تلفن تماس : 88330133      09124540649

چگونه می توان از شر بید لباس و لاروهای آنها خلاص شد؟

تخم های بید لباس بلافاصله بعد از  تبدیل شدن به لارو شروع به تغذیه می نمایند و در این مرحله، لاروها از لباس، فرش و منسوجات طبیعی تغذیه نموده و به آن ها  آسیب وارد می کنند.

لاروهای بید لباس به الیاف و منسوجات داخل منزل به ویژه آن هایی که از الیاف طبیعی حیوانات ساخته شده اند آسیب وارد می کنند. پشم ، پارچه ترمه ، ابریشم ، چرم نرم و خز و ... موارد اصلی بوده که در معرض خطر آسیب ناشی از لاروهای بید می باشند.

ما در این مقاله به سوالات متداول مشتریان در مورد لاروهای بید لباس و بید فرش پاسخ داده ایم. امیدواریم بعد از خواندن این مقاله اطلاعات بیشتری در مورد چگونگی خلاص شدن از شر لاروهای بید لباس و بید فرش کسب کنید!

چرا لاروهای بید لباس الیاف طبیعی را می خورند؟

لاروهای بید لباس برای رشد و  تبدیل شدن به شفیره نیاز به انرژی دارند. پروانه های بالغ بید لباس نمی توانند تغذیه داشته باشند آنها صرفاً با هدف تولید مثل و تکثیر عمر بسیار کوتاهی دارند.

پشم ، ترمه و ابریشم از الیاف طبیعی حیوانی هستند که از پروتئینی به نام کراتین تشکیل شده است. این کراتین فقط در الیاف حیوانات وجود دارد که غذای بسیار لذیذ برای لارو بید بحساب می آید البته کراتین در مو و پوست انسان نیز وجود دارد.

از جمله محل هایی که برای هجوم بید لباس مناسب می باشد عبارتند از: کمدهای تاریک ، زیر میز ، زیر تخت خواب، بین الیاف طبیعی لباس ها و ... غالباً کمد های اتاق خواب و اتاق زیر شیروانی ، مکان های اصلی جهت تکثیر و تولید مثل بید لباس می باشد.

همچنین برای لاروهای پروانه بید لباس، رطوبت حتی با مقادیر بسیار کم که ناشی از تعریق در لباس هایی است که اخیراً پوشیده شده و دوباره در کمد قرار گرفته اند نیز بسیار جذب کننده می باشد. بوی انسان، نوشیدنی هایی که روی لباس ریخته شده و غیره، همه از عوامل جذب پروانه لباس می باشد که در آن محل تخم ریزی می کنند.

 

نکاتی برای دور کردن پروانه های بید لباس از الیاف طبیعی:

 • فقط لباس های تمیز و شسته شده را در کمد خود قرار دهید.
 • لباس هایی را که اخیراً پوشیده اید، قبل از گذاشتن آنها را روی چوب لباسی داخل کمد بایستی در هوای آزاد به مدت 24-48 ساعت در خارج از کمد قرار دهید تا رطوبت ناشی از بدن شما از داخل لباس از بین برود.

لاروهای شب پره لباس (بید) چه مدت زندگی می کنند؟

 طول عمر لاروهای شب پره لباس قبل از تبدیل شدن به شفیره و سپس به حشره بالغ ، بسته به شرایط محیطی که لاروها پس از بیرون آمدن از تخم با آن مواجه می شوند، بستگی دارد. شرایط ایده آل دما در محیط، حدود 21 درجه سانتیگراد و رطوبت نسبی بین 75 تا 80٪ است

در چنین شرایطی ایده آلی ، آنها می توانند در طی کمتر از یک ماه از مرحله تخم به حشره بالغ تبدیل شوند.

اگر شرایط آب و هوا خنک تر و یا رطوبت محیط کمتر باشد ، سرعت رشد لارو بید کاهش می یابد.

لاروهای پروانه بید در صورت عدم مزاحمت و قرار گرفتن در نزدیکی منبع غذایی مناسب (مثلاً لباس بافتنی نرم مورد علاقه شما) می توانند به مدت دو سال یا حتی بیشتر در مرحله لارو باقی بمانند.

بنابراین در پاسخ به سوال "لاروهای پروانه لباس چه مدت زندگی می کنند؟" باید بگوییم بین یک تا 24 ماه که کاملاً بستگی به شرایط محیطی دارد.

