سبد خرید خالی می باشد

شناخت و شناسایی کنه نرم

بیش از 100 گونه کنۀ نرم در دنیا شناخته شده است.

 شناسایی کنه نرم

 

relapsing fever 800×541 تصاویر کنه نرم

 

بر خلاف کنه های سخت، کنه های نرم هیچ پوشش سختی را روی سطح بدن خود ندارند. در عوض به دلیل وجود پوشش چرمی و نرم روی سطح بدن به کنه نرم معروف اند. بخش دهانی کنه های نرم در قسمت پایینی سطح بدن قرار گرفته است و به همین جهت از قسمت بالا قابل مشاهده نمی باشد. قطعه دهانی کنه های نرم از دو palps و یک hypostome تشکیل شده است. هیپوستوم خاردار بخش دهانی، حین تغذیه قابلیت نفوذ به پوست را داشته و به آسانی قابل جدا شدن نیست در برخی موارد ممکن است این زائده حتی پس از جدا شدن کنه نرم از بدن داخل پوست باقی بماند.

برخی از نمونه‌های رایج کنه‌های نرم عبارتند از:

  • کنه مرغ (Argas persicus): این کنه اغلب در مرغداری‌ها و لانه‌های پرندگان یافت می‌شود و می‌تواند ناقل بیماری تب مرغ مدیترانه‌ای باشد.

  • کنه کبوتر (Argas columbarum): این کنه معمولاً در لانه کبوترها یافت می‌شود و می‌تواند ناقل بیماری تب کبوتر باشد.

EVMc4CyWoAAP 6E

  • کنه غار (Ornithodorus erraticus): این کنه در غارها و سایر پناهگاه‌های صخره‌ای یافت می‌شود و می‌تواند ناقل بیماری تب کنه ای باشد.

  • کنه سگ  (Rhipicephalus sanguineus): این کنه معمولاً در سگ‌ها یافت می‌شود، اما می‌تواند انسان را نیز نیش بزند و ناقل بیماری تب لایم باشد.

  • کنه ستاره دار (Ixodes hexagonus): این کنه اغلب در مناطق جنگلی یافت می‌شود و می‌تواند ناقل بیماری لایم و سایر بیماری‌ها باشد.

کنه‌های نرم بدن صاف و چرمی بدون سپر مشخص دارند. آنها معمولاً شب‌ها فعال هستند و برای تغذیه از خون میزبان خود به پوست انسان یا حیوان می‌چسبند. نیش کنه‌های نرم می‌تواند دردناک باشد و ممکن است باعث ایجاد بثورات پوستی شود.

 چرخه زندگی کنه  نرم

پس از مرحله تخم، لاروهای کنه نرم که حاوی شش پا می باشند بلافاصله میزبان خود را یافته و از خون آن ها تغذیه می نمایند و سپس کنه ها وارد مرحله نمف می شوند در این مرحله نمف ها چندین بار پوست اندازی و تغذیه می کنند و در هر بار بزرگتر می شوند و در هر دوره بیشتر تغذیه خواهند داشت تا اینکه به صورت کامل بزرگ می شوند و حتی برخی مواقع از لحاظ اندازه از کنه های سخت هم بزرگتر هستند.

از انواع کنه نرم می توان به Fowl tick کنه مرغی و Relapsing fever tick که عامل انتقال تب راجعه از گونه بورلیا و به ویژه بورلیا پرسیکا می باشد اشاره نمود. که از معروف ترین کنه های نرم به شمار می آیند.

در مورد کنه مرغی همان طور که از نام آن ها مشخص است بیشتر لانه های پرنده ها را آلوده می نمایند و به blue bug هم معروف هستند. میزبان این کنه ها تنها پرندگان و مرغ نمی باشد و گاهی به انسان نیز جهت تغذیه هجوم می برند.

کنه های relapsing fever عامل انتقال تب راجعه می باشد که بیشتر جوندگان را جهت تغذیه به عنوان میزبان ترجیح می دهند ولی گاهاً از انسان نیز تغذیه می نمایند و باکتری ها و میکروب ها را به آن ها انتقال می دهند.

همانند کنه سخت، کنه نرم نیز حامل انتقال انواع بیماری ها به میزبان می باشند که از جمله می توان به بیماری لایم- تب منقوط کوه های راکی و تب راجعه اشاره نمود که با حذف کنه های نرم از محیط شاخص آلودگی را در محیط به حداقل می رسانیم.

negindasht icon سمپاشی کنه  توسط شرکت نگین دشت

در صورت مشاهده کنه ها با کارشناسان شرکت نگین دشت تماس گرفته تا مهندسان پس از بررسی و مشاهده حشره ، گونه مورد نظر را شناسایی کرده و راه حل های لازم جهت سمپاشی کنه مورد نظر را به شما ارائه دهند.

سمپاشی کنه بسیار سمپاشی تخصصی می باشد و حتماً باید با نظارت کارشناسان دفع آفات صورت گیرد. شرکت نگین دشت در تمام مراحل سمپاشی به شما جهت ریشه کنی و رفع مشکل آفات یاری می رسانند.

 

منبع مقاله: شرکت نگین دشت

طبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع مقاله ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد!

logo sampashi

مشاوره رایگان

021-88330133


تمام نقاط تهران و کرج

درباره شرکت نگین دشت

شرکت مهندسی نگین دشت با بیش از 30 سال تجربه به صورت تخصصی در زمینه خدمات سمپاشی حشرات، طعمه گذاری انواع موش و مبارزه با آفات خانگی و صنعتی مانند، سوسک، ساس، پشه، موریانه، کنه، مورچه، کک، موش و... با افتخار در خدمت هموطنان عزیزمان می‌باشد.

در ارتباط باشید:

logo-samandehi