سبد خرید خالی می باشد

سمپاشی مارمولک

مارمولك گونه ای از رده خزندگان می باشد كه قدمتشان به میلیون ها سال قبل برمی گردد . مارمولک را به فارسی چلپاسه که نام عمومی گروه بسیار بزرگی از خزندگان است که نزدیک به ۵۶۰۰ گونه را تشکیل می‌دهد. عده ای از مردم بر این عقیده اند كه چون مارمولك ها دارای دست و پا هستند نباید آنها را جزو خزندگان از جمله مارها دانست . ولی آنها دارای دست ها و پاهای كوچكی بوده و اغلب در زمان راه رفتن شكمشان برروی زمین كشیده می شود . دانشمندان طی مطالعاتی كه روی تكامل و ژنتیك مارمولک داشته اند ، آنها را جزو دسته خزندگان قرار داده اند. البته برخی از جانوران وجود دارند كه اغلب مردم آنها را با مارمولك ها اشتباه می گیرند که در ادامه مطلب خدمت شما توضیح خواهیم داد.

سمپاشی مارمولک

قبل از اینکه بتوانیم  مبارزه با مارمولک را انجام دهیم ، در ابتدا بایستی نوع مارمولک را شناسایی کنید. 

مارمولک ها دائماً در جستجوی غذا هستند و برای یافتن حشراتی که منبع غذایی آن ها هستند به محل سکونت انسان کشیده می شوند تا بتوانند حشراتی مانند مگس ، پشه ، مورچه ، سوسک ، ملخ و عنکبوت را شکار کرده و از خوردن آن لذت ببرند. مارمولک معمولاً در مکان های تاریک مانند کمددیواری ،کشوها،شکاف کابینت ها،درز مبلمان، بین لباس ها و ... پنهان می شوند. این حیوانات خونسرد بخصوص در طول زمستان جهت تهیه سرپناه، گرما و همچنین جستجوی منابع غذایی به محل سکونت انسان حمله می کنند. مارمولک ها می توانند از طریق درز کنار لوله های آب ، شکاف دریچه ها ، پنجره ها و درز و شکاف های فونداسیون ساختمان، کنار هواکش ها وارد منزل شما شوند. هجوم مارمولک معمولاً از قسمت آشپزخانه، حمام و سپس اتاق ها شروع می شود زیرا که در آنجا فعالیت حشرات بیشتر است و مارمولک می تواند از این حشرات تغذیه کند.

 مارمولک به سرعت وارد خانه شما می شود و می تواند عملاً در درز و شکاف هر مکانی مخفی شود. آنها به سرعت حرکت می کنند و عموماً دور از چشم شما پنهان شوند. مناطقی که می توانید بیشتر آنها را مشاهده کنید در گاراژ ، انبارهای شلوغ ، آشپزخانه و ورودی های نزدیک به منزل شما می باشد چرا که این مکان ها منابع غذایی بیشتری برای تغذیه مارمولک یافت می شود. چنانچه یک در باز بماند مارمولک به سرعت وارد منزل می شود. شما بایستی دیوارها و سقف های داخلی منزل را بازرسی کنید زیرا آنها نیز دوست دارند روی دیوارها حرکت کنند و حتی برای مدتی روی دیوار ثابت بمانند.

چنانچه مارمولک در منزل شما وجود دارد پیشنهاد می کنیم برای گرفتن آنها از تله های چسبی استفاده کنید و چنانچه این موضوع تکرار شد برای مبارزه اصولی و ریشه کنی و  سمپاشی مارمولک با کارشناسان شرکت سمپاشی نگین دشت تماس بگیرید.

تفاوت سمندر با مارمولک

یكی از جانورانی که افراد از لحاظ شکل ظاهری با مارمولک اشتباه می گیرند، سمندرها هستند كه در رده دوزیستان قرار دارند. از لحاظ شکل ظاهری سمندر با مارمولك ( سوسمارها) تفاوت هایی دارند كه به دو مورد از آنها اشاره می كنیم.

حقایقی در مورد مارمولک خانگی

مارمولک ها اغلب یک مهمان ناخوانده هستند که به خانه یا حتی حیاط خلوت شما راه پیدا می کنند. مارمولک ها اغلب به طور تصادفی به خانه ها حمله می کنند و به دنبال وعده غذایی بعدی خود هستند.

در حالی که مارمولک های خانگی سمی نیستند، میکروب های خطرناکی را پشت سر خود دارد. مارمولک‌ها دوست دارند مگس‌ها و  پشه‌ها و سایر حشرات را میخورند. هنگامی که آنها مدفوع می کنند، ممکن است با مدفوع مارمولک در تماس باشید و به طور بالقوه دچار بیماری شوید.

