تلفن تماس : 88330133      09124540649

مورچه فرعون (مورچه ریز زرد)

Pharaoh Ants -Monomorium pharaonis

 شکل ظاهر: رنگ بدن این مورچه ها زرد کم رنگ مایل به قرمز در قسمت بالا و قسمت تحتانی شکم دارای سایه های سیاه رنگ است و این مورچه ها نیش دار هستند.Pharaoh Ants

 اندازه: این مورچه ها بسیار ریز بوده و نهایت طول آن ها 2 میلیمتر می باشد.

 رفتار: تغذیه این حشرات از شیرینی جات، لاشه حشرات مرده  و بیشتر مواد پروتیئنی می باشد و در درز و شکاف های مسیرهای تنگ و باریک حرکت می کنند از طرفی مورچه های فرعون دارای چندین ملکه هستند و در مکان های داخل دیواره ها و زمین ساکن می شوند.

 زیستگاه:  مورچه فرعون در مناطق استوایی در زیر برگ ها و گیاهان نزدیک به سازه ها یافت می شوند و پس از ورود به منازل در حفره های دیوار – کابینت – جعبه های حاوی مواد خوراکی و درز و شکاف فضاهای قابل دسترس دیگر مستقر می شوند و قادراند در تمام نقاط  سال حمله ور شوند.

چگونه از وجود مورچه ریز زرد رنگ در منزل مطلع شویم؟

مورچه های ریز زرد فرعون در منازل جهت پیدا کردن مکانی برای حفاظت و زیستگاه خود، دسترسی به خرده های مواد غذایی و تأمین رطوبت می باشند. لکه های چربی و خرده های مواد غذایی، اجساد حشرات مرده، لکه های مایعات و نوشیدنی ها این آفت را به سرعت جذب می نماید. در شیرینی فروشی ها مورچه ریز زرد رنگ جذب مواد غذایی شیرین و پروتئینی از جمله عسل ، کره بادام زمینی و ... می شوند ولی گاهاً مکان های آلوده به این مورچه ها یافت می شود که هیچ منبع غذایی هم در نزدیکی آن محل وجود ندارد به عنوان مثال مورچه های ریز زرد رنگ در نزدیکی لوله های آب لانه می کنند. این مورچه ها از درز و شکاف در و پنجره ها وارد منازل می شوند در صورتی که اصول بهسازی محیط شامل بستن درز و شکاف منازل صورت بگیرد دسترسی مورچه ها به محل سکونت محدود می شود.

رژیم غذایی

مورچه های فرعون (مورچه های خیلی ریز زرد رنگ) همه چیز خواراند، اما در منزل بیشتر جذب آب و مواد پروتینی می شوند. آنها همچنین لاشه سایر حشرات را می خورند.

ant Pharaoh Ants 760 x 480 سمپاشی مورچه ریز قرمز

آیا مورچه زرد انسان را گاز می گیرد؟

در صورتی که عملیات مبارزه، ریشه کنی و سمپاشی مورچه زرد با سموم نادرست و روش های غیراصولی انجام شود باعث پراکندگی کلونی مورچه ها شده و کلونی های جدیدی را در مکان های مختلف که قبلا فاقد آلودگی بوده مشاهده می کنیم که پراکندگی کلونی ها باعث گسترش آلودگی محیط می شود از طرفی جمعیت مورچه های ریز زرد رنگ به سرعت رشد می کند به خصوص اگر در نزدیکی آشپزخانه یا انبار مواد غذایی باشد. در صورت آلوده شدن مواد خوراکی توسط این مورچه ها باید مواد خوراکی دور ریخته شود چون اینگونه از مورچه ها باعث انتقال انواع باکتری و ویروس  از جمله سالمونلوز و اسهال خونی به افراد می شود.

مشاهده این گونه از مورچه ها به دلیل انتقال بیماری، در بیمارستان ها و مراکز درمانی به خصوص در نزدیکی  وسایل و تجهیزات استریل شده امری نگران کننده است.

مورچه فرعون با آرواره های انبر مانند خود قابلیت گاز گرفتگی پوست انسان و حیوانات خانگی را دارد. مورچه فرعونی یا Monomorium pharaonis به عنوان یک مورچه کوچک با طول تنها 1 تا 2 میلی متر است. این حشره به آفت شناخته شده در کارخانه ها، ساختمان های اداری، بیمارستان ها و منازل تبدیل شده است. اگرچه مورچه نیش نمی‌زند، اما ممکن است این حشره به روش‌های دیگری روی انسان تأثیر منفی بگذارد. مورچه فرعون ناقل بسیاری از بیماری ها مانند سالمونلا، استافیلوکوک و کلستریدیوم است که ممکن است باعث بوتولیسم نیز شود.

