سبد خرید خالی می باشد

راهنمای شناسایی انواع سوسک ها

راهنمای جامع شناسایی سوسک ها

سوسک که مدت ها مورد نفرت صاحبان خانه بود، چیزی بیش از یک آفت مزاحم خزنده است که می تواند در دمای انجماد و یک هفته بدون سر زنده بماند. این موجود در صورت یافتن راهی در داخل خانه می تواند برای سلامتی انسان خطرات جدی ایجاد کند. در واقع، همه انواع سوسک‌ها هنگام حرکت بر روی مواد پوسیده و فضولات، میکروب‌ها را روی پاهای خود جذب می‌کنند که ممکن است از طریق آلودگی کردن مواد غذای به انسان منتقل شود. سوسک‌ها حداقل 33 نوع باکتری از جمله E. coli و Salmonella و همچنین شش نوع کرم انگلی و حداقل هفت نوع دیگر از عوامل بیماری‌زای انسانی را منتشر می‌کنند.

علاوه بر این، سوسک‌ها می‌توانند باعث حملات آسم و آلرژی شوند، زیرا مدفوع، بزاق و پوست ریخته‌شده آن‌ها حاوی آلرژن‌های قوی است و می‌تواند علائم آسم را به‌ویژه در کودکان تشدید کند.

برای ایمن نگه داشتن خانواده و خانه خود در برابر هجوم سوسک، کنترل آفات و پیشگیری از آن بسیار مهم است. با این حال، با وجود تقریباً 4000 گونه زنده سوسک در جهان، و حدود 60 گونه موجود در ایران، این امر اجتناب ناپذیر است که برخی از سوسک ها راهی برای داخل خانه پیدا کنند. در نتیجه، توجه دقیق به علائم آلودگی و در صورت یافتن این آفت بسیار مهم است. شما باید با یک متخصص کنترل آفات مجاز مانند شرکت سمپاشی نگین دشت یا هر شرکت مجاز دیگری تماس بگیرید تا به درستی نوع گونه سوسک را شناسایی کرده و یک دوره درمانی را توصیه کنند. با این حال، شما همچنین می توانید با این مقاله برای کمک به شناسایی نوع گونه سوسک منزل و راههای درمان آن کمک بگیرید.

 

Image

سوسک آمریکایی

شکل ظاهری: سوسک‌های آمریکایی یا همان سوسک حمام یا سوسک فاضلابی به رنگ قهوه‌ای مایل به قرمز با طرحی شکل ۸ مایل به سمت زرد در پشت سر خود دارند. این گونه، بزرگ‌ترین سوسک‌های خانه‌ساز هستند.

منطقه: سوسک‌های آمریکایی در سرتاسر شهرهای بزرگ ایران و جهان یافت می‌شوند.

زیستگاه: این سوسک‌ها اغلب در فاضلاب‌ها و زیرزمین‌ها، به ویژه در اطراف لوله‌ها و زهکش‌ها زندگی می‌کنند. همچنین، آنها در آشپزخانه‌ها، حمام‌ها و اتاق‌های خشک‌شویی به دنبال آب و غذا جستجو می‌کنند.

حقایق منحصر به‌فرد: این سوسک‌ها زمانی فعال هستند که دما 1۰ درجه یا بالاتر باشد، اما می‌توانند در دماهای پایین‌تر نیز زنده بمانند در صورتی که شرایط مناسب فراهم باشد.

image

سوسک نوار قهوه ای

شکل ظاهری: سوسک‌های نوار قهوه‌ای، دارای رنگ قهوه‌ای با نوارهای مشخص در سراسر بالهای خود هستند.

منطقه: این گونه برای اولین بار در سال ۱۹۰۳ وارد ایالات متحده شد و در حال حاضر در سراسر این کشور یافت می‌شود.

زیستگاه: در داخل یک اتاق، سوسک‌های نوار قهوه‌ای تمایل دارند به مکان‌های گرم‌تر، خشک‌تر و بالاتر نسبت به سایر سوسک‌های آفات شهری. آنها را می‌توان در کابینت‌های آشپزخانه، حمام و همچنین پشت قاب‌های عکس پیدا کرد. این گونه اغلب تخم مرغ خود را در یا زیر مبلمان پنهان می‌کند.

حقایق منحصر به فرد: این گونه نام خود را از دو نوار قهوه‌ای روشن که در سراسر بدن قهوه‌ای تیره آنها ظاهر می‌شود، گرفته است. بالهای نر بزرگ‌تر از بالهای ماده هستند.

image

سوسک آلمانی

شکل ظاهری: سوسک‌های آلمانی یا سوسک ریز کابینتی یا سوسک آشپزخانه دارای رنگ قهوه‌ای روشن تا برنزه با دو نوار تیره در پشت خود هستند. آنها بیضی شکل با شش پا و آنتن هستند.

