تلفن تماس : 88330133      09124540649

سوسک فرش

در این مقاله سعی کرده ایم با بررسی شکل ظاهری و مشخصات فیزیکی سوسک های فرش بالغ و لاروهای آن ها ، رژیم غذایی، چرخه زندگی و تولید مثل سوسک های فرش شما را تا حد امکان با این حشره آشنا کنیم سپس علائم آلودگی محیط به این سوسک ها را به شما آموزش داده و در پایان روش های پیشگیری از ورود این سوسک ها و روش های مبارزه و ریشه کنی آن ها را خدمت شما عزیزان ارائه نماییم.

anthrenus verbasci سوسک فرش

شناخت و کنترل سوسک فرش

نام علمی Anthrenus Verbasci

خانواده Dermestidae

 شکل ظاهری سوسک فرش:

گونه های متنوعی از دسته سوسک فرش وجود دارد که از شایع ترین آن ها Variegated Carpet beetle می باشد ولی از لحاظ رفتاری و شباهت ظاهری تقریباً اکثر گونه های این خانواده به هم شباهت دارند.

طول بدن : طول بدن بیشتر گونه های سوسک های فرش بین 1 تا 4 میلی متر در بالغ ها می باشد.

شکل بدن: سوسک های فرش دارای بدنی بیضی شکل هستند.

رنگ : گونه های مختلف سوسک های فرش را از طریق رنگ های مختلف بدنشان از جمله سیاه - سفید و زرد با نقش و لکه های رنگی بر روی سطح بدنشان می توان شناسایی نمود. برخی از گونه های سوسک های فرش به رنگ نارنجی هم دیده می شوند.

تخم سوسک فرش : تخم سوسک فرش به رنگ سفید و شفاف با اندازه 1 تا 0/5 میلی متر است که به سختی قابل دیدن می باشد.

لارو حشره: لارو سوسک فرش عموماً به رنگ قهوه ای روشن تا سیاه رنگ با پوشش متراکم از مو و پرز می باشد. آن ها قادر به حرکت می باشند. زایده ای طلایی رنگ متمایز  نشانه ای از توسعه و رشد آن ها می باشد. اصولاً سوسک های فرش از سوسک های بالغ بزرگتر بوده و اندازه ای در حدود 2/5 سانتی متر داشته و قبل از تبدیل شدن به حشره بالغ چندین بار پوست اندازی می کنند. حشرات بالغ ها کمتر از 0/5 سانتی متر طول و دارای رنگ های متنوع می باشند در هر مرحله از پوست اندازی رنگ لارو سوسک فرش و میزان کرک و پرز موجود روی سطح بدنشان تفاوت دارد به همین دلیل برخی لاروها روشن و برخی کاملا تیره به نظر می آیند.

anthrenus verbasci negindasht

 چگونه از وجود سوسک فرش در منزل مطلع شویم؟

با توجه به اینکه رژیم غذایی سوسک های فرش از الیاف و منسوجاتی مانند پارچه (پروتین کراتین الیاف) می باشد در صورت ورود لاروهای سوسک فرش به محیط داخل منزل در قسمت های درزها و شکاف های منزل از جمله چهارچوب درب و کمدها و قرنیز دیوارها مستقر شده و  شروع به تغذیه و رشد و تکثیر می نمایند. سوسک فرش بالغ از درزها و شکاف ها و از در و پنجره ها وارد می شوند و در نزدیک ترین منبع تغذیه برای لارو خود تخم ریزی می نماید که عموما این منبع از جنس پارچه و الیافی مانند فرش ها، مبلمان، لباس، پشتی ، رختخواب و ... می باشد تا لاروها بتوانند به راحتی تغذیه داشته باشند و به این صورت اکثر وسایل الیافی را آلوده می نمایند و در صورت عدم اقدام به ریشه کنی و مبارزه با سوسک های فرش، به صورت مداوم از وسایل الیافی مانند فرش و لباس تغذیه می کنند و چرخه زندگی فعالیت خود را خواهند داشت و پس از مدتی بخش وسیعی از وسایل منزل را آلودگی در بر می گیرد و می تواند به آن ها خسارت سنگینی وارد نماید.

مواجه شدن با سوسک های فرش در بین وسایل منزل قطعاً امری ناراحت کننده است به این دلیل که این حشرات قادراند آسیب و خسارت سنگینی را به وسایل منزل وارد نمایند از جمله سوراخ شدگی لباس، رختخواب، پارچه مبلمان، فرش و ... بنابراین در صورت مواجه شدن با کارشناسان شرکت سمپاشی نگین دشت تماس بگیرید تا راه حل های لازم جهت اقدامات پیشگیرانه را جهت سمپاشی سوسک فرش به شما ارائه دهند.

bedbug1روش های مبارزه و سمپاشی سوسک فرش

کارشناسان  نگین دشت به صورت کامل جهت ریشه کنی و مبارزه با سوسک های فرش آموزش های لازم را دیده اند و با ارائه یک برنامه منحصر به فرد جهت ریشه کنی سوسک فرش به شما روش های مدون و کاربردی را جهت مبارزه ارائه می دهند.

