سبد خرید خالی می باشد

کنترل و مبارزه با موش

شناخت، شناسایی و کنترل موش:

موش ها جز آفاتی هستند که برای محل سکونت شما و وسایل موجود در منزل مشکلات زیادی ایجاد می کنند. سه گونه از شایع ترین موش ها عبارتند از:

muse negindasht pest control 650 × 487 کنترل و مبارزه با موش آپارتمان و موش خانگی

آشنایی با شکل ظاهری موش :

سایز و اندازه انواع موش:

این سه گونه موش از لحاظ اندازه و وزن شباهت زیادی به یکدیگر دارند آن ها معمولاً 5/5 تا 5/7 اینچ طولشان است که این اندازه با احتساب طول دم آن ها می باشد و موش خانگی معمولاً کوچکترین گونه موش ها به حساب می آید.

 رنگ بدن موش:

بارزترین تفاوت بین موش ها در رنگ بدن آن ها  می باشد. موش خانگی به رنگ قهوه ای- خاکستری بوده، با دم تقریباً بدون مو و طول دم با طول بدن مساوی و یا حتی بیشتر است.

موش آهویی به رنگ قهوه ای مایل به خاکستری یا قهوه ای مایل به قرمز بوده و قسمت های زیرین و پاها به رنگ سفید می باشد و طول دم این موش ها کمتر از نصف طول بدن آن هاست.

موش های پا سفید تقریباً شبیه به موش آهویی بوده فقط اندازه بدن بزرگتری دارند.

تولید مثل موش ها:

موش ها در تمام مدت سال به صورت مخفیانه در داخل درز و شکاف منازل برای خود لانه سازی می کنند. در محیط خارج از منزل دوره تکثیر موش ها از فروردین شروع شده و تا شهریور ادامه خواهد داشت. معمولاً موش های ماده 5 تا 10 زایمان در طول سال دارند که در هر زایمان بین 3 تا 12 نوزاد متولد می شود بنابراین موش ها حداقل به صورت معمول 5 تا 6 نوزاد را در هر زایمان خود خواهند داشت. موش های ماده در هفته 5 تا 6 زندگی خود به بلوغ کامل جنسی می رسند و در حیات وحش حدود یک سال و در محیط حفاظت شده حدود 2 سال زندگی می کنند.

موش های آهویی اصولاً در ماه های سرد سال زاد و ولد نمی کنند و یا تکثیر آن ها به شدت کاهش می یابد. تعداد زایمان های آن ها متفاوت است ولی در هر زایمان بین 1 تا 12 نوزاد و به طور معمول 4 تا 6 نوزاد حتماً متولد خواهد شد و تولید مثل در محیط های گرم سال نسبت به محیط های سرد بیشتر اتفاق می افتد.

موش های پاسفید عمدتاً در محیط های خنک در فصل بهار، اواخر تابستان و پاییز زاد و ولد دارند در صورتی که در محیط های گرم دوره رشد و تکثیرشان در مدت طولانی تری اتفاق می افتد. موش های پاسفید درمدت 38 تا 44 روز بالغ شده و در سال 2 تا 4 زایمان داشته که در هر زایمان 2 تا 9 نوزاد موش را تشکیل می دهند و نکته جالب در مورد موش های پاسفیداین است که اندازه موش ها پس از زایمان بخصوص زایمان 5 و 6 افزایش یافته ولی به مرور با افزایش سن این اندازه کاهش می یابد و از طرفی قادراند در حیات وحش حدود یک سال زندگی کنند.

نشانه های وجود موش:

مشاهده موش در محیط از نشانه های آشکار وجود آلودگی در محل می باشد به ویژه با توجه به این واقعیت که موش ها آفاتی هستند که بیشتر خود را از دید انسان مخفی می کنند و شب ها فعالیت دارند بنابراین مشاهده و ظاهر شدن موش نشانه ای از وجود یک جمعیت بزرگ از آن ها محسوب می شود. اکثر افراد به اشتباه تصور می کنند زمانی که یک موش را مشاهده می کنند آلودگی وجود نداشته و یک عدد موش به صورت اتفاقی از جایی وارد منزلشان شده است ولی مشاهده موش نشان دهنده تشکیل کلونی موش و آلوده بودن محیط را به شما هشدار می دهد. اصولاً موش ها مخفیگاهی را برای خود انتخاب می کنند تا در برابر خطر از کلونی خود محافظت کنند و قابل دسترس انسان نباشد و به این ترتیب محل سکونت انسان را تصرف می کنند.  موش ها به دلیل قابلیتی که در پنجه های خود دارند به راحتی روی سطح دیوار حرکت می کنند و حرکت بسیار سریعی دارند و به راحتی به دام نمی افتند.Cable wiring by mouse 450 × 230