منطقه: این گونه را می‌توان در سراسر ایران و رستوران ها، بیمارستان ها ، منازل مسکونی و....

زیستگاه: سوسک‌های آلمانی به مکان‌های گرم و مرطوب ترجیح می‌دهند. آنها را می‌توان در مناطق مرطوب یا مرطوب مانند حمام یا زیرزمین یافت، اما معمولاً در مکان هایی که مردم در آنها غذا می‌خورند، مانند آشپزخانه، یافت می‌شوند.

حقایق منحصر به فرد: سوسک آلمانی رایج‌ترین گونه سوسک است که در سراسر جهان یافت می‌شود. علاوه بر این، با وجود داشتن بال، این گونه به ندرت پرواز می‌کند و ترجیح می‌دهد به جای آن پیاده‌روی کند.

سم قوی برای سوسک آلمانی: محصول ژل سوسک کش گریز با عملکرد بسیار بالا مقاوم ترین جمعیت سوسک ها را در کمترین زمان ممکن از بین خواهد برد. این محصول برای اکثر گونه های رایج سوسک ها از جمله سوسک ریز آلمانی، سوسک درشت آمریکایی، سوسک استرالیایی، سوسک شرقی آسیایی و قهوه ای و ... مؤثر می باشد. این ژل از یک فرمولاسیون منحصر به فرد و بسیار جذاب برای سوسک ها تشکیل شده است که ترکیب یک ماده لذیذ و خوش طعم با یک ماده فعال قوی و یک ماده غیردافع می باشد که منجر به مصرف بالای طعمه ها توسط سوسک ها شده و نمی توانند در برابر خوردن این ژل ها مقاومت کنند و از این طریق با اثرگذاری سریع در کمترین زمان ممکن جمعیت سوسک ها کنترل می شود.

image

سوسک شرقی

شکل ظاهری: سوسک‌های شرقی از اندازه بزرگی برخوردارند و دارای رنگ مشکی براق تا قهوه‌ای مایل به قرمز تیره هستند.

منطقه: این گونه در تمام مناطق ایران یافت می‌شود.

زیستگاه: سوسک‌های شرقی اغلب در فاضلاب‌ها یافت می‌شوند و معمولاً در طول تابستان از طریق زه‌کشی یا از آستانه درها وارد ساختمان‌ها می‌شوند. پس از ورود، این گونه به دنبال مکان‌های مرطوب و خنک مانند زیرزمین‌ها و فضاهای خزیدنی می‌گردد. در محیط خارج از منزل، آنها را می‌توان در توده‌های برگ و هیزم یافت.

حقایق منحصر به فرد: سوسک‌های شرقی گاهی به عنوان «حشره‌ی آب» شناخته می‌شوند، زیرا از محل‌های آبی خارج می‌شوند، و به دلیل بدن صاف و تیره‌شان، سوسک‌های سیاه را نیز نام می‌گذارند. این گونه بوی شدیدی ایجاد می‌کند و یکی از کثیف‌ترین سوسک‌ها به شمار می‌آید.

برای کنترل سوسک‌ها، رعایت بهداشت محیطی بسیار مهم است. صاحبان خانه باید هرگونه شکاف یا رختکن در بیرون ساختمان را مسدود کنند و از تجمع رطوبت در زیرزمین‌ها، اتاق‌های زیر شیروانی و فضاهای خزنده جلوگیری کنند. هنگام بررسی نوع سوسک‌ها، به ویژه در آشپزخانه‌ها و حمام‌ها - به ویژه زیر لوازم خانگی و سینک‌ها - توجه کنید، زیرا این مناطق به ویژه در معرض حملات سوسک‌ها هستند. اگر مشکوک هستید یا آلودگی شدیدی را مشاهده می‌کنید، بهتر است با یک متخصص کنترل آفات مجاز تماس بگیرید.

image
logo sampashi

مشاوره رایگان

021-88330133


تمام نقاط تهران و کرج

درباره شرکت نگین دشت

شرکت مهندسی نگین دشت با بیش از 30 سال تجربه به صورت تخصصی در زمینه خدمات سمپاشی حشرات، طعمه گذاری انواع موش و مبارزه با آفات خانگی و صنعتی مانند، سوسک، ساس، پشه، موریانه، کنه، مورچه، کک، موش و... با افتخار در خدمت هموطنان عزیزمان می‌باشد.

در ارتباط باشید:

logo-samandehi