یک واقعیت جالب اما وحشتناک در مورد مارمولک ها این است که برخی از آنها توانایی بازسازی را دارند. هنگامی که شخصی (یا شکارچی) سعی می کند مارمولکی را بگیرد، دم آن را به صورت عمدی رها می کند. هنگامی که فرد مشغول تلاش برای حل معمای دم تکان دهنده است، فرصتی برای فرار دارد.

اگر مارمولک‌ها مرتباً در خانه یا حیاط شما نفوذ می‌کنند، می‌توانید با کمک محصولات مؤثر کنترل مارمولک ما و توصیه‌های تخصصی ارائه شده در زیر، جلوی آن را بگیرید. 

سطح بدن مارمولك ها از صفحات زبری به نام پولك پوشیده شده است در حالی كه سمندرها سطح بدنشان فاقد پولك بوده و همیشه مرطوب است. تفاوت دوم  وجود ناخن در انتهای انگشت های مارمولك ها می باشد در حالی كه سمندرها فاقد ناخن هستند. از آنجایی كه مارمولك ها بیرون از محیط های آبی زندگی می كنند ( برخلاف سمندرها ) لذا پولك های آنها نقش مهمی را در جلوگیری از تبخیر آب بدن آنها بازی می كند. نقش دیگری كه پولك ها دارند این است كه به عنوان سلول های خورشیدی عمل كرده و انرژی گرفته شده از خورشید را به سلول های عصبی منتقل می كنند. این فرایند در برخی گونه ها مانند آگاماها و سوسمارهای خاردم باعث تحریك غده هیپوفیز و در نهایت تحریك غده پینه آل (چشم سوم ) شده و باعث ایجاد تغییر رنگ در پوست آنها می شود. حیوان دیگری كه معمولاً از جانب مردم با مارمولك ها اشتباه گرفته می شود تمساح ها و كروكودیل ها هستند  و سوسمار ها دسته دیگری از جانوران هستند که با مارمولک اشتباه گرفته می شود.

lizard negindasht offer

سمپاشی تضمینی مارمولک

چگونه مارمولک خانه را بکشم؟

مارمولک از آفات رایج در منازل هستند که برخی افراد فوبیا و ترس فراوانی در زمان مواجه با مارمولک دارند. مارمولک ها اکثرا در نزدیکی گیاهان انبوه مانند پاپیتال زندگی می کنند و از حشرات تغذیه می کنند که برای اکوسیستم بسیار مفید و کنترل کننده حشرات محسوب می شوند اما زمانی که آنها وارد خانه ما می شوند آفات بحساب می آیند.

بهترین استراتژیک برای کنترل مارمولک این است که پوشش گیاهی اطراف خانه را کاهش دهیم و محدود کردن چراغ های بیرونی منزل در شب نیز در کاهش جمعیت مارمولک ها مفید است.

در زمانی که مارمولک ها وارد منزل شما شد با ما تماس بگیرید و درخواست کنید که یک متخصص آفات نگین دشت به خانه شما بیاید و در کمترین زمان ممکن سمپاشی مارمولک منزل، جهت ریشه کنی آن ها انجام شود از همه مهمتر مسیرهای ورود مارمولک به داخل منزل شناسایی و جهت ورود مجدد مارمولک ها، این مسیر ها بایستی مسدود شوند.

شکل ظاهری مارمولک:

lizard 450 × 338 سمپاشی مارمولک

مارمولك در طبیعت از اندازه دو سانتی متر (مارمولک گكوهای پلنگی) تا حدود 5/3 متر ( اژدهای كومودو) دیده می شوند و نباید مارمولك هایی مانند اژدهای كومودو را كه دارای اندازه درشتی هستند با تمساح و كروكودیل اشتباه گرفت .

مارمولک به مانند سایر خزندگان، موجوداتی خونسرد هستند. این بدان معنی است كه دمای بدن آنها تابع درجه حرارت محیط بوده و با هر تغییری در درجه حرارت محیط اطراف تغییر می كند. لذا در درجه حرارت های پایین به ویژه در پاییز و زمستان به خواب زمستانی و در روزهای گرم تابستان به خواب تابستانی فرو می روند. تقریباً می توان گفت مارمولک ها در همه جای ایران پراكنده هستند. از بیابان های پست با زمین های داغ گرفته تا مناطق مرطوب جنگلی شمال ، سواحل دریای خزر ، خلیج فارس و دریای عمان ، ارتفاعات كوه های البرز و زاگرس و مناطق مسكونی بخصوص مارمولک در زندگی شهری به عنوان یکی موجودات مهم تعریف می شود.

