سبد خرید خالی می باشد

سمپاشی هزارپا

هزارپاها آفات رایجی هستند که گاهی اوقات به خانه های ما حمله می‌کنند، مخصوصاً زمانی که هوا گرم و خشک می‌شود. هزارپاها گاهی به تعداد زیاد به محل زندگی ما هجوم می آورند، گاز نمی‌گیرند، نیش نمی‌زنند یا بیماری‌ها را منتقل نمی دهند، و همچنین به غذا، لباس یا چوب‌های خشک و سایر نقاط منزل خسارت وارد نمی کنند. هزارپاها هم از نظر رنگ و هم اندازه متفاوت هستند. رایج ترین گونه ای که به ساختمان ها حمله می کند "هزارپا باغ" است که به رنگ قهوه ای مایل به سیاه و حدود ۲.۵ سانتی متر طول دارد . اگرچه هزارپاها اغلب "هزارپا" نامیده می شوند، اما در واقع پاهای بسیار کمتری دارند، هر بخش بدن دارای دو پا است. در هنگام ترس خم می شوند و بی حرکت می مانند. آنها به آرامی می خزند و با ترشح هورمونی ترکیبی شبیه سیانید که بوی نامطبوعی دارد از خود محافظت می کنند. برخی افراد هزارپا را با صدپا اشتباه می گیرند که تا حدودی شبیه به هم هستند. صدپاها در هر بخش بدن فقط یک جفت پا دارند و پاها معمولا بلندتر از پاهای هزارپا هستند. صدپاها همچنین تمایل دارند سریعتر از هزارپاها حرکت کنند.

شکل ظاهری هزارپا 

اندازه: طول بدن بین 5/2 تا 4 سانتیمتر می باشد.

رنگ بدن: بیشتر گونه ها به رنگ قهوه ای می باشند.

شکل بدن و پاها: بدن باریک، استوانه ای و کشیده هزارپا بیشتر شبیه به کرم ها بوده با تعداد پاهای بسیار زیاد حدود 30 جفت یا بیشتر و دارای بدنی قطعه قطعه می باشند که در قسمت دو جفت پا دارندهزارپاها چشم مرکب دارند و حلقه بعد از چشم، کولوم نامیده می شود.

هزارپاها بیشتر در مناطق مرطوب و تاریک رشد و تکثیر می کنند اما در صورتی که زیستگاه آن ها بیش از حد گرم و خشک باشد به داخل منازل هجوم می آورند و در بین درزها و شکاف های دیواره ها و وسایل منازل پنهان می شوند.

هزارپاها (Millipedes از طبقه Diplopoda) تقریباً در اکثر نواحی اعم از خانه‌ها، باغ‌ها، پارک‌ها حتی در برج‌های مسکونی یافت می‌شوند. این بندپایان به واسطهٔ وجود پاهای متعدد و بدنی کشیده مورد وحشت اغلب مردم قرار می‌گیرد.

محل های ورودی حشره هزارپا به منازل

millipedes 700 × 394 هزارپا

✅  هزارپا در هنگام ورود به منزل ابتدا در قسمت هایی مانند پاسیو و  بالکن زیر قرنیزهای و زیر گلدان منزل تجمع می یابند. آن ها قادراند دیواره ها را بالا بیایند و از طریق ورودی های منزل به داخل راه پیدا کنند.

✅  یکی از محل های ورود هزارپا از قسمت زیرزمین و موتورخانه می باشد و نیز از درزها و شکاف های درها و پنجره هایی که قابلیت نفوذ هوا در آن وجود دارد.

✅  شکاف ها و ترک های دیواره ها و سقف ها و نیز از کنار لوله های آب گرم و سرد ساختمان از دیگر راه های ورودی آن ها  می باشد.

درب ورودی ساختمان و نیز از طریق پارکینگ نیز وارد محیط داخل ساختمان می شوند.

 سمپاشی هزارپا توسط شرکت نگین دشت

کارشناسان ما با استفاده از روش های منحصر به فرد ، پس از بازرسی و بررسی جامع منزل روش های لازم را به مشتری ارائه می دهند و سپس با اجرا و نظارت کارشناسان ، سمپاشی هزارپا را اجرا می نمایند.

 بازرسی و بررسی منزل برای هزارپا

مهندسان نگین دشت آشنایی کامل با بحث مدیریت آفات داشته ابتدا پس از بازرسی کامل ، منبع آلودگی را پیدا نموده و مشخص می کنند که آفات در کدام محل ها بیشتر مستقر می باشند و سپس برنامه کامل متشکل از روش های بیولوژیکی و سمپاشی با سموم را به شما پیشنهاد می دهند.

