تلفن تماس : 88330133      09124540649

مورچه ریز سیاه

شکل ظاهری مورچه ریز سیاه  با نام علمی Monomorium minimum

اندازه: مورچه های ریز سیاه بسیار اندازۀ کوچکی دارند و طول مورچه کارگر حدود 5/1 میلی متر و اندازۀ ملکه 4 میلی متر می باشد.

رنگ: رنگ مورچه های ریز سیاه قهوه ای تیره یا کاملاً تیره و سیاه رنگ می باشد.

آنتن: آنتن های این گونه از مورچه ها از 12 قسمت تشکیل شده که در پایان به یک بخش سه قسمتی ختم می شود.

بدن: بدن مورچه های ریز سیاه رنگ از قسمت کمر به دو قسمت تقسیم شده و فاقد ستون فقرات می باشند و قفسه سینه به صورت ناهمگونی گرد شده است.

monomorium minimum 1025 x 596

مورچه های ریز سیاه را چگونه شناسایی کنیم؟ 

این مورچه در زیر وسایل چوبی، سنگ و یا درز و شکاف بنای ساختمان لانه می کنند و در برخی مواقع جهت دسترسی به منابع آب و غذا به محیط داخل منزل راه پیدا می کنند. این گونه از مورچه ها در داخل خاک یا زیر نخاله های انباشته شده در حیاط و محیط اطراف منزل پنهان می شوند. مشاهده آلودگی این گونه از مورچه ها نشان دهندۀ ذخیرۀ مواد غذایی به صورت نامناسب می باشد.

آیا وجود مورچه های ریز سیاه خطرناک است؟

اگرچه مورچه های ریز سیاه نیش می زنند ولی به دلیل اندازۀ بسیار کوچکشان تهدید جدی به حساب نمی آیند. نیاز به گرما و رطوبت باعث شده تا این مورچه ها به سرعت به داخل منزل راه پیدا کنند.

شروع تکثیر کلونی مورچه های ریز سیاه از زیر نخاله ها، سنگ و آجر در اطراف منزل و نیز درز و شکاف منازل،سقف و نورگیر ساختمان و ... می باشد و پس از رشد کلونی ها و افزایش جمعیت به فضای خالی بین دیوارها راه پیدا می کنند و در نتیجه مشاهده آلودگی مورچه در منازل نشان دهندۀ آن است که جایی داخل فضای خالی دیوار و یا در درز و شکاف ها با یک آلودگی با شدت بیشتر مواجه خواهیم شد.

علائم آلودگی و وجودمورچه ریز سیاه 

از نشانه های وجود مورچه ریز سیاه در منازل مشاهده مورچه های ریز در هنگام حرکت روی سطوح، کف زمین آشپزخانه،حمام و یا داخل کابینت ها در جستجوی آب و غذا و یا داخل درز و شکاف دیوارها جهت دسترسی به لانه در داخل حفره ها و فضای خالی دیوارها می باشد.

چگونه از شر مورچه های ریز سیاه خلاص شویم? 

مبارزه و سمپاشی مورچه ریز سیاه توسط شرکت سمپاشی نگین دشت اولین قدم برای جلوگیری و کنترل مورچه های ریز سیاه با بازرسی کامل محیط توسط متخصصین دفع آفات شرکت نگین دشت می باشد. پس از بازرسی دقیق ارائه و آموزش اصول بهسازی محیط جهت پیشگیری از ورود مجدد مورچه های ریز سیاه به مشتری پیشنهاد شده و در ادامه راه حل مؤثر جهت ریشه کنی را به شما ارائه می دهند.

از مهمترین و اولین مرحله در جهت ریشه کنی و سمپاشی مورچه های ریز سیاه که توسط کارشناسان ارائه می گردد حذف منابع غذایی و بستن درز و ترک دیوارها جهت بستن محل ورودی لانۀ آن ها در داخل شکاف دیواره ها است. کلیۀ توصیه های لازم جهت پیشگیری از ورود مجدد مورچه ها از جمله دور ریختن چوب های پوسیده، هیزم، نخاله های انباشته شده اطراف منزل به مشتری ارائه می گردد تا آلودگی مجدد به منزل انتقال پیدا نکند.

رفتار، عادات و رژیم غذایی مورچه ها 

منبع تغذیه مورچۀ سیاه

مورچه های ریز سیاه همه چیزمی خورند و منابع غذایی زیر را جهت تغذیه ترجیح می دهند:

ذرت، مواد چرب، شهد گیاهان، سایر حشرات، شیرۀ گیاهان، مواد غذایی شیرین، دانه های غلات، سبزیجات و ...

محدودۀ جغرافیایی که مورچه های ریز سیاه مستقراند بسیار گسترده بوده و در اکثر محیط های شهری و صنعتی گستردگی و توزیع این گونه از مورچه ها به وضوح نمایان است.

زیستگاه مورچه ریز سیاه

کلونی این مورچه ها در حدود هزاران نفر می باشد و در مناطق تاریک که محافظت شده باشد مستقر می شوند. کارگران در جهت تهیه غذا مشغول به کار هستند و در امتداد درز و شکاف دیوارها قابل مشاهده می باشند. داخل منازل این مورچه ها داخل وسایل چوبی، دیوار، زیرفرش یا درز و شکاف قرنیز و چهارچوب درها مشاهده می شوند.

آیا سرکه مورچه ها را می کشد؟

در صورت مشاهده مورچه ها ، آنها را با محلول 50-50 سرکه و آب به صورت مستقیم روی مورچه ها اسپری کنید. سرکه سفید مورچه ها را از بین می برد و همچنین آنها را دفع می کند. چنانچه می خواهید به صورت کامل و حرفه ای مورچه ها ازبین روند با کارشناسان ما تماس گیرید.

