تلفن تماس : 88330133      09124540649

شناخت، شناسایی و سمپاشی خرمگس

 خرمگس Tabanus spp چه شکل ظاهری دارند؟

  • اندازه : طول بدن خرمگس ها حدود ½ اینچ می باشد.
  • Horse fly Insect Photos 183×275 خرمگسرنگ: خرمگس ها به رنگ سیاه و خاکستری رنگ هستند.
  • چشم:خرمگس ها چشمانی بزرگ و به رنگ سبز درخشان دارند.
  • آنتن ها:اندازه آنتن ها در همه خرمگس ها از قسمت سر آن ها کوتاهتر است.
  • بخش دهانی:حشره خرمگس های ماده دارای دهانی تیغه مانند بوده که این قابلیت را به آن ها می دهد که بافت ها و رگ های خونی را خراش داده و از جریان خون تغذیه نمایند. خرمگس های ماده از دهان اسفنجی خود جهت مکیدن خون استفاده می کنند در حالی که خرمگس های نر از شهد و گرده گیاهان تغذیه می کنند. البته بخش دهانی خرمگس های نر تا حدودی به ماده ها شباهت دارد ولی عملکرد بسیار ضعیفی دارد.

 مقایسه خرمگس  و مگس گوزنی

این دو گونه شباهت زیادی به هم دارند و هر دو از خانواده Tabanidae هستند. برای مقایسه و شناخت تفاوت آن ها باید به سایز مگس ها و بال های آن ها توجه نماییم. در خرمگس ها بخش بدن، سر و چشم ها بزرگتر بوده و بال هایی واضح با لکه های تیره رنگ دارند در حالیکه مگس های گوزنی نوارها و لکه های تیره در میان بال ها دارند.خرمگس های ماده اغلب از قسمت های بی حرکت بدن مانند پاها و قسمت های پایین بدن تغذیه می کنند در صورتی که مگس های گوزنی به قسمت های بالایی بدن مانند سر و گردن حمله ور شده و از خون آن ناحیه تغذیه می نمایند.

 چگونه از وجود خرمگس در منزل مطلع شویم؟

خرمگس های ماده از خون انسان و سایر حیوانات تغذیه می کنند درحالیکه خرمگس های نر از خون تغذیه نمی کنند. خرمگس ها، انسان را از روی حرکات بدن، رنگ ها و دی اکسید کربن دفع شده از بدنشان تشخیص می دهند. خرمگس ها اغلب به داخل محل سکونت انسان وارد نمی شوند مگر زمانی که در و پنجره ها باز باشد به داخل محل وارد می شوند ولی در کل محیط خارج از منزل را جهت زندگی و تغذیه ترجیح می دهند. خرمگس ها در طول روز فعال بوده و در فصل گرما و تابستان بیشتر در اطراف استخرها، دریاچه ها و سایر آب های سطحی به صورت فراوان قابل مشاهده می باشند.

Horse fly Insect Photos 750×422 خرمگس

 خطر وجود خرمگس تا چه حد جدی است

گزش ناشی از خرمگس ها بسیار دردناک است و حتی امکان بروز واکنش های آلرژیک و در عین حال بروز عفونت و باکتری های ثانویه می شود که باید پس از گزش به سرعت درمان شود.

اگرچه مکیدن خون انسان توسط خرمگس بر خلاف پشه ها و کنه ها در اغلب مواقع باعث انتقال بیماری نمی شود. از طرفی مواد دافع حشرات به ندرت خرمگس ها را مهار می کنند.گزش خرمگس برای انسان بسیار دردآور و سوزناک می باشد. 

negindasht icon سمپاشی خرمگس

استفاده از مواد شیمیایی جهت کاهش و کنترل خرمگس ها بسیار کار دشواری است به این دلیل که خرمگس ها در زیستگاه طبیعی رشد می کنند و از طرفی استفاده از حشره کش های مجاز در یک مقیاس کم در محیط زیست قابل استفاده می باشد و ممکن است در این حالت اثربخشی نداشته باشد به این دلیل که خرمگس ها در زیستگاه مربوط رشد پیدا کرده و گسترش یافته اند. در صورت مواجه با این آلودگی بهتر است با متخصصین دفع آفات شرکت سمپاشی نگین دشت جهت مشاوره و سمپاشی خرمگس ها تماس گرفته تا با استفاده از روش های مؤثر در این راستا به شما یاری رسانند.

