تلفن تماس : 88330133      09124540649

سمپاشی کنه

حدس بزنید چه کسی از اینکه در طبیعت هستید خوشحال است؟

 کنه ها

نیش کنه ها می تواند ارگانیسم های بیماریزا را گسترش دهد که زندگی  ما را برای همیشه تغییر می دهند. در روش های نوین مبارزه و سمپاشی کنه توسط شرکت نگین دشت ، از یک رویکرد چند مرحله‌ای استفاده می‌شود که از هر زاویه به کنه‌ها مبارزه می‌کنند تا به شما کمک کنند به صورت تضمینی منزل و حیاط شما عاری از کنه باشد.

tick nd 167×167کنه‌ حشرات خونخوار هستند از آنجا که انواع کنه ها می توانند بیماری های و عوارض خطرناکی را به انسان انتقال دهند و از اهمیت بهداشتی و پزشکی بالای برخورداربوده و همچنین با ورود کنه به منزل ما می توانند سلامت انسان را به خطر می اندازند به همین جهت در این مقاله سعی کرده ایم تا اطلاعات کافی را خدمت شما عزیزان ارائه دهیم. ابتدا راجع به شکل ظاهری و مشخصات فیزیکی کنه ، چرخه زندگی و عادات غذایی به صورت کامل توضیح داده شده است و سپس علائم تشخیص کنه ها در محیط منزل ، شناسایی گزش و خارش ناشی از کنه ها بر روی سطح بدن و نیز خطرات ناشی از گزش کنه ها و بیماری هایی که به انسان انتقال می دهند کاملاً شرح داده شده و در پایان روش های انتقال کنه ها به محل سکونت و نیز روش های پیشگیری از ورود آن ها به داخل محل سکونت انسان  و روش های سمپاشی کنه  را خدمت شما آموزش داده ایم.

کنه‌ از حشرات بندپا کوچک هستند و از راه خوردن خون پستانداران، پرندگان و گاهی خزندگان و دوزیستان تغذیه می‌کنند. کنه‌ به همراه هیره‌ها زیرردهٔ کنه ‌سانان (Acarina) را تشکیل می‌دهند. کنه‌ دارای انواع یک‌ میزبانه، دومیزبانه و سه‌میزبانه هستند. کنه‌های ایکسودس، هیالوما و بوافیلوس از خانواده سخت‌کنه‌ها عمدتا در نشخوارکنندگان ایجاد بیماری می‌کنند. کنه‌های مرغی (ارگاس پریسکوس) از خانوادهٔ کنه های نرم هستند.کنه در راسته آکارینا که یکی از مهمترین راسته های رده عنکبوتیان است قرار دارند. کنه در تمام مراحل زیستی خود از خون و مایعات بین بافتی میزبان تغذیه می کنند. 

مراحل سمپاشی کنه شرکت نگین دشت

1. بازرسی از منزل و محیط اطراف

زمانی که کنه به منزل و محل کار شما حمله ور شده اند و تصمیم به ریشه کنی و پاکسازی منزل خود گرفته اید متخصصین نگین دشت در رفع مشکل شما در اسرع وقت اقدام خواهند کرد. کنه حشره بسیار خطرناک و خونخوار می باشد که در درزها و شکاف های منزل پنهان شده و پیدا کردن این حشره کار بسیار سختی می باشد متخصصین حرفه ای برای مشاهده دقیق شواهد، آموزش های لازم را دیده و در اولین بازدید از محل شما بخصوص محل هایی شامل تخت، مبلمان، فرش، پرده و لباسها و ... از طرفی شکاف و درز موجود در دیوار و وسایل و از همه مهمتر سقف های کاذب ، میزان آلودگی را بررسی می کنند. بررسی محل های آلوده از داخل منزل شروع شده و محیط اطراف آن را بازرسی می نمایند.

2. اجرای عملیات سمپاشی کنه

پس از اتمام بازرسی و ارزیابی وضعیت آلودگی، متخصصان بهترین برنامه و شیوه درمان و ریشه کنی را بر اساس میزان آلودگی به شما توصیه می کنند. نگین دشت با استفاده از سموم مطابق با استانداردهای لازم و روش های نوین اقدام به سمپاشی کنه نموده و در این روش ها با هدف از بین بردن تخم و لاروها اقدام به سمپاشی نموده قابل ذکر است با روش ارائه شده تخم و لارو حشرات نیز ریشه کن شده و دیگر به بلوغ نرسیده و از طرفی نیاز به سمپاشی مجدد نخواهد داشت.

