سبد خرید خالی می باشد

اطلاعات و حقایق مورچه شبح

حدود 1.5 میلی متر

رنگ پاها و شکم سفید

پاها: 6 عدد

سیاهی سر و قفسه سینه

شکل: ناهموار گرد قفسه سینه فاقد ستون فقرات است

وقتی له می شود بوی نارگیل می دهد

 

Image

شکل ظاهر

شکم، پاها و آنتن مورچه شبح تقریباً شفاف است که به همین دلیل به مورچه شبح معروف هستند. بدن مورچه شبح به سه بخش تقسیم می شود سر ، سینه وشکم.چشم های مرکب آن ها در هر طرف سر دارای عدسی های متعددی است. که به آن ها اجازه می دهدحرکت را سریع تشخیص دهند. مورچه ها بینی ندارند و از طریق آنتن هایی که در هرطرف سر خود دارند انواع بو، غذا و شکارچیان و... را شناسایی می کنند. از ویژگی دیگر این مورچه ها فک پایین مورچه هاست که به سمت دهان باز می شود که برای گاز گرفتن غذا و حمل غذا به لانه از آن استفاده می کنند. مانند سایر حشرات این گونه از مورچه ها استخوان یا اسکلت داخلی ندارند و در عوض بدن این مورچه ها با یک اسکلت بیرونی شفاف پوشیده شده که از آن ها محافظت می نماید و در صورت وجود خطر به سرعت می توانند بچرخند.

چرخه زندگی مورچه های شبح

به طور کلی مورچه ها چرخه زندگی کوتاهی دارند و تنها بین 6 تا 10 هفته طول می کشد تا چرخه زندگی مورچه شبح تکمیل شود. اینکه مورچه شبح چقدر عمر می کند به عوامل متعددی بستگی دارد:

  • شرایط محیطی ایده آل - دمای ایده آل برای مورچه ها 24 درجه سانتیگراد با رطوبت بالاست.

  • شکارچیان طبیعی- برخی از دشمنان طبیعی از جمله عنکبوت، مارمولک و ... نقش مهمی در تهدید کلونی مورچه ها دارند.

  • گونه های مختلف مورچه – گونه های مختلف طول عمرهای مختلفی دارند نه فقط گونه بلکه مورچه های نر، ماده ، ملکه و کارگر طول عمر متفاوتی دارند.

این مورچه ها دارای حرکات سریع و نامنظم بخصوص در هنگام خطر می باشند. این مورچه ها در یک مسیر دنباله دار حرکت کرده و اغلب در حال حمل فرزندان خود می باشند. این ها به اندازه ای کوچک هستند که می توانند از درز و ترک و سوراخ وارد منزل شده و به صورت نواری در جستجوی رطوبت به سمت آشپزخانه و حمام حرکت می کنند. تغذیه این حشرات از مواد شیرین و سایر حشرات بوده ولی به دلیل تغذیه از مواد قندی اصطلاحاً به SugarAnt معروف اند.

مورچه های شبح حشرات بسیار اجتماعی هستند و سازگاری این مورچه ها با یکدیگر یکی از دلایلی است که میلیون ها سال آن ها در کنار هم زندگی می کنند، سایر فعالیت و رفتارهای آن ها تفاوت چندانی با سایر مورچه ها ندارد.

این مورچه ها معمولاً روزانه 30 درصد وزن بدنشان غذا می خورند. نکته جالب راجع به مورچه های ارواح مراقبت این مورچه ها از شته های تقریباً میکروسکوپی است و رابطه همزیستی خود را با شته ها حفظ می کنند و شته ها نیز به نوبه خود شهد گیاهان شیرین را با این مورچه ها به اشتراک می گذارند. این مورچه ها جذب هر چیز شیرین یا چرب می شونددر آشپزخانه یا منزل شما می شوند از طرفی می توانند پلاستیک و مقوا را بجوند تا به چیزهایی که میل دارند برسند.

