سبد خرید خالی می باشد

چگونه می توان وجود موریانه را در محل سکونت تشخیص داد؟

آیا آسیب موریانه شما را نگران می کند؟ اگر چنین است، شما تنها نیستید. موریانه‌ها سالانه میلیاردها دلار خسارت به ساختمان ها وارد می‌کنند و صاحبان اموال بیش از دو میلیارد دلار برای درمان آنها هزینه می‌کنند.

پیشگیری از ورود حشره موریانه به بنای منزل بسیار راحت تر از بحث درمان و مبارزه با موریانه می باشد و به مالکان منازل کمک می کند تا از منازل خود در برابر موریانه کاملاً محافظت کنند. تشخیصِ به موقع آلودگی موریانه از طریق بازرسی اولیه،حرفه ای و با دقت توسط متخصصان ماهر شرکت سمپاشی نگین دشت درمراحل ابتدایی به راحتی امکان ریشه کنی و نابودی موریانه را فراهم می سازد. وجود موریانه های بالدار و آسیب های وارد شده به چوب و از همه مهمتر دیدن "تونل و لانه های "گِلی" از نشانه های وجود موریانه در منزل می باشد.How Do You Know if You Have Termites 450 × 309 

تشخیص موریانه بالدار:

اولین قدم در پیشگیری این است که مراقب موریانه باشید. موریانه‌ها به ندرت از خاک، لوله‌های گلی یا منابع غذایی که از طریق آن تونل می‌کنند بیرون می‌آیند. اکثر مردم تا زمانی که کلنی موریانه ها را مشاهده نکنند یا با آسیب مواجه نشوند، از داشتن موریانه آگاه نیستند. برخی از راه های کشف موریانه در زیر ذکر شده است:

  • با کاوش کردن چوب در معرض لکه های توخالی (با استفاده از پیچ گوشتی سر صاف یا ابزار مشابه) بررسی کنید.
  • جمعیت موریانه ها را شناسایی کنید (گاهی مورچه ها را با موریانه اشتباه می گیرند).

کلونی موریانه بالدار در طول تابستان و فصل گرم در دسته های بزرگ پرواز می کنند تا مکان های مناسبی را جهت تکثیر و لانه گذاری پیدا نمایند. موریانه های بالدار عموماً از چوب یا خاک بیرون می آیند و مشاهده آن از ساده ترین نشانه های وجود و تشخیص آلودگی محیط به موریانه می باشد. در صورتی که ساکنین موریانه های بالدار را در منزل مشاهده نکنند، از روی بال های آن که بر روی سطح زمین و اطراف در و پنجره ها ریخته شده ،می توانند پی به وجود موریانه بالدار در منزل خود ببرند. از آنجا که موریانه ها جذب نور می شوند نشانه های وجود آن ها را بیشتر در نزدیکی محل های ورودی و خروجی مانند درب و پنجره های منزل می توان مشاهده نمود.

تشخیص موریانه چوبخوار در منزل:

موریانه چوب‌خوار (Termite) یکی از حشرات مخرب است که می‌تواند به ساختمان‌ها و سازه‌های چوبی آسیب برساند. برای تشخیص حضور موریانه چوب‌خوار در منزل، می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

۱. بررسی نشانه‌های آسیب: ابتدا به دنبال نشانه‌های آسیب به چوب مانند سوراخ‌ها، گودال‌ها، چوب‌های خراب در نزدیکی ساختمان‌ها بگردید. نشانگر حضور موریانه‌ها باشند.

۲. بررسی چوب‌ها و ساختمان‌ها: چوب‌ها و ساختمان‌ها را بررسی کنید و به دنبال نشانه‌های حفاری، سوراخ‌ها و مواد ریز شده چوبی بگردید. موریانه‌ها ممکن است در مواردی حفارهای کوچکی در چوب بسازند که معمولاً از خاکی‌ترین و غیرمرئی‌ترین قسمت‌ها شروع می‌شود.

۳. استفاده از دستگاه‌های تشخیصی: برخی از دستگاه‌های الکترونیکی و ترمیت‌نماها وجود موریانه‌ها را تشخیص می‌دهند. این دستگاه‌ها معمولاً تغییرات در رطوبت، دما و صدا را که توسط موریانه‌ها ایجاد می‌شود، تشخیص می‌دهند.