از طرفی کارشناسان روش های بهسازی محیط را در حین سمپاشی به شما به طور کامل آموزش می دهند.

  مشاوره و سفارش سمپاشی سوسک فرش تحت نظر وزارت بهداشت

  لطفا در ساعات اداری تماس حاصل فرمایید.
88330133 کلیک کنید

خطرات وجود سوسک فرش و قالی و مبل در منازل تا چه حد جدی است؟

anthrenus verbasci شفیره سوسک فرشبیشترین آسیب و خسارتی که  لاروهای سوسک های فرش در منازل  وارد می کنند به اقلامی مانند فیبرهای طبیعی نظیر پشم، ابریشم، پر، حشرات مرده و چرم و ... می باشد که این حشرات در حالت لارو به خاطر وجود پرزهای زبر روی سطح بدنشان، پوست شما را نیز تحریک می کنند و برخی افراد بدنشان به این لاروها واکنش شدید نشان داده و گاهی با گزش ساس و سایر حشرات مکنده اشتباه می گیرند.

سوسک های فرش پس از بلوغ دیگر مانند لارو ها از الیاف تغذیه نمی کنند و تنها از گرده های گیاهان و گل ها تغذیه می نمایند. حشرات بالغ سوسک های فرش به عنوان حشرات مزاحمی به شمار می آیند که به سمت نور جذب می شوند اگر چه مشاهدۀ حشرات بالغ نشان دهندۀ وجود لارو و تخم سوسک های فرش نیز می باشد و از طرفی لزوم سمپاشی و مبارزه را به شما یادآوری می کند تا بتوانید از خسارت های وارد شده توسط سوسک های فرش پیشگیری نمایید.

 نشانه هایی از وجود آلودگی بید فرش:

آلودگی ناشی از سوسک های فرش تا مدت های طولانی می تواند پنهان بماند و پس از اینکه خسارت های شدیدی به وسایل الیافی مانند رختخواب، لباس ها، فرش، پارچه مبلمان و ... وارد شد، می توان متوجه وجودشان در محل سکونت خود باشیم از طرفی سوسک های فرش میزان خسارت بیشتری را نسبت به بیدها به وسایل ما وارد می نمایند.

سوسک فرش

 شناسایی سوسک فرش بالغ

حشرات بالغ بیشتر در هنگام پرواز جذب نور می شوند بنابراین ممکن است سوسک فرش بالغ را در محل هایی با نور بیشتر مانند اطراف پنجره و لامپ ها قابل مشاهده نماییم .

لارو ها بیشتر بر روی سطوح حرکت کرده و از الیاف تغذیه نموده تا اینکه بعد از مدتی سوراخ هایی را روی سطح الیاف ایجاد می کنند که این در حالتی است که شدت آلودگی بسیار بالا می باشد.

لارو ها چند بار پوست اندازی می کنند تا به حشرات بالغ تبدیل شوند که در محل ایجاد خسارت می توان برخی اوقات پوسته های ان ها را مشاهده کرد.

اندازه و رنگ سوسک های فرش با توجه به نوع الیافی که تغذیه کرده اند و گونه های مختلفشان تا حدودی متفاوت می باشد.

 روش های پیشگیری از ورود سوسک فرش به منزل

1 کلیه درزها و شکاف های منزل بخصوص زیر فرش ها و زیر قسمتی از مبلمان که قابل حرکت نیست به صورت کامل باید جاروبرقی کشیده شود.

2 قسمتی از فرش ها که که در قسمت هایی مانند زیر مبلمان و کمدهای بزرگ قرار دارد گاهاً با جابجا کردن و چک کردن فرش ها، باید از سالم بودن آن ها اطمینان حاصل کنیم.

3 در پایان هر فصل وکیوم و بسته بندی لباس ها را چک کرده و در صورت امکان آن ها را تعویض نمایید.

4 پس از خرید گیاهان قبل از ورود به خانه  باید کاملاً بازرسی شوند.

5 در صورتی که تراکمی از فضای سبز در محیط اطراف منزل شما وجود دارد تا حد امکان اصول بهسازی محیط را رعایت نموده تا از ورود حشرات از محیط خارج به داخل پیشگیری شود مثلا با استفاده از نصب توری برای پنجره ها و یا درزگیر مناسب دور درب و پنجره ها از ورودشان به منزل جلوگیری کنیم.