مورچ های شبح نمی توانند نیش بزنند اما می توانند گاز بگیرند با این حال غیر تهاجمی هستند و تنها در صورتی گاز می گیرند که محل زندگی و لانه آن ها تهدید شود البته نیش این مورچه تهدیدی برای انسان نخواهد داشت و تنها موردی که باید توجه داشت آلوده کردن مواد غذایی توسط مورچه های شبح می باشد. 

این مورچه ها به Tramp یا مورچه های ولگرد هم معروف اند و در اغلب گیاهان و گلدان ها و لبه های آلومینیمی بام ها و سایر مناطق مرطوب لانه می کنند. در هنگام ورود به خانه در درز و شکاف خانه مخفی می شوند و پناهگاه آن ها از چند ملکه و چند کلونی تشکیل شده است.

این مورچه ها آب و هوای گرمسیری را ترجیح می دهند و لانه خود را در محل های گرم و مرطوب بنا می کنند. در طبیعت این مورچه ها در زیر  زمین لانه سازی می کنند و لانه مورچه های شبح یک کلان شهر زیرزمینی پر رونق است ملکه این مورچه ها عموما در وسط این لانه زندگی می کند و از او محافظت می شود. در صورت مشاهده تنها یک یا دو مورچه شبح این اطمینان وجود دارد که هزاران مورچه دیگر نیز وجود دارد که شما نمی بینید و باید از طریق کارشناسان ماهر دفع آفات اقدام به ریشه کنی و نابودی مورچه ها نمایید. 

خسارات مورچه شبح

شاید فکر نمی کنید که مورچه شبح که با چشم غیرمسلح دیده می شود می تواند مشکلات مهمی را برای شما ایجاد کند. این حشرات مهاجم می توانند به ساختار دیوارها و مواد غذایی آسیب وارد کنند شاید مشاهده این مورچه ها در طبیعت جالب باشد ولی وجود این مورچه ها در منازل متفاوت است. این مورچه ها از تمام زباله ها و مواد پوسیده بخصوص سطل های زباله تغذیه می کنند و تمام میکروب ها، باکتری ها و ویروس های میکروسکوپی که به بدن آن ها می چسبد رابه مواد غذایی شما انتقال می دهند و انسان را در خطر ابتلا به بیماری قرار می دهند.

چگونه از شر مورچه شبح خلاص شویم؟

بهترین روش برای خلاص شدن از شر مورچه های شبح حفظ اصول بهسازی در فونداسیون منزل از جمله بستن تمامی سوراخ ها و شکاف هایی است که محل ورود این مورچه هاست. از ریختن هر گونه ماده خوراکی روی زمین پرهیز کنید و هر روز جارو بزنید. ظروف کثیف را بلافاصله بشورید و زباله ها را روزانه دور بیاندازید از جمع شدن زباله به شدت خودداری  فرمایید. توجه داشته باشید در صورت مشاهده مورچه تنها روش ریشه کنی کامل کلونی و جمعیت مورچه های شبح سمپاشی توسط کارشناسان دفع آفات است ولی برای پیشگیری از ورود این مورچه ها برخی افراد پنبه آغشته به اسانس نعناع، درخت چای یا دارچین را در گوشه ها قرار می دهند چون مورچه ها از این بو متنفراند.

خدمات سمپاشی و کنترل آفات

با بیش از 40 سال تجربه و تخصص 

خرید شاخک دور کننده کبوتر

خرید محصول ژل مورچه

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید محصول در ساعات اداری با کارشناسان شرکت نگین دشت تماس حاصل فرمایید.

logo sampashi

مشاوره رایگان

021-88330133


تمام نقاط تهران و کرج

درباره شرکت نگین دشت

شرکت مهندسی نگین دشت با بیش از 30 سال تجربه به صورت تخصصی در زمینه خدمات سمپاشی حشرات، طعمه گذاری انواع موش و مبارزه با آفات خانگی و صنعتی مانند، سوسک، ساس، پشه، موریانه، کنه، مورچه، کک، موش و... با افتخار در خدمت هموطنان عزیزمان می‌باشد.

در ارتباط باشید:

logo-samandehi