سبد خرید خالی می باشد

سمپاشی پشه خاکی

 Sand Flies پشه خاکی (شِن‌ مگس)

Family: Psychodidae خانواده

SubFamily: Phlebotominae زیر خانواده

 شکل ظاهری پشه خاکی: 

پشه خاکی بالغ، دارای اندازه ای بسیار کوچک بوده و تنها حدود 3 میلی متر طول آن هاست و به رنگ های طلایی – قهوه ای یا خاکستری می باشند. شکل قطعۀ دهانی در پشه های خاکی جهت سوراخ کردن پوست و تغذیه از خون به صورتی است که به راحتی می توانند از آن برای مکیدن خون میزبان انتخابی استفاده نمایند. پشه های خاکی در حین استراحت بال های خود را به شکل عمودی v شکل نگه داشته که این مشخصۀ شناسایی این پشه از سایر حشرات می باشد. همچنین حشرات بالغ حاوی شش پای بلند بوه که طول پاها از خود بدن پشه ها بلندتر است.

pest control sand flies  500 × 400 سمپاشی پشه خاکی

 

 رفتار، عادات و رژیم غذای یپشه خاکی

حشره پشه خاکی ماده، خونخوار می باشد اما پشه نر از خون تغذیه نمی کند. ماده ها قبل از هر بار تخم ریزی حداقل یک وعده از خون تغذیه می کنند، اگرچه هر دو جنس نر و ماده از مواد غذایی قندی مانند شهد گیاهان و یا عسل  نیز تغذیه می نمایند.

میزبان های پشه خاکی بسیار متفاوت می باشد برخی از پستانداران و خزندگان تغذیه می کنند در حالی که برخی گونه ها مانند Lutzomyia shannani تنها از گوزن های سفید، اسب، الاغ، خوک، راکون ها، گاو و انواع جوندگان مانند موش ها، انسان و پرندگان تغذیه می نمایند.

به طور کلی محل گزش پشه خاکی بسیار دردناک می باشد. بیشتر حشرات مکنده از غروب به بعد از خون تغذیه می کنند. این در حالی است که برخی از حشرات مکنده اگر در طول روز استراحتشان مختل گردد، در طول روز نیز از خون تغذیه می کنند.

مکان های استراحت روزانه حشره پشه خاکی عبارتند از سوراخ ها و حفره هایی نزدیک زمین ، سوراخ های داخل چوب ، کنده های توخالی، تاج درختان نخل،سایبان جنگل های گرمسیری و بارانی که رطوبت زیادی را دارد و از طرفی یکی از مهم ترین مکان های استراحت آن ها داخل منازل می باشد چون شرایط بسیار مساعدی از لحاظ استراحت و تغذیه از خون انسان برایشان فراهم می باشد.

چرخه تکامل پشه های خاکی از طریق دگردیسی کامل بوده و شامل 4 مرحله شامل تخم، لارو، شفیره و حشره بالغ می باشد.

سیکل و چرخه زندگی آن ها به طور کامل 1 تا 3 ماه می باشد که بسته به نوع پشه، وضعیت و شرایط محیطی متفاوت خواهد بود. هر پشه خاکی ماده بالغ بر روی حدود 30 تا 70 تخم قرار می گیرد که بیشتر بر روی سطوح مرطوب مانند خاک های مرطوب در مناطق حفاظت شده با رطوبت بالا و مواد ارگانیک و آلی بالا می باشد. تخم ها به طور متوسط حدود 2 هفته بعد بالغ می شوند. مرحلۀ لارو ممکن است بیش از سه هفته طول بکشد اما ممکن است در آب و هوای سرد این مدت زمان بیشتر طول بکشد تا لارو زنده بماند. قبل از تبدیل لارو به شفیره ، لاروها تغذیه از مواد ارگانیک را متوقف نموده جهت پیدا نمودن محیطی خشک تر تا زیستگاه مناسب را پیدا نمایند . مرحلۀ شفیره 1 یا 2 هفته زمان می برد . پس از تبدیل شفیره ها به حشرات بالغ ، حشارت بالغ نر پیش ازماده ها در شب پراکنده می شوند.

سمپاشی پشه خاکی توسط شرکت نگین دشت

کنترل و مبارزه با پشه های خاکی در مناطق مسکونی برای صاحبان منازل و جوامع کوچک به دلیل مخفی شدن پشه ها در درزها و شکاف ها کاری بسیار سخت و دشوار می باشد و باعث گسترش حشره گردیده است.شایان ذکر است در صورت مشاهده پشه خاکی می توانید از طریق تماس با کارشناسان نگین دشت روش های سمپاشی و مبارزه با پشه های خاکی را به شما ارائه می دهند.

ریشه کنی و سمپاشی پشه خاکی حتماً نیاز به مهارت و دانش متخصصان دفع آفات داشته که با بازرسی و بررسی محیط آلوده برنامه ای مدون جهت ریشه کنی . نابودی و سمپاشی را با توجه به میزان آلودگی به شما ارائه می دهند.

از طرفی  کارشناسان شرکت نگین دشت علاوه بر بحث سمپاشی به شما موارد بهسازی محیط و چگونگی محافظت از خود در برابر گزش پشه خاکی را آموزش داده تا شما در محیط آلوده از گزش در امان بمانیدو به بیماری مبتلا نشوید.

تکثیر و زاد و ولد پشه های خاکی 

به طور کلی پشه های خاکی ماده قبل از هر بار تخمگذاری باید حداقل یک وعده از خون گرم تغذیه داشته باشد.

نشانه ها و علائم وجود آلودگی پشه خاکی

مشاهده پشه های خاکی از یک طرف و نیز نیش بسیار دردناک آن ها که باعث ابتلا به عفونت ثانویه در فرد می شود از نشانه های بروز آلودگی می باشد که خود عامل انتقال بیماری به انسان می گردد.

گسترش پشه های خاکی بر اساس جنس و گونه

حشره پشه های خاکی در سراسر جهان گسترش پیدا کرده اند . اگر چه بر اساس جنس و گونه مورد نظر پشه خاکی دو نوع طبقه بندی برای آن ها در نظر گرفته شده است از جمله پشه های خاکی کشور های عصر قدیم و جدید که از پشه های خاکی Lutzomyia ، Brumptomia ، Warileya در کشور های عصر جدید و Phllebotomus ، Sergentiomya در کشورهای عصر قدیم و جهان سومی بیشتر گزارش شده است. به عنوان مثال پشه هایی از جنس Lutzomyia بیشتر در کشورهای ایالات متحده گزارش شده است.

 بیماری هایی که پشه خاکی به انسان انتقال می دهند: 

پشه خاکی ماده به دلیل تغذیه از خون گرم انسان از طریق نیش آلوده خود بیماری هایی را انتقال می دهند از جمله:

  • لیشمانیوز جلدی
  • لیشمانیوز احشایی
  • تب پشه خاکی
  • بیماری carrions
  • بیماری  تب  Pappataci
  • ویروس Vesicular stomatitis تاول ورم مخاط دهانی و لثه

 

logo sampashi

مشاوره رایگان

021-88330133


تمام نقاط تهران و کرج

درباره شرکت نگین دشت

شرکت مهندسی نگین دشت با بیش از 30 سال تجربه به صورت تخصصی در زمینه خدمات سمپاشی حشرات، طعمه گذاری انواع موش و مبارزه با آفات خانگی و صنعتی مانند، سوسک، ساس، پشه، موریانه، کنه، مورچه، کک، موش و... با افتخار در خدمت هموطنان عزیزمان می‌باشد.

در ارتباط باشید:

logo-samandehi