سبد خرید خالی می باشد

سمپاشی مگس

در جهان حدود 16000 گونه مگس شناسایی شده است اما همه آن ها متعلق به خانواده Diptera به معنی دو بال ها می باشد. از آنجا که اکثر مگس ها دو بال دارند در نتیجه پس از پرواز و فرود بر روی سطح زمین به راحتی هزاران باکتری را از طریق تماس به سطوح انتقال می دهند از این روی سمپاشی و کنترل مگس ها در محیط های مانند کارخانه های مواد غذایی ، دامداری ها ، رستوران ها ، هتل ها و ... از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

مگس به دلیل داشتن رژیم غذایی متفاوت، در مکانهای مختلفی دیده می‌شوند و منبع غذایی مهمی برای بسیاری از حیوانات نظیر قورباغه‌ها، وزغ‌­ها، مارمولک‌ها و پرندگان محسوب می‌­شوند. مگس‌ها بطور گسترده در میان انسان‌ها زندگی می‌کنند و می‌توانند عامل پراکندگی بیماری‌ها بشوند.

مگس‌ از عوامل گرده‌­افشانی گیاهان در طبیعت بوده و یکی از مهمترین زنجیره‌های چرخه‌­ی غذایی می‌­باشند؛ برخی از این حشرات پوسیده‌خوار هستند و باعث تسریع تجزیه‌­ی لاشه‌­ی جانوران، مدفوع حیوانات و اجزای گیاهی گوناگون شده و در پاکسازی محیط زیست انسان را یاری می‌کنند. برخی گوشتخوار بوده و به عنوان دشمن دیگر حشرات در اکوسیستم نقش ایفا می‌کنند. در حدود ۵۰۰۰ گونه از مگس‌­ها از دیگر حشرات به عنوان طعمه استفاده می‌­کنند به نحوی که گاهی از آنها به عنوان عامل کنترل بیولوژیکی یاد می‌گردد. برخی نیز گیاهخوار بوده و به عنوان آفت گیاهان شناخته می‌شوند.house fly illustration 350

 چگونه از وجود مگس ها درمنزل مطلع شویم؟

راه های مختلفی وجود دارد که به راحتی سبب ورود مگس ها به محل سکونت انسان می شود. مگس ها می توانند از طریق مواد غذایی وارد منازل شوند نظیر مگس میوه یا Fruit Fly ، گونه ای از مگس ها در اثر باز ماندن در و پنجره به راحتی وارد می شوند. یک گونه از مگس ها در محل تجمع آب یا زه کش ها در مواد آلی فاسد به سرعت رشد می کنند. در اطراف حشرات یا حیوانات مرده در جاهای دور از دسترس مانند زیرشیروانی، زیرزمین و یا دیگر مکان ها ، مگس ها هجوم برده و رشد می کنند. بیشتر مگس ها جذب قسمت های آفتابی و طبقات بالاتر و گرم تر می شوند.

خطرات بهداشتی مگس تا چه حد جدی است؟

از آنجا که مگس ها به صورت مستقیم با انسان مرتبط هستند این آفات آزاردهنده در منازل می توانند از طریق تماس با مواد خوراکی و یا سطوح مرتبط با آشپزخانه تمامی ارگانیسم ها یک بیماری را به آن محل یا به انسان انتقال دهند. گونه ای از مگس ها نیش های دردناکی برای انسان و یا سایر حیوانات ایجاد می کند.

منابع معتبر مانند وزارت جهاد کشاورزی سالانه اطلاعات مربوط به خسارات، تخریب ها و آلودگی ناشی از مگس ها به محصولات کشاورزی را اعلام می کند.

میلیون ها میکروارگانیسم ، ممکن است در روده یک مگس رشد کند، این در حالی است که حدود میلیون ها باکتری بر روی پا و بدن مگس ها  در حال فعالیت می باشد. مگس ها به راحتی بیماری را انتقال می دهند زیرا به سرعت از طریق تماس با مواد فاسد، زباله های بیمارستانی و ... آلودگی ها را به ظروف غذا و یا بدن انسان در هر بار پرواز می توانند انتقال دهند و بیماری انتقال یافته از طریق مگس ها بسیار جدی است:

 بیماری های مگس برای انسان:

  • عفونت های خونی
  • اسهال
  • مسمومیت های غذایی
  • مننژیت
  • بیش از 100ها پاتوژن از طریق مگس های خانگی شامل سالمونلا (Salmonella )، استافیلوکوک Staphylococcus  ، E.coli ، شیگلا Shigella به همراه مگس ها به انسان و حیوانات انتقال می یابد.

