تلفن تماس : 88330133      09124540649

کنترل و مبارزه با موش

شناخت، شناسایی و کنترل موش:

موش جز آفاتی هستند که برای محل سکونت شما و وسایل موجود در آن مشکلات زیادی ایجاد می کنند. سه گونه از شایع ترین موش ها عبارتند از:

muse negindasht pest control 650 × 487 کنترل و مبارزه با موش آپارتمان و موش خانگی

 شکل و ظاهر موش :

سایز و اندازه انواع موش:

این سه گونه موش از لحاظ اندازه و وزن شباهت زیادی به یکدیگر دارند آن ها معمولاً 5/5 تا 5/7 اینچ طول دارند که این اندازه با احتساب طول دم آن ها می باشد و موش خانگی معمولاً کوچکترین گونه موش ها به حساب می آید.

 رنگ بدن موش:

بارزترین تفاوت بین موش ها در رنگ آن ها  می باشد. موش خانگی به رنگ قهوه ای- خاکستری بوده، با دم تقریباً بدون مو و طول دم با طول بدن مساوی و یا حتی بیشتر است.

موش آهویی به رنگ قهوه ای مایل به خاکستری یا قهوه ای مایل به قرمز بوده و قسمت های زیرین و پاها به رنگ سفید می باشد و طول دم این موش ها کمتر از نصف طول بدن آن هاست.

موش های پا سفید تقریباً شبیه به موش آهویی بوده فقط اندازه بزرگتری دارند.

 رفتار، رژیم غذایی و عادات موش های خانگی:

هر یک از این سه گونه موش عمدتاً فعالیت های شبانه دارند و قادراند سریع از موقعیت های خطرناک فرار کنند. احتمالاً موش هایی که در طول روز دیده می شوند، موش های خانگی هستند و موش خانگی و موش پاسفید کوهنورد و شناگران ماهری هستند. موش های خانگی تنها در نزدیکی لانه های خود فعالیت دارند و به ندرت از محل لانه خود فاصله می گیرند ولی موش های آهویی و پاسفید ریسک بیشتری می کنند و از محیط لانه خود بیشتر دور می شوند.

موش همه چیزخواراست و اکثراً غذا را در لانه و قسمت های زیرزمینی انبار می کنند. موش ها در حیات وحش غیراهلی می توانند از انواع برگ گیاهان ، ساقه، دانه، ریشه گیاهان ، میوه ها و انواع توت ها و حشرات تغذیه داشته باشند. موش های آهویی حتی فضله های خود را نیز مصرف می کنند. زمانی که موش ها به محیط زندگی انسان ها وارد می شوند از باقیمانده هر گونه مواد غذایی و مواد قابل دسترس تغذیه می نمایند.

موش خانگی ترجیح می دهد در نزدیکی محل سکونت انسان زندگی کند اما در مزارع ، جنگل ها و زمین های کشاورزی هم زندگی می کنند ولی به ندرت از محیط ساختمان دور می شوند. این موش ها بیشتر به مناطق شهری آمده و به داخل منازل نفوذ می کنند به خصوص در هنگام سرد شدن آب و هوا آن ها به دنبال پناهگاه بوده که اغلب خانه ها و انبارهای موادغذایی محل مناسبی برای استقرار آن ها می باشد. موش های آهویی در زیستگاه های مختلفی از جمله جنگل، بیابان، چمنزار و مزارع کشاورزی یافت می شوند با این حال شایع ترین زیستگاه آن ها چمنزار و مناطقی با پوشش گیاهی فراوان می باشد. موش های پاسفید جز کوچکترین جوندگانی هستند که در مناطق با پوشش گیاهی و جنگلی و یا در میان چوب های انبار شده در مجاورت زمین های کشاورزی رشد کرده و زندگی می کنند.

  مشاوره و سفارش سمپاشی موش تحت نظر وزارت بهداشت

  لطفا در ساعات اداری تماس حاصل فرمایید.
88330133 کلیک کنید

تولید مثل موش ها:

موش ها در تمام مدت سال در داخل منازل برای خود لانه سازی کرده و در محیط خارج از محیط منزل دوره تکثیر آن ها از فروردین شروع شده و تا شهریور ادامه دارد . معمولاً موش های ماده 5 تا10 زایمان در سال دارند که در هر زایمان بین 3 تا 12 نوزاد تولید شده که به صورت معمول 5 تا 6 نوزاد را در هر زایمان دارند و موش های ماده در هفته 5 تا 6 زندگی خود به بلوغ جنسی رسیده و در حیات وحش حدود یک سال و در محیط حفاظت شده حدود 2 سال زندگی می کنند.

