تلفن تماس : 88330133      09124540649

سوسک ریز آشپزخانه از کجا می آید؟

یکی از مهمترین دلایلی که باعث نگرانی و اضطراب افراد در هنگام مشاهده سوسک آلمانی در منازل می شود به این دلیل است که این نوع سوسک حامل  انواع عوامل بیماری زا و نیز باعث بروز واکنش های آلرژیکی در فرد می شود.

سوسک های ریز آشپزخانه حشراتی هستند که فعالیت شبانه دارند و بیشتر در شب فعالیت و تغذیه دارند و در طول روز همواره در درز و شکاف مخفیگاه خود می مانند و در صورت بالا رفتن شدت آلودگی سوسک ریز در منزل، فضولات قهوه ای ، سیاه و حتی پوسته های آن ها به راحتی روی زمین قابل مشاهده می باشد.

آشنایی با دلایل اصلی ورود سوسک آلمانی به داخل منزل از اهمیت مهمی برخوردار است زیرا در صورت آگاه بودن از نحوۀ ورود سوسک ریز آشپزخانه به منزل می توانید تا حد امکان از ورود سوسک ها پیشگیری نمایید.

اولین شرط لازم در هر محیطی برای بقای سوسک ها که به شدت به آن احتیاج دارند و از طرفی در رشد و توسعه آن ها نقش مهمی دارد عبارتند از: آب ، غذا و گرما.

german cockroach negindasht pest control kitchen 1024 x 640

علل ورود سوسک کابینتی آشپزخانه به داخل منزل

هفت راه اصلی ورود سوسک ریز به داخل محل سکونت انسان

1- غذا:

غذا یکی از مهمترین عوامل جذب سوسک ها به محل سکونت انسان محسوب می شود. در صورت مشاهده اتفاقی سوسک ها، یکی از دلایلی که می تواند باعث ورود آن ها شده باشد می تواند تغییر ناگهانی در چگونگی و نحوه نگهداری مواد غذایی در منزل باشد . به عنوان مثال توجه کنید که آیا در حال حاضر ماده غذایی را بیرون از محیط یخچال نگهداری می کنید؟

سوسک های ریز آشپزخانه قادراند با استفاده از اندام جویدنی دهانی خود هرگونه ماده غذایی از جمله مواد غذایی مصرفی انسان، غذای حیوانات خانگی، انواع پارچه، کاغذ از جمله مقوا و انواع بسته بندی ها و ... را جویده و به راحتی هضم کنند در واقع همه چیزخواراند.

یکی از دلایل ورود سوسک ریز به داخل منزل، عدم رعایت نکات لازم در چگونگی نگهداری مواد غذایی در منزل می باشد که این مورد کمک می کند منابع غذایی جهت تغذیه به راحتی در دسترس سوسک ها قرار گیرد. قرار دادن مواد غذایی داخل ظروف کاملاً دربسته و اطمینان از بسته بندی کامل مواد غذایی و از طرفی پرهیز از نگهداری نان ، میوه، سبزیجات و ... در خارج از محیط یخچال منابع غذایی را از دسترس سوسک ریز حذف نموده و از طرفی روزانه باید محیط آشپزخانه تمیز شود و کوچکترین ماده غذایی که روی زمین ریخته شده باید کاملاً جمع آوری شود و از طرفی سینک ظرفشویی و یا ماشین لباسشویی باید بعد از شستن ظرف ها و لباس ها کامل تمیز شود تا خرده های مواد غذایی و ذرات باقی نماند از طرفی بعد از تمیز کردن خشک کردن آب نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

2- سطل زباله:

یکی از محل های مناسب رشد سوسک ها قسمت سطل زباله می باشد که در صورتی که سطل زباله درپوش محکم و مناسبی نداشته باشد به یکی از محل های مناسب برای رشد سوسک تبدیل می شود. زباله ها باید مرتب روزانه تخلیه شود تا بوی زباله سوسک ها را جذب نکند.

3- محصولات کاغذی:

تمام محصولات کاغذی از جمله کاغذ، کارتن، روزنامه، کیسه های کاغذی به راحتی سوسک ریز را جذب می کنند چون این مواد نوع خاصی ماده شیمیایی به نام فرمون را ایجاد می کنند که سوسک ها را به آن محل جذب می نماید. مشاهده سوسک های ریز در نزدیکی این موارد نشان دهنده آلوده بودن جعبه ها یا کیسه های کاغذی و در دسترس قرار گرفتن مواد غذایی برای تغذیه سوسک ریز می باشد و باید در نظر داشته باشید آن منبع غذایی باید دور ریخته شود.

4- نشتی آب:

سوسک ریز در محل هایی که به آب دسترسی راحت تری دارد ، رشد می کنند بنابراین عموماً در نزدیکی لوله های فاضلاب، ظرف آب حیوانات خانگی، ظروف زیر گیاهان ، پشت یخچال ، زیر سینک ظرفشویی، ماشین ظرفشویی و لباسشویی  ... یافت می شوند.

