تلفن تماس : 88330133      09124540649

حشره تریپس

اطلاعات و حقایق حشره ریشک‌بال

قهوه ای روشن یا خرمایی

بال های ریش دار

روی برگ و گل ها تخم ریزی می کند

طول 0/5 تا 5 میلی متر

Image

شناخت حشره تریپس (ریشک بال)

چگونه آلودگی مربوط به حشره ریشک بال را از محل سکونت خود برطرف نماییم؟

شکل ظاهری تریپس

اندازه: از لحاظ سایز تریپس ها اندازه های متفاوتی دارند ولی حداکثر طول آن ها بین 5/0 تا 5 میلی متر می باشد. تریپس ها حشراتی بسیار کوچک هستند و ممکن است بالدار یا بدون بال باشند.

بال: تریپس ها دارای بال های ریش دار هستند. نام این حشره از ترکیب کلمه یونانی thysano به معنای ریشک و ptera به معنای بال گرفته شده است و تا کنون بیش از 5000 گونه تریپس شناسایی شده است.

تریپس ها دارای قطعات دهانی نامتقارنی می باشند در واقع فک پایینی از دیگری بلندتر می باشد. برخی از تریپس ها ازطریق قطعات دهانی خود برای سوراخ کردن لایه بیرونی گیاه جهت تغذیه از شیره گیاه استفاده می کنند و برخی دیگر برای سوراخ کردن پوست حیوانات جهت استخراج مایعات بدن استفاده می کنند.

آسیب به گیاهان از طریق تریپس

تریپس ها با تغذیه از گیاهان آسیب قابل مشاهده ای از جمله ایجاد لکه های سیاه بر روی سطح گیاه به جا می گذارند از طرفی روی محصولات زراعی و مرکبات تخم ریزی می کنند که منجر به تغییر رنگ در محصولات آسیب دیده می شود این حشرات علاوه بر تغییر در ظاهر گیاهان باعث انتقال بیماری از جمله ویروس پژمردگی و ویروس لکه نکروز در گیاه می شود.

سرعت تکثیر تریپس ها بسیار شدید بوده و در مزارع به سرعت ازدحام یافته و باعث از بین بردن محصولات کشاورزی می شوند. تریپس از طریق خرید گلدان گیاهان آلوده وارد منزل می شود و به دلیل شرایط مساعد محیط منزل پس از تکثیر جمعیت آن ها به سرعت افزایش می یابد و به گیاهان گلدار آسیب رسانده و باعث از بین رفتن گیاهان می شود برخی از گونه های تریپس نیز باعث ایجاد گزش در انسان می شود.

چرخه زندگی و تولید مثل تریپس

تریپس هایی که از برگ و گل گیاهان تغذیه می کنند روی برگ و گل ها تخم ریزی کرده و ایجاد هاله و لکه هایی روی سطح برگ و گل گیاهان می کنند و شفیره تریپس باعث تغییر رنگ گیاهان می شود.

تریپس بر خلاف اکثر حشرات دگردیسی دارد و نوع دگردیسی آن ها تدریجی است اما شباهاتی به دگردیسی کامل نیز دارند. تریپس ها از تخم درآمده و طی دو مرحله بدون بال رشد می کنند اما قبل از تبدیل شدن به شفیره یک مرحله بدون تغذیه به نام پیش شفیرگی را دارند و در عرض مدت 20 روز به تریپس بالغ تبدیل می شود.

تریپس جوان پس از اینکه از پیله خود بیرون می آید از گیاهی که بر روی آن قرار دارد تغذیه می نماید. تریپس ها در مرحله جوانی شبیه به همتای بالغ خود از لحاظ شکل ظاهری می باشند فقط بال ندارند و تا زمانی که بال هایشان رشد کند جهت تغذیه از یک گیاه به گیاه دیگر با خزیدن حرکت می نمایند.

پوره ها پس از اینکه از تخم بیرون می آیند پوست اندازی می کنند تا زمانی که بالغ می شوند قبل از بلوغ طی یک مرحله تغذیه خود را متوقف می کنند و پناهگاهی امن برای پوست اندازی خود پیدا می کنند.

انواع تریپس:

تریپس های گیاهی از گل و گیاهان تغذیه می کنند و به رنگ زرد ، نارنجی یا کهربایی هستند این گونه در فصل بهار بهتر رشد می کنند.

تریپس هایی که یک نوار قرمز روی بدن خود دارند قادراند خسارت بسیار شدیدی را به مزارع کاکائو وارد کنند و در مناطق گرمسیری رشد می کنند.

تریپس شش خال که بسیار باریک بوده و کمتر از 3 میلیمتر طولشان است و شش نقطه روی بال های خود دارند اینگونه قادراند جمعیت آفات را در مزارع ذرت کاهش دهند و از نظر کشاورزان این گونه برای حفاظت و رشد گیاهان مؤثر هستند.

تریپس مرکبات به رنگ زرد مایل به نارنجی است و مانند سایرگونه ها بسیار کوچک است وطول آن ها تقریبا یک میلیمتر است آن ها در فصول گرم و خشک بیشترین فعالیت را دارند و برگ های نرم و میوه های تازه یا نارس را جهت تغذیه ترجیح می دهند.

چندین گونه از تریپس ها از موز تغذیه می کنند از جمله شایع ترین آن ها می توان به تریپس زنگ موز، تریپس پوست موز ، تریپس گلخانه ای نواری و تریپس گل هاوایی اشاره نمود.

در صورت مشاهده تریپس ریشک بال جهت مبارزه و سمپاشی با کارشناسان شرکت نگین دشت تماس گرفته تا با روش های اصولی و سموم گیاهی و بدون ضرر اقدام به ریشه کنی و نابودی تریپس نمایند و در جهت بهسازی محیط برای پیشگیری از ورود مجدد حشرات به داخل منزل به شما مشاوره دهند.

کنترل آفات تخصص ماست

سمپاشی سوسک
سمپاشی سوسک

سوسک ها در مدت زمان کوتاهی زاد و ولد بالایی دارند و به سرعت در محیط تکثیر می یابند و عامل انتقال عوامل بیماری زا است.

مبارزه با موش
مبارزه با موش

این آفات مدفوع یا ادرار غیربهداشتی از خود به جای میگذارند که حامل عوامل بیماری زا می باشد که می تواند باعث بیماری شود.

 
سمپاشی مورچه
سمپاشی مورچه

این آفات به راحتی انواع پاتوژن های را به انسان انتقال می دهند این آفات رایج می توانند نیش بزنند یا به ساختمان شما آسیب وارد کنند.

 

نظرات (0)

0 از 5 براساس 0 رای
هنوز نظری ارسال نشده است

  1. بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید )
رتبه دهید:
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت


درباره شرکت نگین دشت

شرکت مهندسی نگین دشت با بیش از ربع قرن تجربه به صورت تخصصی در زمینه خدمات سمپاشی حشرات ، طعمه گذاری انواع موش و مبارزه با آفات خانگی و صنعتی مانند ،سوسک ، ساس ، پشه ، موریانه ، کنه ، مورچه ، کک ، موش و...  با افتخار در خدمت هموطنان عزیزمان می باشد.

در ارتباط باشید :

    

اطلاعات تماس

شما میتوانید هم اکنون سوالات مربوط به ضد عفونی و سمپاشی حشرات را به طور مستقیم با کارشناس نگین دشت مطرح فرمایید.

 این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
 logo-samandehi
 

ارتباط با ما

ارتباط مستقیم با کارشناسان ما در شبکه های اجتماعی