بیشتر مارمولک ها حشره خوارند و بسته به اندازه و جثه شان از بند پایان و گاهی جوندگان تغذیه می كنند . بعضی از مارمولك هایی كه روی دیوار خانه ها دیده می شوند، به قصد شكار بند پایانی از قبیل عنكبوت ها، رتیل ها، مورچه ها ، پشه و حشراتی كه دور نور لامپ ها جمع شده اند به آنجا می آیند .

 ارزش اكولوژیك مارمولك 

negindasht.com lizard 1

 مارمولك از بند پایان و حشرات تغذیه می كنند، بنابراین مارمولک یكی از فاكتورهای طبیعی كنترل كننده جمعیت بندپایان و حشرات در طبیعت به حساب می آیند . در نتیجه از لحاظ اكولوژیكی در هرم انرژی دارای ارزش بالایی هستند . انسان با از بین بردن مارمولك ها از چرخه طبیعت به واقع یكی از فاكتورهای اصلی را حذف می كند . امروزه متخصصان علوم كشاورزی و محیط زیست به این نتیجه رسیده اند كه دیگر از سموم آفت كش برای مبارزه با حشرات آفت استفاده نكنند، زیرا این سموم آثار مخربی را بر محیط زیست وارد كرده و هر چند سال یك بار باید نوع سم به كار رفته را به علت ایجاد مصونیت در آفات تعویض كرد و سم های قوی تری را به كار برد . این امر خود به مراتب آثار وارد بر محیط زیست را بیشتر خواهد كرد . از این رو بشر به فكر پرورش و استفاده از انواع مختلفی از بند پایان ، مارمولك ها و پرندگانی مانند جغد به قصد مبارزه با آفات مزارع افتاده است . این روش مبارزه كه امروزه در بسیاری از كشورها رواج پیدا كرده ، تحت عنوان مبارزه بیولوژیك آفات نام گرفته است . همان طور كه ذكر شد ، مارمولك ها با كنترل جمعیت حشرات ، بشر را در جهت برداشت محصولات کشاورزی و باغی بیشتر و سالم تر از زمین یاری می كنند.

چرا مارمولک ها در منزل آفت محسوب می شوند؟

باید مراقب مارمولک ها در منزل باشید زیرا آنها باکتری های مضر سالمونلا که از طریق مدفوع و ادرار آنها منتشر می شوند را دارند. می تواند مشکلات جدی مانند اسهال شدید ، گرفتگی معده ، تب ، حتی استفراغ ایجاد کند. علاوه بر این ، آنها ممکن است میکروب ها و انگلی ها را روی بدن خود حمل می کنند می توانند در خانه شما پخش شوند. آنها همچنین لکه هایی سیاه را روی دیوارها ، پارچه و سایر سطوح حساس بر جای می گذارند. بیش از همه ، آنها خطر آلودگی مواد غذایی را دارند ، به خصوص اگر مدفوع آنها روی مواد غذایی شما بیفتد.

 آیا دم مارمولك سمی هستند ؟

وجود سم در حیوانات نوعی وسیله دفاعی است و این در حیواناتی وجود دارد كه حركت در آنها آرام بوده و جانور بخواهد به واسطه این سم از جان خود دفاع كند. موجودات غیر سمی مانند مارهای غیر سمی اكثراً در زمان احساس خطر بلافاصله و با سرعت زیاد فرار می كنند. مارمولك ها نیز در زمان احساس خطر روش های متفاوتی را اعمال می كنند كه عبارت است از :

برخی مارمولك ها بلافاصله پس از احساس خطر به سرعت فرار می كنند مانند اسكینك ها. این مارمولك ها خیلی از لانه خود دور نمی شوند.

برخی مارمولك ها مانند سوسمار خار دم از دم خود برای دفاع از جانشان و دور كردن حیوان مهاجم استفاده می كنند، به نحوی كه بلافاصله داخل سوراخ خود فرار كرده و با حركت دادن دم تیغ دارشان و ایجاد ضربات محكم، جانور شكارچی و یا حتی انسان را از خود دور می كنند . برخی مارمولك ها مانند بزمجه ها علاوه بر وارد كردن ضربات قوی توسط دم ، گازهای محكمی نیز می گیرند.

