سبد خرید خالی می باشد

سوسک خرطوم دار (سوسک پوزه ای)

سوسک خرطوم دار Curculionidae Family یا همان سوسک خرچنگی دهان پوزه ای از شاخه بندپایان ،خانوادۀ Curculionidae، دستۀ Coleoptera و زیرخانوادۀ Brentidae می باشد. در حال حاضر یکی از بزرگترین خانوادۀ حشرات در جهان را تشکیل می دهند که از بیش از 6800 جنس و 83000 گونه را تشکیل داده اند که فقط در حدود 480 گونه آن در بریتانیا گزارش شده است. 

curculionidae family

طول بدن سوسک خرطوم دار از 1 تا 6 میلی متر می باشد که طول بدن ماده ها حدود 2/6 میلی متر و طول بدن نرها 2/2 میلیمتر می باشد. آنتن های خمیده از دیگر نشانه های بارز سوسک خرطومدار است. این بیتل ها به دلیل وجود پوزه کشیده، باریک و نازک به سوسک خرطومدار یا پوزه ای معروف اند و عموماً از این طریق قابل شناسایی می باشند و بیشتر تغذیه آن ها از گیاهان بوده و تنها طیف محدودی از این حشرات با میزبانی مانند انسان در ارتباط هستند.

در صورت مشاهده سوسک های خرطوم دار جهت پیشگیری از آسیب به مواد خوراکی در اسرع وقت با کارشناسان شرکت سمپاشی نگین دشت تماس گرفته تا بهترین روش مناسب در ریشه کنی و نابودی سوسک خرطوم دار را به شما پیشنهاد داده و با آموزش اصول بهسازی از ورود مجدد این حشرات به منزلتان پیشگیری نمایند.

این حشرات از آفات رایج باغی و خانگی به شمار می آید که بیشتر در مناطق گرمسیری قابل مشاهده هستند.

چرخه و سیکل زندگی سوسک خرطوم دار شامل چهار مرحله تخم، لارو، شفیره و حشره بالغ می باشد که در دمای 25 درجه سانتیگراد هر مرحله به ترتیب حدود 6 – 14 – 6 – 30 روز طول می کشد.

طول کپسول این حشرات از 0/2 تا 0/5 میلی متر می باشد. ماده ها قادراند حدود 300 تا 400 تخم گذاشته و بالغ ها در حدود 5 تا 8 ماه زندگی می کنند که البته مدت زمان زندگی آن ها به شرایط محیطی از جملۀ دمای بین 15 تا 34 درجه و رطوبت حدود 40 درصد بستگی دارد. سوسک های ماده خرطوم دار با آزاد کردن مادۀ فرمون سوسک های نر را جذب خود می کنند . از بیشترین گونه های شایع در محل سکونت انسان به گونه سیتوفیلوس، شپشک برنج، شپشک گندم، شپشک ذرت و ... می توان اشاره کرد.

این حشرات جز آفات اصلی غلات، حبوبات بخصوص ذرت، گندم، برنج، جو دوسر، جو، چاودار، نخود فرنگی، پنبه دانه و ... می باشند که به سمت این مواد حمله ور شده و تمامی مواد غذایی را به شدت آلوده می کنند. سوسک خرطوم دار در شرایط مساعد محیط به سرعت تکثیر می کنند و قادراند به میوه و سبزیجات نیز آسیب وارد کنند.

Curculionidae 1200 x 1756

در صورت آلوده شدن منزل به سوسک خرطوم دار مواد خوراکی خشک از جمله ماکارونی، حبوبات، غلات، آجیل و خشکبار آلوده می شود و باید کلیه مواد خوراکی آلوده دور ریخته شود. بنابراین سعی کنید تمامی مواد خوراکی حتی مواد خوراکی خشک و در بسته را تا حد امکان در یخچال قرار دهید تا در دسترس حشرات نباشد.

 

logo sampashi

مشاوره رایگان

021-88330133


تمام نقاط تهران و کرج

درباره شرکت نگین دشت

شرکت مهندسی نگین دشت با بیش از 30 سال تجربه به صورت تخصصی در زمینه خدمات سمپاشی حشرات، طعمه گذاری انواع موش و مبارزه با آفات خانگی و صنعتی مانند، سوسک، ساس، پشه، موریانه، کنه، مورچه، کک، موش و... با افتخار در خدمت هموطنان عزیزمان می‌باشد.

در ارتباط باشید:

logo-samandehi