موش های آهویی اصولاً در ماه های سرد سال زاد و ولد نمی کنند و یا تکثیر آن ها به شدت کاهش می یابد. تعداد زایمان های آن ها متفاوت است ولی در هر زایمان بین 1 تا 12 نوزاد که به طور معمول 4 تا6 نوزاد را حتماً خواهند داشت و تولید مثل در محیط های گرم نسبت به محیط های سرد بیشتر اتفاق می افتد.

موش های پاسفید عمدتاً در محیط های خنک در بهار، اواخر تابستان و پاییز زاد و ولد دارند در صورتی که در محیط های گرم دوره رشد و تکثیرشان در مدت طولانی تری اتفاق می افتد. موش های پاسفید درمدت 38 تا 44 روز بالغ شده و در سال 2 تا4 زایمان داشته که در هر زایمان 2 تا 9 نوزاد موش را تشکیل می دهند و جالب توجه است اندازه موش ها پس از زایمان بخصوص زایمان 5 و 6 افزایش یافته ولی به مرور با افزایش سن کاهش می یابد و از طرفی قادراند در حیات وحش یکسال زندگی کنند.

نشانه های وجود موش:

مشاهده موش از نشانه های آشکار وجود آلودگی می باشد به ویژه با توجه به این واقعیت که موش ها آفاتی هستند که بیشتر خود را پنهان کرده و شب ها فعالیت دارند بنابراین وجود و ظاهر شدن موش نشانه ای از وجود یک جمعیت بزرگ است. اصولاً موش های مکان های حفاظتی را برای سایر موش ها که زندگی انسان را تصرف می کنند فراهم می کنند. موش ها به راحتی بر روی سطح دیوار رفته و به سرعت حرکت می کنند و به راحتی از بین نمی روند.Cable wiring by mouse 450 × 230

فضله های موش در مکان هایی که موش زندگی می کند و یا در آنجا تغذیه می نماید و یا مواد غذایی را ذخیره می کند از نشانه های وجود موش می باشد. با از بین بردن و تمیز کردن فضله ها در صورت مشاهده مجدد آن ها نشان دهنده فعالیت آن ها می باشد. همیشه برای پاک کردن محیط هایی که موش در آن تردد دارد باید از مواد ضدعفونی کننده استفاده نمود.

ردپاهای موش (که بخصوص در محیط های با گرد و خاک مشخص می شود) از نشانه های دیگر آلودگی موش می باشد.

از آنجا که موش ها سازنده های ماهری هستند لانه های خود را ساخته و مشاهده لانه آن ها در حفره ها، شکاف های دیوار که حفاظت از آن ها را فراهم می کند قطعاً فعالیت موش را در آن محیط نشان می دهد.

موش ها به ساییدن و جویدن اجسام در محیط زندگی شان علاقمند هستند بنابراین مشاهده آثار جویدن بر روی کاغذ ، مواد غذایی، پلاستیک، چوب و یا ... و از طرفی وجود آثار جویدگی و ساییدگی در لبه های چوب و سایر مواد سخت نشان دهنده وجود موش در محیط می باشد. اگر در محیط پاکت ها و مواد غذایی آثار جویدگی بر روی آن ها وجود دارد امکان و احتمال وجود آلودگی در آن محیط وجود دارد.

صدایی که موش در هنگام حرکت از یک مکان به مکان دیگر و از طرفی صدای ساییدن، خراشیدن و جویدن در داخل دیوار، سقف های کاذب، اتاق شیروانی، زیرزمین و .. از نشانه های دیگر آن هاست.

بویی که از نعش موش و یا ادرار و فضله های موش ایجاد می شود بویی بسیار ناخوشایند بوده که از نشانه های آلودگی  محیط از طریق موش می باشد.

چگونه ما موش های منزل شما را نابود می کنیم؟

ریشه کنی و سمپاشی موش نیاز به یک برنامه ریزی و رویکرد مناسب با بهره مندی از تخصص کارشناسان دفع آفات خواهد داشت. همان طور که در بالا اشاره شد موش خانگی، موش آهویی و موش های پا سفید همگی زیستگاه و رفتارهای متفاوتی دارند بنابراین یکی از مواردی که کارشناسان ما مدیریت می کنند بررسی و شناسایی مکان های اصلی آلودگی می باشد و با استفاده از یک برنامه مؤثر و کارآمد اقدام به رفع مشکل می نمایند. احتمالاً مهمترین عامل در نظر گرفتن این مورد است که موش در چه محیطی وارد شده و در حال حاضر از کجا تغذیه می نماید؟ اطلاع و آگاهی از این مورد کمک به طرح یک راه حل مؤثر و درمان کارآمد خواهد کرد. پس از آماده سازی این برنامه ، کلیه روش های مبارزه در محل توسط کارشناس اجرا شده و نکات لازم جهت پیشگیری مجدد و کامل نمودن پروسه ریشه کنی به مشتریان آموزش داده می شود.

