سبد خرید خالی می باشد

سمپاشی صدپا

شناخت، شناسایی ، کنترل و سمپاشی صدپا

Centipedes از طبقه Chilopoda

 شکل ظاهری صدپا:

بدن: دارای بدنی کشیده و دراز ، بدنی قطعه قطعه مسطح که در هر قطعه حاوی یک جفت پا می باشد.

رنگ: گونه های مختلف صدپا در چندین شکل و رنگ وجود دارند ولی رایج ترین آن ها رنگ قهوه ای و یا قهوه ای مایل به قرمز می باشد.

اندازه: اندازه صدپا با توجه به گونه آن از 4 تا 152 میلی متر می باشد.

سر: در قسمت سر، صدپا دارای یک جفت آنتن بلند و حساس می باشد.

پنجه: صدپاها دارای دهانی کوچک و ساختار پنجه بزرگ و حاوی غدد سمی می باشد. از آنجا که صدپاها گوشتخوارند بیشتر در شب به دنبال غذا می باشند. آن ها از پنجه های خود جهت فلج کردن قربانی که شامل کرم ها، عنکبوتیان و مهره داران کوچک می باشد، استفاده می کنند.

پاها: نام صدپا تا حدودی استعاره است و گاهاً حتی گمراه کننده می باشد. صدپاها می توانند از 15 تا 177 جفت پا داشته باشند.

 چگونه از وجود صدپا مطلع شویم؟

صدپا این موجود شگفت انگیز بند پا در منازل ، مناطق مرطوب و تاریک را ترجیح می دهند در نتیجه محل هایی با رطوبت بالا مانند شمال ایران این آفات را جذب می نماید. ساکنین ممکن است صدپاها را در زیرزمین ، کمدها، حمام و سرویس ها و گاهی در سینک و وان مشاهده نمایند. صدپاها از حشراتی که در نزدیکی محل استقرار آن ها یافت می شود را شکار می کنند.

centipedes 1024 × 702 صدپا

 خطر وجود صدپا در منازل تا چه حد جدی است؟

اگرچه ممکن است گزش و نیش ناشی از گزش صدپا بر روی بدن نادر باشد ولی سم موجود در بدن صدپا باعث تحریک و ضعیف شدن فرد می گردد و از آنجا که آن ها از سایر حشرات تغذیه دارند اکثراً برای مردم بی ضرر بوده و حتی گاهی سودمند هم به حساب می آیند ولی در کل به عنوان حشره ای مزاحم برای منزل شما می باشد و ساکنین همواره از وجود حشرات و یا لکه هایی که بر روی سطح توسط صدپا باقی می ماند مضطرب هستند.

چگونه از وجود صدپا می توان خلاص شد؟ 

روش سمپاشی  صدپا که یک گروه متنوع از بندپایان بوده با طیف وسیعی از ویژگی های رفتاری متفاوت می باشد که کارشناسان ما  به این امر کاملا واقف هستند.

بنابراین وقتی وجود صدپا به مشکل تبدیل می شود بهتر آن است که با شرکت سمپاشی تماس گرفته تا از مشاوره آن ها در این زمینه برخوردار شوید.

کارشناسان نگین دشت پس از بازرسی و بررسی محل یک برنامه مراقبتی برای کنترل صدپاها و از طرفی سمپاشی ، ریشه کنی و پیشگیری از ورود مجدد صدپا را به شما ارائه می دهند.

در روش درمانی صدپا از روش های کنترل غیرشیمیایی و شیمیایی استفاده می گردد اما کارشناسان بیشتر بر روی یافتن منابع آلودگی تأکید می کنند که از ورود آن ها تا حد امکان به منزل خودداری نماییم.

 برخی از روش های غیرشیمیایی که توسط کارشناسان به شما پیشنهاد می گردد عبارتند از: 

کاهش رطوبت:

تعمیر نشتی لوله ها و ایجاد تهویه مناسب برای قسمت های رطوبتی.

بی نظمی و انباشته شدن وسایل:

حفظ نظم و مرتب کردن وسایل و کاهش به هم ریختگی در منزل کمک می کند صدپاها محلی برای پنهان شدن نداشته و از طرفی از انبار کردن وسایل در نزدیکی دیواره ها و کف زمین باید جداً خودداری نمایید.

از بین بردن سایر حشرات:

کاهش منابع تغذیه شامل سایر حشرات موجود در محیط کمک به حذف صدپاها می نماید. بستن سوراخ ها، حفره ها، درزها و شکاف ها از ورود حشرات به محیط داخل جلوگیری می نماید.