مكانیسم دیگری كه در اكثر مارمولك ها دیده می شود قطع شدن دم به صورت ارادی است . دم برخی از مارمولك ها در زمان ایجاد تماس توسط دشمن به طور ارادی طی عمل انقباض ماهیچه های دم كنده می شود . دم كنده شده به علت باقی ماندن خاصیت عصبی – عضلانی به طور موقت شروع به جنبیدن كرده و حواس جانور شكارچی را به خود جلب می كند . در این حین خود حیوان فرصت فرار می یابد . مردم بر این عقیده اند كه مارمولك ها دم خود را به این علت جا می گذارند تا موجود شكارچی آن را خورده و به واسطه وجود سم درآن ( نظرات خرافی درمورد وجود سیانور یا تركیباتی از آن ) بمیرد . گاهی شاهد درج خبرهایی هستیم كه بیانگر افتادن یك مارمولك در دیگ غذا یا قوری چای و مردن عده ای آدم است . باید گفت كه هیچ یك از این اخبار واقعیت و پایه علمی ندارند . طبق مطالعات انجام شده این قضیه به اثبات رسیده است كه هیچ مارمولكی دارای سم نیست و علت قطع شدن دم در آنها، گمراه كردن جانور شكارچی است.

 برخلاف باور مردم دم مامولک سمی و کشنده نیست. این باور کاملاً خرافات و غلط است. دم آنها نیز برای فریب شکارچی از بدن جدا میشود و هیچ آسیبی برای انسان و سایر جانداران ندارد. این داستان که مارمولک در ظرف غذای یک خانواده افتاده و باعث مرگ آن ها شده واقعیت ندارد.

red  کشتن مارمولک بی آزار به چرخه محیط زیست آسیب می زند، اما نکته قابل توجه این است ، برخی از موارد با افزایش جمعیت مارمولک ها به حریم زندگی انسان ها ، مارمولک به یک آفت تبدیل می شود که در این زمان بایستی اقدامات کنترلی برای مقابله با آین جانوران انجام داد که کارشناسان نگین دشت در زمینه سمپاشی مارمولک در خدمت هموطنان عزیز است.

چه چیزی مارمولک ها را در خانه و حیاط جذب می کند؟

مارمولک از دسته خزندگان کوچکی می باشد که اکثر ما آن ها را به عنوان آفت می دانیم. آن ها گاهی اوقات می توانند خانه، حیاط یا باغ شما را تصرف کنند و هنگامی که آنها این کار را انجام می دهند و جمعیت زیادی از آن ها محیط اطراف ما را درگیر می کند، می تواند یک مشکل جدی برای ما ایجاد نماید.

اولین قدم برای مقابله با مشکل مارمولک، کشف علت اصلی افزایش جمعیت آن محسوب می شود.

چه چیزی مارمولک ها را به خانه و حیاط شما جذب می کند؟ در اینجا تعدادی از عوامل اصلی ذکر شده است:

1. منابع غذایی

مانند همه آفات، مارمولک ها عاشق غذا هستند و با خوشحالی در هر جایی که بتوانند آن را پیدا کنند، لانه خواهند داشت. در حالی که مارمولک‌ها عمدتاً کرم‌ها،  مورچه‌ها ، عنکبوت‌ها،  سوسک‌ها و مگس‌ها را می‌خورند (به این معنی که در صورت داشتن هر یک از این مشکلات آفات، معمولاً با مشکل مارمولک مواجه می‌شوید)، آنها همچنین عاشق میوه‌ها و سبزیجات و خرده‌های خرده‌ریزه‌های باقی‌مانده از مردم هستند.

به این ترتیب، آنها در آشپزخانه ها، حمام ها و فضاهای بیرونی - مانند باغ ها و توده های کمپوست  برگ درختان هستند.

2. سرپناه

مارمولک‌ها مکان‌های تاریک و خنک را دوست دارند و لانه های از این مکان‌ها استفاده می‌کنند. آنها پشت کمدها و اثاثیه پنهان می شوند و اغلب در پشت آلونک ها، تخت های مرتفع باغ و نیمکت های بیرون از خانه یافت می شوند.

3. آب

منابع آب - چه در داخل و چه در خارج منزل - مارمولک ها را به ملک شما می کشاند. ظروف حیوانات خانگی، حمام پرندگان، یا حتی  لوله ها و وسایل نشتی  آب کافی برای زنده ماندن و رشد مارمولک ها برای ماه ها فراهم می کند.

logo sampashi

مشاوره رایگان

021-88330133


تمام نقاط تهران و کرج

درباره شرکت نگین دشت

شرکت مهندسی نگین دشت با بیش از 30 سال تجربه به صورت تخصصی در زمینه خدمات سمپاشی حشرات، طعمه گذاری انواع موش و مبارزه با آفات خانگی و صنعتی مانند، سوسک، ساس، پشه، موریانه، کنه، مورچه، کک، موش و... با افتخار در خدمت هموطنان عزیزمان می‌باشد.

در ارتباط باشید:

logo-samandehi