بنابراین باید کلیه لوازم خانگی را کامل خشک کرده از جمله سینک ظرفشویی باید بعد از استفاده کاملا خشک شود تا منبع آب قابل دسترس سوسک ریز حذف شود.

5- منبع آلودگی در منزل همسایه

گاهی منبع آلودگی سوسک ریز ممکن است در منزل همسایه شما باشد و از آن قسمت به منزلتان انتقال پیدا کرده باشد. وقتی ساکنین ساختمان در جهت حفظ بهداشت محیط و جمع آوری زباله ها مدیریتی ندارند میزان آلودگی ساختمان شدت پیدا می کند و از طریق درز و شکاف ها سوسک ریز وارد خانه همسایه ها نیز می شود در این حالت ممکن است شما سوسک ها را در محلی مانند اتاق پذیرایی که برای سوسک ریز نه دسترسی به آب و نه مواد غذایی وجود دارد مشاهده کنید. در این صورت تنها توصیه ما این است که با همسایه هایی که منزلشان آلودگی دارد صحبت کرده تا در رفع آلودگی منزل خود اقدام کنند علاوه بر این اجرای اصول بهسازی محیط مانند استفاده از درزگیر برای درب ورودی و پنجره ها و سایر مواردی که از طریق کارشناسان دفع آفات به شما ارائه می شود می تواند از ورود سوسک ها تا حد امکان پیشگیری نماید.

6- حمل و نقل وسایل آلوده به سوسک که وارد منزل می شود

این احتمال بسیار اتفاق می افتد که سوسک را از طریق جعبه ها، کارتن و کیسه های خرید وارد خانه می کنید و از آنجا که سوسک ها حتی در محیط کاملا تمیز نیز زنده می مانند باید منابع آلودگی را سریعاً خارج کرده و سعی کنید بهداشت عمومی را روزانه رعایت نمایید از طرفی به محض مشاهده حتی یک عدد سوسک ریز جهت پیشگیری در اولین فرصت ممکن با کارشناسان شرکت سمپاشی نگین دشت جهت سمپاشی و ریشه کنی سوسک ریز آشپرخانه تماس بگیرید.

7- اتاق زیرشیروانی و زیرزمین

وسایلی که برای مدت طولانی در زیرشیروانی یا زیرزمین نگهداری می کنید باید به صورت مداوم تمیز و گردگیری شود در غیر اینصورت به دلیل شرایط مناسب رشد حشرات از جمله گرما و رطوبت به سرعت رشد پیدا می کنند و آلودگی سوسک ها گسترش می یابد.

مشاهدۀ تنها یک عدد سوسک ریز نشانه ای از هشدار آلودگی در محل سکونت شما می باشد که اقدام به موقع جهت سمپاشی و ریشه کنی سوسک ریز امری بسیار ضروری است.

یکی از متدوال ترین سوالاتی که برای مشتری پیش می آید آن است که چرا با وجود اینکه به صورت مرتب منزل را تمیز و مرتب می کنند باز هم با سوسک ریز مواجه می شوند.

توجه داشته باشید سوسک ریز از طریق تأمین سه عامل رشد از جمله گرما، رطوبـت و غذا در محیط تکثیر پیدا کرده و گسترش می یابد بنابراین تمیزی منزل دلیلی بر عدم وجود حشره سوسک ریز در محل نمی تواند باشد.

با توجه به هفت دلیل ذکر شده در بالا ، حفظ بهداشت محیط منزل و آشپزخانه، خارج کردن بلافاصله وسایل آلوده به سوسک از جمله کارتن، جعبه و کیسه های خرید و همچنین نظافت گاز و مایکروفر و از طرفی حذف عوامل رشد سوسک ها از جمله رطوبت و غذا در محیط و ... می تواند به حذف آلودگی سوسک ریز از محل سکونت کمک نماید.

سوسک ریز آشپزخانه، که به طور علمی به عنوان Blattella germanica شناخته می‌شود، معمولاً از منابع خارجی به آشپزخانه وارد می‌شود. این حشره‌ها به دنبال منابع غذایی و شرایط زندگی مساعد می‌گردند. برخی از راه‌های احتمالی ورود سوسک ریز آشپزخانه به آشپزخانه عبارتند از:

1. از طریق کیسه‌ها و بسته‌بندی‌های غذایی: سوسک‌های ریز آشپزخانه ممکن است به صورت تخم یا لارو در بسته‌بندی‌ها و کیسه‌های غذایی قرار گیرند و با خریداری مواد غذایی وارد آشپزخانه شوند.

2. از طریق فرش و لباس‌ها: این حشره‌ها می‌توانند در پوسته‌ها، البسه و فرش‌هایی که با منابع غذایی آلوده شده اند، مخفی شوند و با وارد شدن به آشپزخانه، جایگاه جدیدی برای زندگی و تکثیر پیدا کنند.