استفاده از جارو برقی:

برای کاهش جمعیت صدپاها استفاده از جاروبرقی مناسب است ولی به طور کلی روش های کنترل بیولوژیک جهت کنترل جمعیت حشرات بوده ولی هیچ گونه ریشه کنی نخواهید داشت در صورت نیاز به سمپاشی صدپا می توانید با کارشناسان شرکت نگین دشت تماس حاصل فرمایید.

سمپاشی صدپا نگین دشت

در صورت افزایش جمعیت صدپا در فضای خارج از منزل علاوه بر سمپاشی صدپا توسط شرکت نگین دشت در داخل منزل برنامه هایی را جهت کاهش جمعیت در خارج از منزل جهت سمپاشی و حفظ اصول بهسازی را به شما آموزش می دهند.

نشانه های هجوم صدپا و آلودگی محیط 

به طور معمول نشانه های قابل توجهی که نشان دهنده وجود صدپا در منزل باشد، وجود ندارد تنها مشاهدۀ خود حشره می باشد که دلیل بر وجود آلودگی محیط می باشد. صدپاها به دلیل فعالیت شبانه و سرعت حرکت بالا به ندرت توسط انسان قابل مشاهده می باشند.

صدپا در کجا پنهان می شوند؟ 

صدپای بالغ در مناطق مرطوب و تاریک در پناهگاه دور از دسترس در طول زمستان پنهان می شوند. صدپاها در تابستان و بهار تخم خود را داخل خاک قرار می دهند. پس از اینکه بزرگ می شوند و رشد می کنند پاها و آنتن ها نیز رشد می کنند. بیشتر صدپاها بیش از یک سال و حتی برخی تا 6 سال هم عمر می کنند.

صدپاها پس از ورود به داخل منزل به سرعت پنهان می شوند آن ها در طول روز به دلیل عدم فعالیت دیده نمی شوند. این حشرات به حشرات شبانه چابک و سریع معروف اند. آن ها در مناطق مرطوب  اطراف حمام، سرویس ها، کمدها، زیرزمین پنهان شده و محیط را آلوده می نمایند.

 صدپا از چه موادی تغذیه می نمایند؟centipedes 450 × 689  نیش و گزش صدپا

اکثر صدپاها گوشتخوارند و از حشرات نرم تن نظیر عنکبوت، کرم و سایر بندپایان تغذیه می نمایند.

 صدپا چه آسیبی را به منزل وارد می نمایند؟

آن ها از چوب تغذیه نمی کنند در واقع بندپایانی که از چوب فاسد گیاهان و درختان تغذیه می نمایند ، صدپا نبوده و در حقیقت هزارپا می باشد در حالی که این دو حشره شباهت زیادی به همدیگر دارند هزارپاها گیاهخوار بوده و از گیاهان و برگ های مرده و فاسد از جمله چوب های مرده و یا سلولز تغذیه می نمایند ولی صدپاها گوشتخوار می باشند.

 آیا صدپا نیش می زندد؟

صدپا سمی هستند. سم موجود در نیش آن ها این امکان را به صدپا می دهد تا به راحتی در طبیعت در برابر دشمنان طبیعی از خود دفاع کنند و به راحتی به شکار خود حمله کرده و آن ها را از پا درآورند. زهر آن ها انسان را تهدید نمی کند اگرچه نیش دردناکی دارند.

 طول عمر:

با توجه به اینکه  آن ها قادراند به دلیل سرعت بالا به راحتی از شر دشمنان فرار کنند در نتیجه در محیط زنده می مانند و تا 6 سال هم زنده می مانند که این مدت زمان در برابر سایر بندپایان مدت زمان طولانی تری است.

 بینایی صدپا:

صدپاها حاوی چشم مرکب بوده ولی بیشتر آن ها از بینایی ضعیفی برخورداند و از طریق حس لامسه و بویایی شکار می کنند.


منبع مقاله: شرکت نگین دشت

طبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع مقاله ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد!

logo sampashi

مشاوره رایگان

021-88330133


تمام نقاط تهران و کرج

درباره شرکت نگین دشت

شرکت مهندسی نگین دشت با بیش از 30 سال تجربه به صورت تخصصی در زمینه خدمات سمپاشی حشرات، طعمه گذاری انواع موش و مبارزه با آفات خانگی و صنعتی مانند، سوسک، ساس، پشه، موریانه، کنه، مورچه، کک، موش و... با افتخار در خدمت هموطنان عزیزمان می‌باشد.

در ارتباط باشید:

logo-samandehi