3. نظارت و پشتیبانی تا ریشه کنی کامل

 مبارزه و سمپاشی کنه بسیار سخت و دشوار است اما متخصصین نگین دشت با پیگیری مداوم پس از انجام سمپاشی کنه شما را مطمئن کرده و بهترین راهکار را برای نگهداری و حفاظت از محل سکونت در مقابل ورود این حشره موذی به شما ارائه می دهند.

سمپاشی کنه نگین دشت

کنه در بین سایر حشرات مکنده قادراند بیشترین و خطرناکترین بیماری ها را به میزبان خود از جمله انسان انتقال دهند و از این جهت در بحث سمپاشی حشرات از اهمیت و حساسیت بیشتری برخوردارند. وجود کنه در محل سکونت باعث به خطر انداختن سلامت افراد می گردد از این جهت در صورت گزارش مشتریان به مشکوک بودن منزل به هر گونه از انواع کنه ها ، سمپاشی نگین دشت اکیپ کارشناس حشره شناس خود را در اسرع وقت به محل مربوط اعزام می نماید.

کارشناسان متخصص ما پس از بازرسی کامل محل آلوده ، نوع کنه را شناسایی می کنند و سپس منبع آلودگی را مورد بررسی قرار می دهند.

کارشناسان با توجه به چرخه زندگی کنه مورد نظر و بررسی میزان آلودگی محیط یک برنامه جامع و مدون را جهت سمپاشی و ریشه کنی کنه به مشتری ارائه می دهند سپس تمامی نکات لازم جهت بهسازی محیط و رفع تمامی شرایط مساعد رشد کنه ها را به شما آموزش می دهند تا از ورود مجدد کنه به محل زندگی شما پیشگیری شود.

Hyalomma tick negindasht سمپاشی کنه

 کنه به دو خانواده تقسیم می شوند:

1. کنه سخت

2. کنه نرم

کنه های سخت دارای یک پوشش پشتی سخت که بلافاصله در عقب سرکاذب قرار دارد. این پوشش پشتی در ماده کنه های سخت کوچک و در نر کنه های سخت تمام سطح پشتی را می پوشاند ( کنه های نرم که فاقد این پوشش هستند.)

  رفتار شناسی کنه :krpelj 432×291

کنه های سخت بطور معمول مقدار زیادی از زندگی خود را روی زمین ، بیشتر در نواحی مرتعی یا گیاهان در انتظار میزبان سپری می کنند.

برخی گونه های کنه های سخت تمام عمر خود را روی یک میزبان می مانند این کنه ها را انگل های یک میزبانه می نامند.

برخی دوران نوزادی و نمفی را روی یک میزبان و دوران بلوغ را روی میزبان دیگری می گذرانند این کنه ها را انگل های دو میزبانه می نامند.

اما بطور عموم کنه های سخت سه میزبانه هستند و دوران نوزادی ، نمفی و بلوغ را روی سه میزبان می گذرانند.

عوامل محیطی :

دما یک عامل موثر برای رشد و تکثیر کنه می باشد کنه های سختی که تغذیه نکرده اند می توانند هوای سرد زمستان را در مخفی گاهشان سپری کنند اما کنه های تغذیه کرده و تخمها مقاومت کمتری دارند.

هوای گرم بهار و تابستان باعث شدت فعالیت کنه ها می شود. بطور کلی کنه های سخت از هوای مرطوب آسیب نمی بینند و معمولاً در وضعیت خشکی سریعاً می میرند. در صورتیکه کنه های نرم در وضعیت های بسیار خشک زندگی می کنند.

شکل ظاهری کنه آرگاس (کنه کبوتری) :argasid soft tick argas negindasht 800 × 510 کنه کبوتری

کنه ماکیان جزء کنه های نرم طبقه بندی می شوند . اندازه طول کنه آرگاس در حدود 4 الی 6 میلی متر می باشد.

دهان به صورت جناحی در حاشیه جبهه بدن کشیده شده است . مشاهده سر از قسمت فوقانی امکان پذیر نیست، سر در امتداد بدن قرار دارد و ناحیه شکمی از یک صفحه سخت و ضخیم تشکیل شده است. پوست این حشره به نظر چروک و چرمی به نظر می آید. این نوع کنه جدیدا در تهران و شهر های بزرگ شایع شده است که از طریق کبوتر وارد منازل می شوند.