به طور معمول شرایط محیط به فصل بستگی دارد. در ماه های سرد زمستان شیوع پروانه های لباس و لارو آن ها بسیار کندتر است.

closet moths 1500 x 900

نکاتی برای نگهداری لباس:

 • در تمام طول سال هوشیار باشید . لاروهای بید لباس مخرب در اواسط زمستان  از الیاف لباس های شما را در اتاق های گرم تغذیه می کنند.
 • در مورد محافظت از لباس های خود بخصوص تغییر لباس ها در کمد لباس به دلیل تغییر فصول از لباس بهاری  به لباس زمستانی بایستی لباس ها به صورت کامل وکیوم شوند.

 

لاروهای پروانه بید لباس چقدر بزرگ هستند؟

 لاروهای بید لباس کوچک هستند و تشخیص آنها گاهی دشوار است ، مخصوصاً اگرلاروها خیلی ریز باشند و به تازگی از تخم های میکروسکوپی بیرون آمده باشند.لاروها روی لباس هایی نخی بافته شده قرار گرفته و به سطوح داخلی الیاف لباس راه پیدا کرده  و از آن الیاف تغذیه می کنند.

لاروهای بید وقتی بزرگ می شوند قبل از شفیرگی بین 3 و 3/5 سانتی متر رشد می کنند. آنها بدنی به رنگ کرم و سر قهوه ای تیره رنگ دارند.

closet moths Larvae 1000 x 750

نکاتی در خصوص بازرسی لباس و تشخیص لاروهای بید لباس:

 • هنگامی که به دنبال لارو بید لباس هستید باید واقعاً هوشیار باشید و از نزدیک بررسی کنید . ممکن است بر اساس شرایط ( سن/ درجه حرارت / رطوبت محیط و ... ) لاروها اندازه های مختلفی داشته باشد.

آیا شستن لباس های آلوده به از بین بردن لارو بید لباس کمک می کند؟

 شستن لباس تا حدی می تواند لاروهای بید لباس را از بین ببرد، اما بعید است که راه حل مناسبی برای برطرف کردن بید انواع لباس هایی باشد که به عنوان منبع غذایی مورد هدف بید قرار می گیرند.

شستشو جهت از بین بردن چرخه زندگی بید از جمله لارو و تخم بید باید در درجه حرارت 60 درجه سانتیگراد شستشو انجام شود. این درجه حرارت می تواند به لباس های پشمی و پنبه ای آسیب وارد کند.

چنانچه لباس را جهت شستشو به خشکشویی می دهید بایستی بخواهید بعد از شستشو، لباس ها را با اتو پرس اتو بخار بزند تا تخم های بید لباس کاملا از بین برود.

نکاتی برای از بین بردن لارو بید لباس وسایل داخل کمد لباس 

 • لباس را از نزدیک بررسی کنید - به یاد داشته باشید که لاروهای بید روی پارچه و الیاف بسیار کوچک هستند و اغلب در الیاف لباس شما مخفی می شوند.
 • لباسهای گران قیمت را تمیز و خشک نگهداری کنید.
 • اگر به دنبال صرفه جویی در هزینه های مبارزه با لارو بید هستید، کمد لباس را هر چند وقت یکبار تمیز کرده و جارو بکشید تا از بید زدگی جلوگیری شود.
 • کاملاً کمد لباس را تمیز نگه دارید - وجود لارو بید لباس در هر لباسی خطر تکرار مجدد آلودگی کل منزل را دارد.

آیا بخارشو کردن لباس ها باعث از بین رفتن لارو بید لباس می شود؟

 بخار دادن لباس ها می تواند به کاهش آلودگی بید در لباس ها کمک کند اما برای از بین بردن کامل لاروهای بید لباس روش مطمئنی نیست. پاکسازی الیاف آلوده از بید، بستگی به مدت زمان قرار گرفتن در معرض بخار و عمق بخار وارد شده به الیاف لباس دارد، بدون اینکه آسیبی به لباس های گران بهای شما وارد شود.

بنابراین، بخارشو کردن لباس به تنهایی نمی تواند راه حل مطمئنی برای ریشه کنی و درمان بید لباس باشد.

