سبد خرید خالی می باشد

سوسک ها چه حشراتی هستند؟

cute cockroach21در گذشته ، سوسری ها (سوسک ها) ، به همراه دو راسته موریانه ها و شیخک ها، در یک راسته بزرگ به نام Dictyoptera طبقه بندی می شدند، اما حال حاضر هر یک از این گروه ها ، به عنوان یک راسته در نظر گرفته می شوند. سوسری ها حشراتی بیضی شکل با بدنی تخت هستند که بخش زیادی از سر آن ها در زیر پرونوتوم مخفی است و از بالا دیده نمی شود. این حشرات با سرعت بسیار زیادی حرکت می کنند و هر سه جفت پای آن ها از نوع دونده ( cursorii) است. بدن سوسری ها یک تا چند بندی است. شاخک در این حشرات بلند و مویی شکل است. در بیشتر گونه ها بال وجود دارد اما در برخی گونه ها این بال ها به خصوص بال جلو کوتاه تر شده است. در خیلی از گونه ها بال های جنس ماده کوتاه تر از بال جنس نر است و در عده محدودی از آن ها سوسری ماده بی بال هستند.

 سوسک یا سوسری

جنس نر و ماده سوسری ها را با استفاده از خصوصیات انتهایی بدن، به راحتی می توان از هم تشخیص داد. در جنس نر، در انتهای بدن چهار زائده وجود دارد که دو زائده کناری سرسی و دو زائده میانی استایلی( Styli) هستند. زائده استایلی مخصوص حشرات نر است و در زمان جفتگیری از آن استفاده می نمایند. بنابراین این اندام در حشرات ماده وجود ندارد و ماده ها فقط دارای دو سرسی در انتهای بدن هستند.

سوسک‌ها چیست؟

سوسک‌ها گروهی از حشرات لاشه‌خوار هستند که از نظر اندازه و رنگ متفاوت‌اند، اما همگی بدنی مسطح و بیضی شکل دارند و تنها با ذکر نامشان می‌توانند مردم را به لرزه درآورند! سوسک‌ها از بیشتر انواع غذای ما تغذیه می‌کنند و این امر باعث می‌شود در هر مکانی که غذا ذخیره یا تهیه می‌شود، به مشکلی تبدیل شوند.

سوسک‌ها در جمعیت‌های بزرگ زندگی می‌کنند. عادات تولید مثلی فراوان آنها به این معناست که می‌توانند به سرعت هر ملکی را تصاحب کنند و مقابله با آنها را سخت و خسته‌کننده کنند.

در زیر، سوسک‌هایی که بیشتر احتمال دارد به املاک شما هجوم بیاورند، ذکر شده‌اند:

 • سوسک‌های نوار قهوه‌ای شرایط گرم و خشک را ترجیح می‌دهند.
 • سوسک‌های آلمانی سوسک‌های کوچکی هستند که رایج‌ترین گونه‌های مهاجم به منازل هستند.
 • سوسک‌های آمریکایی که ترجیح می‌دهند در مناطق بسیار مرطوب مانند فاضلاب‌ها و لوله‌های تخلیه زندگی کنند.

آیا سوسک‌ها خطرناک هستند؟

اگر سوسک‌ها را در خانه خود کشف کردید، اقدام فوری برای از بین بردن آنها ضروری است زیرا آنها آفات خطرناکی هستند.

در زیر فهرستی جامع از دلایل خطرناک بودن سوسک‌ها در نزدیکی انسان‌ها آمده است:

 • آنها منبع اصلی آلرژن هستند و می‌توانند حملات آسم را به ویژه در کودکان خردسال تحریک کنند.
 • سوسک‌ها باکتری‌هایی را حمل می‌کنند که می‌توانند غذا و سطوح را آلوده کرده و باعث بیماری‌هایی مانند سالمونلا، استافیلوکوکوس و استرپتوکوکوس شوند.
 • آنها حامل انواع پاتوژن‌ها و انگل‌های انسانی هستند که می‌توانند مردم را بیمار کنند.
 • آنها روی چیزهایی مانند مبلمان روکش‌دار، پرده‌ها، کاغذ دیواری، لباس‌ها و دیگر وسایل شخصی می‌جوند و با مدفوع خود لکه‌دار می‌کنند.