بیماری انتقال یافته از انواع کنه ها 

کنه جز خطرناکترین حشراتی هستند که با گزش به میزبان خود انواع عوامل بیماریزا و آلودگی را انتقال می دهند . در بعضی مواقع جای گزش آنها بدون درد است ولی ترشحاتی که در محل گزش خواهد داشت واکنش های آلرژیکی و بیماری تب دار را به میزبان خود انتقال می دهند، از طرفی عامل انتقال انواع میکروب ها نیز می باشند. در کنه ها نرم جای گزش فقط گاهاً قرمز می شود در صورتی که در کنه های سخت جای گزش متورم و سفت می شود. در انواع کنه موجب بروز بیماری‌هایی خطرناک و کشنده مانند تب کریمه کنگو می‌شوند که می‌تواند سریعا منجر به مرگ انسان شود که در کشورهای حوزه خاورمیانه بخش‌های جنوبی و شرقی اروپا شمال غربی چین هند و اسیای میانه شیوع دارد و از طریق گوشت دام وارد بدن انسان میشود. این بیماری به شدت به سرما حساس می باشد که توصیه می شود گوشت تازه را قبل از مصرف چند ساعت در فریزر قرار دهید و از مصرف گوشت گرم تازه خودداری کنید.

از بیماری های تب دار می توان به تب راجعه کنه (اندمیک) که از جنس اورینتودوروس انتقال می یابد.

تب Q که توسط کوکسیلا بورنتی و بیشتر از طریق شیر آلوده دام به انسان انتقال می یابد و بیماری های از دسته ریکتزیایی که توسط کنه ها انتقال می یابد، اشاره کرد.

راه‌ انتقال بیماری تب کریمه کنگو

عامل و ناقل ویروس CCHF در طبیعت، کنه‌ها هستندو گاو، گوسفند، بز، خرگوش، خرگوش و جوجه‌تیغی و حتی جوندگان مثل موش نیز به عنوان ناقل بیماری شناخته می‌شوند. این ویروس از طریق تماس مستقیم با خون یا ترشحات بیمار، لاشه حیوان آلوده (انتقال به قصاب که به اصطلاح بیماری قصابان شناخته می شود) سبب ایجاد همه‌گیری‌های ناگهانی می‌شود.

با وجود اینکه پرندگان (به غیر از شترمرغ) به این بیماری مقاومند اما می‌توانند با پخش کنه‌های آلوده باعث ایجاد شیوع بیماری تب کریمه کنگو شوند.


آموزش صحیح خارج کردن کنه از روی بدن

how ti take a tick with tick s spoon 1280×720 روش خارج کردن کنه از بدن

تغذیه کنه :

اهمیت تغذیه کنه از خون میزبان و تأثیر آن بر سلامتی انسان و حیوانات با ایجاد جراحت و زخم بر روی بدن میزبان و از طرفی انتقال بیماری به آن ها از نکات مهمی است که باید در مورد آن بیشتر بدانیم تا بتوانیم از اهمیت سمپاشی کنه بیشتر آگاه شده و سریعاً در ریشه کنی و نابودی کنه ها اقدام نماییم.

کنه‌ها انگل‌هایی هستند که از خون گرم سایر جانوران تغذیه می‌کنند. زندگیشان را به صورت تخم گذاری شروع می‌کنند در تابستان به صورت لارو از تخم خارج و به نوک علف‌ها و دیگر گیاهان کوتاه می‌خزند. آن‌ها منتظر می‌مانند تا جانور خون‌گرم از راه برسند. سپس، روی آن محکم می‌چسبند، به درون پوست نفوذ و شروع به مکیدن خون می‌کنند. زمانی که به اندازه کافی تغذیه کردند که تا به ده برابر اندازهٔ عادی‌شان رسیدند، از میزبان جدا می‌شوند. پاییز و زمستان را استراحت می‌کنند و در بهار به صورت شفیره دگردیسی پیدا می‌کنند و دوباره برای یک غذا و میزبان جدید منتظر می‌مانند. این بار وقتی غذا می‌خورند، می‌افتند و بالغ می‌شوند و در زیر بوته‌های کوتاه برای میزبانی بزرگ، اغلب گوسفند، گاو یا انسان منتظر می‌مانند.

