سبد خرید خالی می باشد

مورچه‌های هرمی: حشراتی که تپه می‌سازند

 شکل ظاهر: مورچه هرمی (Pyramid Ants Dorymyrmex spp)به رنگ نارنجی کم رنگ تا قهوه ای تیره ، بلند ، باریک و ترکه ای هستند.

 اندازه: 4/5 سانتی مترPyramid Ants Dorymyrmex spp 

 عادات لانه سازی:

  این حشرات به صورت اجتماعی بوده ولی در تعداد زیاد دیده نمی شوند و به ندرت به تنهایی به دنبال غذا می روند. آن ها می توانند از محل ورودی و خروجی که در بالای لانه که اصولاً از جنس شن و ماسه بوده به پناهگاه خود وارد و یا از آن خارج می شوند.

 • در خاک لانه سازی می کنند و مناطق باز و آفتابی را ترجیح می دهند. 
 • ورودی لانه متمایز شامل یک سوراخ است که توسط تپه ای از خاک حفاری شده احاطه شده است
 • لانه ها در داخل منزل قرار ندارند
 • لانه ها معمولا کوچک و عمق کمی دارند

 زیستگاه: این حشرات ترجیحاً در خاک و یا در شن و ماسه پناهگاه خود را ایجاد می کنند. تنها دارای یک ملکه می باشند. این مورچه ها از انواع مواد غذایی از جمله حشرات و مواد دیگر که در اولویت آن شیرینی جات است، تغذیه کرده و در لانه هایی که روشن – آفتابی – فضای باز و در مجاورت لانه مورچه های آتشی ساکن شده از این لحاظ که شکارچیان خوبی برای مورچه های بالدار آتشی نر و ماده هستند.

 نکات جالب: این نام از روی قفسه سینه این مورچه ها گرفته شده است.

اهمیت:

 • گاهی اوقات در جستجوی غذا یا رطوبت به ساختمان ها حمله می کنند.
 • می تواند گاز بگیرد.
 • می تواند تپه های ناخوشایند داشته باشد.
 1. تخریب محیط زیست: مورچه هرمی با فعالیت‌های خود می‌تواند به تخریب محیط زیست و از بین رفتن جوامع گیاهی و حیوانی در منطقه مورد نظر خود منجر شود.

 2. تخریب ساختمان‌ها و زیرساخت‌ها: فعالیت‌های حفری و تونل‌زنی مورچه هرمی می‌تواند منجر به آسیب و تخریب ساختمان‌ها، مبلمان‌ها و زیرساخت‌های زیرزمینی شود.

 3. آسیب به کشاورزی و باغبانی: مورچه هرمی می‌تواند به محصولات کشاورزی و باغبانی آسیب برساند؛ از آنجایی که مواد غذایی را از ریشه‌ها خورده و ساقه‌ها را تخریب می‌کند.

 4. پخش بیماری‌ها: برخی از مورچه‌های هرمی می‌توانند با حمل و نقل میکروب‌ها و باکتری‌های بیماری‌زا، بیماری‌های جانبی را به انسان‌ها و دیگر جانوران منتقل کنند.

 5. مزاحمت در فضاهای شهری: حضور مورچه‌های هرمی در فضاهای شهری می‌تواند منجر به مزاحمت در خانه‌ها، پارک‌ها و فضاهای عمومی شود و ایجاد عدم آرامش برای افراد شهری.

در نظر گرفتن این خطرات، اتخاذ اقداماتی برای کنترل و مدیریت مورچه‌های هرمی در مناطق مختلف از اهمیت بالایی برخوردار است تا از آسیب‌های ناشی از فعالیت‌های آنها جلوگیری شود.

تولید مثل:

پروازهای جفت گیری نر و ماده های بالدار در ماه های تابستان برای تشکیل کلنی های جدید تجمع می کنند و جفت گیری صورت می گیرند. مانند بسیاری از گونه های مورچه ، ملکه جفت شده بال های خود را می اندازد و یک زیستگاه مناسب برای ساختن لانه جدید پیدا می کند. ملکه در داخل لانه تخم می گذارد و تا زمانی که تخم ها بالغ می شوند، از پیله و تخم مورچه ها مراقبت می کند. بزرگسالان نسل اول معمولاً کارگرانی هستند که با جمع آوری و بازگرداندن غذا به لانه و محافظت و نگهداری از لانه به ملکه کمک می کنند تا از نسل های بعدی مراقبت کنند.

مورچه های هرمی ترجیح می دهند لانه های خود را در خاک خشک و شنی در مناطق باز بسازند. در حالی که چمنزارها اغلب آلوده هستند، مورچه های هرمی گاهی اوقات زیر اشیاء روی زمین نیز لانه می کنند. لانه های آن ها تپه ای به شکل آتشفشان قابل مشاهده در اطراف ورودی لانه دارد که توسط کارگران داخل لانه ساخته می شود.

سمپاشی مورچه منزل:

چنانچه شما عزیزان در کرج و یا شهرهای اطراف آن به سر می برید و مورچه به خانه شما هجوم آورده شرکت نگین دشت در ارائه خدمات سمپاشی و درمان تخصصی و قطعی این آفت در خدمت شما می باشد.

logo sampashi

مشاوره رایگان

021-88330133


تمام نقاط تهران و کرج

درباره شرکت نگین دشت

شرکت مهندسی نگین دشت با بیش از 30 سال تجربه به صورت تخصصی در زمینه خدمات سمپاشی حشرات، طعمه گذاری انواع موش و مبارزه با آفات خانگی و صنعتی مانند، سوسک، ساس، پشه، موریانه، کنه، مورچه، کک، موش و... با افتخار در خدمت هموطنان عزیزمان می‌باشد.

در ارتباط باشید:

logo-samandehi