سبد خرید خالی می باشد

سوسک تاریکی (میل ورم)

سوسک تاریکی (میل ورم) Mealworms سوسک هایی تیره رنگ بوده که به گروه بزرگی از حشرات و خانواده Tenebrioidae تعلق دارد. این سوسک حدود 15000 گونه مختلف دارد که بیشتر در مناطق معتدل و گرمسیری جهان یافت می شوند و اکثر آن ها ساکن مزارع و مناطق جنگلی می باشند. برخی از گونه ها در نزدیکی محل سکونت انسان شامل پارک، باغ ، انبار ها و منازل و .. سکونت دارند تا غذای مورد نیاز خود را تأمین نمایند. این سوسک ها به عنوان آفات حبوبات ، مواد غذایی  و انباری به شمار می آیند.Mealworm Beetles  638 x 503 

اندازۀ طول بدن سوسک تاریکی حدود 2/5 تا 3/5 سانتیمتر می باشد.

بدن سوسک  تاریکی پوسته ای سیاه رنگ ، صاف و زره پوش شکل است که از حشره محافظت می نماید.

حشره دارای یک جفت آنتن ، سه جفت پا و چشمان به هم چسبیده می باشد.

سوسک تاریکی قابلیت پرواز ندارد به دلیل اینکه بال ها به سطح بدن چسبیده است.

سوسک های تاریکی از مواد گیاهی یا حیوانی پوسیده تغذیه می نمایند هر چند از گیاهان زنده، جوانه، میوه، قارچ و غلات نیز تغذیه می نمایند.

سوسک تاریکی به ندرت آب می نوشد و آب بدن خود را از طریق جذب آب از مواد غذایی به دست می آورد.

این سوسک ها بیشتر در شب فعالیت دارند.

سوسک تاریکی از دسته بیتل ها (سوسک های واقعی) بوده و نام لاتین آن ها Tenebrio است که به معنای فردی است که تاریکی را دوست دارد و به دلیل این واقعیت، آن ها در مکان های تاریک به عنوان مثال زیر صخره ها ، سنگ ها و یا در بسترهای برگ مانند پنهان می شوند.Mealworm Beetles 350 x 503 

برخی از سوسک های تاریکی بوی نامطبوعی را از طریق غدد انتهایی بدن دفع می کنند که این ماده جهت دفع کردن و دور کردن شکارچیان بسیار اثرگذار است و این ماده رنگ بدن آن ها را به قهوه ای تغییر می دهد.

دشمنان طبیعی این سوسک ها،  مارمولک ها، جوندگان، عنکبوتیان،پرندگان و سوسک های بزرگ می باشند. ماهیگیران از این سوسک ها جهت طعمه در ماهیگیری استفاده می نمایند. 

نوع ارگانیسم سوسک های تاریکی به صورتی است که از آن ها در آزمایشگاه ها  جهت بررسی اکولوژی ، بوم شناسی ، ژنتیک و بیولوژی حشرات مورد استفاده قرار می گیرند.

چرخۀ زندگی سوسک تاریکی کوتاه بوده  و به عنوان منبع غذایی مناسب . ایده آل برای حیوانات آزمایشگاهی از جمله پستانداران حشره خوار به شمار می آیند.

سوسک های تاریکی دارای دگردیسی کامل شامل تخم، لارو، شفیره و حشره بالغ می باشد. سوسک تاریکی ماده قادر است تا 500 تخم داشته باشد.

لارو سوسک تاریکی به میل ورم یا کرم های غذایی معروف است. این لاروها  طی چند هفته از تخم در آمده و به رنگ قهوه ای ، طلایی و شکل استوانه ای بوده و مجهز به 6 پا می باشدکه به آن ها جهت حرکت روی سطح زمین کمک می نماید.

لارو این سوسک ها حدود 9 تا 20 بار در مدت زمان 2 ماه پوست اندازی می کنند و سپس وارد مرحلۀ شفیره می شوند. 2 یا 3 هفته بعد حشره ای بالغ به رنگ سفید رنگ از پیله پدیدار می شود و تنها پس از گذشت 1 روز رنگ آن ها تیره می گردد.

