سبد خرید خالی می باشد

تفاوت کنه سخت با کنه نرم

کنه سخت و کنه نرم شباهت های فیزیکی و بیولوژی زیادی به یکدیگر دارند و البته تفاوت هایی هم دارند که از مهمترین آن ها می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

تفاوت های شکل ظاهری کنه سخت و کنه نرم 

The difference between hard ticks and soft ticks رنگ بدن کنه سخت بالغ در جنس نر و ماده با یکدیگر متفاوت می باشد و اندازۀ کنه ماده کمی بزرگتر از کنه نر می باشد. کنه سخت در قسمت پشت خود صفحه ای به نام Tick scutum اسکاتوم دارند. بخش دهانی در کنه های سخت از قسمت بالای بدن قابل مشاهده می باشد.

کنه های نرم بدنی چروکیده دارند و فاقد پوشش سخت اسکاتوم در قسمت پشت خود می باشند. اندازه کنه نرم نر و ماده یکسان است و هنگام مشاهده  یک کنه نرم از بالا هیچ قسمت دهانی قابل مشاهده نیست چون بخش دهانی در کنه های نرم در قسمت زیرین بدن پنهان می شود و قسمت جلویی بدن به طور کامل بخش دهانی را پوشانده است.

چگونگی تغذیه کنه ها

 کنۀ سخت و نرم  هر دو از خون تغذیه می نمایند و از طرفی قابلیت انتقال بیماری به میزبان را دارند. کنۀ سخت معمولاً در طول روز به دنبال میزبان بوده و از خون میزبان تغذیه می کند در حالی که کنۀ نرم به طور معمول در طول شب به دنبال میزبان است و از خون میزبان تغذیه می نماید.

زیستگاه کنه نرم و کنه سخت

 کنۀ سخت در زیستگاه هایی که مهره دارانی مانند پستانداران، خزندگان، پرندگان به عنوان میزبان هستند، رشد می نمایند. از جمله زیستگاه هایی که کنۀ سخت ترجیح می دهد عبارتند از مناطق مسکونی، مناطق جنگلی، علفزار ها بویژه جنگل های مرطوب و مناطقی با پوشش گیاهی انبوه و درختان جنگلی و ...

کنه های نرم در شرایط گرم و خشک به راحتی رشد می کنند و در نزدیکی محل سکونت حیوانات ، گودال ها ، غارها و کلبه های جنگلی به وفور یافت می شوند.

روش سمپاشی کنه نگین دشت 

 بازرسی از خانه مشتری و محیط بیرون منزل

 متخصصین نگین دشت در حل و ریشه کنی کنه در اسرع وقت اقدام خواهند کرد. کنه حشراتی بسیار خطرناک و خونخوار هستند که در درزها و شکاف های منزل پنهان شده و پیدا کردن این حشره کار بسیار سختی می باشد متخصصین حرفه ای برای مشاهده دقیق شواهد، آموزش های لازم را دیده و در اولین بازدید از منزل شما بخصوص محل هایی شامل تخت، مبلمان، فرش، پرده و لباسها و ... از طرفی شکاف و درز موجود در دیوار و وسایل و از همه مهمتر سقف های کاذب ، میزان آلودگی را بررسی می کنند. بررسی محل های آلوده از داخل منزل شروع شده و محیط اطراف مانند حیاط و راهروها را بازرسی می نمایند.

 سمپاشی کنه

پس از اتمام بازرسی و ارزیابی وضعیت آلودگی، متخصصان بهترین برنامه و شیوه درمان و ریشه کنی را بر اساس میزان آلودگی به شما توصیه می کنند. نگین دشت با استفاده از سموم مطابق با استانداردهای لازم و روش های نوین اقدام به سمپاشی کنه نموده و در این روش ها با هدف از بین بردن تخم و لاروها اقدام به سمپاشی نموده قابل ذکر است با روش ارائه شده تخم و لارو حشرات نیز ریشه کن شده و دیگر به بلوغ نرسیده که نیازی به سمپاشی مجدد نداشته باشد.

نظارت و پشتیبانی تا ریشه کنی کامل

مبارزه با حشره کنه بسیار سخت و دشوار است اما متخصصین نگین دشت با پیگیری مداوم پس از انجام سمپاشی کنه این اطمینان را میدهند تا زمان ریشه کنی در کنار شما خواهند بود.

چرخه زندگی کنه نرم و کنه سخت

Deer Tick Life Cycle 1542 x 1152

اکثر کنه های سخت یک، دو و سه میزبانه هستند. چرخه زندگی کنۀ سخت شامل 4 مرحله از جمله تخم، لارو، نمف و حشره بالغ می باشد.

کنۀ بالغ ماده پس از تغذیه از خون میزبان از بدن او جدا شده و پس از تخم ریزی به سرعت می میرد. کنۀ سخت روی بدن میزبان مانده و جفت گیری می کند از طرفی برخی از کنه های سخت تا پایان زندگی به یک میزبان چسبیده و از خون تغذیه می ناید تا زمانی که میمیرد.

عمر کنه بستگی به گونه کنه و شرایط مساعد جهت زندگی مانند شرایط محیطی خواهد داشت ولی طول عمر کنه های سخت در حدود 2 تا 3 سال می باشد.

کنۀ نرم ماده بالغ در طول زندگی خود چندین بار تغذیه و تخمریزی می کند و کنۀ نرم به مدت طولانی برای تغذیه روی بدن میزبان باقی نمی ماند و پس از تغذیه به سرعت جدا شده و در صورت نیاز به وعده غذایی مجدد برمی گردد.