 نشانه های آلودگی خرمگس

واضح ترین نشانه آلودگی خرمگس ، مشاهده جای گزش و نیش دردناک حشرات بالغ برروی پوست می باشد و علائم و واکنش هایی است که بدن حین گزش از خود نشان می دهد.

red رفتار، عادات و رژیم غذایی خرمگس 

 خرمگس از چه منابعی تغذیه می کنند؟

غالباً مگس های ماده مهاجم از خون تغذیه می نمایند و خرمگس های نر از گرده و شهد گل ها و گیاهان تغذیه کرده و از خون تغذیه نمی کنند.

 خرمگس شکار خود را چگونه پیدا می کنند؟

با توجه به شباهت خرمگس ها (جهت تغذیه) به سایر حشرات مکنده مانند پشه ها ، خرمگس های ماده از نشانه های شیمیایی و بصری برای یافتن میزبان خود استفاده می نمایند. برای مثال در فواصل دور از نشانه های شیمیایی مانند دی اکسید کربن دفع شده از بدن حیوانات خون گرم و برای فواصل کوتاه تر از نشانه های دیداری مانند حرکات میزبان و رنگ ها  استفاده می کنند تا جذب میزبان مورد نظر شوند.

گزش و نیش خرمگس

حشره خرمگس ها به ندرت در نزدیکی ناحیه سر گزش ایجاد می کنند. میزبان خرمگس ها ، پستاندارانی مانند انسان، دام و انواع حیوانات خانگی و پرندگان می باشند. پس از تغذیه خرمگس های ماده از بدن میزبان جدا شده و به سرعت جهت تغذیه مجدد به سمت میزبان دیگر می روند تا به صورت کامل تغذیه نمایند.

 علائم وجود خرمگس 

پس از ایجاد گزش توسط خرمگس های ماده، علائم و آلرژیکی که پوست نشان می دهد به شرح ذیل می باشد:

تورم محل گزش، قرمزی و خارش بر اثر گزش خرمگس

در صورت عدم ضدعفونی و تمیز نکردن محل زخم ناشی از گزش، آن محل ایجاد خارش های مداوم کرده که در نهایت به عفونت های باکتری ثانویه منجر می شود.

از آن جا که خرمگس ها حین تغذیه از خون ، ماده ضد انعقادی در محل گزش ترشح می کنند گاهاً  پوست واکنش آلرژیک نسبت به ترکیبات ضد انعقادی از خود نشان می دهد.

واکنش های آلرژیک ممکن است به شکل بثورات و جوش هایی در سطح بدن، صدای خس خس در هنگام تنفس، تورم در اطراف چشم ها و لب ها ، سرگیجه و ضعف را به همراه داشته باشد.

 آیا خرمگس بیماری را به انسان انتقال می دهند؟

محققان تا کنون توانسته اند ویروس ها و باکتری های زیادی را در بخش دهانی و سیستم گوارش خرمگس ها شناسایی کنند اما تا کنون هیچ مطالعاتی مبنی بر قابلیت انتقال بیماری از خرمگس ها به انسان گزارش نشده است.

انتقال بیماری به دام از طریق خرگس ها مسئله مهم دیگری است که آن ها تعدادی از عوامل بیماری زا ، انگل های نماتد را به حیوانات و دام انتقال می دهند.