یکی از نکات مهم که توسط کارشناسان ما در سمپاشی هزارپا به مشتری آموزش داده می شود بحث بهسازی محیط جهت پیشگیری می باشد که در صورت رعایت موارد بهسازی، شما از گزند آفات و حشرات در امانید. آموزش جهت بستن کلیه راه های ورودی و خروجی

از جمله درزها و شکاف های دور درب ها و پنجره ها، ترک و شکاف های دیواره ها یکی از اصل های مهم بهسازی محیط آلوده به شمار می آید.

از بین بردن و کاهش رطوبت محیط و ایجاد تهویه مناسب نیز بسیار اهمیت دارد.

به دلیل اینکه محل های مرطوب بهترین مکان برای رشد آن ها می باشد بنابراین از بین بردن رطوبت محیط یا مواردی که رطوبت را جذب می کند مانند ترکیب مالچ و سنگ و ... و یا سایر مواردی که با توجه به نوع محیط توسط کارشناس به شما پیشنهاد می شود، می تواند تا حدود زیادی رطوبت رابرطرف نماید.

 اجرای روش های سمپاشی هزارپا و روش های بیولوژیکی

پس از بازرسی و آموزش اصول بهسازی با استفاده از روش های کارآمد و استفاده از سموم مجاز خارجی ، تحت تأیید وزارت بهداشت و با نظارت کارشناس دفع آفات و کارشناسان بهداشت محیط سمپاشی در محل آلوده صرفاً جهت از بین بردن آفات هدف که در اینجا هزار پا مد نظر است، صورت می گیرد.

هزارپا چه آسیب های جدی را با خود به همراه خواهد داشت؟

 آیا هزارپا خطرناک است؟

Millipedes 917 x 1032هزارپا گیاهخوار نیش نمی زند و در سطح بدن ایجاد گزش نمی کند. هزارپاها سمی نیستند، اما بسیاری از گونه ها دارای غده هایی هستند که قادر به تولید مایعات تحریک کننده روی پوست می شود، ممکن است در برخی افراد واکنش های آلرژیک ایجاد کند. توصیه نمی شود که با دست خالی هزارپاها را لمس کنید زیرا ممکن است بوی بدی روی دست شما ایجاد شود.

و از طرفی به مواد غذایی انبار شده و یا سایر وسایل منزل نظیر مبلمان و ... آسیبی وارد نمی کند. با این حال تعدادی از گونه های هزارپا وجود دارد که مایعی در زیر بدن خود ترشح می کنند که در صورت تماس با پوست به علت سمی بودن به شدت باعث تحریک و آلرژی پوستی می گردد.

از آن جا که این آفات بیشتر در شب فعالیت می کنند و در بین وسایل منزل پنهان می شوند، به دلیل شکل ظاهری و حرکتی که بین وسایل منزل دارند باعث ایجاد ترس در ساکنین می شوند. آن ها در جمعیت هایی با تعداد زیاد زندگی می کنند و به راحتی تبدیل به یک حشره مزاحم در منازل می شوند و در افراد و حتی در حیوانات خانگی ایجاد ترس می نمایند اما از طرفی به دلیل نوع تغذیه هزارپا پس از تجزیه، آن ها تبدیل به مواد آلی شده و در واقع برای محیط بسیار مفید می باشند.

هزارپا گوشت خوار، یک شکارچی بی رحمی بوده و به هر موجود زنده ی کوچکی بخصوص حشرات حمله می کند گاهی ممکن است به انسان نیز حمله کنند و با نیش زدن از خون انسان تغذیه می کنند، البته این حالت خیلی نادر است و سم هزارپا برای انسان خطرناک نیست.

البته انواع خطرناک هزار پا در دنیا وجود دارند، گونه های ایرانی که اکثرا به رنگ زرد هستند، کشنده نیستند و فقط جای نیش آنها باعث تورم روی پوست میشود. جالب است بدانید، درد نیش هزارپا از نیش زنبور کمتر است محل التهاب نیش هزارپا به شکل متورم و قرمز رنگ با جای دو نیش در مرکز برآمدگی مشخص است. برای مبارزه با هزارپاها ، باید از سمپاشی تخصصی روی خاک در فواصل مختلف استفاده کرد، معمولا با شروع فصل گرم باید سم پاشی صورت بگیرد و نوبت بعد اواخر بهار و یک ماه بعد دوباره باید سم پاشی تجدید شود.