آیا مورچه های فرعون خطرناک هستند؟

مشاهده مورچه‌های فرعون در هر خانه یا محل کاری بسیار خطرناک می باشد. مورچه فرعون ناقل بیماری های جدی از جمله سالمونلا و استرپتوکوک به افراد می باشد. زندگی مورچه های فرعون در بیمارستان ها بسیار چالش برانگیز است زیرا این مورچه های کوچک به خطوط IV حمله می کنند و باعث انتقال آلودگی روی زخم های بیمار  می شوند. کنترل این مورچه ها نیز بسیار دشوار است زیرا آنها در قلمروی بزرگی داخل زمین و دیوارها زندگی می کنند. یک کلونی از مورچه های فرعون می تواند از هزاران کارگر و صدها مورچه ماده تشکیل شود! علاوه بر این، کلونی مورچه فرعون زمانی که خطر را احساس می کنند، توانایی "گازگرفتن" را خواهد داشت در واقع هنگامی که این اتفاق می افتد، گروه کوچکی از کارگران و یک ملکه از کلونی اصلی مهاجرت می کنند تا کلونی دیگری را راه اندازی کنند. این تکثیر شدن و افزایش جمعیت مورچه های فرعون کنترل آن ها را بسیار دشوار می کند زیرا به جای یک کلونی چند کلونی تشکیل می شود.

چگونه از شر مورچه ریز زرد رنگ خلاص شویم؟

در صورت مشاهده این گونه از مورچه ها در اسرع وقت با کارشناسان شرکت نگین دشت تماس گرفته تا اصولی ترین روش را جهت سمپاشی مورچه ریز زرد رنگ به شما ارائه نمایند. توجه داشته باشید از به کارگیری سموم نادرست جداً خودداری فرمایید تا از گسترش و پخش آلودگی و کلونی مورچه ها پیشگیری شود.

کارشناسان شرکت نگین دشت با بازرسی دقیق منزل کلیه اصول لازم جهت بهسازی محیط از جمله مسدود کردن درز و شکاف و راه های ورودی مورچه ها را به شما آموزش می دهند تا از ورود مجدد این مورچه ها به منزل شما پیشگیری شود.

علائم آلودگی منزل توسط مورچه ریز زرد رنگ

از مهمترین نشانه وجود مورچه های ریز زرد فرعون، مشاهده مورچه های در حال فعالیت و حرکت در منزل می باشد.

عادات، رفتار و تغذیه مورچه ریز زرد رنگ

زیستگاه و محل لانه گذاری

مورچه ریز زرد جهت زنده ماندن در فصول سرد سال بیشتر به داخل منازل راه پیدا می کنند و در نزدیکی مواد غذایی دور از دید انسان در درز و شکاف دیواره ها لانه می کنند و در فصول گرم سال نیز در محیط باز هم قابلیت لانه گذاری را دارند.

بیشترین قسمت هایی که مورچه فرعون در آن قابلیت لانه گذاری را دارد عبارتند از درز و شکاف دیواره ها، کابینت ها ، پشت یخچال، میله های توخالی، چین الیاف از جمله لباس  و پرده، درز و شکاف کمد و درها و سایر قسمت هایی که دور از دید انسان و فاقد نور باشد. مورچه های ریز زرد از مواد غذایی شیرین و بیشتر مواد پروتئینی تغذیه می نمایند.

چرخه زندگی و تولید مثل مورچه ریز زرد

کلونی این گونه از مورچه ها از چندین ملکه تشکیل شده است و در صورتی که احساس خطر کنند کلونی های خود را از یک مکان به مکان دیگر منتقل می کنند. مدت زمانی که مورچه ریز زرد از تخم به حشره بالغ تبدیل می شود حدود 38 روز می باشد. ماده ها تا 4 الی 12 ماه زندگی می کنند ولی مورچه فرعون کارگر فقط تا 10 هفته زنده می مانند از طرفی مورچه های نر طی سه الی پنج هفته بعد از جفت گیری می میرند و ملکه نیز 4 تا 12 ماه زندگی می کند. این گونه مورچه مدام در حال ایجاد مستعمرات جدید بوده و همواره گروه کوچکی از کارگران و یک ملکه مهاجرت می کنند تا برای خود یک کلونی جدید راه اندازی نمایند.

 نکات جالب: مورچه فرعون در دسته های کوچک به سرعت تکثیر می شوند.یکی از محل های هجوم این مورچه ها اتاق بیماران بوده و از پلاسمای خون و پانسمان های زخم بیماران تغذیه می کنند. مسئول بهداشت محیط بیمارستان در صورت مشاهده این گونه از مورچه ها جهت مبارزه و ریشه کنی باید در اسرع وقت اقدامات لازم را به عمل آورد. 

