افتخار در خدمت هموطنان عزیزمان می‌باشد.

در ارتباط باشید:

logo-samandehi