 نشانه های آلودگی هزارپا

تنها نشانه وجود آلودگی مشاهده هزارپا می باشد و هیچ نشانه مشخص دیگری ندارد.

 چگونه می توانیم از وجود هزارپا در منزل خلاص شویم؟

افراد پس از مشاهده هزارپا سعی دارند تا با استفاده از جاروبرقی آن ها را از کف زمین و دیواره ها گرفته و از بین ببرند ولی به دلیل افزایش جمعیت هزارپا در زمان کوتاه در نهایت مجبور به سمپاشی هزارپا خواهند شد و بهتر آن است که قبل از پیشرفت آلودگی در مراحل ابتدایی جهت موفقیت در ریشه کنی اقدام به سمپاشی هزارپا توسط شرکت سمپاشی نگین دشت نمایید.

شرکت نگین دشت با بهره مندی از دانش مهندسان دفع آفات و کارشناسان بهداشت محیط سمپاشی هزارپا را در منازل و سایر مکان های عمومی انجام می دهند.

رفتار و عادات غذایی هزارپا

هزارپا بیشتر در کجا زندگی می کنند؟

هزارپاها مکان های مرطوب خارج از محیط منزل را ترجیح می دهند ولی در صورت وجود گل و گیاهان در منازل و یا منازلی که در اطراف ساختمان آن ها فضاهایی مانند باغ، پارک و فضای سبز بیشتری دارد به وضوح قابل مشاهده می باشد. محل هایی که هزارپا بیشتر در آن مشاهده می شود عبارتند از :

 مالچ (کود گیاهی)

تجمع شاخ و برگ های درختان پوسیده که بر روی هم انباشته شده است و یا در میان علف ها و سبزه ها محل مناسبی برای زندگی هزارپا می باشد.

ترک و شکاف ها دیواره ها محل مناسبی برای زیستگاه آن ها بوده از طرفی تجمع کارتن و جعبه ها در انباری و زیرزمین و از طرفی درزها و شکاف های قطعات چوبی در منزل می تواند محل مناسب تری برای استقرار آن ها باشد. هزارپا از برگ ها و بافت درختان و گیاهان مرده تغذیه می کنند و با خزیدن به سمت مکان های مرطوب در حرکت است.

 مهاجرت هزارپا

هزارپاها در فصل پاییز مهاجرت می کنند آن ها از زیستگاه طبیعی خود خارج می شوند. حشره شناسان بر این باوراند که آن ها تلاش می کنند تا خود را برای گذران زمستان آماده کنند و اصولاً زمستان را در پناهگاه ها می گذرانند با این حال پس از یک بارش سنگین گاهاً هزارپا را در زیستگاه های خود که بر روی آب شناور شده اند ، خواهید دید.

 تغذیه هزارپا

آن ها از برگ های پوسیده، ریشه گیاهان و چوب های فاسد گیاهان و درختان تغذیه می کنند. تعداد معدودی از آن ها به گیاهان زنده حمله می کنند و تعداد بسیار کمی از آن ها شکارچی هستند.

 تکثیر و تولید مثل هزارپا

تولید مثل و تکثیر هزارپا در فصل بهار صورت می گیرد. آن ها کیسه های تخم خود را که حاوی (100 تخم) می باشد در داخل خاک ذخیره می نمایند و ماده ها از آن ها نگهداری می کنند. اکثر گونه ها در سال دوم به بلوغ جنسی می رسند و قادراند چند سال بعد از آن هم زندگی کنند. آن ها ضمن رشد چندین بار پوست اندازی می کنند جالب است بدانید پس از هر بار پوست اندازی بر تعداد پاهایشان اضافه می شود.

 


منبع مقاله: شرکت نگین دشت

طبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع مقاله ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد!

logo sampashi

مشاوره رایگان

021-88330133


تمام نقاط تهران و کرج

درباره شرکت نگین دشت

شرکت مهندسی نگین دشت با بیش از 30 سال تجربه به صورت تخصصی در زمینه خدمات سمپاشی حشرات، طعمه گذاری انواع موش و مبارزه با آفات خانگی و صنعتی مانند، سوسک، ساس، پشه، موریانه، کنه، مورچه، کک، موش و... با افتخار در خدمت هموطنان عزیزمان می‌باشد.

در ارتباط باشید:

logo-samandehi