۴. مشاوره با کارشناس حشره‌شناسی نگین دشت: در صورت شک و نیاز به تشخیص دقیق‌تر، بهتر است با یک کارشناس حشره‌شناس یا یک شرکت مخصوص تخصصی مانند نگین دشت مشاوره کنید. آنها می‌توانند با بررسی دقیق‌تر و استفاده از دستگاه‌ها و روش‌های حرفه‌ای، حضور موریانه‌ها را تشخیص دهند.

با توجه به خطرات موریانه‌ها برای ساختمان‌ها، تشخیص زودهنگام و اقدامات پیشگیرانه بسیار حیاتی است.

تشخیص موریانه خانگی:

موریانه‌های زیرزمینی (Subterranean Termites) گروهی از حشرات مخرب هستند که در زیر زمین‌ها و ساختمان‌ها زندگی می‌کنند و به چوب و مواد چوبی آسیب می‌رسانند. این نوع موریانه‌ها به دنبال چوب و سلولز آن می‌گردند و برای تغذیه و ساخت لانه خود از آن استفاده می‌کنند. بیشترین آسیب را به ساختمان‌ها، سازه‌های چوبی و تیرچه‌های چوبی وارد می‌کنند.

برخلاف برخی دیگر از حشرات چون موریانه‌های خانگی که در داخل چوب‌ها زندگی می‌کنند، موریانه‌های زیرزمینی لانه‌های خود را در زیر زمین‌ها و ساختمان‌ها می‌سازند و از آنجا به جستجو و تغذیه می‌پردازند. آنها معمولاً به صورت گروهی عمل می‌کنند و می‌توانند زمین‌های بزرگی را زیر نظر داشته باشند.

به دلیل فعالیت‌های زیرزمینی خود و عدم ظاهر شدن آنها به راحتی، تشخیص حضور موریانه‌های زیرزمینی معمولاً چالش‌برانگیز است و اغلب برای شناسایی و کنترل آنها نیاز به کمک حرفه‌ای دارد.

شناسایی چوب آسیب دیده:

یکی از گونه های موریانه که می تواند به چوب آسیب وارد کند، موریانه چوب خشک Drywood بوده که این گونه بیشتر در مناطق مرطوب و گرمسیری زندگی می کنند و ایجاد لوله های گلی یا گرده های چوبی کنار چوب از نشانه هایی است که از خود باقی می گذارند. موریانه ها از داخل چوب به سطح چوب تونل زده و چوب به حالت پوک در آمده و از بین می رود.

در کل موریانه زیرزمینی نسبت به سایرگونه های موریانه شایع تر هستند. آن ها در فضای باز زندگی نمی کنند و بیشتر در داخل الوارها و چوب زندگی می کنند. اصولاً سطح بیرونی چوب آلوده به موریانه سالم به نظر می رسد و گاهاً تونل هایی در داخل چوب ایجاد می گردد. برای چک کردن میزان آلودگی اگر با وسیله ای مانند پیچ گوشتی به آن ضربه بزنید خرابی آن را مشاهده می کنید از نشانه های دیگر شنیدن صدای چوب توخالی و یا مشاهده سوراخ روی سطح چوب نشان می دهد که این چوب در معرض حمله و آلودگی موریانه قرار گرفته است. موریانه فرموسان عمدتاً در خاک مستقر بوده ولی قادر به حفر لانه های هوایی می باشند.آسیب موریانه ها به سطح چوب گاهی با دست زدن به سطح چوب که حالت پوک و توخالی پیدا کرده، قابل شناسایی است به علاوه چوب مرطوب آسیب دیده، بیشتر در معرض حمله موریانه چوب مرطوب و آلودگی آن ها قرار می گیرد.. چوب آلوده اصولاً هیچ خرابی را در ابتدا نشان نمی دهد به دلیل اینکه اصولاً حشره موریانه ها سطح آن منافذ را از طریق مدفوع و فضله هایشان می پوشانند و پس از آلودگی شدید نشانه ها قابل مشاهده خواهد بود.