بیماری EIA کم خونی عفونی اسبی معروف به Swamp fever  به صورت عمومی از طریق نیش خرمگس ها به اسب ها و سایر حیوانات انتقال می یابد. علائم این بیماری شامل بی حالی، کاهش وزن وگاهی مرگ را به همراه خواهد داشت.

 تکثیر و چرخه زندگی خرمگس 

جمعیت خرمگس ها در مکان هایی نظیر آب های شور، مرداب ها و باتلاق ها، آب های در حال جریان و خاک های مرطوب گسترش می یابد. خرمگس های ماده اغلب در خاک خشک و یا در پوشش های گیاهی تخم ریزی می کنند. لاروهای کرم مانند خرمگس ها در مواد آلی مرطوب فعال هستند.

خرمگس ها 6 تا 13 مرحله لاروی بسته به گونۀ خود دارند که مرحله نهایی لاروها در انتهای زمستان کامل شده و سپس در بهار وارد مرحله شفیره می شوند که این مرحله حدود 1 تا 3 هفته طول کشیده و سپس در اواخر بهار و یا اوایل تابستان حشرات بالغ ظاهرمی شوند. خرمگس های ماده تخم ها را در زیر برگ ها قرار داده و پس از طی 2 تا 3 روزلاروها از زیر برگ ها خارج می شوند.

بیشتر گونه های خرمگس ها در طول هر سال یک نسل را تکمیل کرده ولی گاهاً دیگر گونه ها ممکن است 2 تا 3 سال جهت تکامل  به زمان نیاز داشته باشند.

 مقایسه لارو خرمگس با مگس  گوزنی

لارو خرمگس ها طبق مطالعات صورت گرفته از سایر حشرات بسیار کوچک تغذیه می کنند و به همین جهت لارو آن ها به شکل انفرادی یافت می شود در صورتی که لارو مگس های گوزنی گروهی زندگی می کنند و در حالت شفیره نیاز به تغذیه ندارند.

خرمگس های ماده از خون تغذیه می نمایند تا بتوانند تغذیه داشته باشند و هر ماده در طول هر سال 100 تا 800 تخم خواهد داشت.

 گسترش جمعیت خرمگس

حدود 160 گونه خرمگس تا کنون در اکثر مناطق ایران گزارش شده است.

 نکات پیشگیری خرمگس

بهترین مواد دورکننده برای مقابله با خرمگس مؤثر نیستند و در صورتی که در محلی آلوده وارد شُدید پوشیدن لباس جهت حفظ بدن از نیش احتمالی خرمگس ها تا حدودی شما را در امان نگه داشته و از این طریق از بدن خود محافظت نمایید. در صورت مشاهده آلودگی با کارشناسان شرکت نگین دشت تماس بگیرید تا راه حل های مناسب را به شما برای ریشه کنی و سمپاشی مگس  ارائه دهند.


منبع مقاله: شرکت نگین دشت

طبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع مقاله ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد!

 

افراد شرکت کننده در این گفتگو

نظرات (1)

هنوز نظری ارسال نشده است
این نظر توسط مدیر سایت کمینه شده است

نیش درد ناکی داره خرمگس

  1. بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید )
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت


درباره شرکت نگین دشت

شرکت مهندسی نگین دشت با بیش از ربع قرن تجربه به صورت تخصصی در زمینه خدمات سمپاشی حشرات ، طعمه گذاری انواع موش و مبارزه با آفات خانگی و صنعتی مانند ،سوسک ، ساس ، پشه ، موریانه ، کنه ، مورچه ، کک ، موش و...  با افتخار در خدمت هموطنان عزیزمان می باشد.

در ارتباط باشید :

    

اطلاعات تماس

شما میتوانید هم اکنون سوالات مربوط به ضد عفونی و سمپاشی حشرات را به طور مستقیم با کارشناس نگین دشت مطرح فرمایید.

 این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
 logo-samandehi
 

ارتباط با ما

ارتباط مستقیم با کارشناسان ما در شبکه های اجتماعی