 سمپاشی مورچه:

 اگر شما در تهران و یا شهرهای اطراف آن به سر می برید و مورچه ریز زرد به خانه شما هجوم آورده شرکت نگین دشت در ارائه خدمات سمپاشی مورچه و درمان تخصصی و قطعی سمپاشی مورچه ریز قرمز در خدمت شما می باشد.

سوالات متداول مشتریان

نشانه های هجوم مورچه ریز قرمز(مورچه فرعون) چیست

بهترین علامت وجود آلودگی در محیط مشاهده کارگران ریز قرمزکهربایی رنگ می باشد که در امتداد قرنیزها و داخل کمد لباس ها دیده می شوند.

وجود مورچه فرعون چقدر خطرناک است؟

مدیریت کنترل مورچه های فرعون امری دشوار است. در واقع، استفاده نادرست از آفت‌کش‌ها و سموم نه تنها اثر گذار نخواهد بود بلکه باعث می شود حشرات از کلونی‌های موجود جدا شده و  کلونی‌های جدیدی را در مکان‌های جدید تشکیل دهند. جمعیت مورچه‌های فرعون می‌تواند به سرعت رشد و تکثیر پیدا کند، به خصوص اگر در نزدیکی آشپزخانه‌ها و انباری‌ها به وجود این مورچه ها بی‌توجه باشیم باعث ایجاد آلودگی مواد غذایی خواهد شد. در صورت مشاهده مورچه داخل مواد غذایی باید  آن ماده غذایی آلوده را دور بریزید، زیرا این مورچه ها می توانند سالمونلوز و اسهال خونی را به انسان انتقال دهند.

مسئولین بهداشت محیط بیمارستان‌ها همیشه نگران مورچه‌های فرعون هستند، زیرا مورچه‌های فرعون می‌توانند بیماری را گسترش دهند و تجهیزات و اتاق‌های استریل را آلوده کنند.

مورچه های فرعونی در سراسر کشور ما یافت می شوند و در بحث مدیریت کنترل آفات به عنوان یکی از دشوارترین آفات جهت سمپاشی و ریشه کنی آن در داخل منزل، بیمارستان ،ادارات و ... به شمار می آید.

مورچه های ریز قرمز چگونه وارد منزل ما شده است ؟

مورچه های فرعون وارد منازل می شوند تا از مواد غذایی و آب تغذیه کنند. لکه های چربی، حشرات مرده و نوشیدنی های شیرین این آفت ها را جذب می کنند. در انبارها، مورچه‌های فرعون به مواد غذایی مانند عسل، کره بادام‌زمینی و محصولات پخته شده هجوم می‌آورند و از آن تغذیه می نمایند، اما می‌توان آن‌ها را در مکان‌هایی که هیچ منبع غذایی ندارند نیز پیدا کرد. به عنوان مثال، مورچه‌های فرعون لانه‌های خود را در نزدیکی لوله های آب می‌سازند، مکان‌هایی که معمولاً به دور از منابع غذایی قرار دارند ولی رطوبت کافی را می توانند جذب کنند.

این آفات معمولاً از طریق درز پنجره های ، درها یا سایر راه های ورودی به داخل منزل راه می یابند. بسته نگه داشتن درها، پنجره‌ها، درب‌های پاسیو و کرکره‌ها در صورت عدم استفاده، می‌تواند دسترسی آنها را محدود کند. با این حال، مورچه‌های فرعون به قدری ریز هستند که می‌توانند از شکاف‌های دیوارها، پایه‌ها و نمای بیرونی نیز به طور مخفیانه وارد شوند.
درباره شرکت نگین دشت

شرکت مهندسی نگین دشت با بیش از ربع قرن تجربه به صورت تخصصی در زمینه خدمات سمپاشی حشرات ، طعمه گذاری انواع موش و مبارزه با آفات خانگی و صنعتی مانند ،سوسک ، ساس ، پشه ، موریانه ، کنه ، مورچه ، کک ، موش و...  با افتخار در خدمت هموطنان عزیزمان می باشد.

در ارتباط باشید :

    

اطلاعات تماس

شما میتوانید هم اکنون سوالات مربوط به ضد عفونی و سمپاشی حشرات را به طور مستقیم با کارشناس نگین دشت مطرح فرمایید.

 این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
 logo-samandehi
 

ارتباط با ما

ارتباط مستقیم با کارشناسان ما در شبکه های اجتماعی