چرا من مشکل سوسک دارم؟

سوسک‌ها مشکلی هستند زیرا با گذشت زمان، برخی از گونه‌ها به زندگی با انسان‌ها عادت کرده‌اند و از غذا، آب و پناهگاه امنی که ما فراهم می‌کنیم، بهره‌مند می‌شوند.

هوای گرم تهران به این معناست که منطقه ما میزبان گونه‌هایی از سوسک‌ها است که می‌توانند خارج از منزل زندگی کنند، مانند سوسک‌های شرقی و آمریکایی، و همچنین گونه‌هایی که عمدتاً در داخل خانه زندگی می‌کنند، مانند سوسک‌های آلمانی و نوار قهوه‌ای.

سوسک‌های زندگی‌کننده در خارج از خانه می‌توانند به‌صورت خودکار وارد خانه شوند زیرا به دنبال منابع غذایی یا فرار از شرایط بد آب و هوایی هستند. آنها از طریق ترک‌های دیوارهای بیرونی، دریچه‌ها یا لوله‌های تخلیه به داخل می‌آیند. همچنین ممکن است به طور تصادفی با چوب، گیاهان گلدانی یا جعبه‌های مقوایی وارد خانه شوند.

سوسک‌ها را کجا می‌توان پیدا کرد؟

در مراحل اولیه، آلودگی سوسک می‌تواند به راحتی نادیده گرفته شود. سوسک‌ها شب‌زی هستند و در حالی که ما خوابیم بیدار و فعال هستند. در طول روز، آنها در مکان‌های تاریک، ترک‌ها و شکاف‌ها، کابینت‌ها و کشوهای آشپزخانه، حمام، اتاق‌های تاسیساتی، زیرزمین‌ها و اتاق‌های زیر شیروانی پنهان می‌شوند.

شناخت علائم آلودگی سوسک‌ها مهم است حتی اگر خود سوسک‌ها را نبینید. علائمی مانند:

 • فضولات در کشوها، کابینت‌ها، روی کانترها یا کف که شبیه قهوه آسیاب‌شده یا فلفل سیاه است.
 • لکه‌های تیره روی دیوارها یا وسایل روکش‌دار.
 • توده‌های پوست حشرات ریخته‌شده. سوسک‌ها هنگام رشد چندین بار پوست‌اندازی می‌کنند.
 • بوی نامطبوع و کپک‌مانند در خانه.
 • جویدگی یا سوراخ‌های کوچک در بسته‌بندی مواد غذایی، لباس‌ها و دیگر وسایل شخصی.

چگونه سوسک‌ها را از بین ببریم؟

یک روز دیگر هم خانه خود را با سوسک‌ها شریک نشوید؛ برای کمک با شرکت نگین دشت تماس بگیرید. ما اقدام سریع و خدمات مؤثری را که برای از بین بردن این آفات نیاز است، ارائه می‌دهیم و به شما آرامش خاطر می‌دهیم که کار را به درستی انجام داده‌ایم.

چگونه می‌توانم از بروز مجدد سوسک‌ها جلوگیری کنم؟

کنترل سوسک‌ها بهترین کار با کمک یک متخصص باتجربه انجام می‌شود. علاوه بر خدمات کنترل سوسک در نگین دشت، نکات زیر به شما کمک می‌کنند تا ملک خود را کمتر برای سوسک‌ها جذاب کنید:

 • درب‌های سطل زباله و سطل‌های بازیافت را بسته نگه دارید تا غذا در داخل بماند و سوسک‌ها بیرون.
 • به طور منظم خانه خود را جاروبرقی بکشید.
 • محل‌های خوردن غذا را محدود کنید تا تعداد خرده‌های غذا در خانه کاهش یابد.
 • آشپزخانه و انباری خانه خود را تمیز و عاری از باقی‌مانده‌های غذا نگه دارید.
 • بسته‌های تحویل، جعبه‌ها و اقلام دست‌دوم را برای سوسک‌ها بررسی کنید.
 • ترک‌های فونداسیون، فضاهای زیر درها و بازشوهای اطراف تأسیسات ورودی به خانه را مهر و موم کنید تا احتمال ورود سوسک‌ها به خانه کاهش یابد.
 • از دستگاه‌های رطوبت‌گیر و تهویه مطبوع برای کاهش سطح رطوبت خانه استفاده کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که اتاق‌های زیر شیروانی و زیرزمین‌ها به خوبی تهویه می‌شوند.