برخی دیگر از این بیماری ها عبارتند از :

  • وبا
  • دیسنتری باسیلوس(Bacillary Dysentry)
  • هپاتیت
  • تب تیفوئید

چگونه می توان از وجود مگس خلاص شویم؟ 

 روش های پیشگیری برای مبارزه مگس:

بهترین راه برای دفع و مبارزه با مگس ها استفاده از انجام اقدامات ساده پیشگیرانه می باشد . برای به حداقل رساندن تعداد مگس ها باید تا جایی که امکان دارد محل های ورودی و دسترسی مگس ها را مسدود نمود که شامل درها، پنجره ها بوده و یا نصب توری های سیمی برای درها، پنجره ها و محل قرارگیری فن ها می باشد. مخازن زباله را از محل سکونت دور کرده و محل سکونت را ایمن نگه دارید.

در صورت مشاهده آلودگی مگس می توانید با کارشناسان شرکت نگین دشت تماس حاصل فرمائید تا آموزش های لازم را به شما ارائه دهند. برای مدیریت در زمینه آلودگی ایجاد شده توسط مگس ها و سایر آفات شرکت نگین دشت با توجه به میزان آلودگی و وضعیت منزل شما راه حل های مناسبی را برای دور نگه داشتن آلودگی و رفع مگس ها به شما پیشنهاد می دهد.

رفتار، عادات و رژیم غذایی مگس ها:

 مگس ها بیشتر در کدام محل ها مستقر می شوند؟

آفت مگس در هر بخش از جهان به جز مناطق قطبی قابل مشاهده است. مگس ها گرما را بیشتر ترجیح می دهند و از اواخر بهار تا اوایل پایییز بیشترین فعالیت خود را دارند.

 مگس ها از چه موادی تغذیه می کنند؟

هنگامی که مگس از زباله ها تغذیه می کنند پاتوژن ها را از طریق پاها و دهان خود می توانند به سطوح قابل دسترس برای ما انتقال دهند. به عنوان مثال مواد غذایی جامد و مایعی که ما استفاده می کنیم در صورت تماس مگس با آن می تواند پاتوژن ها را به آن انتقال داده و کاملا آلودگی را به انسان از این طریق انتقال می دهند.

 طول عمر مگس :

با توجه به نوع گونه مگس مدت زندگی آن ها از 8 روز تا دو ماه و در برخی موارد بالای یکسال می باشد.

 تولیدمثل مگس :

یک جف مگس می توانند در عرض چند هفته زندگی خود، بیش از یک میلیون مگس دیگر زاد و ولد کنند به همین جهت جمعیت آن ها در صورت مساعد بودن شرایط به سرعت افزایش می یابد .

مگس خانگی دارای اندازه متوسط در حدود 9-6 میلیمتر برنگ خاکستری روشن یا تیره که برروی پشت 4 نوار طولی سیاه رنگ مشاهده می شود . بالها شفاف و فاقد هر گونه لکه هستند این مگسها اغلب با انسان معاشر بوده از انواع مواد از جمله پس مانده غذای انسان و حیوانات ، شیر ،شکر ، و میوه های فاسد ، زباله های مختلف ، اجساد در حال فساد ، مدفوع ، خون تازه و خشک شده ، خلط سینه ، ترشحات بینی و …..تغذیه مینمایند . این مگسها از مواد آلوده تغذیه نموده و از طریق برگرداندن آن مواد و مدفوع نمودن بر روی مواد غذائی و همچنین از طریق موهای روی بدن ، عوامل بیماریزا را بطور مکانیکی منتقل مینمایند. مگس خانگی در انتقال باکتریها مانند شیگلا ، سالمونلا ، سل و جذام و تک یافته های انگل مانند اسهال آمیبی ، تخم انواع کرمها ، ویروسها مانند فلج اطفال و هپاتیت ها و بسیاری عوامل دیگر به انسان نقش دارند

 شرکت مهندسی نگین دشت با افتخار مجری عملیات مبارزه و سمپاشی مگس در اکثر کارخانجات مواد غذای بخصوص کارخانجات فرآوری شیر در فصل گرما می باشد.


 

logo sampashi

مشاوره رایگان

021-88330133


تمام نقاط تهران و کرج

درباره شرکت نگین دشت

شرکت مهندسی نگین دشت با بیش از 30 سال تجربه به صورت تخصصی در زمینه خدمات سمپاشی حشرات، طعمه گذاری انواع موش و مبارزه با آفات خانگی و صنعتی مانند، سوسک، ساس، پشه، موریانه، کنه، مورچه، کک، موش و... با افتخار در خدمت هموطنان عزیزمان می‌باشد.

در ارتباط باشید:

logo-samandehi