سبد خرید خالی می باشد

کادیس فلای راسته بال موداران

کادیس فلای حشراتی با اندازه کوچک و متوسط بوده که از راسته Trichoptera می باشند. این حشرات از لحاظ شکل ظاهری تا حدودی شبیه به شب پره ها می باشند.

این حشرات دارای دو جفت بال غشایی و شاخک های بلند و باریک بوده و رنگ آن ها تیره می باشد و برخی از گونه ها لکه های روشن نیز روی بدن خود دارند. قطعات دهانی از نوع جونده می باشد و تحلیل رفتن آرواره های بالا باعث شده تا حشرات بالغ بیشتر از مایعات تغذیه داشته باشند.

زیستگاه کادیس فلای

 Caddisfly 818 x 388

حشرات بالغ روی سطح زمین زندگی می کنند ولی لاروهای کادیس فلای آبزی هستند و بیشتر در نزدیکی دریاچه ، رودخانه، نهر و سایر منابع آب شیرین یافت می شوند هر چند بالغ ها در خشکی زندگی می کنند ولی به دلیل طی کردن روند تولید مثل در نزدیکی منابع آب شیرین بوده و از طرفی کادیسفلای به عنوان یک زنجیره غذایی مهم آب شیرین به شمار می آیند به دلیل اینکه کادیسفلای یک منبع غذایی مناسب برای عنکبوت ها ، پرندگان، ماهی ها و ... می باشد و وجود آن ها در منطقه نشان دهندۀ سالم بودن یک اکوسیستم آبزی بشمار می آید.

لارو کادیس فلای در محیط های آبی یافت می شود و اغلب در لانه هایی ساخته شده از جنس مواد مختلف از جمله برگ، چوب، شن و سنگریزه،شاخه های درختان و ... زندگی می کنند که یکی از نکات مهم اختصاصی بودن لانه ها در آن است که هر کدام از این لاروها در لانه های مشخص و متمایزی زندگی می کنند. از طرفی لانه ساخته شده توسط لارو جوان با لانه ای که توسط یک لارو مسن ساخته شده کاملا متفاوت است ولی در هر حال مواد به کار گرفته شده در ساخت لانه توسط رشته های ابریشمی و مواد سیمانی به هم متصل می شود. لارو کادیسفلای گیاه خوار می باشد و مواد ابریشمی برای ساخت لانه را توسط بزاق دهان خود تولید می کند.

چرخه زندگی کادیسفلای

Caddisfly 742 x 513

چرخه زندگی کادیس فلای به شکل دگردیسی کامل می باشد که شامل چهار مرحله تخم، لارو، شفیره و حشره بالغ می باشد. لاروها پس از کامل شدن دوره لاروی درب لانۀ خود را با موادی که در آب یافت می کنند مسدود کرده و سپس تبدیل به شفیره می شوند. شفیره ها پس از کامل شدن دوره شفیرگی راه خروج از لانه را با آرواره های بالایی خود بریده و از لانه خارج می شوند و با شنا خود را به خشکی می رسانند و به حشرۀ بالغ تبدیل می شوند. طول دورۀ لاروی حدود یکسال است ولی حشرات بالغ حدود یکماه زنده می مانند. حشرات بالغ برای انسان هیچ ضرری نخواهند داشت فقط چون جذب نور می شوند در صورتی که اصول بهسازی محیط رعایت نشده باشد وارد منزل شما شده و در اطراف نور لامپ و چراغ تجمع آن ها را مشاهده می کنید.

یک هنرمند فرانسوی به نام Hubert Duprat با بررسی مرحلۀ لانه سازی لاروهای کادیس فلای این امکان را به آن ها داده تا کیسه هایی که به عنوان لانه برای خود می سازند را از جواهر و سنگ های گران قیمت بسازند. این هنرمند تکه های طلا و سنگ هایی مانند فیروزه، عقیق، یاقوت، مروارید و ... را در اختیار لاروهای کادیس فلای قرار داده تا توسط این مواد کیسه های جواهرنشان درست کرده و از طرفی لاروها پس از بلوغ لانه های خود را ترک کرده و این کیسه های جواهر نشان در ساخت انواع زیور آلات ارزشمند مورد استفاده قرار می گیرد. 

 

منبع مقاله: شرکت نگین دشت

طبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه هرگونه کپی برداری ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد!

  {gallery /}

logo sampashi

مشاوره رایگان

021-88330133


تمام نقاط تهران و کرج

درباره شرکت نگین دشت

شرکت مهندسی نگین دشت با بیش از 30 سال تجربه به صورت تخصصی در زمینه خدمات سمپاشی حشرات، طعمه گذاری انواع موش و مبارزه با آفات خانگی و صنعتی مانند، سوسک، ساس، پشه، موریانه، کنه، مورچه، کک، موش و... با افتخار در خدمت هموطنان عزیزمان می‌باشد.

در ارتباط باشید:

logo-samandehi