سوسک ها از چه چیزی متنفر هستند؟

سوسک‌ها به طور عمومی از بسیاری از مواد و شرایط مختلف متنفر هستند. برخی از این مواد و شرایط عبارتند از:

بوهای ناخوشایند: سوسک‌ها حس بوی ناخوشایند را بیشتر از هر چیزی ناخوشایند می‌دانند. بوی مواد فاسد، مواد شیمیایی، و حتی بوی بدن انسان‌ها می‌تواند آنها را از مکان‌های متنفر کند.

مواد شیمیایی: بسیاری از سوسک‌ها به مواد شیمیایی مانند اسپری‌های حشره‌کش و مواد شوینده حساسیت نشان می‌دهند و از آنها می‌ترسند.

نور و حرارت زیاد: سوسک‌ها به طبیعت خود عادت دارند که در مکان‌های تاریک و مرطوب باقی مانده و از نور شدید و حرارت زیاد فرار می‌کنند. بنابراین، آنها از مکان‌های پرنور و گرم متنفرند.

صداهای بلند: صداهای بلند و ناگهانی می‌توانند سوسک‌ها را ترسانده و از محل اقامت آنها دور نگه دارند.

دارچین: بوی تند و متمایل به تلخی دارچین برای بسیاری از سوسک‌ها ناخوشایند است و آنها را از محیط فراری می‌دهد.

فلفل قرمز: ترکیبات فلفل قرمز مانند کپسایسین باعث می‌شود بوی تلخ و تندی داشته باشد که برای بسیاری از سوسک‌ها ناخوشایند است.

سیر و پیاز: بوی تند و تلخ سیر و پیاز نیز اغلب برای سوسک‌ها ناخوشایند است و آنها را از محیط فراری می‌دهد.

اُنبه: بوی تلخ و تند اُنبه نیز می‌تواند سوسک‌ها را از محیط فراری دهد و آنها را از خوردن غذاهای موجود در محیط با این ماده ممانعت کند.

خارمرگشت: برخی از سوسک‌ها از بوی تند و تلخ خارمرگشت نیز متنفر هستند و از محیط حاوی این ماده فراری می‌کنند.

با توجه به این عوامل، انتخاب محیط‌های تاریک و مرطوب و اجتناب از استفاده از مواد شیمیایی و بوهای ناخوشایند می‌تواند کمک کننده در کنترل سوسک‌ها باشد.

بهترین شرکت برای سمپاشی سوسک در ایران کدام شرکت می باشد؟

شرکت نگین دشت و دلایلی که آن را موفق می‌سازد، می‌توانید به موارد زیر توجه کنید:

1. تجربه و تخصص: شرکت نگین دشت با 40 سال تجربه در زمینه سمپاشی و کنترل حشرات فعالیت داشته و دارای تیم متخصص و مجربی است.

2. استفاده از مواد ایمن و موثر:  شرکت از مواد سمپاشی ایمن و موثری استفاده می‌کند که با استانداردهای بهداشتی و محیط زیستی سازگار است.

3. مجوزها و استانداردها:  شرکت دارای مجوزهای لازم از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و سازمان حفظ نباتات برای انجام فعالیت‌های سمپاشی می‌باشد و از رعایت استانداردهای مربوط به این حوزه پیروی می‌کند.

4. نظرات و بازخوردها: شرکت نگین دشتدارای  بازخوردهای و رضایت 100 درصدی مشتریان در تمامی خدمات مبارزه با آفات را دارد.

5. تنوع خدمات: شرکت نگین دشت خدمات متنوعی در زمینه کنترل حشرات ارائه می‌دهد.

6. پشتیبانی و خدمات پس از فروش:  ارائه خدمات پس از فروش و پشتیبانی

اگر شما در تهران و یا مناطق اطراف آن به سر می برید و گونه های متفاوت سوسک ها به خانه شما هجوم آورده اند شرکت نگین دشت با مجوز رسمی از معاونت امور بهداشتی درمانی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ارائه خدمات زیست محیطی و درمان تخصصی از بین بردن ، ریشه کنی و نابودی سوسک ها با سموم خارجی و ژل سوسک کش نگین دشت (گریز) در خدمت شما می باشد.