مشاهده فضله های موش در مکان هایی که موش در آن زندگی می کند یا در آن محل تغذیه می نماید و مخفیگاه انبار مواد غذایی موش محسوب می شود از نشانه های وجود موش و آلوده بودن محل می باشد. در صورتی که فضله ها را از محیط پاک کرده و بعد از تمیز کردن مجدد فضله موش مشاهده کنید نشان دهنده فعالیت موش ها در محیط  می باشد. همیشه برای پاک کردن محیط هایی که موش در آن تردد دارد باید از مواد ضدعفونی کننده استفاده کنید چون موش ها انواع بیماری ها را انتقال می دهند.

مشاهده ردپاهای موش (بخصوص در محیط هایی که گرد و خاک بیشتری دارد راحت تر مشخص می شود) از نشانه های دیگر وجود آلودگی محل به موش می باشد.

از آنجا که موش ها سازنده های ماهری هستند لانه های خود را در محل هایی دور از دسترس انسان ساخته و مشاهده لانه آن ها در حفره، شکاف های دیوار و سقف ها که حفاظت از آن ها را برای موش فراهم می کند، قطعاً فعالیت و وجود موش را در آن محیط نشان می دهد.

موش ها به ساییدن و جویدن اجسام در محیط زندگی شان علاقه زیادی دارند بنابراین مشاهده آثار جویدن بر روی کاغذ ، مواد غذایی، پلاستیک، چوب و یا ... و از طرفی وجود آثار جویدگی و ساییدگی در لبه های چوب و سایر مواد سخت نشان دهنده وجود موش در محیط می باشد. اگر در محیط پاکت ها و مواد غذایی آثار جویدگی بر روی آن ها وجود دارد امکان و احتمال وجود آلودگی موش در آن محیط وجود دارد.

صدایی که موش در هنگام حرکت از یک مکان به مکان دیگر و از طرفی صدای ساییدن، خراشیدن،جیرجیر و جویدن در داخل دیوار، سقف های کاذب، اتاق شیروانی، زیرزمین و .. از نشانه های دیگر وجود موش می باشد.

بویی که از نعش موش یا ادرار و فضله های موش ایجاد می شود بویی بسیار ناخوشایند بوده که یکی از مهمترین نشانه های آلودگی محیط از طریق موش می باشد.

چگونه ما موش های منزل شما را نابود می کنیم؟

ریشه کنی، سمپاشی و نابودی موش نیاز به یک برنامه ریزی و رویکرد مناسب با بهره گیری از تخصص کارشناسان دفع آفات خواهد داشت. همان طور که در بالا اشاره شد موش خانگی، موش آهویی و موش های پا سفید همگی زیستگاه و رفتارهای متفاوتی دارند بنابراین یکی از مواردی که کارشناسان ما مدیریت می کنند بررسی و شناسایی مکان های اصلی آلودگی موش می باشد و با استفاده از یک برنامه مؤثر و کارآمد اقدام به رفع آلودگی محیط می نمایند. احتمالاً مهمترین عامل در نظر گرفتن این مورد است که موش وارد چه محلی شده است و در حال حاضر از کدام منبع تغذیه می نماید؟ اطلاع و آگاهی از این مورد کمک به طرح یک راه حل مؤثر و درمان کارآمد خواهد کرد. پس از آماده سازی این برنامه ، کلیه روش های مبارزه در محل توسط کارشناس اجرا شده و نکات لازم جهت پیشگیری از ورود مجدد موش و کامل نمودن پروسه ریشه کنی موش به مشتریان آموزش داده می شود.

نگین دشت با توجه به نوع آلودگی و نوع گونه موش روش های مؤثر شیمیایی و غیرشیمیایی را به کار خواهد گرفت که روش های غیرشمیایی گاهاً مؤثر می باشد .

برخی از این روش ها که در کنترل و سمپاشی موش ها اثرگذار است عبارتند از :

انسداد و بستن کلیه محل های ورودی و خروجی که موش ها از آن طریق وارد ساختمان می شوند. بستن سوراخ های بزرگتر از 1/4 اینچ با استفاده از توری و نوارهای فلزی، درزگیر های مخصوص و سایر موارد توصیه شده توسط کارشناس، یکی از بهترین و مؤثرترین راه های مقابله با ورود موش به محل سکونت انسان می باشد.

