تلفن تماس : 88330133      09124540649

سوسک زمینی

سوسک زمینی (Ground beetles)

قهوه ای روشن یا خرمایی

0.7 تا 66 میلی متر

سیاه یا قهوه ای و سبز متالیک

راه رفتن را به پرواز ترجیح می دهند

Image

سوسک زمینی از خانواده Coleoptera و از راسته Carabidae می باشد. این سوسک ها به نام کارابید نیز شناخته می شوند و یکی از بزرگترین خانواده های حشرات  با تقریباً 40000 گونه را تشکیل می دهند. اندازه این حشرات بین 0.7 تا 66 میلی متر متغیر است.

از خصوصیات مهم این سوسک ها پاهای بلند و فک پایین قدرتمندشان است که آن ها را به شکارچیانی حریص تبدیل کرده است و برای کنترل بیولوژیکی آفات در مزارع بسیار مهم می باشند. سوسک زمینی بالغ عمدتاً در سطح خاک شکار می کند اما گاهی جهت جستجوی غذا به داخل شاخ و برگ گیاهان نیز رسوخ می نماید. حشرات بالغ شکارچیان بسیار مفیدی برای طبیعت به شمار می آیند از طرفی لارو سوسک زمینی از آفات داخل خاک نیز تغذیه می کند. بسیاری از گونه های سوسک زمینی عادات غذایی بسیار گسترده ای دارند و نه تنها از سایر حشرات بلکه از دانه گیاهان از جمله علف های هرز نیز تغذیه می کنند.

سوسک زمینی دارای چهار مرحله زندگی شامل تخم، لارو، شفیره و حشره بالغ می باشد. لاروها فاقد بال هستند و از فک پایین خود مانند انبری بزرگ برای بلعیدن سایر موجودات ساکن در خاک استفاده می کنند. مراحل تخم، لارو و شفیرگی سوسک زمینی عمدتاً زیر خاک سپری می شود. سوسک های کارابید بالغ دارای بال هستند اما اغلب به ندرت پرواز می کنند و اغلب گونه های سوسک زمینی قابلیت پرواز ندارند.

مزایای وجود سوسک زمینی در مزارع و طبیعت

کارابیدها نقش بسیار مهمی در کاهش علف های هرز و آفات و حشرات مزارع کشاورزی به عهده دارند. بسیاری از گونه ها همه چیز خوارند . عمدتا ً این سوسک ها غذای خود را تصادفی پیدا می کنند  البته برخی از گونه ها از بینایی یا زائده های مو که نقش آنتن را دارند جهت پیدا کردن غذا استفاده می کنند. طیف وسیعی از سوسک های زمینی شکارچی محسوب می شوند و از آفات دیگری مانند شته ها، لارو پروانه، لارو سوسک، کنه، حلزون و ... تغذیه می کنند. برخی از گونه ها از بذر و دانه های علف هرز تغذیه نموده و باعث از بین بردن علف های هرز می شوند. بنابراین به دلیل در دسترس بودن منابع غذایی متنوع از انواع آفات و علف های هرز سوسک های زمینی به راحتی زنده می مانند. استفاده از آفت کش ها به دلیل سرعت پایین تولید مثل کارابیدها می تواند باعث کاهش جمعیت آنها شود.

کارابیدها در اصل یک روش کنترل بیولوژیک آفات در مزارع به شمار می آیند. استفاده از کمپوست در اطراف گیاهان باعث افزایش جذب سوسک های زمینی می شود و علاوه بر اینکه از مواد گیاهی پوسیده تغذیه می نمایند می توانند از آفات گیاهی مضر نیز تغذیه کنند و به دلیل توانایی این حشرات در بحث کشاورزی ارگانیک از تنوع زیستی بالاتری برخوردارند.

به طور کل این حشرات بیشتر از آن که آفت مضر به حساب بیایند میتوانند در کنترل جمعیت حشرات مضر و علف های هرز نقش مهمی را ایفا کنند.

