سبد خرید خالی می باشد

شپش چوب و کتاب

شکل ظاهری شپش چوب و کتاب

  اکثر گونه های شپش چوب و کتاب از راسته Psocoptera حشراتی کوچک با بدنی نرم می باشند که اندازۀ این حشرات بسته به نوع گونه آن ها از  1 تا 6 میلی متر می باشد و رنگ آن ها نیز درگونه های مختلف متنوع می باشد. این حشرات بصورت بالدار و بدون بال می باشند. حشرات بالدار برخی دارای بال های بلند و برخی بال های کوتاهی دارند ولی در هر حالت دارای دو جفت بال غشایی هستند که بال های جلویی بزرگتر از بال های عقبی می باشد. شاخک های نسبتاً بلند دارند و قطعات دهانی از نوع جونده می باشد ولی این بر خلاف شپش های انسانی و حیوانی انگل محسوب نشده و به سلامت انسان لطمه ای وارد نمی کنند ولی به اموال داخل منزل از جمله کاغذ، کتاب، چوب، مواد غذایی از جمله غلات و خشکبار و ... آسیب وارد می کنند.

psocids 468 x 462

[heading style="modern-1-violet" color="#424242" style_color="#00cc19" align="right" size="18"] زیستگاه و نوع تغذیه شپش های چوب و کتاب [/heading]

 این شپش ها محل های گرم و مرطوب با تهویه کم را برای زندگی ترجیح می دهند.

گونه های از شپش های کتاب که وارد منازل می شوند اکثراً بدون بال هستند و یا اگر بال داشته باشند به قدری بال ها کوچک هستند که به سختی با چشم قابل مشاهده اند و از طرفی قابلیت پرواز ندارند. این شپش ها در منازل در بین کاغذ و صحافی کتاب ها یافت می شوند. این شپش ها در سرویس های بهداشتی از جمله حمام به دلیل رطوبت دیده می شوند از جمله در نزدیکی لوله های آب، سینک ظرفشویی، محل تهویه هوا به دلیل وجود رطوبت، محل تجمع جعبه و کارتن های مقوایی و یا وسایل چوبی و یا محل هایی مانند درز و شکاف سنگ ها و کاشی ها که در آن کپک و یا قارچ ها رشد کرده اند، قابل مشاهده می باشند. این حشرات داخل منازل از کپک، قارچ، مواد پوسیده آلی، غلات، نشاسته و چسب موجود در صحافی کتاب ها و ...تغذیه می کنند.

گونه هایی که خارج از منازل در فضای باز مشاهده می شوند همگی بالدار بوده و حتی بال ها توسعه یافته و عموماً روی تنه، شاخ و برگ درختان و گیاهان و نیز زیر صخره ها و سنگ ها یافت می شوند و از جلبک،گلسنگ، گرده گل، اجزاء بدن حشرات مرده و ... تغذیه می نمایند. برخی از این شپش های کتاب روی بدن پرندگان و پستانداران قرار می گیرند ولی برخلاف شپش های انسانی و حیوانی انگل محسوب نمی شوند و از خون تغذیه نمی کنند.

این حشرات با چشم غیرمسلح قابل مشاهده اند و به این نکته توجه داشته باشید که به دلیل شباهت ظاهری شپش های کتاب به موریانه بسیاری از افراد این حشره را با موریانه اشتباه می گیرند در صورت مشاهده این حشره با کارشناسان شرکت نگین دشت تماس گرفته تا در شناسایی حشره شما را راهنمایی نمایند.

این حشرات به  دلیل اینکه حجم بالایی از وزن بدنشان را آب تشکیل می دهد شفاف هستند بنابراین جهت کنترل و پیشگیری از رشد این حشرات باید رطوبت محیط را کامل برطرف نمود چون در صورت عدم وجود رطوبت این حشرات زنده نمی مانند.

تولید مثل و چرخه زندگی شپش های چوب و کتاب

 شپش های ماده کتاب و چوب در بهار و تابستان تخم ریزی می کنند. برخی از این حشرات به صورت انفرادی و برخی دیگر به صورت دسته جمعی تخم ریزی می کنند و تخم ها را گاهاً با مادۀ ابریشمی و یا مواد ریز موجود در اطراف خود می پوشانند.

دگردیسی یا چرخه زندگی شپش کتاب ساده می باشد به این معنا که به صورت تدریجی در مراحل مختلف تنها با تغییرجسم و پوست اندازی حشرات نابالغ یا همان پوره ها به حشرات بالغ تبدیل می شوند. این حشرات به شدت به تغییرات رطوبتی محیط اطراف خود حساس هستند.

 کنترل و سمپاشی شپش چوب و کتاب در منازل

 ابتدا کارشناسان شرکت نگین دشت با بازرسی دقیق منزل منابع ایجاد رطوبت در محیط را بررسی نموده و در رفع آن اقدام می نمایند. بازرسی دقیق سینک ظرفشویی و دستشویی، لوله کشی ساختمان، بررسی دقیق وان و سیفون،بندکشی بین سنگ ها و کاشی ها که همگی باید دقیق چک شود تا در صورت از بین رفتن آن ها مجدد ترمیم شود. بازرسی ناودان و سرریزهای ساختمان تا این اطمینان حاصل شود که هیچ راهی مسدود نشده باشد.

کارشناسان پس از برطرف کردن منابع رطوبتی با استفاده از سموم مجاز و تخصصی اقدام به سمپاشی شپش کتاب و چوب نموده تا شپش ها و تخمشان ریشه کن و نابود شود و از طرفی به دلیل رعایت اصول بهسازی از ورود مجدد این حشرات پیشگیری می شود.

در صورت مشاهده شپش کتاب و چوب با کارشناسان شرکت نگین دشت تماس گرفته تا در اسرع وقت اقدامات لازم را جهت ریشه کنی و نابودی و سمپاشی شپش چوب و کتاب اجرا نمایند.

   {gallery /}

logo sampashi

مشاوره رایگان

021-88330133


تمام نقاط تهران و کرج

درباره شرکت نگین دشت

شرکت مهندسی نگین دشت با بیش از 30 سال تجربه به صورت تخصصی در زمینه خدمات سمپاشی حشرات، طعمه گذاری انواع موش و مبارزه با آفات خانگی و صنعتی مانند، سوسک، ساس، پشه، موریانه، کنه، مورچه، کک، موش و... با افتخار در خدمت هموطنان عزیزمان می‌باشد.

در ارتباط باشید:

logo-samandehi