سبد خرید خالی می باشد

حمله وحشیانه موش‌ها به روستای نجف آباد

Brutal attack of miceماجرا بیشتر به فیلم‌های هالیوودی شبیه است، لشکری بزرگ از موش‌هایی عجیب با دندان‌هایی عجیب‌تر به روستایی کوچک در شهرستان فیروزه استان خراسان‌رضوی هجوم آورده‌اند. نام این روستای کوچک نجف‌آباد است و 170 خانوار و 605نفر جمعیت دارد. نجف‌آباد با شهر فیروزه که مرکز شهرستانشان است تقریبا 20کیلومتر و با شهر مشهد مرکز استان حدود 150کیلومتر فاصله دارد. این شهرستان بیشتر از هرچیز به معادن غنی و بزرگ فیروزه‌اش مشهور است. همان دلیلی که باعث انتخاب نام فیروزه برای آن هم شده است. اما حالا موش‌های همه‌چیزخواری که نام «جربیل» را بر خود دارند برای موضوعی دیگر نام آنجا را بر سر زبان‌ها انداخته است. جربیل نوعی موش است با دندان‌های نیش بسیار بلند که دایم در حال رشد است، این موش‌ها در اصل صحرایی‌اند اما حالا برای اولین‌بار و در اتفاقی نادر گذرشان به یک روستای محل سکونت انسان‌ها افتاده و خبرساز شده‌اند. حجم آسیبی که برای 107 خانوار ساکن این روستا ایجاد کرده‌اند چنان زیاد است که اگر هرچه سریع‌تر برای مقابله با آنها اقدامی نشود می‌توانند چون زلزله‌ای این روستا را به ویرانه و 605نفر را بی‌سرپناه کنند.آثار حمله موش‌ها بر کف منازل روستائیان در گزارشی از شبکه محلی استان خراسان موش جربیل که با حمله بسیار سنگین خود زندگی را بر مردم روستای نجف‌آباد سخت و غیرممکن کرده از ۴ سال پیش در پی وقوع یک سیل به روستا مهاجرت و با زاد و ولد زیاد جمعیت آن افزایش یافته و به حالت انزجار درآمده است.این موش در سر راه خود همه چیز را از بین می‌برد و به هیچ‌ چیز و هیچ‌ کس رحم نمی‌کند. موش جربیل اگر غذا پیدا نکند با خوردن هم‌ نوع خود تغذیه می‌کند.

روزنامه شرق نخستین بار در اوایل بهمن‌ماه سال جاری در گزارشی به مسئله کلیکحمله موش‌ها به روستای نجف آباد پرداخت.

براساس این گزارش به گفته اهالی این روستا این موش‌ها از چند ماه پیش به نجف‌آباد آمده‌اند. موش‌ها در و دیوار و کف زمین خانه‌های مردم در این روستا را سوراخ کرده و هرچه پیش‌رویشان آمده را جویده‌اند.

روستای نجف‌آباد ۱۷۰ خانوار و ۶۰۵ نفر جمعیت دارد. این روستا با شهر فیروزه که مرکز شهرستانشان است تقریبا ۲۰کیلومتر و با شهر مشهد مرکز استان حدود ۱۵۰ کیلومتر فاصله دارد.

یکی از ساکنان روستا به شرق گفته: موش‌ها نه‌ فقط به در و دیوار خانه‌ها که جدیدا به گوسفندها و مرغ‌های ما هم حمله می‌کنند.

زن مسنی نیز داستان مرغ و جوجه‌هایی را تعریف کرده که طعمه این موشها شدند. به گفته این زن "چند روز پیش دو جوجه داخل حیاط جیغ و داد می‌کنند بعد صدایشان قطع شد آخر سر متوجه شدم موش‌ها آنها را کشته‌اند. همه‌جا هستند، شب و روز هم ندارند، همه‌ چیز را می‌خورند."

در ادامه نگرانی‌ها نسبت افزایش تعداد این موش‌ها در روستا، ستاد بحران استان خراسان رضوی آغاز به کار کرد. محمد رضا حاجی زاده، فرماندار شهرستان فیروزه در سایت استانداری خراسان رضوی با اشاره به خسارت‌هایی که این موش‌ها ایجاد کرده‌اند گفت: "موش ها به گوسفندی حمله کرده و گلوی این حیوان را جویده اند. این موش به انسان و حیوان رحم نمی کند و باید سریعا آرامش را به روستا برگردانیم."

در همین حال براساس گزارش سایت استانداری خراسان رضوی، معاون مدیرکل بحران استانداری گفته که دستگاه های استانی آماده همه گونه همکاری در خصوص از بین بردن موش های مهاجم به روستای نجف آباد هستند و چون تجربه ای در این خصوص در استان نداشتیم باید با همفکری بهترین راه کار را پیدا کنیم.

مهدی رحیم‌نیا، سرپرست شبکه‌ بهداشت فیروزه نیز به خبرگزاری فارس گفته که به مردم روستای نجف آباد در خصوص دور کردن دام‌ها و علوفه از محل زندگی روستائیان و همچنین خروج کود و فاضلاب از محل زندگی مردم هشدار داده شده است.

به گفته مسئولان بهداشت روستا ضعف بهداشتی و نبود سیستم درست دفع فاضلاب و وجود کودهای حیوانی در نزدیکی محل زندگی روستائیان از مهمترین عوامل حضور این موش‌ها است.

براساس گزارش‌ها، در سال ۱۳۸۸ نیز یک بار موش‌ها به این روستا حمله کردند که با سم پاشی گسترده از روستا خارج شدند؛ اما براساس مشاهدات شاهدان این بار جمعیت این موش‌ها چند برابر است و تاکنون راهکاری برای دفع این آفت پیدا نشده و ساکنین روستا در نگرانی به سر می‌برند.

logo sampashi

مشاوره رایگان

021-88330133


تمام نقاط تهران و کرج

درباره شرکت نگین دشت

شرکت مهندسی نگین دشت با بیش از 30 سال تجربه به صورت تخصصی در زمینه خدمات سمپاشی حشرات، طعمه گذاری انواع موش و مبارزه با آفات خانگی و صنعتی مانند، سوسک، ساس، پشه، موریانه، کنه، مورچه، کک، موش و... با افتخار در خدمت هموطنان عزیزمان می‌باشد.

در ارتباط باشید:

logo-samandehi