نکاتی برای پاکسازی مکان آلود به بید لباس:

 • انجماد و یا بخارشویی را به عنوان درمان های بسیار موثر در نظر بگیرید.
 • به یاد داشته باشید که کمد لباس های خود را باید کاملاً تمیز و خشک نگه دارید و داخل کمد را مرتب جاروبرقی کنید. زمانی که لباس هایتان بیرون است داخل کمد را با اسپری های شوینده کاملاً تمیز کنید - در غیر این صورت ،خطر آلودگی مجدد به بید لباس اتفاق می افتد.

آیا انجماد، لاروها و تخم بید لباس را از بین می برد؟

در صورت انجام صحیح انجماد لاروهای بید لباس و تخمهای آن ها را از بین می برد. این روش مقرون به صرفه ترین روش برای مقابله با هجوم بید لباس است اما به یاد داشته باشید که لاروها و تخمها در لباس باقی می مانند حتی اگر کشته شده باشند..

مراحل توصیه شده برای منجمد کردن لباس های شما برای از بین بردن لارو و تخم بید:

 • لباسهای آلوده را شناسایی و جداسازی کنید.
 • در کیسه ای مهر و موم شده و ضد آب قرار دهید و بیش از حد کیسه را با لباس پر نکنید تا اطمینان حاصل شود که همه لباس ها به درستی منجمد می شوند.
 • یخ زدگی عمیق ، به صورت ایده آل برای حداقل 72 ساعت و حتی یک هفته به طول بی انجامد.
 • لباس ها را از کیسه های پلاستیکی خارج از خانه خود و بیرون بیاورید.
 • لباسها را به شدت تکان دهید.
 • لباس های خود را با توجه به جنس الیاف داخل ماشین لباسشویی با درجه حرارت مناسب شسته شوند.

نکاتی در مورد انجماد لاروها و تخم بید لباس:

 • بسیار مهم است که کیسه هایی که استفاده می کنید وقتی در فریزر قرار می گیرند هوا داخل آن ها نباشد.

 • لطفاً به زمان بندی پیشنهادی بالا پایبند باشید وگرنه ممکن است ناامید شوید!

آیا نور خورشید لاروهای بید را می کشد؟

 قرار گرفتن لارو بید لباس در مقابل آفتاب به خودی خود لارو بید لباس را از بین نمی برد و روش های موثرتری برای از بین بردن لارو بید در بالا گفته شد - به ویژه انجماد و بخارشوی .

لباس ها بایستی به طور مداوم جلوی آفتاب قرار گیرند که خود همین امر باعث خرابی لباس های گران قیمت شما می شود.

چه چیزی لاروهای بید لباس را می کشد؟

همانطور که در این مقاله توضیح داده ایم ، برای پاسخ به این سوال که "چه چیزی لاروهای پروانه را می کشد؟" ، انجماد عمیق و خشکشویی کردن بهترین روش برای از بین بردن لارو بید لباس است.

آیا لاروهای بید لباس می توانند از پلاستیک بخورند؟

قطعا نه!

پلاستیک نه برای لارو بید لباس جذابیت دارد و نه قابل هضم است و قسمتهای دهانی آنها قادر به خوردن پلاستیک نخواهند بود.

با کیفیت ترین لباس ها  در معرض بالاترین خطر خوردگی بید قرار دارد.

آیا می توانید لاروهای بید لباس را جارو برقی کنید؟

 آره! در مورد مقابله با هجوم لارو بیدلباس ، جارو برقی شما، دوست شماست.

هنگامی که لباس های خود را از کمد خارج کردید تا به توصیه های مراقبت از لباس ما در زمینه مبارزه با پروانه لباس بپردازید ، باید جاروبرقی و تمیزکاری و گرد و غبار را به طور کامل انجام دهید . ممکن است تخم و لارو بید وجود داشته باشد ، یا از روی لباس افتاده و به فرش های طبیعی آلوده شوند.

سپس همان سطوح جارو کشده شده  را بشویید و ضد عفونی کنید

پس از جاروبرقی ، لطفاً کیسه جارو برقی خود را در بیرون از خانه ، درون کیسه ای پلاستیکی خالی کنید ، مطمعن ببندید و آن را در سطل زباله دور بیندازید و لوله جاروبرقی را در حمام با آب داغ بشورید.