برخی از گونه های حشره سوسک های تاریکی چرخه زندگی شان بین 3 تا 4 ماه می باشد این در حالی است که برخی گونه ها تا 10 سال هم می توانند زنده بمانند ولی در کل اکثر گونه های سوسک های تاریکی به دلیل اینکه توسط شکارچیان، شکار می شوند تا چند ماه بیشتر زنده نمی مانند.

برخی از گونه های سوسک تاریکی در چوب یا در لانه مورچه ها زندگی می کنند.

افزایش جمعیت در جهان ، تقاضای بیشتر نیاز به پروتئین حیوانی را در افراد به دنبال داشته است. به عنوان مثال سویا یکی از پروتئین هایی است که به دلیل وجود اسیدهای آمینه یکی از مغذی ترین منابع پروتئین به شمار می آید یکی از وعده های مناسب پروتئین در حال حاضر لاروهای میل ورم می باشد که حتی نسبت به سویا و ماهی از پروتئین حیوانی بیشتری برخوردار است.

ارزش غذایی کرم میل ورم زنده

کرم میل ورم زنده حاوی 20% پروتئین، 13% چربی، 2% فیبر و 62% آب

ارزش غذایی  کرم میل ورم خشک شده

کرم میل ورم خشک شده حاوی 53% پروتئین، 28% چربی، 6% فیبر و 5% آب

حشره سوسک تاریکی یک دسته بزرگ از بیتل ها (سوسک های واقعی) هستند که از سلولز و مواد غذای نشاسته دار تغذیه می کنند و تکامل می یابند به خصوص این مورد در منازل مسکونی شایع تر بوده است. از طرفی کنار قرنیز ها و داخل کمد ها یکی از محل های مناسب برای رشد این حشرات محسوب می شود

به دلیل اختلال در زنجیرۀ پروتئینی در سال های اخیر، کارشناسان تغذیه حشرات را به طور فزاینده ای در لیست منابع پروتئینی قرار داده اند و تحقیقات زیادی را در تولیدات صنعتی حشرات در جهت منبع تغذیه ای پروتئینی انجام داده اند.

لارو میل ورم Tenebrio molitor یک وعدۀ پروتئینی با ترکیبات اسید آمینه ای ضروری برای پاسخ گویی به نیازهای غذایی انسان و ماهی ها به شمار می آید غذایی کاملا مقوی و کامل مناسب رشد پرندگان، خزندگان و پستانداران می باشد که باعث شده در رژیم غذایی انسان هم جایگزین شود. از طرفی به دلیل مدت زمان کوتاه تبدیل حشره از تخم به لارو که حدود 4 تا 14 روز می باشد به سرعت تولید می شود و از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه است.

bedbug1توصیه ما به شما عزیزان این است که در صورت مشاهدۀ سوسک تاریکی جهت مبارزه و ریشه کنی و سمپاشی سوسک تاریکی با کارشناسان شرکت تماس گرفته چون درمان و ریشه کنی سوسک تاریکی بخصوص لاروهای آن ها برای شما امری مشکل است. توجه داشته باشید اسپری و سم های موجود در بازار  در ریشه کنی لاروها و حشرات بالغ تأثیر چندانی نداشته و فقط پروسه ریشه کنی شما را به تعویق انداخته و خسارت بیشتری به منزل شما وارد می شود .

 

logo sampashi

مشاوره رایگان

021-88330133


تمام نقاط تهران و کرج

درباره شرکت نگین دشت

شرکت مهندسی نگین دشت با بیش از 30 سال تجربه به صورت تخصصی در زمینه خدمات سمپاشی حشرات، طعمه گذاری انواع موش و مبارزه با آفات خانگی و صنعتی مانند، سوسک، ساس، پشه، موریانه، کنه، مورچه، کک، موش و... با افتخار در خدمت هموطنان عزیزمان می‌باشد.

در ارتباط باشید:

logo-samandehi