سبد خرید خالی می باشد

زنبور قاتل

زنبور قاتل Killer wasps به دلیل اندازۀ بزرگ و شکل ظاهری که دارند ترس بسیاری را در مردم ایجاد کرده اند. آن ها از شایع ترین زنبور هایی هستند که به صورت اجتماعی و کلونی زندگی کرده و به شدت از لانه و پناهگاه خود در برابر دشمن از طریق نیش خود دفاع می کنند. در فصل پاییز به دلیل مختل شدن فعالیت شان در فضای باز به سمت محیط داخل پناه آورده و یک مشکل اساسی را پدیده آورده و جز حشرات مزاحم به شمار می آیند.طول بدن این زنبور ها حدوداً 3 الی 4.2 سانتی متراست. آن ها دارای بدنی باریک و بلند با پاهایی بلند بوده و رنگ بدن آن ها قرمز- نارنجی مایل به قهوه ای تا سیاه است. پوست بدن آن ها نیز صاف و براق می باشد.

بر خلاف زنبورهای عسل که پس از هر بار نیش زدن می میرند، این گونه قادر به چندین بار نیش زدن در طول روز بوده و در مواقع احساس خطر و دفاع از لانه و پناهگاه خود بارها از طریق نیش زدن از خود و مستعمراتشان دفاع می کنند. با این حال این زنبورها زیاد تهاجمی نبوده و به انسان حمله نمی کنند مگر آنکه احساس خطر کنند.از طرفی تنها جنس ماده قابلیت نیش زدن را دارد.Killer Bees 400 × 223

زنبور قاتل زنجره یا جیرجیرک دشتی Cicada Killer wasps یکی از انواع این زنبورها بوده که اندازۀ بسیار بزرگی داشته و گاهی طولشان به 2 اینچ هم می رسد. آن ها به ندرت حمله کرده و به راحتی هم تحریک نمی شوند. اکثراً تمرکز خود را بر روی شکار یا طعمه (زنجره یا جیرجیرک دشتی) می گذارند. آن ها با نیش زدن، شکارِ خود را فلج کرده سپس با کشیدنشان بر روی سطح زمین آن ها را به سمت لانۀ خود برده تا لاروها و زنبورهای دیگر از این طعمه ها تغذیه کنند. این زنبورها به صورت انفرادی زندگی کرده و از شهد، گرده و دانه گیاهان هم تغذیه می کنند. آن ها ساخت لانۀ خود را با کندن حفره در خاک های خشک و نرم ترجیح داده و با ایجاد تونل در مناطقی با پوشش گیاهی تنک مانند تله های موجود در زمین گلف از شن و ماسه ساخته که گاهی اوقات مشکل زا نیز می باشد. بر خلاف اندازۀ بزرگشان خود را از نظر انسان مخفی کرده ولی نیش آن ها برای انسان بسیار دردناک و آزار دهنده است.

در هنگام جفت گیری جنس نر بسیار تهاجمی بوده و نرها به آسانی آشفته و برانگیخته می شوند. جنس ماده از جفت خود تغذیه کرده و چند هفته قبل از شروع به شکار در ماه july و August لانه خود را بنا کرده تا پس از شکار طعمه ها را جهت ذخیره کردن غذا به داخل لانه برده و هر شکار را برای سلول های تخم ذخیره می کنند.

تخم ها پس از تبدیل به لارو از مواد ذخیره شده در لانه تغذیه می کنند تا اینکه در تابستان به صورت حشرات کاملاً بالغ در آیند. زندگی این زنبورها در مقایسه با سایر آفاتی که ایجاد گزش می کنند به صورت کاملاً مستقل بوده و نیازی به سایر اعضای کلونی آن ها چه از لحاظ تغذیه و نیز ساخت لانه نخواهند داشت.

سمپاشی زنبور شرکت نگین دشت:

اگر شما در تهران و یا شهرهای اطراف آن به سر می برید و زنبور به خانه شما هجوم آورده شرکت سمپاشی نگین دشت در ارائه خدمات زیست محیطی و درمان تخصصی و قطعی این آفت در خدمت شما می باشد.

زنبورهای کاغذی Paper Wasps یکی دیگر از انواع این گونه است که شناخت این زنبورها از روی لانه آن هاست که به رنگ قهوه ای مایل به خاکستری بوده و مانند چتری این لانه از طریق شاخه ای نازک به محلی مانند لبه بام اتصال یافته است. این زنبور ها شکارچیان اصلی شته ها و آفات گیاهان بوده و از آن ها تغذیه می کنند. منبع دیگر تغذیه آن ها شهد و گرده درختان و سایر مواد شیرین می باشد.

علت نامگذاری این زنبورها به دلیل مواد به کار رفته در ساخت لانه آن ها می باشد. این مواد شامل فیبرهای کاغذی موجود در چوب های خشک و پوستۀ درختان بوده که زنبورها آن ها را جمع آوری کرده و با بزاق دهان خود این مواد را مخلوط می کنند. سپس این لانه را به شانه و قسمت هایی تقسیم کرده و بزرگسالان در داخل این سلول ها و شانه ها اجتماع می کنند و این لانه ، خانه صدها و یا هزاران زنبور دیگر نیز می باشد.

 شکل ظاهر: این زنبور ها دارای بدنی سیاه با نشانه هایی زرد رنگ در سراسر قفسه سینه و شکم بوده و قابلیت نیش زدن بالایی دارند و از طرفی نیش آن ها بسیار دردناک است.

اندازه: این زنبورها بسیار بزرگ بوده و بدنی با طول بین 3 الی 4 سانتی متر دارند.

 رفتار: این زنبورها به صورت انفرادی زندگی می کنند. نرها تونلی را داخل زمین جهت قلمرو خود بابت جفت گیری ساخته و پس از مدت کوتاهی بعد از جفت گیری ماده ها نیز به حفاری تونلی عمیق به عنوان لانه جهت ذخیره کردن طعمه هایی که با نیش خود فلج کرده و نیز تخم ریزی و دراز کشیدن روی تخم ها ایجاد می کنند. در عرض دو هفته تخم ها به لارو تبدیل شده و از آن طعمه ها تغذیه می کنند و تا زمستان به حشرات بالغ تبدیل می شوند سپس بزرگسالان این چرخه را در فصل بهار تکرار می کنند.

زیستگاه: این زنبورها مناطقی با پوشش گیاهی کم و یا بدون پوشش را ترجیح می دهند و لانه خود را بیشتر در چمن ها ، پارک، شن ها و یا حاشیه جنگل بنا می کنند و در مناطقی که حشرات و طعمه های مورد نظر آن ها زیاد بوده ، شایع تر هستند.

logo sampashi

مشاوره رایگان

021-88330133


تمام نقاط تهران و کرج

درباره شرکت نگین دشت

شرکت مهندسی نگین دشت با بیش از 30 سال تجربه به صورت تخصصی در زمینه خدمات سمپاشی حشرات، طعمه گذاری انواع موش و مبارزه با آفات خانگی و صنعتی مانند، سوسک، ساس، پشه، موریانه، کنه، مورچه، کک، موش و... با افتخار در خدمت هموطنان عزیزمان می‌باشد.

در ارتباط باشید:

logo-samandehi