نگین دشت با توجه به نوع آلودگی و نوع گونه موش روش های مؤثر شیمیایی و غیرشیمیایی را به کار خواهد گرفت که روش های غیرشمیایی گاهاً مؤثر می باشد .

برخی از این روش ها که در کنترل و سمپاشی موش ها اثرگذار است عبارتند از :

انسداد و بستن کلیه محل های ورودی و خروجی که موش ها به ساختمان وارد می شوند.بستن سوراخ های بزرگتر از 1/4 اینچ با استفاده از توری و نوارهای فلزی- درزگیر های مخصوص و سایر موارد توصیه شده توسط کارشناس یکی از بهترین و طولانی ترین راه های مقابله با ورود موش ها می باشد.

توصیه های بهداشتی متخصصان استفاده از اقدامات بهداشتی در داخل و خارج از ساختمان نظیر به حداقل رساندن مواد غذایی ، آب و ... که جذب و جمعیت موش ها را به حداقل می رساند. انبوه پوشش گیاهی و یا مواردی که در داخل و یا خارج از خانه های خود انبار می کنید می تواند محل مناسبی برای پنهان شدن آن ها باشد و پناهگاه مناسبی برای موش ها می شود بنابراین با کاهش آن ها می تواند جمعیت موش ها را به حداقل رساند.

گاهاً از تله ها و سایر ابزار مکانیکی با توجه به شرایط محیط برای حذف آلودگی و مشکلات موش ها استفاده می شود.

استفاده از محصولات شیمیایی نظیر طعمه های آغشته به سموم جهت کشتن موش ها به شرطی مؤثر می باشد که اولاً حتماً از طریق متخصصان دفع آفات نگین دشت انجام شود چون دستورالعمل چگونگی قرارگیری طعمه گذاری موش را می دانند  و به درستی در مکان های لازم قرار می دهند. ثانیاً گذاشتن طعمه های در ایستگاه های متفاوت نیاز به تخصص دارد تا از مواجه شدن انسان و سایر حیوانات با آن محافظت شود.

یکی از نکاتی که باید در نظر داشت، آن است که زمانی که علائم وجود موش را مشاهده کردید پروسه ریشه کنی و مبارزه با موش را تعویق نیندازید چون موش ها بسیار فعال هستند و اگر اقدامات لازم جهت کنترل را به تأخیر بیندازید در ظرف مدت کوتاهی تبدیل به یک آلودگی بسیار بزرگ می شود.

مسیرهای ورود موش به منزل:

mouse برای جلوگیری از ورود موش به خانه باید همه درزها و شکاف ها ، سوراخ های که بزرگتر از قطر مداد می باشد را با سیمان و ترکیب آن با ماده جامد دیگری که توسط کارشناس با توجه به محیطی که باید بسته شود پیشنهاد می گردد، بپوشانید و اصولاً جهت بستن راه ها از چوب استفاده نمی شود چون به راحتی توسط موش جویده می شود. پاکیزگی و رعایت نظافت می تواند در پیشگیری از آلودگی مؤثر باشد. در اسرع وقت ظرف های کثیف را شسته و تمامی مواد خوراکی را در ظرف های شیشه ای و فلزی  با درب های محکم قرار دهید. موش اکثریت آب بدن خود را از مواد غذایی جذب می کنند پس از باقی ماندن هر گونه خرده های مواد غذایی و یا ذره های غذا بر روی زمین به شدت خودداری کنید.

هنگامی که در محل سکونت خود نشانه های آلودگی را مشاهده می نمایید روش های پیشگیری مؤثر نیستند و کارآمدترین روش های کنترل و مبارزه و سمپاشی موش تنها توسط متخصصین آموزش دیده شرکت نگین دشت امکان پذیر می باشد.

  


بیشتر بدانید:

نظرات (1)

0 از 5 براساس 0 رای
هنوز نظری ارسال نشده است
این نظر توسط مدیر سایت کمینه شده است

سقف منزل ما پر شده از موش هفته ای 10 موش میگیریم باز تموم نمیشن

  1. بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید )
رتبه دهید:
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت


درباره شرکت نگین دشت

شرکت مهندسی نگین دشت با بیش از ربع قرن تجربه به صورت تخصصی در زمینه خدمات سمپاشی حشرات ، طعمه گذاری انواع موش و مبارزه با آفات خانگی و صنعتی مانند ،سوسک ، ساس ، پشه ، موریانه ، کنه ، مورچه ، کک ، موش و...  با افتخار در خدمت هموطنان عزیزمان می باشد.

در ارتباط باشید :

    

اطلاعات تماس

شما میتوانید هم اکنون سوالات مربوط به ضد عفونی و سمپاشی حشرات را به طور مستقیم با کارشناس نگین دشت مطرح فرمایید.

 این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
 logo-samandehi
 

ارتباط با ما

ارتباط مستقیم با کارشناسان ما در شبکه های اجتماعی