حشرات سوسری بالغ عمر بسیار طولانی دارند که ممکن است تا 4 سال نیز عمر کنند. این حشرات برای جلب جنس مخالف از ترشحات فرومونی خود استفاده می کنند. تخم ها در بیشتر گونه ها در داخل یک کپسول تخم ( Ootheca) گذاشته می شوند . این کپسول ممکن است در محیط رها شود و یا تا زمان بارور شدن به صورت متصل به انتهای شکم حشره باقی بماند. در برخی از سوسری ها کپسول تخم تا زمان تفریخ در داخل بدن در محلی به نام رحم (Uterus) نگهداری می شود. حتی گونه های جنس Diploptera از این راسته زنده زا هستند.

سوسری ها اغلب گرمادوست هستند و در منازل بیشتر در لوله های فاضلاب ، آشپزخانه، انبار، زباله های در حال فساد و بخصوص در محل هایی مانند نانوایی ها، رستوران و کافه ها فعالیت دارند و معمولاً در محل فعالیت خود، بوی بسیار نامطبوع و زننده ای ایجاد می کنند. این حشرات قطعات دهانی جونده دارند و به جز گونه های جنس Cryptocerus، سایر گونه ها همه چیزخوار ( Omnivorous) هستند و تقریبا از هر نوع ماده غذایی با منشأ گیاهی و جانوری تغذیه می کنند.

گونه های جنس Cryptocerus چوبخوار هستند و توانایی هضم سلولز موجود در چوب را دارند. البته این توانایی، به دلیل حضور  فعالیت گروهی از باکتری ها به نام آغازیان همزیست در بدن این حشرات می باشد. شباهت این موجودات همزیست با میکروارگانیسم های فعال در بدن موریانه ها به حدی است که برخی از محققان علت خویشاوندی و شباهت سوسری با موریانه ها را به این دلیل مطرح می کنند. تا کنون هیچ گونه ای که ناقل بیماری باشد از این راسته گزارش نشده است ولی باید در نظر داشت که از لحاظ بهداشتی بسیار حائز اهمیت هستند از این جهت که این حشرات به دلیل فعالیت در نقاط آلوده ای از جمله فاضلاب ها و یا بین زباله ها اغلب میکروب ها را با پاهای خود حمل می کنند و در اثر تماس با سطوح یا مواد غذایی باعث انتقال آلودگی شده و مواد غذایی آلوده به آن ها اغلب قابل استفاده نیستند. البته ممکن است این حشرات برخی از عوامل بیماری زای میکروبی را به صورت مکانیکی منتقل کنند.

حضور سوسری ها (سوسک ) در محل های زندگی انسان بسیار ناخوشایند است و برای انسان بسیار آزاردهنده می باشد. این حشرات قادرند بدون غذا تا یک ماه و بدون هوا تا 45 دقیقه زنده بمانند. نشان داده شده است که این حشرات به اشعه های مضر تا 15 برابر نسبت به انسان مقاوم تر هستند. دلیل این مقاومت نحوه تقسیم سلولی این حشرات است. شدید ترین اثر اشعه ها در زمان تقسیم سلول ها ایجاد می شود. در سوسری ها تقسیم سلول ها فقط در زمان پوست اندازی صورت می گیرد. بنابراین زمانی که این حشرات برای یک مدت کوتاه در معرض اشعه مضر قرار می گیرند ، تنها سوسک هایی تحت تأثیر قرار می گیرند که در حالت پوست اندازی باشند. این حشرات قادرند به مدت نیم ساعت در زیر آب زنده بمانند. این خصوصیات سوسری ها را به یکی از موفق ترین موجودات ساکن در زمین تبدیل کرده است .


منبع مقاله: شرکت نگین دشت

طبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه هرگونه کپی برداری ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد! 

logo sampashi

مشاوره رایگان

021-88330133


تمام نقاط تهران و کرج

درباره شرکت نگین دشت

شرکت مهندسی نگین دشت با بیش از 30 سال تجربه به صورت تخصصی در زمینه خدمات سمپاشی حشرات، طعمه گذاری انواع موش و مبارزه با آفات خانگی و صنعتی مانند، سوسک، ساس، پشه، موریانه، کنه، مورچه، کک، موش و... با افتخار در خدمت هموطنان عزیزمان می‌باشد.

در ارتباط باشید:

logo-samandehi