تلفن تماس : 88330133      09124540649

شناخت، شناسایی و سمپاشی کنه سخت

نام لاتین Family Ixodidae از معروف ترین گونه کنه های سخت

 شکل ظاهر

کنه ها سخت چه شکل ظاهری دارند

tick 167 × 168 کنه سخت

  • رنگ: در گونه های مختلف کنه ها رنگ آن ها کاملاً متفاوت است.
  • سایز: حشرات بالغ کمی کوچکتر از یک دانه آفتابگردان می باشند. در صورت تغذیه از خون اندازۀ آن ها به 1 سانتیمتر هم می رسد در صورتی که لارو آن ها کمتر از 1 میلی متر می باشند.
  • پاها: کنه ها در مرحله لاروی شکل دارای 6 پا و در مرحله نمف حاوی 8 پا می باشند.

 چگونه از وجود کنه در منزل مطلع شویم ؟

کنه ها نه پرواز و نه جهش می کنند اما می توانند خود را به میزبان ( انسان) رسانده و به سطح بدن متصل شده و خود را محکم به بدن میزبان متصل کنند. این آفات در داخل خانه بر روی حیوانات خانگی و یا جوندگانی مانند موش های خانگی و rat ها نیز قابل مشاهده می باشند.

گاهی مشاهده آلودگی کنه ها می تواند نشانه ای از وجود یک لاشه یا جسد حیوان مرده در اطراف محل سکونت باشد.

 خطر وجود کنه  تا چه مقدار جدی است ؟

محل هایی که به خوبی ساخته شده اند و اقدامات لازم جهت بستن راه های ورودی و خروجی صورت گرفته است خطر ورود کنه ها در آن محل شما را تهدید نخواهد کرد .

اگر چه در منازل روستایی، خانه های قدیمی و یا خانه هایی که راه های ورودی و خروجی گرفته نشده است آفات جهت تغذیه به راحتی به آن رسوخ می کنند. بر اساس آمار و بیانیه اخیر اعلام شده تعداد بیماری های ناشی از کنه ها نسبت به سال 2004 دو تا سه برابر شده است.

 مشکلات و خطرات ناشی از گونه های مختلف کنه

گونه های مختلف کنه ها می توانند بیش از 15 ویروس و عفونت را انتقال دهند که در اینجا به برخی از مشکلات ایجاد شده توسط کنه ها اشاره می کنیم:

کنه سگ

کنه کبوتر

کنه گوزن پا سیاه 

کنه ستاره ای

انتقال بیماری توسط کنه

یکی از رایج ترن بیماری های ناشی از کنه ها مربوط به بیماری های قلبی و عروقی می باشد که اگر درمان نشود بر سیستم قلب و عصب تأثیر می گذارد. بنابراین تشخیص زود هنگام آن به درمان بیماری کمک می نماید.

علائم این بیماری عبارتند از :

خستگی - تب - سردرد - درد مفصل - تحریکات و جوش های پوستی و ...

 جوش ها و تحریکات پوستی از نشانه های آلودگی حشره کنه 

از نشانه های اولیه تشخیص کنه ها شناسایی خود حشره بالغ می باشد. از نشانه های ثانویه می توان به علائم پزشکی ناشی از انتقال بیماری هایی که از طریق کنه ها انتقال می یابد اشاره کرد.این نشانه ها متفاوت است و بهترین راه تشخیص آن مراجعه به یک متخصص حرفه ای می باشد. تعمیر و بستن کلیه درزها و شکاف ها و یا در صورت نگه داری گیاهان کوتاه نگه داشتن آن ها در خارج از محیط منزل باعث کاهش و از بین بردن آلودگی ناشی از کنه ها خواهد شد.

negindasht icon چگونه کنه را سمپاشی کنیم؟ 

نگین دشت با ارائه یک برنامه جامع و کامل جهت کنترل کنه ها در این راستا به شما کمک می نماید و اقدامات و توصیه های لازم جهت مبارزه ، کنترل و پیشگیری کنه ها را به شما ارائه می دهد.

بازرسی محل و شناسایی کنه 

ابتدا متخصصان شرکت نگین دشت با بررسی کامل محل در داخل یا خارج از محیط سکونت ، گونۀ کنه مورد نظر را شناسایی می کنند. لازم به ذکر است کنه ها پس از ورود به منازل می توانند در بین "لباس ها" مستقر شوند تا از خون میزبان تغذیه داشته باشند و از طرفی در صورت نگه داری هر گونه حیوانات خانگی به عنوان میزبان از آن ها نیز تغذیه می کنند.