چرخه زندگی و تولید مثل سوسک های فرش

چرخه زندگی حشره سوسک های فرش با توجه به شرایط محیطی ( آب و هوا، رطوبت ، تغذیه) بین 1 تا 3 سال است. تحقیقات نشان داده که درجه حرارت تأثیر زیادی بر رشد لاروها داشته ولی رطوبت اثر کمتری را بر رشد لاروها خواهد داشت. لاروهای سوسک فرش در بهار و اوایل تابستان از تخم در می آیند و در اطراف الیاف شروع به تغذیه می کنند.

سوسک های فرش بالغ در اواخر تابستان ظاهر شده  و قابلیت پرواز دارند و تنها از گرده و نشاسته گیاهان تغذیه می کنند و در این مرحله فقط تخم ریزی می نمایند. عمر سوسک های فرش بالغ حدود دو هفته می باشد که در طی این دوره کوتاه جفتگیری کرده و چرخه جدید هم تشکیل می دهند. تعداد تخم سوسک های فرش بین 25 تا 100 تخم  بوده که از آن ها حفاظت می کنند و در عرض 2 هفته تخم ها به لارو تبدیل می شوند و سپس لاروها در شرایط مختلف رطوبتی و دمایی بالغ می شوند تبدیل لاروها به حشرات بالغ با توجه به شرایط مساعد آب و هوایی و تغذیه حدود یکسال زمان می برد که تنها منبع تغذیه لاروها برای بقای آن ها و تبدیل شدن آن ها به حشرات بالغ تغذیه از الیاف می باشد.

 عادات غذایی سوسک های فرش

حشره سوسک فرش بالغ فقط از بذر و شهد و شیره گیاهان و گل ها تغذیه می کنند و این در حالی است که لاروها فقط از مواد حیوانی، گیاهی از جمله مو، نمد و پشم، خز و پر، چرم و ابریشم و ... تغذیه می نمایند.

carpet beetle سوسک فرش سمپاشی نگین دشت

 محل زندگی سوسک های فرش 

سوسک های فرش بالغ قادراند در داخل و خارج از محل سکونت ما زندگی کنند اما سوسک های فرش ماده ترجیح می دهند در نزدیکی محلی که تخم ریزی می کنند و شرایط مساعدی برای تغذیه لاروهایشان فراهم است مستقر شوند که به راحتی تأمین غذا برایشان امکان پذیر باشد. این آفات از طریق درزها و شکاف های دیواره ها و دودکش ها به محیط داخل ساختمان راه پیدا می کنند و از باقیماندۀ حشرات و لاشه حیوانات مرده نیز تغذیه می نمایند.

مقالات مرتبط:


منبع مقاله: شرکت نگین دشت
طبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه هرگونه کپی برداری ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد!

نظرات (3)

5 از 5 براساس 1 رای
هنوز نظری ارسال نشده است
این نظر توسط مدیر سایت کمینه شده است

سلاموقت بخیر ایا سوسک و کرم فرش باعث ایجاد حساسیت پوستی میشه؟ مثل کهیر و خارش

این نظر توسط مدیر سایت کمینه شده است

سوسک فرش نیش هم میزند?
.........................
پاسخ کارشناس:
باسلام و خوشامدگوی
خیر سوسک فرش گزش ندارد

این نظر توسط مدیر سایت کمینه شده است

سلام و خسته نباشید
امروز در کمد لباس ها با حشره ای مواجه شدم که با دیدن عکس آن متوجه شدم سوسک فرش هست لباس ها رو چک کردم سوراخ نشده ولی هم لارو ها رو دیدم هم حشرات بالغ .آیا نیازی هست سمپاشی انجام شه؟ سپاس
..............
پاسخ کارشناس:
با سلام و احترام
سوسک فرش به شدت قدرت تکثیر و ازدیاد بالای دارد در مدت زمان کوتاهی می توانند خسارت فراوانی به فرش و منسوجات شما وارد کنند
توصیه می شود سریعا اقدام به مبارزه توسط شرکت های مجاز صورت گیرد

  1. 5 / 5

  1. بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید )
رتبه دهید:
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت


درباره شرکت نگین دشت

شرکت مهندسی نگین دشت با بیش از ربع قرن تجربه به صورت تخصصی در زمینه خدمات سمپاشی حشرات ، طعمه گذاری انواع موش و مبارزه با آفات خانگی و صنعتی مانند ،سوسک ، ساس ، پشه ، موریانه ، کنه ، مورچه ، کک ، موش و...  با افتخار در خدمت هموطنان عزیزمان می باشد.

در ارتباط باشید :

    

اطلاعات تماس

شما میتوانید هم اکنون سوالات مربوط به ضد عفونی و سمپاشی حشرات را به طور مستقیم با کارشناس نگین دشت مطرح فرمایید.

 این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
 logo-samandehi
 

ارتباط با ما

ارتباط مستقیم با کارشناسان ما در شبکه های اجتماعی