توصیه های بهداشتی متخصصان، بکارگیری اقدامات بهداشتی در داخل و خارج از ساختمان نظیر به حداقل رساندن منابعی مانند مواد غذایی ، آب و ...  برای موش می باشد که جذب موش و جمعیت موش ها را به حداقل می رساند. انبوه پوشش گیاهی، نخاله و یا وسایلی که در داخل و یا خارج از منزل خود انبار می کنید می تواند محل مناسبی برای مخفی شدن موش ها باشد و پناهگاه مناسبی برای موش ها به شمار آید بنابراین با کاهش این موارد جمعیت موش ها را تا حد امکان می توانید به حداقل رسانید.

گاهاً از تله و سایر ابزارهای مکانیکی می توانید با توجه به شرایط محیط برای حذف آلودگی موش ها استفاده نمایید.

استفاده از محصولات شیمیایی نظیر طعمه های آغشته به سموم جهت کشتن موش ها به شرطی مؤثر می باشد که اولاً حتماً از طریق متخصصان دفع آفات شرکت سمپاشی نگین دشت انجام شود چون دستورالعمل چگونگی قرارگیری طعمه گذاری موش را می دانند  و به درستی طعمه ها را در مکان های لازم و درست آن قرار می دهند. ثانیاً گذاشتن طعمه های در ایستگاه های متفاوت نیاز به تخصص دارد تا از مواجه شدن انسان و سایر حیوانات با آن محافظت شود.

یکی از نکاتی که باید در نظر داشت، آن است که زمانی که علائم وجود موش را در محل سکونت خود مشاهده کردید پروسه ریشه کنی و مبارزه با موش را تعویق نیندازید چون موش ها بسیار سریع فعالیت دارند و اگر اقدامات لازم جهت کنترل را به تأخیر بیندازید در ظرف مدت کوتاهی تبدیل به یک آلودگی بسیار بزرگ می شوند و پروسه ریشه کنی سخت تر خواهد شد ضمن اینکه به دلیل وجود آلودگی موش در محیط به سلامت شما لطمه وارد می شود.

موشها از چه بویی متنفرند؟

موش‌ها از برخی بوها و مواد متنفر می‌شوند. مهمترین بویی که موش‌ها از آن متنفر هستند، بوی مواد شیمیایی قوی است. موش‌ها حس بوی قوی‌تری نسبت به انسان‌ها دارند و ممکن است از بوی‌های شدید و تند ناراحت شوند. برخی بوها و مواد مانند اسانس‌های مرکباتی (مثل نارنج و لیمو)، زنجبیل، فلفل سیاه و آلبالو نیز می‌توانند برای موش‌ها بوی ناخوشایندی داشته باشند.

علاوه بر بوهای مشتبه، موش‌ها معمولاً از بوی انسان و حیوانات صاحب خانه متنفر هستند. بوی بدن، تعرق، ادویه‌ها، عطرها و حتی بوی غذاهای فاسد می‌تواند برای آنها ناخوشایند باشد.

اگر قصد دارید موش‌ها را از یک منطقه دور نگه دارید، می‌توانید از بوها و محصولاتی استفاده کنید که برای آنها ناخوشایند هستند. مثلاً استفاده از بوی نعناع، پرتقال یا استفاده از بوی‌دهنده‌های طبیعی مانند زنجبیل و فلفل سیاه می‌تواند موثر باشد.

همچنین، تمیز نگه داشتن مناطقی که موش‌ها ممکن است به آنها دسترسی داشته باشند و نگهداری منظم از غذاها و زباله‌ها نیز به کنترل موش‌ها کمک خواهد کرد.

آیا موش سیمان را سوراخ می کند؟

بله، موش‌ها ممکن است سوراخ در سیمان یا مصالح ساختمانی ایجاد کنند. موش‌ها دندان‌هایی قوی دارند که برای خوردن و جویدن استفاده می‌کنند و قادر به جویدن و سوراخ کردن مواد ساختمانی می‌باشند. به خصوص در صورتی که موش‌ها به جستجوی غذا و مکان‌های آشنا بپردازند، این امر ممکن است بیشتر شود. سیمان و مصالح ساختمانی به تنهایی مانع از نفوذ موش‌ها نیستند، اما به دلیل سختی و مقاومت بالای آنها، ممکن است موش‌ها برای سوراخ کردن سطح سیمان تلاش نکنند.