 آموزش و ریشه کنی انواع کنه

مهندسان ما اطلاعات اولیه مربوط به نحوه رفتار و چرخه زندگی کنه ها  و از طرفی چگونگی تشخیص وجود کنه در منزل را به شما آموزش می دهند. سپس راه حل های لازم برای مبارزه و سمپاشی کنه ها را به شما ارائه می دهند و به شما توصیه های لازم جهت مراجعه به پزشک متخصص جهت تهیه داروهای دفع کننده حشرات ، استفاده از محصولات درمانی جهت مقابله و روش های درمانی بیماری های ناشی از کنه ها را به شما پیشنهاد می دهند.

 تغییرات عادات رفتاری کنه

با استفاده از یافته های متخصصین شرکت نگین دشت پس از بازرسی ، توصیه های لازم جهت تغییر شرایط موجود در جهت کاهش رشد کنه ها به شما ارائه داده می شود .به عنوان مثال رشد کنه ها در محیط های سایه دار راحت تر بوده و برای کاهش جمعیت و از بین بردن آن ها باید محیط به نور خورشید دسترسی پیدا کند، از این طریق رطوبت کاهش می یابد و در همین راستا رشد کنه ها هم از بین خواهد رفت. علاوه بر این محل هایی که تجمع زباله ، باقیمانده گیاهان و پوشش گیاهی یا کنده های چوب که بر روی سطح زمین جمع شده و نیز توده های متراکم هیزم و سنگ موجود باشد ،می تواند محل مناسبی جهت رشد کنه ها فراهم کند که تا حد امکان باید این شرایط را کامل از محیط برطرف نماییم.

 روش های مبارزه با کنه ها از طریق روش های شیمیایی

سمومی که جهت کنترل و مبارزه و سمپاشی کنه ها استفاده می شود سمومی کاملاً تخصصی بوده که به دلیل استفاده از سموم ترکیبی جهت ریشه کنی حتماً باید توسط یک کارشناس دفع آفات که آشنایی کامل به کلیه ترکیبات و سموم داشته باشد، سمپاشی گردد.

مناطقی که پوشیده از گیاهان ، چمن و به همراه تراکم چوب و گیاهان زینتی است جز محل هایی است که متخصصان جهت سمپاشی بیشتر روی آن تمرکز می نمایند.

 پیگیری و کنترل کنه

در صورت مشاهده هر گونه آلودگی جهت انجام عملیات سمپاشی و مبارزه با کنه ها می توانید از خدمات شرکت سمپاشی نگین دشت بهره مند شوید.

 مقابله و سمپاشی با حشره کنه

از بین بردن محل زندگی ، تجمع پرندگان و یا جوندگان از موارد ضروری مبارزه با کنه ها محسوب می شود زیرا کنه ها به آسانی از طریق پرندگان و جوندگان انتقال می یابند. از طرفی این کنه ها محل هایی با پوشش گیاهان، درختان و جنگل ها را جهت تجمع و استقرار ترجیح می دهند. بنابراین کوتاه کردن گیاهان و چمن ها و ایجاد تپه های صخره ای و شنی در اطراف منازل نزدیک به جنگل تا حدی محیط های رشد آن ها را از بین خواهد برد.

 روش های پیشگیری جهت مبارزه با کنه ها در بدن حیوانات خانگی

بازرسی منظم حیوانات خانگی، شانس مبتلا شدن به بیماری های ناشی از کنه ها را در آن ها کاهش می دهد. در صورت مشاهده کنه ها باید سریعاً آن ها را از بدن میزبان حذف کنیم که بسیاری از این روش های درمانی باید از طریق دامپزشک صورت پذیرد.

how ti take a tick with tick s spoon 1280 × 720 روش خارج کردن کنه از بدن

 خارج کردن کنه ها از بدن انسان و حیوانات خانگی

در صورت مشاهده کنه ها بر روی سطح بدن باید به صورت کامل آن ها را از پوست خارج نمود. بهتر است این کار با احتیاط و دقت کامل با استفاده از موچین  همانند عکس فوق به آرامی از پوست میزبان بیرون کشیده شود. له کردن این آفات روی سطح پوست به دلیل انتشار مایعی توسط کنه "بسیار خطرناک" می باشد. توجه داشته باشید حشره باید به صورت کامل به خصوص قسمت دهانی آن از پوست خارج گردد و مناطق آلوده باید کاملاً شستشو و ضدعفونی گردد . در صورت نگرانی از محل گزش کنه ها می توانید به پزشک متخصص و یا به شرکت نگین دشت مراجعه نمایید.

red رفتار، عادات و رژیم غذایی کنه

 کنه ها در کدام نواحی زندگی می کنند؟

آنها اغلب در نواحی با پوشش گیاهی و جنگلی فراوان یافت می شوند. برخی از این گونه ها به رطوبت احتیاج دارند. از طرفی تعدادی از گونه های کنه ها به داخل منازل راه پیدا کرده و در داخل درزها و شکاف ها و یا در لانه میزبانی که از آن تغذیه می نمایند مستقر می شوند.