مورچه ها بیشتر از چه چیزی متنفر هستند؟

مورچه ها از فلفل قرمز یا فلفل سیاه به شدت متنفر هستند. همچنین می توانید محلول فلفل و آب درست کنید و آن را در نزدیکی مناطق ورودی مورچه ها به منزل اسپری کنید. فلفل مورچه ها را نمی کشد اما قطعاً آنها را از بازگشت به خانه شما منصرف می کند.

محل لانه گذاری مورچه ریز سیاه 

 ترجیح مورچه ریز سیاه جهت لانه گزینی داخل چوب های پوسیده در اطراف قرنیز ها و کابینت آشپزخانه می باشد و اکثراً در درز و شکاف دیوار و بنای ساختمان هستند و در خارج از ساختمان زیر کنده های درختان، سنگ ها، داخل محوطه باغ و حیاط و سایر قسمت ها لانه می کنند. داخل لانه، مورچه ها حفره هایی را جهت نگهداری غذا، لارو و تخم حفر می نماید.

تولید مثل مورچه ریز سیاه 

مورچه های ریز دارای جمعیت زیادی بوده و هر کلونی از 2 یا چند ملکه تشکیل شده است. ازدحام مورچه های ریز سیاه در ماه های اردیبهشت و خرداد می باشد که پس از جفت گیری اکثر حشرات بالغ می میرند.

در صورت مشاهده مورچه ریز سیاه با کارشناسان شرکت نگین دشت تماس گرفته تا در جهت سمپاشی و ریشه کنی مورچه ریز سیاه با سموم خارجی و استاندارد را به شما ارائه داده و با آموزش اصول بهسازی محیط از ورود مجدد این حشرات به منازل پیشگیری شود.

سوالات متداول مشتریان

چرا منزل ما مورچه ریزسیاه دارد؟

مورچه های ریزسیاه از سایر حشرات، شیرینی ها، گوشت ها، چربی ها، سبزیجات و میوه ها تغذیه می کنند. هنگامی که مورچه ها در جستجوی غذا سفر می کنند، از شکاف های پنجره ها و دیوارهای بیرونی وارد خانه می شوند. اگر خانه شما دسترسی آسان به غذا و آب برای آنها در دسترس باشد، آنها اغلب می مانند و یک لانه سرپوشیده برای گسترش کلنی خود در منزل شما ایجاد می کنند.

مورچه های ریز سیاه چگونه وارد منزل ما شده است ؟

مورچه‌های سیاه معمولاً بیرون زیر کنده‌ها، خط راه‌آهن، چمن‌زارها، سنگ‌ها و در شکاف‌های پیاده‌روها لانه می‌کنند. اغلب آنها را می بینید که با هم در صف های طولانی در امتداد پیاده روها، جاده ها و خطوط نرده ها سفر می کنند. آنها همچنین دوست دارند در چوب یا سنگ و شکاف دیوار ساختمان لانه کنند. در داخل منزل، مورچه‌های سیاه کوچک پشت حفره‌های دیوار، زیر زمین و اطراف قرنیزها و کابینت ها لانه می‌کنند.

آیا مورچه های ریز سیاه خطرناک هستند ؟

مورچه‌های ریز سیاه با هم در مناطق وسیع زندگی می‌کنند و می‌توانند به تعداد زیادی وارد خانه‌ها شوند. این مورچه ها به راحتی مواد غذایی انبار شده در آشپزخانه ها را آلوده می کنند. آنها تهدیدی جدی برای سلامتی ما به حساب می آیند. انواع پاتوژن های بیماری زا را به انسان انتقال می دهند.

چگونه می توانم از ورود مورچه های ریز سیاه به منزل جلوگیری کنم؟

مورچه ها فقط یک مزاحمت نیستند. آنها خطرات بالقوه سلامتی دارند و  همچنین به اموال آسیب برسانند.

با کمک نکات پیشگیری زیر از مشکلات مورچه های سیاه کوچک جلوگیری کنید.

  • با مهر و موم کردن شکاف ها در پایه و دیوارهای بیرونی خانه خود، برای دور نگه داشتن مورچه های ریز سیاه کمک کنید.
  • شاخ و برگ درختان و درختچه های بیش از حد رشد کرده اند و به منزل ما رسیده اند را حرص کنیم.
  • ازسطل های زباله در دار استفاده کنید.
  • زباله ها را هر شب به خارج منزل انتقال دهیم
  • محیط آشپزخانه  باید عاری از بقایای مواد غذایی باشد.

منبع مقاله: شرکت نگین دشت
طبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه هرگونه کپی برداری ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد!درباره شرکت نگین دشت

شرکت مهندسی نگین دشت با بیش از ربع قرن تجربه به صورت تخصصی در زمینه خدمات سمپاشی حشرات ، طعمه گذاری انواع موش و مبارزه با آفات خانگی و صنعتی مانند ،سوسک ، ساس ، پشه ، موریانه ، کنه ، مورچه ، کک ، موش و...  با افتخار در خدمت هموطنان عزیزمان می باشد.

در ارتباط باشید :

    

اطلاعات تماس

شما میتوانید هم اکنون سوالات مربوط به ضد عفونی و سمپاشی حشرات را به طور مستقیم با کارشناس نگین دشت مطرح فرمایید.

 این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
 logo-samandehi
 

ارتباط با ما

ارتباط مستقیم با کارشناسان ما در شبکه های اجتماعی