سوراخ موش را با چی پر کنیم؟

برای پر کردن سوراخ‌هایی که توسط موش‌ها سوراخ کرده‌اند، می‌توان از گچ، سیمان، فوم و یا مواد پر کننده دیگر استفاده کرد. یک راه ساده برای پر کردن سوراخ‌های کوچک این است که پوششی از فوم را بر روی سوراخ قرار دهید و بعد آن را با کارد خنثی کوچک پر کنید. برای سوراخ‌های بزرگتر می‌توانید از گچ و سیمان استفاده کنید.

در هر صورت، قبل از پر کردن سوراخ‌ها مطمئن شوید که موش‌ها از بین رفته‌اند و اطمینان حاصل کنید که دیگر به داخل خانه شما وارد نخواهند شد.

بهترین سم موش خانگی

بهترین سم برای کنترل موش‌های خانگی بستگی به شرایط خاص و ترجیحات شما دارد. اما در انتخاب سم موش برای استفاده در خانه، نکات زیر را در نظر بگیرید:

1. ایمنی: انتخاب یک سم موش که برای انسان‌ها و حیوانات خانگی مضر نباشد بسیار مهم است. اطمینان حاصل کنید که سمی که استفاده می‌کنید برای حیوانات خانگی خطری نداشته باشد و مطمئن شوید که احتمال مسمومیت انسانی کم است.

2. اثربخشی: بررسی کنید که سم مورد نظر شما برای کنترل موش‌ها اثربخش است و توانایی از بین بردن آنها را دارد. مطمئن شوید که سم انتخابی شما نسبت به موش‌ها مقاومتی پایین ندارد.

3. طریقه استفاده: از سمی استفاده کنید که برای شما راحت و آسان باشد. سم‌های موش به صورت دانه‌ها، پودرها، کپسول‌ها یا قلم‌های سم‌زنی می‌توانند در دسترس باشند.

4. محل استفاده: بررسی کنید که سم مورد نظر شما برای استفاده داخل یا خارج از خانه است. برخی سم‌ها ممکن است فقط برای استفاده در فضای باز مناسب باشند.

بهتر است قبل از استفاده از هر سم، توصیه متخصصین نگین دشت را بگیرید تا بهترین گزینه را برای شرایط خاص خود انتخاب کنید. همچنین، همیشه دستورالعمل‌ها و هشدارهای مربوط به استفاده از سم‌ها را به دقت مطالعه کنید و به مقررات ایمنی پایبند باشید.

مسیرهای ورود موش به منزل:

mouse برای جلوگیری از ورود موش به منازل باید همه درزها و شکاف ها و سوراخ های که بزرگتر از قطر مداد می باشد را با سیمان و ترکیب آن با ماده جامد دیگری که توسط کارشناس با توجه به محیطی که باید بسته شود پیشنهاد می گردد، بپوشانید و اصولاً جهت بستن راه ها از مواد چوبی استفاده نمی شود چون به راحتی توسط موش جویده می شود. پاکیزگی و رعایت نظافت در محل می تواند در پیشگیری از گسترش آلودگی مؤثر باشد. در اسرع وقت ظرف های کثیف را شسته و تمامی مواد خوراکی را در ظرف های شیشه ای و فلزی  با درب های کاملاً محکم قرار دهید. اکثر موش ها بیشتر آب بدن خود را از مواد غذایی جذب می کنند پس از باقی ماندن هر گونه خرده های مواد غذایی و یا ذره های غذا بر روی زمین به شدت خودداری کنید و در صورت وجود خرده های مواد غذایی به سرعت جارو کشیده و از ریختن و یا جمع شدن آب در یک محل به شدت پرهیز کنید.

هنگامی که در محل سکونت خود نشانه های آلودگی را مشاهده می نمایید دیگر روش های پیشگیری مؤثر نیستند و کارآمدترین روش های کنترل و مبارزه و سمپاشی موش تنها توسط متخصصین آموزش دیده شرکت سمپاشی نگین دشت امکان پذیر می باشد.

  {gallery /}


بیشتر بدانید:

logo sampashi

مشاوره رایگان

021-88330133


تمام نقاط تهران و کرج

درباره شرکت نگین دشت

شرکت مهندسی نگین دشت با بیش از 30 سال تجربه به صورت تخصصی در زمینه خدمات سمپاشی حشرات، طعمه گذاری انواع موش و مبارزه با آفات خانگی و صنعتی مانند، سوسک، ساس، پشه، موریانه، کنه، مورچه، کک، موش و... با افتخار در خدمت هموطنان عزیزمان می‌باشد.

در ارتباط باشید:

logo-samandehi