مراحل سمپاشی موریانه نگین دشت

1. بازرسی منزل و محیط اطراف

کارشناسان ما ابتدا با چک کردن محل های اصلی تجمع کلونی موریانه بخصوص در قسمت های زیرین ساختمان، بازرسی محل هایی با رطوبت بالا، بررسی سازه های چوبی ساختمان و سایر محل هایی که محل مناسبتری برای تجمع و جذب آلودگی در آنجا بوده ، را به صورت کامل بررسی می نمایند.این شرکت با استفاده از تجهیزات پیشرفته ای سیستم های تشخیص موریانه محل آلودگی را ارزیابی نموده و پیشنهادات کامل در قالب یک بسته سفارشی شامل مشخصات محل و اطلاعات برآورد شده از بازرسی محل و نتیجه ارزیابی به عمل آمده به همراه گزارش شدت آلودگی و روش های ممکن جهت حفاظت از منزل در برابر موریانه را به شما ارائه می نماید.

2. اجرای عملیات سمپاشی موریانه

در صورت تشخیص وجود کلونی و شناسایی آن ها بهترین راه حل برای رفع آلودگی به شما ارائه می گردد.

3.  نظارت و پشتیبانی و گارانتی تضمینی

متخصصان حرفه ای ما با بهره مندی از دانش نوین در جهت ریشه کنی، درمان موریانه و پیشگیری از بروز آلودگی مجدد به شما راهکار ها را پیشنهاد می دهد. این شرکت با بهره گیری از فن آوری پیشرو در زمینه موریانه زدایی و تجربه ای با بیش از ربع قرن و با بکارگیری نیروی متخصص در زمینه کنترل موریانه خدمات قابل توجهی را به شما ارائه می دهد. متخصصان پس از بررسی منزل طرح سفارشی در حفاظت از منزلتان را ارائه می دهند که تکنیک های هر خانه منحصراً به همان خانه تعلق دارد موریانه زدایی دارای دوره گارانتی می باشد که در صورت بروز مشکل به صورت رایگان از خدمات شرکت بهره مند شوید.این شرکت با تکیه بر رویکردهایی مبتنی بر علم حشره شناسی ریشه مشکل را بررسی و راه حل مناسب را ارائه داده . در زمان بازرسی شما می توانید با اعتماد بر دانش متخصصان آموزش دیده و حرفه ای نگین دشت به بررسی نوع مشکل ، حفاظت، گزارش دوره ای ، پیگیری و اجرا با حفظ استانداردهای لازم ،اطمینان به عمل آورید.

در پایان عملیات سمپاشی موریانه نکات ایمنی و مسایل بعد از سمپاشی موریانه به صورت کامل به مشتری ارایه می گردد و تمامی اقدامات و عملیات سمپاشی موریانه شامل گارانتی و ضمانت چند ساله می باشد.

توجه به پناهگاه و تونل های موریانه ها: 

How Do You Know if You Have Termites 450 × 450

موریانه لوله هایی گلی را به شکل تونل ایجاد می کنند که بین محل لانه و محل تغذیه بدون از دست دادن رطوبت بدنشان به راحتی جهت تغذیه در حرکت باشند که عرض این تونل های موریانه ها در حدود قطر مداد یا کمتر و به رنگ قهوه ای یا خاکی می باشد. این لوله های گلی در فضای خالی زیر شیروانی و یا زیرزمین یا درسطح چوب و تخته ها حضور دارند که قادر به حرکت در سطح صاف و عمود می باشند. معمولاً برای اطمینان از اینکه آیا موریانه ها همچنان حضور دارند قسمتی از لوله های گلی را خراب کرده و از بین ببرید اگر موریانه ها این تونل ها و لوله ها را دوباره تعمیر و مجدد بسازند نشان دهنده آن است که آن ناحیه همچنان فعال هستند.

 بازرسی موریانه و پاکسازی آلودگی:

termit1 شناسایی نوع موریانه، بازرسی از سوی صاحب خانه کار راحتی نیست، از آن جا که متخصصان حرفه ای شرکت نگین دشت دانش حشره شناسی دارند و به تمام عادات و ساختار موریانه ها آشنایی هستند، در نتیجه انجام موریانه زدایی و سمپاشی موریانه توسط کارشناسان ما نتیجه کارآمدتری را به همراه خواهد داشت و از طرفی وجود ابزاری پیشرفته در جهت پیدا نمودن محل های اصلی استقرار موریانه و تعیین میزان آلودگی منزل می تواند به ارائه روش های مؤثر و کارآمد در رفع مشکل و آلودگی محل سکونت شما کمک شایانی نماید.