آیا بخارشویی باعث از بین رفتن لاروهای بید لباس می شود؟

 بخار با استفاده از ' بخارشویی ' یک بخش اصلی در مبارزه با هجوم بید لباس است. با این حال ، این فقط ممکن است با بخشی از لارو بید لباس مقابله کند.

آیا سمپاشی باعث از بین رفتن لاروهای بید لباس می شود؟

سمپاشی چنانچه توسط شرکت های مجاز مانند شرکت سمپاشی نگین دشت که مستقیم زیر نظر وزارت بهداشت فعالیت می کنند صورت گیرد در مدت زمان کوتاهی به صورت کامل بید لباس منزل شما با سموم با کیفیت و بدون ایجاد لک و آلرژی پوستی برای شما ریشه کن می شود.

مراحل مبارزه و سمپاشی بید لباس و بید فرش

برای سمپاشی بید لباس ، بید قالی و بید فرش با توجه به نوع گونه و میزان آلودگی منزل روش های منحصر به فردی توسط کارشناسان نگین دشت به شما ارائه می شود تا مشکل شما را در کمترین زمان ممکن رفع کنند.

برنامه نگین دشت برای سمپاشی بید لباس و فرش به شرح ذیل است:

 • برنامه بازرسی و ارائه روش های مناسب برای ریشه کنی و نابودی بید لباس

 • آموزش های لازم به مشتری جهت حفظ اصول بهسازی در محیط آلوده به بید لباس

 • نظارت بر روش های مبارزه توسط مهندسان با تجربه نگین دشت

 • از بین بردن شرایط مناسب برای زیستگاه بیدها

 • اجرای روش های بیولوژیک برای تکمیل مبارزه با بید لباس

 • استفاده از تنظیم کننده های رشد حشرات

 • ارائه روش های سمپاشی با سموم گیاهی معتبر روز دنیا بدون لک و ایجاد آلرژی های پوستی توسط کارشناسان و متخصصین آموزش دیده شرکت نگین دشت.

آیا اتو کردن لارو بید را از بین می برد؟

اتو کردن می تواند لارو بید را از بین ببرد ، اگرچه نمی شود - لباس های ظریف و بافتنی را اتو زد و یا لاروهای بید لباس در لباس بافتنی ضخیم تر "پارچه ای" باقی بماند.

خشکشویی و یخ زدگی برای مدت طولانی بیش از اتوکشی به شما اطمینان می دهد که در از بین بردن لارو بید لباس موفقیت بدست آورید.

بهترین و سریع ترین راه برای مبارزه و خلاص شدن از شر بید لباس

مبارزه کامل و اصولی با بید هزینه زیادی به همراه خواهد داشت ، اما باعث صرفه جویی در خسارات وارده به لباس های شما می شود. شما می توانید از یک شرکت سمپاشی و کنترل کننده آفات حرفه ای مانند نگین دشت بخواهید که یک روش درمانی را به شما پیشنهاد کنند که به صورت اصولی و کامل در مدت زمان کوتاهی، بید لباس و بید فرش خانه شما ریشه کن شود.

لطفا توجه داشته باشید بعد از مبارزه با بید کارشناسان ما نکات پیشگیری و مراقبت از منزل را به شما عزیزان آموزش می دهند تا مجدد منزل شما مورد حمله بید ها قرار نگیرند.


منبع مقاله: شرکت نگین دشت

طبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه هرگونه کپی برداری ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد!

نظرات (0)

0 از 5 براساس 0 رای
هنوز نظری ارسال نشده است

 1. بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید )
رتبه دهید:
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت


درباره شرکت نگین دشت

شرکت مهندسی نگین دشت با بیش از ربع قرن تجربه به صورت تخصصی در زمینه خدمات سمپاشی حشرات ، طعمه گذاری انواع موش و مبارزه با آفات خانگی و صنعتی مانند ،سوسک ، ساس ، پشه ، موریانه ، کنه ، مورچه ، کک ، موش و...  با افتخار در خدمت هموطنان عزیزمان می باشد.

در ارتباط باشید :

    

اطلاعات تماس

شما میتوانید هم اکنون سوالات مربوط به ضد عفونی و سمپاشی حشرات را به طور مستقیم با کارشناس نگین دشت مطرح فرمایید.

 این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
 logo-samandehi
 

ارتباط با ما

ارتباط مستقیم با کارشناسان ما در شبکه های اجتماعی