تغذیه کنه از خون میزبان همواره واکنش های آلرژیک و یا درد روی سطح پوست ایجاد می کند و گاهاً ایجاد مسمومیت و یا حتی بیماری های بسیار خطرناک را از طریق انتقال میکرو اُرگانیسم های بیماری زا به بدن میزبان انتقال داده که باعث تضعیف بدن میزبان و یا حتی خطر مرگ را برای او به همراه خواهد داشت. این میکروارگانیسم ها به عنوان پاتوژن های شناخته شده بوده و کنه ها نقش انتقال آنها را به بدن میزبان دارند.

کنه در تمام مراحل زندگی خود مانند یک انگل و پارازیت تغذیه می کنند و تنها از خون میزبان تغذیه می نمایند. کنه پس از یافتن میزبان، خود را به بدن میزبان می چسبانند و با بخش برنده دهانی که کلیسر نامیده می شود سطح پوست را خراش می دهند و از طریق ترشح بزاق که ماده ای چسبنده دارد خود را محکم روی سطح پوست میزبان نگه می دارند.

کلیسرها در قسمت انتهای دهانی واقع شده که قادراند سوراخی را در قسمت غشای میانی پوست میزبان ایجاد می کنند و سپس باعث پاره شدن رگ های خونی نزدیک به سطح پوست می شوند و این کلیسرها به همراه هیپوستوم که یک ردیف دندان های طولی می باشد وظیفه تغذیه از خون میزبان را به عهده دارند.

در صورت مشاهده انواع کنه ها در اسرع وقت با کارشناسان شرکت سمپاشی نگین دشت تماس گرفته تا شما را در شناسایی کنه مورد نظر راهنمایی کنند و سپس خدمات ریشه کنی  و سمپاشی کنه را به شما ارائه دهند.

تخمگذاری کنه :

کنه های سخت بطور مشخص در یک نوبت چندین هزار تخم حدود 18000 عدد قبل از مرگ می گذارند اما کنه های نرم پس از هر نوبت خونخواری تعداد کمی تخم می گذارند.

سیر تکاملی کنه :

سیر تکاملی کنه ها در بسیاری از انواع متغیر است اما می توان گفت تمام آنها دارای چهار مرحله تخم ، نوزاد 6 پا ، نمف 8 پا و بالغ می باشند. کنه ها این مراحل را در ظرف 6 ماه تا 3 سال طی می کنند.

طول عمر کنه:

اغلب کنه های سخت برای تکمیل چرخه حیاتی خود از یک تا دو سال زمان نیاز دارند ولی ممکن است این مدت تحت شرایط نامساعد طولانی تر شود.

برخی کنه ها عمر طولانی دارند نظیر اورنیتودوروس تولوزانی که بین 25-20 سال زندگی می کند.

 نکتۀ بسیار مهم در بحث سمپاشی کنه این مطلب می باشد، کسانی که به هر طریقی کنه وارد منزل آن ها شده بایستی بدانند که تهیه سم از سم فروشی ها و یا عطاری ها می توانند نه تنها مشکل آن ها را حل نکنند بلکه مشکلی به مشکل آن ها اضافه شود چرا که استفاده از برخی سموم (سموم از خانوادۀ کلره ها و فسفره ها) برای سلامت انسان به خصوص کودکان و بزرگسالان فوق العاده خطرناک می باشد و همچنین نه تنها باعث از بین رفتن این حشره نمی شود بلکه باعث به وجود آمدن گونه های مقاوم به سموم می باشند. شرکت نگین دشت به افرادی که دچار مشکل کنه شده اند پیشنهاد می کند تا فقط با یک تماس با شماره شرکت سمپاشی نگین دشت جهت مشاوره، ریشه کنی و سمپاشی کنه و فروش سم کنه از این آفت برای همیشه خلاص شوند.

 کلیات کنه :

کنه در راسته آکارینا که یکی از مهمترین راسته های رده عنکبوتیان است. کنه ها در تمام مراحل زیستی خود از خون و مایعات و شیره بین بافتی تغذیه می کنند. بیشتر مهره داران خاکزی بویژه پستانداران به دلیل بو و دمای بدنشان که جذب کننده این انگل های خارجی بوده مورد تهاجم قرار می گیرند. کنه ها در همه جای دنیا پراکنده اند اما بیشتر در نواحی گرمسیری و نیمه گرمسیری انتشار دارند و بطور کلی از نواحی گرم استوائی گرفته تا نواحی قطب شمال از انگلهای خارجی مهم انسان و دام بشمار می روند.