سوالات متداول سمپاشی موریانه زیرزمینی :

۱. حشره موریانه زیرزمینی چیست و چگونه خساراتی به ساختمان‌ها وارد می‌کند؟

پاسخ: حشره موریانه زیرزمینی نوعی حشره است که در زیرزمین و ساختمان‌ها فعالیت می‌کند. آن‌ها با خوردن چوب و مواد ساختمانی، می‌توانند ساختمان‌ها را تخریب کرده و خسارات جدی به ساختمان وارد کنند.

۲. چگونه می‌توان از حمله حشره موریانه زیرزمینی به ساختمان جلوگیری کرد؟

پاسخ: 

  1. استفاده از  مواد محافظتی:  مواد محافظتی در دور و بر ساختمان، به‌خصوص در نقاطی که به خاک متصل هستند، می‌تواند از ورود حشرات جلوگیری کند.

  2. اقدامات ضد‌حشره‌ای: استفاده از اقدامات ضد‌حشره‌ای منظم و مناسب، مثل اسپری کردن مواد حشره کش و حفاظتی در اطراف ساختمان، می‌تواند حمله حشره موریانه زیرزمینی را کاهش دهد.

  3. نظافت و آسیب‌شناسی: نظافت منظم اطراف ساختمان و آسیب‌شناسی جایگاه‌های پنهانی حشرات، مانند شکاف‌ها و حفره‌ها، می‌تواند به شناسایی زودهنگام حمله و جلوگیری از گسترش آن کمک کند.

  4. به‌روزرسانی زیرساخت‌ها: به‌موقع تعمیر و به‌روزرسانی زیرساخت‌های ساختمان، مانند سیستم‌های آبیاری، سیستم‌های تهویه و نورپردازی، می‌تواند به کاهش جذب حشرات کمک کند.

این اقدامات به طور کلی می‌توانند از ورود و گسترش حشره موریانه زیرزمینی به ساختمان جلوگیری کنند و ایجاد محیطی نامناسب برای آنها را به حداقل برسانند.

۳. چه علائمی برای حمله حشره موریانه زیرزمینی به ساختمان وجود دارد؟

پاسخ: علائمی مانند چوب‌خوردگی، حفره‌ها یا مسیرهای کوچک در چوب، باریکه‌ها و مواد محافظتی، و وجود حشرات در نزدیکی ساختمان ممکن است نشانه‌های حمله حشره موریانه زیرزمینی باشند.

۴. چگونه می‌توان اثرات حمله حشره موریانه زیرزمینی به ساختمان را شناسایی کرد؟

پاسخ: اثراتی مانند تغییر در ساختار چوب، شکاف‌ها یا حفره‌های مرئی در ساختمان، صدای خرد شدن چوب، و وجود حشرات در نزدیکی ساختمان ممکن است نشانگر حمله حشره موریانه زیرزمینی باشند.


مقالات آموزش سمپاشی موریانه :

  روش هایی برای جلوگیری از هجوم موریانه ها

 گرفتن کلیه درزها و شکاف هایی که در اطراف لوله های آب و گاز ورودی به داخل منازل، می تواند کمک به جلوگیری از ورود موریانه نماید و از طرفی ...


 نشانه های هجوم و آلودگی موریانه ها چیست؟

ساختار چوب به کار رفته در خانه ها نمی تواند تنها عامل تهدید شده توسط فعالیت موریانه ها باشد، سایر مواد به کار رفته در ساختار منزل شامل ...

logo sampashi

مشاوره رایگان

021-88330133


تمام نقاط تهران و کرج

درباره شرکت نگین دشت

شرکت مهندسی نگین دشت با بیش از 30 سال تجربه به صورت تخصصی در زمینه خدمات سمپاشی حشرات، طعمه گذاری انواع موش و مبارزه با آفات خانگی و صنعتی مانند، سوسک، ساس، پشه، موریانه، کنه، مورچه، کک، موش و... با افتخار در خدمت هموطنان عزیزمان می‌باشد.

در ارتباط باشید:

logo-samandehi