سبد خرید خالی می باشد

مگس سفید

 white fly - Hemiptera: Aleyrodidaewhiteflies

 شکل ظاهر:

حشرات کوچک بالدار که شباهت زیادی به پروانه ها دارند. پوشش موم پودری که از آن ها محافظت می کند به شناسایی این حشرات کمک می کند.

 اندازه:

حدود 0/1.6 اینچ

 رفتار:

این آفات باعث آسیب به آوند آبکش گیاهان می شود و از طرفی گیاه شیرۀ خود را از دست داده و به بزاق سمی این آفت واکنش نشان می دهد. این مگس ها در تعداد زیاد با تجمع در قسمت زیرین برگ و تغذیه از شیرۀ گیاه و ایجاد کپک بر روی سطح گیاهان به سرعت باعث از بین رفتن و مرگ گیاه می شوند.

  زیستگاه:

بهترین محل زندگی آن ها سطح زیرین برگ گیاهان می باشد.

صدمات و خسارات مگس سفید:

باعث خسارت به برگ گیاه ، از بین بردن شیرۀ گیاه و ایجاد ظاهر ناخوشایند در گیاهان می شوند.

انتقال بیماری از طریق مگس‌های سفید

مگس سفید دارای زیرگونه‌های متعددی هستند که بیوتایپ B آن زیرگونه موجود در ایران است. این گونه یکی از خطرناک‌ترین و مقاوم‌ترین زیرگونه‌های مگس سفید در جهان است که سبب بروز آسیب‌های جدی به باغات و خسارت‌هایی به آن ها می‌شود. امگس سفید می‌توانند آسیب‌هایی را بروی محصولات کشاورزی مانند گوجه‌فرنگی و خیار می شود

همچنین برخی تحقیقات بر روی این حشرات نشان داده است که این موجودات می‌توانند آسیب‌های جدی بر روی افراد گذاشته و به علت انتقال بیماری و ویروس باعث ایجاد مشکلاتی برای افراد خاص شود.

با توجه به کوچک بودن مگس سفید و اینکه قابلیت ورود به دستگاه تنفسی را از طریق حفرات بینی و دهان دارد، لذا این حشره می‌تواند سبب بروز التهاب و عفونت در دستگاه تنفسی فوقانی شده و زمینه را برای بروز عفونت‌های فرصت‌طلب قارچی و باکتریایی و قارچ سیاه فراهم کند. افرادی که ساعت‌های طولانی در روز در محیط خارج از خانه حضور دارند یا افراد مستعد به ابتلا به بیماری‌های ریوی و عفونی، کودکان و افراد سالمند باید از ماسک‌های پزشکی استفاده کنند.

بیشترین توصیه برای مقابله و مراقبت درزمینه آسیب‌های مگس سفید مربوط به دستگاه تنفسی فوقانی است.

این حشره با ورود به مجاری تنفسی می‌تواند باعث تحریک مخاط شده و آلرژیک ازجمله عطسه و سرفه شده و همچنین آبریزش بینی را خصوصاً در کودکان، افراد مسن و بیماران مبتلابه بیماری‌های زمینه‌ای تنفسی و آلرژیکی مانند آسم، بیماری انسدادی تنفسی مزمن (COPD) و… سبب شود. همچنین مگس سفید درزمینه انتقال پاتوژن های بیماری زا نیز می‌تواند تأثیرگذار باشد، این موضوع دربارهٔ افرادی که دارای نقص سیستم ایمنی از قبیل بیماران دریافت‌کننده پیوند، بیماران مبتلابه سرطان، یا آنهایی که از داروهای سرکوب‌کننده سیستم ایمنی مانند انواع کرتون ها استفاده می‌کنند، از اهمیت بیشتری نیز برخوردار است.

 در صورت ورود مگس سفید به چشم‌ها به‌سرعت با قطره اشک مصنوعی شسته شود تا حشره و آلودگی‌ها خارج‌شده و در صورت ورود مگس به مجاری بینی نیز می‌توان با شستشوی با آب آن را خارج کرد. 

 نکات جالب:

این مگس ها در مرحلۀ نابالغ به صورت انفرادی زندگی کرده و برای تغذیه خود را به گیاهان رسانده و قبل از بالغ شدن تبدیل به شفیره می شوند که این مرحله شباهت زیادی به مرحلۀ holometabolous حشرات دارد. در ضمن این حشره از طریق اصلاح شدۀ دگردیسی به وجود آمده است.

  کنترل و سمپاشی آفات گیاهان و درختان:

اگر شما در تهران و یا شهرهای اطراف آن به سر می برید، درختان و چمن ، ویلا و یا باغتان دچار مشکل آفات باغی شده شرکت نگین دشت در ارائه خدمات زیست محیطی ،طی یک برنامه زمانبندی شده توسط مهندسین باتجربه این شرکت جهت از بین بردن این آفت ها در خدمت شما می باشد.

logo sampashi

مشاوره رایگان

021-88330133


تمام نقاط تهران و کرج

درباره شرکت نگین دشت

شرکت مهندسی نگین دشت با بیش از 30 سال تجربه به صورت تخصصی در زمینه خدمات سمپاشی حشرات، طعمه گذاری انواع موش و مبارزه با آفات خانگی و صنعتی مانند، سوسک، ساس، پشه، موریانه، کنه، مورچه، کک، موش و... با افتخار در خدمت هموطنان عزیزمان می‌باشد.

در ارتباط باشید:

logo-samandehi