کنه دارای سه صفت اختصاصی هستند که آنها را از سایر حشرات متمایز می کند. سر ، سینه و شکم در هم ادغام شده و بدن واحدی را بوجود می آورد. فاقد شاخک اند و در مراحل نمفی و بلوغ دارای چهار جفت پا می باشند.

اهمیت بهداشتی کنه :

کنه  اصولاً انگل حیوانات وحشی هستند و فقط 10 درصد گونه ها روی حیوانات اهلی تغذیه می کنند. اما این گونه های نسبتاً کم باعث ضررهای اقتصادی قابل توجه به گله داران هستند و از نظر پزشکی و دامپزشکی اهمیت زیادی دارند.

کنه ها بعلت داشتن اختصاصات زیر در انتظار و انتقال بیماریها نقش مهمی دارند.

  •  قدرت چسبندگی: هنگام تغذیه محکم به میزبان می چسبند و به آسانی تغییر محل نمی دهند.
  •  تغذیه آرام : این مسئله فرصت کافی برای انتقال عوامل بیماریزا می دهد.
  •  طیف وسیع میزبان: فرصت های کسب و انتقال عوامل بیماریزا را بوجود می آورد.
  •  عمر طولانی: این امر شانس دریافت و انتقال عوامل بیماریزا را افزایش می دهد.
  •  انتقال از راه تخم: برخی عوامل بیماریزا از طریق تخم به نسل بعدی منتقل می شود.
  •  به تغییرات شرایط محیط مقاومت زیادی دارند و مدت ها گرسنگی را تحمل می کنند.
  •  استعداد تولید مثل زیاد و بکزائی.
  • فاقد دشمنان طبیعی هستند.

 اهمیت اقتصادی کنه :

گزش کنه موجب ناآرامی و ناراحتی حیوانات می شوند. دام ها سعی می کنند با خاراندن خود و مالش بدن به در و دیوار و گاز گرفتن پوست موجب تسکین درد و خارش و سوزش خود شوند. با این اعمال خود میتواند صدمات جدیدی به بدن دام ها خصوصاً پوست آنها وارد آورند بعضی از حیوانات در اثر شدت درد ممکن است تلف شوند.

پوست دام ها در اثر گزش کنه ها اغلب طوری صدمه می بیند که حتی بعد از التیام زخم ها نیز ارزش آن از نظر صنعت چرمسازی کاهش می یابد. در اثر گزش کنه ها در نزدیکی سم و دخالت میکروب های مختلف در برخی موارد گندیدگی سم و لنگش عارض می گردد. در صورت عدم مداوای عوارض یاد شده ،دام ها ممکن است تلف شوند و خسارات اقتصادی ناشی از آلودگی کنه ها افزایش یابد.

در اثر تغذیه کنه از دام ها ، حیوانات مبتلا کم اشتها ، ضعیف و لاغر شده دچار کم خونی می گردند در نتیجه تولید شیر ، گوشت و پشم کاهش می یابد ، کیفیت گوشت ، شیر و پشم دام های مبتلا نیز تنزل پیدا می کند. 

فیلم های آموزشی

  آموزش صحیح خارج کردن کنه از پوست


  بیشتر بدانید :


 منبع مقاله: شرکت نگین دشت

طبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع مقاله ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد!

نظرات (1)

5 از 5 براساس 1 رای
هنوز نظری ارسال نشده است
این نظر توسط مدیر سایت کمینه شده است

بنده دکتری حشره شناسی از امریکا را دارم
مطالب علمی و خوبی دارید خوشحالم یک سایت علمی پیدا کردم که از بقیه کپی نمی کند و خودشان محتوی تولید می کنند.
موفق باشید

  1. 5 / 5

  1. بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید )
رتبه دهید:
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت


درباره شرکت نگین دشت

شرکت مهندسی نگین دشت با بیش از ربع قرن تجربه به صورت تخصصی در زمینه خدمات سمپاشی حشرات ، طعمه گذاری انواع موش و مبارزه با آفات خانگی و صنعتی مانند ،سوسک ، ساس ، پشه ، موریانه ، کنه ، مورچه ، کک ، موش و...  با افتخار در خدمت هموطنان عزیزمان می باشد.

در ارتباط باشید :

    

اطلاعات تماس

شما میتوانید هم اکنون سوالات مربوط به ضد عفونی و سمپاشی حشرات را به طور مستقیم با کارشناس نگین دشت مطرح فرمایید.

 این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
 logo-samandehi
 

ارتباط با ما

ارتباط مستقیم با کارشناسان ما در شبکه های اجتماعی