سبد خرید خالی می باشد

سمپاشی گوشخیزک - آبدزدک

نام این راسته از دو واژه یونانی Dermatos به معنای پوست و Ptera به معنای بال گرفته شده است و اشاره به بال جلو ضخیم این حشرات دارد. نام گوشخیزک یا همان آبدزدک (Earwings) نیز از یک باور نادرست قدیمی که گوشخیزک ها از طریق سوراخ گوش خود را به مغز انسان رسانده و در آنجا تخم گذاری می کنند به وجود آمده است . جالب است که در اکثر کشورهای دنیا این حشره را با این نام عمومی می شناسند. این حشرات دارای بدنی باریک و کشیده هستند که از روی یک جفت زائده ضخیم به نام فورسپس (Forceps) در انتهای بدن تشخیص داده می شوند. این دو زائده در حقیقت از ضخیم شدن سرسی به وجود آمده اند و به عنوان یک اندام دفاعی توسط حشره مورد استفاده قرار می گیرند.

در صورتی که این حشرات تحریک شوند انتهای بدن را به پشت خود برگردانده و یک حالت تهاجمی شبیه به عقرب ها را به خود می گیرند که در اغلب موارد باعث اجتناب دشمنان می شوند. در حالی که این اندام حاوی هیچگونه غدد سمی نیست و این حشرات کاملاً بی خطر هستند .
Dermaptera1200×517

البته حشره برای گرفتن طعمه و یا در زمان جفتگیری از فورسپس استفاده می کند. قطعات دهانی آن ها جونده ، شاخک آن ها نخی و پنجه های سه بعدی دارند. گاهی افراد بی بال در این راسته دیده می شوند. اما در فرم های بالدار بال جلو کوتاه و ضخیم شده و به آن بالپوش (Elytra) گفته می شود. اما بال های عقب رشد کرده و از نوع غشایی هستند.گوش‌خیزک‌ها بیشتر شب‌زی هستند و روزها را در شکاف‌های مرطوب صخره‌های و در خاک زمین می‌گذرانند.

بال های عقب در حالت استراحت، به صورت طولی و عرضی تاخورده و زیر بال های جلو مخفی می شوند. گوشخیزک ها علی رغم اینکه توانایی پرواز دارند، به ندرت اقدام به پرواز می کنند.

برای تشخیص جنس نر و ماده گوشخیزک ، از شکل فورسپس آن ها استفاده می شود. به این صورت که در حشرات نر ، این اندام خمیده و قلاب مانند ولی در حشرات ماده مستقیم و صاف است.

برخی از حشرات این راسته پوسیده خوار و برخی دیگر شکارگر یا انگل هستند. گروهی از آن ها نیز از مواد گیاهی تغذیه و خسارت هایی به محصولات کشاورزی وارد می کنند. اغلب گونه های گیاهخوار بسیار پلی فاژ هستند و از محصولات مختلف شامل میوه درختان و بذر و جوانه گیاهان زراعی مانند لوبیا، ذرت، یونجه، شبدر،چغندر و ... تغذیه می کنند.

حشرات بالغ شب فعال هستند و  روزها در پناهگاه های مختلف مخفی می شوند. زمستان گذرانی در تمام گونه ها به صورت حشره کامل انجام می شود. این حشرات به صورت دسته های کامل 20 تا 100 تایی در خاک تخم ریزی می کنند و تنها حشراتی هستند که تا زمان تفریخ تخم ها و حتی تا مدتی پس از آن از نوزادان خود مراقبت می کنند.تخم‌ها در بهار باز شده و نوزاد گوش‌خیزک از آن خارج می‌گردد. پوره‌ ها تا رسیدن به سن دوم، محل تولد خود را ترک نمی‌کنند. در این مدت مادر برایشان غذا آورده و از نوزادان مراقبت می کند.

کنترل و سمپاشی گوشخیزک: 

اگر شما در تهران و یا شهرهای اطراف آن به سر می برید، در حیاط ، ویلا و یا باغتان دچار مشکل گوشخیزک شده شرکت نگین دشت در ارائه خدمات زیست محیطی ، طی یک برنامه زمانبندی شده توسط مهندسین باتجربه این شرکت جهت از بین بردن و سمپاشی گوشخیزک  با استفاده از روش های تلفیقی و طعمه و سموم موثر در خدمت شما می باشد.


منبع مقاله: شرکت نگین دشت

by negindasht

طبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع مقاله ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد!

logo sampashi

مشاوره رایگان

021-88330133


تمام نقاط تهران و کرج

درباره شرکت نگین دشت

شرکت مهندسی نگین دشت با بیش از 30 سال تجربه به صورت تخصصی در زمینه خدمات سمپاشی حشرات، طعمه گذاری انواع موش و مبارزه با آفات خانگی و صنعتی مانند، سوسک، ساس، پشه، موریانه، کنه، مورچه، کک، موش و... با افتخار در خدمت هموطنان عزیزمان می‌باشد.

در ارتباط باشید:

logo-samandehi