شناسایی مهمترین گونه ها سوسک زمینی یا کاربیدها

  • Bembidion : این گروه بزرگترین جنس سوسک زمینی را تشکیل می دهد و خود دارای چندین گونه است این سوسک ها به دلیل اندازه کوچک کمتر از 5/8 میلیمتر و حرکات سریع قابل تشخیص هستند و قابلیت پرواز دارند که این توانایی در پرواز و فرار از سایر شکارچیان به بقای آن ها کمک می نماید. ازمشخصات ظاهری این گونه رنگ قهوه ای و خال های مشخصی است که بر روی پوشش سخت بیرونی بالشان قابل مشاهده است. اندازه کوچک این نوع کارابیدها می تواند هم مفید و هم مضر باشد از لحاظ کنترل بیولوژیکی شکارچیان بسیار مفیدی برای تخم و شفیره های کوچک به ویژه مگس ها می باشند ولی در برابر  آفات بسیار بزرگی مانند عنکبوت ها بسیار آسیب پذیراند. این گونه ها بیشتر در طول روز فعالیت دارند.
  • Pterostichus :یکی دیگر از رایج ترین گونه های سوسک زمینی در مزارع کشاورزی به شمار می آیند. این طیف وسیع در زیستگاه هایی مانند علفزارها، مراتع، جنگل، مزارع کشاورزی و حتی در مناطق شهری یافت می شوند. این گونه بیشتر شب ها فعالیت دارند ولی در طول روز نیز فعالیت کمتری دارند در اوایل تابستان بالغ ها ظاهر می شوند و تا فصل پاییز قبل از زمستان فعالیت دارند.
  • Carabus : یکی از بزرگترین سوسک های زمینی است که اندازه ای بین 10 تا 50 میلیمتر دارند  دارای رنگ تیره و برخی از گونه ها رنگین کمانی هستند. برخی از گونه ها برجستگی های کمانی در قسمت بال دارند. به دلیل سایزِ بزرگ این گونه در خصوص کنترل آفات با اندازه بزرگتر از جمله کرم ها و عنکبوت ها مورد استفاده قرار می گیرند. کارابوس ها بیشتر شب ها فعالیت دارند.
  • Harpalus : این سوسک از سایز متوسط تا بزرگ بین حدود 6 تا 26 میلیمتر طول دارند. بیشتر در مناطق خشک قابل مشاهده هستند رنگ یکنواخت تیره ، بدنی تنومند و پاهای کوتاه از مشخصات ظاهری این گونه می باشد. برخی از گونه ها به رنگ سبز کمرنگ یا قهوه ای متالیک نیز می باشند. حشرات بالغ بیشتر شکارچیان بذر بخصوص بذر علف های هرز می باشند.
  • Amara: اندازه این سوسک زمینی بین 4 تا14 میلی متر می باشد و بسیاری از آن ها رنگی با درخشندگی فلزی دارند . شکل ظاهری آن ها قرصی شکل است. این گونه نیز به عنوان شکارچی بذر محسوب می شود و فعالیت روزانه و شبانه را دارند و اغلب در اوایل تابستان در مزارع به وفور یافت می شود.

سمپاشی سوسک زیر زمینی:

در صورت مشاهده هر یک از گونه های سوسک زمینی یا کارابیدها با کارشناسان شرکت نگین دشت تماس گرفته تا با روش های اصولی و سموم مجاز و گیاهی اقدام به ریشه کنی و سمپاشی سوسک زمینی نموده و از طرفی با آموزش اصول بهسازی از ورود مجدد حشرات به محیط داخلی منزل پیشگیری شود.

سوسک زمینی

مقالات بیشتر

این شرکت افتخار دارد، در تمامی اعزام نفرات به محل برای اجرای عملیات مبارزه با آفات خانگی ، صنعتی و ضدعفونی اماکن تنها از کارشناسان و متخصصین با تجربه استفاده می نماید.

Image

سوسک مبلمان

نظرات (0)

هنوز نظری ارسال نشده است

  1. بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید )
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت


درباره شرکت نگین دشت

شرکت مهندسی نگین دشت با بیش از ربع قرن تجربه به صورت تخصصی در زمینه خدمات سمپاشی حشرات ، طعمه گذاری انواع موش و مبارزه با آفات خانگی و صنعتی مانند ،سوسک ، ساس ، پشه ، موریانه ، کنه ، مورچه ، کک ، موش و...  با افتخار در خدمت هموطنان عزیزمان می باشد.

در ارتباط باشید :

    

اطلاعات تماس

شما میتوانید هم اکنون سوالات مربوط به ضد عفونی و سمپاشی حشرات را به طور مستقیم با کارشناس نگین دشت مطرح فرمایید.

 این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
 logo-samandehi
 

ارتباط با ما

ارتباط مستقیم با کارشناسان ما در شبکه های اجتماعی