پوره های کنۀ نرم در هنگام رشد چندین بار تغذیه می کنند و چند مرحله را تا تبدیل شدن به کنه نرم بالغ طی می کنند و کنۀ نرم بالغ پس از مصرف هر وعده غذایی 20 تا 50 تخم می گذارد و ضمناً قادراند تا 16 سال عمر کنند. 

تفاوت بیماری هایی که کنه های سخت و نرم انتقال می دهند

کنه های سخت نسبت به کنه های نرم بیشتر به عنوان انگل روی بدن انسان و حیوانات می باشد و در نتیجه کنه های سخت بیشتر عامل انتقال انواع بیماری های خطرناک به شمار می آیند.

از جمله بیماری هایی که کنه های سخت انتقال می دهد: لایم، تب منقوط کوه های راکی، تولارمیا، تب کنه کلرادو، اهرلیشیوز  انسانی، فلج، بیماری بثورات Stari ، آنا پلاسموز و ...

کنه های نرم بیماری کمتری را انتقال می دهند و نسبت به کنه های سخت خطر کمتری را به همراه دارند.

سمومی که جهت کنترل و مبارزه با کنه ها استفاده می شود سمومی کاملاً تخصصی بوده که به دلیل استفاده از سموم ترکیبی جهت ریشه کنی حتماً باید توسط یک کارشناس دفع آفات که آشنایی کامل به کلیه ترکیبات و سموم داشته باشد، سمپاشی گردد.

 

خطرات کنه‌های نرم و کنه‌های سخت:

کنه‌های نرم و کنه‌های سخت هر دو می‌توانند ناقل بیماری‌های مختلفی باشند که برای انسان و حیوانات مضر هستند.

بیماری‌های ناشی از کنه‌های نرم:

 • تب لایم: این بیماری با علائمی مانند تب، سردرد، خستگی، درد عضلانی و بثورات پوستی مشخص می‌شود. بثورات پوستی معمولاً به شکل دایره‌ای است و در مرکز آن یک نقطه قرمز رنگ وجود دارد.
 • تب قمری: این بیماری با علائمی مانند تب، سردرد، لرز، درد عضلانی و بثورات پوستی مشخص می‌شود.
   • بیماری‌های ناشی از کنه‌های سخت:

   • تب کنه ای: این بیماری با علائمی مانند تب، سردرد، لرز، درد عضلانی و بثورات پوستی مشخص می‌شود.
   • تب لایم: این بیماری با علائمی مانند تب، سردرد، خستگی، درد عضلانی و بثورات پوستی مشخص می‌شود. بثورات پوستی معمولاً به شکل دایره‌ای است و در مرکز آن یک نقطه قرمز رنگ وجود دارد.

   • آنسفالیت تیک‌بورن اروپایی (TBE): این بیماری یک عفونت ویروسی مغز و نخاع است که می‌تواند منجر به مشکلات عصبی جدی و حتی مرگ شود. 

   • تب کنه ای: این بیماری با علائمی مانند تب، سردرد، لرز، درد عضلانی و بثورات پوستی مشخص می‌شود.
   • بابزیوز: این بیماری یک عفونت انگلی است که می‌تواند باعث تب، لرز، درد عضلانی، کم خونی و در موارد شدید، نارسایی کبد و کلیه شود.

   • تب هموراژیک کریمه کنگو: این بیماری یک بیماری ویروسی است که می‌تواند باعث تب، خونریزی و در موارد شدید، مرگ شود.

   علاوه بر بیماری‌ها، کنه‌ها می‌توانند باعث آلرژی و تحریک پوست نیز شوند.

   خطرات کنه‌ها بیشتر برای:

   • کودکان و افراد مسن: سیستم ایمنی بدن این افراد ضعیف‌تر است و بیشتر در معرض ابتلا به بیماری‌های منتقله توسط کنه هستند.

   • افراد بیمار با سیستم ایمنی ضعیف: مانند افراد مبتلا به ایدز یا افراد تحت درمان با داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی

   • زنان باردار: برخی از بیماری‌های منتقله توسط کنه می‌توانند برای جنین خطرناک باشند.

   بنابراین، مهم است که اقدامات پیشگیرانه لازم برای جلوگیری از گزش کنه انجام شود.

   شرکت سمپاشی نگین دشت با مجوز رسمی از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید بهشتی جهت انجام عملیات سمپاشی انواع کنه های سخت و نرم کارشناسان ماهر خود را اعزام نموده تا با نظارت بر عملیات سمپاشی و ارائه بهترین روش های سمپاشی در جهت سمپاشی تضمینی کنه اقدام نموده و از طرفی توجه داشته باشید که کلیۀ پروتکل های بهداشتی به دلیل حفظ سلامت مشتریان در برابر ویروس کرونا به صورت کامل توسط کارشناسان شرکت اعمال می شود.

   logo sampashi

   مشاوره رایگان

   021-88330133


   تمام نقاط تهران و کرج

   درباره شرکت نگین دشت

   شرکت مهندسی نگین دشت با بیش از 30 سال تجربه به صورت تخصصی در زمینه خدمات سمپاشی حشرات، طعمه گذاری انواع موش و مبارزه با آفات خانگی و صنعتی مانند، سوسک، ساس، پشه، موریانه، کنه، مورچه، کک، موش و... با افتخار در خدمت هموطنان عزیزمان می‌باشد.

   در ارتباط باشید:

   logo-samandehi