سبد خرید خالی می باشد

بیماری های که کبوتر به انسان انتقال می دهد

فضله و مدفوع کبوترهای وحشی یکی از روش های انتقال بیماری به انسان می باشد. بیشترین خطر ابتلا به بیماری برای افرادی است که سیستم ایمنی بسیار ضعیفی دارند.یکی از روش های متدوال انتقال بیماری در هنگام نظافت فضولات پرندگان گرد و غبار ناشی از فضولات وارد ریه ها شده و بیماری های خطرناکی را به افراد انتقال می دهند.

هنگام تمیز کردن فضولات پرندگان باید اقدامات احتیاطی صورت گیرد . استفاده از ماسک و دستکش و در صورت امکان لباس یکبار مصرف ضروری است. از تماس مستقیم پوست با فضولات خودداری فرمایید و پس از اتمام کار دستان خود را کاملاً شسته و ضدعفونی کنید. افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند یا مبتلا به سرطان هستند از تمیز کردن فضولات به شدت خودداری کنند. هنگام حذف فضولات از محیط استفاده از شلنگ آب بخصوص با فشار زیاد را به حداقل برسانید تا گرد و غبار فضله ها وارد هوا نشود و از انتشار گرد و غبار پیشگیری شود. بهتر است ابتدا محیط آلوده را خیس کرده و با وسیله کاردک مانند فضله ها را پاک نمود سپس فضولات را داخل کیسه های محکم پلاستیکی قرار داده و دور بریزید در صورت مشاهده حشرات بعد از پاکسازی باید ازطریق کارشناسان ماهر دفع آفات اقدام به سمپاشی و پاکسازی محیط نمود.

کبوترها ناقل باکتری ها و قارچ ها هستند که منجر به انتقال طیف وسیعی از بیماری ها می شوند و نکته جالب تر این است بیماری های که کبوتر ناقل آن می باشد نسبت به موش ها بیشتر است.

شهرها در حال حاضر پر از جمعیت کبوترهای وحشی است که نیمی از جمعیت کبوترهای وحشی حامل بیماری های عفونی هستند. این کبوتر قادراند تا 60 نوع مختلف پاتوژن را در یک زمان حمل کنند و ما را در معرض خطر ابتلا به یک بیماری خطرناک و تهدید کننده قرار دهند.

کبوتر ناقل کدام بیماری ها است؟

تعداد زیادی بیماری وجود دارد که کبوتر حامل آن هستند و هر کدام شدت و علائم متفاوتی دارند آن ها نه تنها ناقل پاتوژن ها هستند بلکه انگل هایی کنه کبوتر و مایت کبوتر هستند که بیماری را با خود نیز حمل می کنند و بیماری را انتقال می دهند. چند نمونه از مهم ترین بیماری هایی که کبوترها انتقال می دهند عبارتند از :

پسیتاکوزیس:

پسیتاکوزیس که به آن اورنیتوز نیز گفته می شود یک بیماری است که در کبوتر ها بسیار است این بیماری از طریقیک باکتری انتقال می یابد و باعث بیماری عفونی در انسان شده و به سرعت گسترش می یابد. پس ار انتقال باکتری به انسان بیماری به پسیتاکوز تبدیل می شود از علائم شایع این بیماری: درجه حرارت بالا – سینه سفت و مشکل در تنفس – سرفه خشک مداوم – لرز و خستگی – تاری دید- دردهای عضلانی – سرفه کردن خون شکل و ....

شدت بیماری در نهایت به سیستم ایمنی و سلامت فرد بستگی دارد در برخی مواقع عفونت ممکن است خود را به صورت علائم خفیف آنفولانزا نشان می دهد که حدود 7 تا 10 روز ممکن است ببرد. برخی مواقد منجر بیماری های تنفسی و حتی باعث التهاب بافت مغز می شود

هیستوپلاسموز

یکی از شایع ترین بیماری هایی که توسط کبوتر به انسان منتقل می شود توسط قارچ هیستوپلاسموزاست که مانند پسیتاکوزیس بسیار عفونی است اگر چه کاملاً کشنده نیست و علائم آن شبیه به آنفولانزا است از جمله:

سرفه خشک، خستگی، سردردهای کسل کننده، دردهای عضلانی، لرز و تب و ...

به طور کلی طول دوره درمان این بیماری حدود دو هفته می باشد ولی افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند ممکن است از عوارض و مشکلات تنفسی بیشتری رنج ببرند.

کریپتوکوکوزیس

این بیماری توسط قارچی به نام کریپتوکوکوز منتقل می شود و بسته به نوع آن به قسمت های مختلف بدن حمله ور می شود به عنوان مثال شکل ریوی این بیماری به ریه حمله کرده و مشکلات تنفسی و عفونی رابه وجود می آورد از علائم رایج این بیماری عبارتند از: سفت شدن سینه، تب، لرز، سرفه خشک، سردرد، خستگی و ...

در صورت عدم درمان سریع این بیماری، می تواند به سراسر بدن از جمله مغز، کلیه و پوست سرایت نماید و در صورتی که این اتفاق بیافتد با علائم شدیدتر و حتی احتمال مرگ افزایش می یابد از جمله علائم در این حالت عبارتند از:

هیدروسفالی، نارسایی بینایی،زخم پوستی،حالت تهوع، گیجی، دوبینی،عرق سرد،تورم غدد، بثورات پوستی، کاهش وزن، خونریزی داخلی،درد و تورم شکم،بی حسی در اندام ها و ....

در شدیدترین موارد کریپتوکوکوز می تواند به مننژیت تبدیل شود و منجر به مسمومیت خونی خطرناک خواهد شد و آسیب طولانی مدت مغز یا عصب ها را به همراه خواهد داشت.