کنه از چه موادی تغذیه می کنند؟

کنه های نر و ماده از خون پستانداران - پرندگان و خزندگان تغذیه می نمایند. البته بر اساس نوع گونه هر کدام از کنه ها میزبان مختلفی را برای تغذیه ترجیح می دهند. که بر اساس نوع میزبانی که از آن تغذیه می کنند عبارتند از:

  • کنه گربه و سگ
  • کنه گوزن
  • کنه انسان
  • کنه دام

 چرخه زندگی کنه

کنه ها در طول چهار مرحله زندگی خود از خون به عنوان منبع غذایی تغذیه می نمایند و در حین تغذیه پاتوژن ها و ارگانیسم های بیماری زا را به بدن میزبان در هر چهار مرحله زندگی خود  شامل  تخم - لارو - شفیر و حشره بالغ انتقال می دهند .

Deer Tick Life Cycle 1542 × 1152 چرخه دگردیسی و زندگی کنه ها

 مقایسه حشره کک با کنه

کک و کنه هر دو در طبیعت جز پارازیت و انگل هایی هستند که بیشتر روی بدن میزبان زندگی می کنند و هر دو از خون میزبان تغذیه می کنند و بیماری هایی را از این طریق انتقال می دهند. منبع تغذیه هر دو حشره از خون میزبان می باشد که هر دو انگل شناخته شده ای هستند که در غیاب منابع غذایی جهت تغذیه، انسان را به عنوان میزبان برگزیده و از خون آن ها تغذیه می نمایند.

شناخت کلی کنه ها در مقایسه با کک 

کنه ها مانند سایر عنکبوتیان، حشرات بالغ حاوی چهار جفت پا هستند. اگرچه لاروها شش پا دارند که پس از پوست اندازی و بالغ شدن پاها کامل می شود. مکان خاصی به عنوان محل زندگی آن ها تعریف نشده است ولی آن ها بدن میزبان را جهت زندگی و تغذیه ترجیح می دهند. این آفات در مناطق متنوعی مانند جنگل ها، چمنزارها و منازل یافت می شوند. پس از مرحله تخم کنه ها به صورت مداوم از خون تغذیه می نمایند.

مقایسه کک با کنه

کک حشراتی دارای شش پا بوده که بدون بال بوده و قابلیت پرواز ندارند با این حال بدن صاف و پاهای بلند کک ها آن ها را قادر به داشتن مهارت های لازم جهش پرش و حرکت بدون مواجه با انواع پر و مو روی سطح بدن می نماید. کک در سراسر جهان یافت می شوند و دگردیسی کامل دارند که شامل تخم - لارو - شفیره و حشره بالغ می باشد ولی تنها بالغ ها از خون تغذیه می نمایند. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص کک می توانید به بخش تخصصی کک مراجعه فرمایید.


منبع مقاله: شرکت نگین دشت

by negindasht

طبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع مقاله ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد!

  

افراد شرکت کننده در این گفتگو

نظرات (1)

هنوز نظری ارسال نشده است
این نظر توسط مدیر سایت کمینه شده است

کنه سگس امده خونه ما

  1. بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید )
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت


درباره شرکت نگین دشت

شرکت مهندسی نگین دشت با بیش از ربع قرن تجربه به صورت تخصصی در زمینه خدمات سمپاشی حشرات ، طعمه گذاری انواع موش و مبارزه با آفات خانگی و صنعتی مانند ،سوسک ، ساس ، پشه ، موریانه ، کنه ، مورچه ، کک ، موش و...  با افتخار در خدمت هموطنان عزیزمان می باشد.

در ارتباط باشید :

    

اطلاعات تماس

شما میتوانید هم اکنون سوالات مربوط به ضد عفونی و سمپاشی حشرات را به طور مستقیم با کارشناس نگین دشت مطرح فرمایید.

 این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
 logo-samandehi
 

ارتباط با ما

ارتباط مستقیم با کارشناسان ما در شبکه های اجتماعی