3. از طریق لوله‌ها و تاسیسات: سوسک‌های ریز آشپزخانه می‌توانند از طریق تاسیسات آب و لوله‌های برق و موارد مشابه وارد آشپزخانه شوند.

4. از طریق حملات خارجی: در صورتی که در نزدیکی آشپزخانه شما به منابع غذایی وجود داشته باشند، سوسک‌های ریز آشپزخانه ممکن است از طریق نقاط ورودی خارجی مانند پنجره‌ها، درهای بیرونی و نقاط ورودی دیگر وارد آشپزخانه شوند.

به طور کلی، برای جلوگیری از ورود سوسک ریز آشپزخانه به آشپزخانه می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

1. حفظ بهداشت و تمیزی: آشپزخانه را به صورت منظم و با دقت تمیز کنید. پسماند و باقیمانده‌های غذایی را بلافاصله پاک کنید و ظروف آشپزی و ظروف غذاخوری را با آب و صابون شستشو دهید.

2. حفظ بهداشت شخصی: دست‌ها را قبل و بعد از تماس با مواد غذایی و آشپزی به خوبی بشویید. اطمینان حاصل کنید که اشیایی که از خارج آشپزخانه به دست آورده‌اید نظافت کافی را داشته باشند.

3. ذخیره مواد غذایی به درستی: مواد غذایی را در ظروف بسته‌بندی شده نگهداری کنید و بهتر است آنها را در محفظه‌های بسته و ضدآب نگهداری کنید تا از دسترس سوسک ریز آشپزخانه جلوگیری شود.

4. تهویه مناسب: برای کاهش رطوبت و رطوبت محیطی در آشپزخانه، از سیستم‌های تهویه مناسب استفاده کنید. سوسک‌ها عموماً در محیط‌های مرطوب و گرم تراکم بیشتری دارند.

5. ترمیم نقاط ورودی: نقاط ورودی مانند درها، پنجره‌ها، شکاف‌ها و ترک‌های آشپزخانه را به خوبی ترمیم کنید تا جایگزینی برای ورود سوسک ریز آشپزخانه وجود نداشته باشد.

6. کنترل آفات: در صورت وجود آلودگی سوسک ریز آشپزخانه، می‌توانید از روش‌های کنترل آفات مانند استفاده از محصولات ژل سوسک کش نگین دشت استفاده کنید.

✅ سمپاشی تضمینی سوسک ریز آشپزخانه :

جهت مبارزه، نابودی و سمپاشی سوسک ریز آشپزخانه با کارشناسان شرکت مهندسی نگین دشت تماس گرفته تا با بهترین روش ها در جهت مبارزه با سوسک ریز اقدام نموده و از طرفی نکات لازم جهت بهسازی محیط در پیشگیری از ورود سوسک ریز به منزل را به شما آموزش دهند.

فیلم ژل سوسک کش نگین دشت  

بیماری هایی که از سوسک آشپزخانه انتقال می یابد

محل زندگی و تخم ریزی سوسک ریز آشپزخانه اغلب در پشت درز و شکاف های کابینت آشپزخانه، چهارچوب درب اتاق ها بخصوص درب سرویس های بهداشتی، داخل هود آشپزخانه، در نزدیکی مواد غذایی مانند محل پخت مواد خوراکی و یا سطوح آماده سازی غذا مانند گاز ، فر و ماکروفر ، انبارهای ذخیره مواد غذایی، داخل لوازم برقی مانند چرخ گوشت و آبمیوه گیری می باشد. مشاهده سوسک ها می تواند نشانه ای از وجود آلودگی محیط  و از طرفی سوسک ها از این طریق می توانند پاتوژن هایی مانند باکتری ها ، ویروس ها و سایر میکروارگانیسم هایی که عامل انتقال بیماری هستند را بر روی سطوحی که شما با آن تماس دارید، انتقال دهند.  سوسک آلمانی می تواند حملات آسمی را به ویژه در کودکان تشدید کند، این امر  کنترل، مبارزه و سمپاشی سوسک ریز را  فوق العاده حیاتی می کند.

 درباره شرکت نگین دشت

شرکت مهندسی نگین دشت با بیش از ربع قرن تجربه به صورت تخصصی در زمینه خدمات سمپاشی حشرات ، طعمه گذاری انواع موش و مبارزه با آفات خانگی و صنعتی مانند ،سوسک ، ساس ، پشه ، موریانه ، کنه ، مورچه ، کک ، موش و...  با افتخار در خدمت هموطنان عزیزمان می باشد.

در ارتباط باشید :

    

اطلاعات تماس

شما میتوانید هم اکنون سوالات مربوط به ضد عفونی و سمپاشی حشرات را به طور مستقیم با کارشناس نگین دشت مطرح فرمایید.

 این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
 logo-samandehi
 

ارتباط با ما

ارتباط مستقیم با کارشناسان ما در شبکه های اجتماعی