اشرشیاکلی

بیشتر مردم با این باکتری به دلیل مسمومیت غذایی آشنا هستند و جالب است بدانید این باکتریتوسط کبوترها نیز حمل می شود. البته عفونت ناشی از اشرشیاکلی بر خلاف کریپتوکوکوزیس اکثر موارد تهدید کننده بزرگی به شمار نمی آید و اکثر افراد در کمتر از یک هفته با این عفونت مبارزه می کنند ولی افرادی که مستعد بیماری هستند ممکن است با عوارضی مانند نارسایی کلیه مواجه شوند ازطرفی علائم آن مشابه مسمومیت غذایی است :

خستگی، لرزش، درد و گرفتگی شکم، اسهال، حالت تهوع و...

سالمونلوز

این عفونت نیز از ایکلی سالمونلوز ناشی می شود و یکی ازعلل شایع مسمومیت غذایی است اکثر افرادی که به این باکتری مبتلا می شوند خودشان در کمتر از یک هفته با آن مبارزه می کنند.

ویروس پارامیکسو

پارامیکسو عفونت ویروسی است که به سرعت باعث بالا رفتن نرخ بالای مرگ و میر در پرندگان بخصوص کبوترهای وحشی است. در انسان تنها زمانی که فرد به صورت مستقیم با پرنده آلوده در تماس است انتقال بیماری صورت می گیرد و علائم ضعیفی شبیه به آنفولانزا را ایجاد خواهد کرد ولی پرندگان در اثر ابتلا به این ویروس در عرض سه روز می میرند و درمان خاصی برای این بیمار برای پرنده وجود ندارد. پرندگان آلوده ویروس را با فضله وترشحات خود به محیط انتقال می دهند.

چگونه کبوترها بیماری را منتشر می کنند؟

بیش از نیمی از کبوترهای وحشی حامل بیماری های عفونی هستند ولی مهم است بدانیم چگونه از خود در برابر چنین خطراتی محافظت کنیم.

روش اصلی انتقال بیماری مدفوع کبوتر است. تجمع فضولات  به مرور زمان خشک شده و تبدیل به گرد و غبار می شود این ذرات سپس به هوا منتقل شده و در اثر استنشاق هوا اینذرات آلوده وارد ریه ها می شودد سپس جذب جریان خون شده و باکتری و یا قارچ هادر سراسر بدن شما پخش می شوند و باعث عفونت و یا بیماری می شود.

در چه مکان هایی می توان از شاخک های دور کننده پرندگان استفاده کرد؟

شاخک دورکننده پرندگان یا همان کبوتر پران در مناطق مختلف که پرندگان تردد دارند و در آنجا می نشینند قابلیت نصب دارد. این تیغه های مخصوص دفع پرندگان در عرض و طول های مختلف برای تمام قسمت ها قابل تغییر می باشد و با هر سطحی مطابقت دارند و در بسیاری از سطوح بلند که معمولاً پرندگان از آن لذت می برند یک بازدارنده ایده آل و کاربردی ایجاد می کنند. پرنده پران ها را با توجه به محل مورد نصب در ابعاد مختلف می توانید خریداری نمایید و عموماً برای موارد زیر جهت نصب و استفاده، بهینه هستند:

لبه های پنجره ،روی انواع تابلو ها، لبه ها و سقف های پشت بام، دیوارهای نرده ای ،تیر های آهنی I  شکل، لوله های آب، دودکش، پکیج، کولر و ...

ارسال رایگان
ارسال رایگان

ارسال رایگان به کل ایران برای سفارشات بالای ۱۰ متر طول

گارانتی کیفیت
گارانتی کیفیت

۱۰ سال گارانتی کیفیت معتبر

موثر و کارآمد
موثر و کارآمد

نتیجه بخشی ۱۰۰ درصدی بدون آسیب به پرندگان

چگونه ازشر فضولات کبوتر و بیماری های ناشی از آن ها خلاص شویم؟

جهت مبارزه و کنترل کبوتر و فضولات آن از محل زندگی بهترین روش استفاده و نصب شاخک دورکننده پرندگان است. طبق قانون Wild life and countryside act 1981 قانون حیات وحش و حومه شهری کشتن وآسیب رساندن به پرندگان کاملاً غیرقانونی و فاقد مجوز می باشد به همین جهت تنها روش مجاز طبق قانون سازمان سلطنتی حمایت از پرندگان  شاخک دورکننده پرندگان می باشد که شرکت نگین دشت تنها وارد کننده شاخک های تمام استیل ضد زنگ با 10 سال گارانتی کیفیت می باشد جهت مشاوره در ساعات و روزهای اداری با کارشناسان مجرب ما  جهت کسب اطلاعات بیشتر از این محصول تماس حاصل فرمایید.

خرید شاخک دور کننده کبوتر

خرید محصول دورکننده پرندگان

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید محصول در ساعات اداری با کارشناسان شرکت نگین دشت تماس حاصل فرمایید.

logo sampashi

مشاوره رایگان

021-88330133


تمام نقاط تهران و کرج

درباره شرکت نگین دشت

شرکت مهندسی نگین دشت با بیش از 30 سال تجربه به صورت تخصصی در زمینه خدمات سمپاشی حشرات، طعمه گذاری انواع موش و مبارزه با آفات خانگی و صنعتی مانند، سوسک، ساس، پشه، موریانه، کنه، مورچه، کک، موش و... با افتخار در خدمت هموطنان عزیزمان می‌باشد.

در ارتباط باشید:

logo-samandehi