سبد خرید خالی می باشد

لانه مورچه ها کجاست؟

لانه های مورچه ها به طور کلی به سه گروه عمده دسته بندی می شوند. مورچه هایی که در خاک لانه می کنند، مورچه هایی که در چوب لانه می کنند و مورچه های لانه ساز فرصت طلب که یکی دیگر از انواع مورچه ها می باشند.

معمولاً مورچه‌ها در منازل و ساختمان‌ها در جاهایی که به طعام، آب، و شرایط زندگی مورد نیازشان دسترسی دارند، حضور می‌یابند. برخی از مکان‌های محبوب برای مورچه‌ها عبارتند از:

1. آشپزخانه: ذرات غذایی روی سطوح، لکه‌های خورده‌شده از مواد غذایی، و سطل زباله ممکن است مورچه‌ها را به سمت آشپزخانه جذب کند.

2. پایگاه‌های آب: مورچه‌ها نیاز به آب دارند، بنابراین هرگونه منبع آب مانند سینک، حمام و دستشویی، حوضچه‌ها، و حتی لکه‌های آب موجود در ساختمان، مکانی برای حضور آنها است.

3. نقاط ورودی: تردد مورچه‌ها به داخل ساختمان از طریق نقاط ضعیف، شکاف‌ها، شکاف‌های درو پنجره، و لوله‌های امکان‌پذیر است.

4. مناطق دما و رطوبت مناسب: مورچه‌ها تمایل دارند به جایی بروند که دما و رطوبت مناسبی برای زندگی داشته باشد. این شامل مناطقی مانند زیر کفشک‌ها، پشت ماشین‌های خراب، و حتی دیوارها و سقف‌های ساختمان‌ها می‌شود.

برای کنترل مورچه‌ها، می‌توانید اقداماتی مانند پاکسازی منظم، مسدود کردن نقاط ورودی، استفاده از ژل نابود کننده مورچه های نگین دشت، و بهره‌گیری از تکنیک‌های دیگری مانند قرار دادن غذای مسموم برای ایجاد کنترل انجام داد. اگر مورچه‌ها مشکلی برای شما ایجاد کرده‌اند، بهتر است با متخصصین نگین دشت مشورت کنید تا بهترین راه حل را برای مشکل شما پیدا کنید.

انواع لانه های مورچه ها:

مورچه های لانه ساز فرصت طلب

 این نوع از مورچه ها عملاً هر مکانی که تمامی شرایط ایده آل از جمله رطوبت و غذای مورد نیاز آن ها را داشته باشد جهت لانه سازی انتخاب می کنند به عنوان مثال مورچه های نجار علاوه بر اینکه در چوب لانه می کنند از طرفی قادراند در قسمت هایی از خانه نیز لانه گزینند که این جایگزین مناسبی برای لانه گزینی  این مورچه ها در درختان و یا برخی از گیاهان چوبی به شمار می آید.

لانه های مورچه ها بسته به زیستگاه ترجیحی گونه های متنوع مورچه ها ممکن است قابل مشاهده  یا پنهان باشد.

مورچه هایی که داخل خاک لانه سازی دارند

 این گونه از مورچه ها با ساخت لانه در زیر خاک نیاز خود به غذا، رطوبت و حفاظت از خود را فراهم می کنند در نتیجه بهترین محل لانه سازی آن ها خاک می باشد. از آنجا که این گونه از مورچه ها در مراحل ساخت لانه خود خاک زیادی را به حرکت در می آورند از این جهت خدمات ارزشمندی را به اکوسیستم خاک از طریق تونل زنی و فشرده سازی خاک ارائه می دهند. بدون شک زندگی بسیاری از اشکال گیاهان و حیوانات بدون تأثیر مثبت مورچه های لانه ساز خاکی چندان موفق نخواهد بود.

 لانه ساده مورچه ها

معمولاً لانه هایی که توسط مورچه ها در خاک ایجاد می شود قابل مشاهده نمی باشد مگر اینکه در زیر سنگ، چوب و یا در محلی که تلی از خاک در محل ورودی لانه انباشته شده نشان دهندۀ وجود لانه مورچه ها در زیر خاک است.

شکل ظاهری لانۀ مورچه ها بسیار متفاوت است به عنوان مثال برخی از مورچه های لانه ساز خاک یک لانۀ نسبتاً ساده می سازند که دارای یک تونل عمودی است و در هر طرف تونل شاخه هایی را قرار می دهند که محل استقرار و نگهداری غذای مورچه ها، تخم و لارو مورچه ها می باشد.

لانۀ پیچیدۀ مورچه ها 

مورچه های لانه ساز که در زیر خاک لانه می سازند لانه هایشان چند متر در زیر زمین قرار دارد و از طریق شبکه ای از تونل های به هم پیوسته به یکدیگر متصل می شوند و این لانه ها بسیار گسترده است. به عنوان مثال  در برخی از گونه ها مانند مورچه های آتشین لانه های خود ر

ا با تپه های بزرگ خاکی می پوشانند که به حفاظت ، تقویت، و عایق بندی لانه های زیر خاک کمک نماید.

نشانه های از وجود مورچه های لانه ساز در خاک

یکی از نشانه های وجود مورچه هایی که در خاک لانه سازی می کنند وجود انبوهی از خاک بوده که در یک محل جابجا می شود و این توسط مورچه ها حین لانه سازی به سطح زمین منتقل می شود. مورچه هایی که روی سطح زمین لانه سازی می کنند قادراند خاک را جابجا کنند و از نشانه های آن خاکی است که در ترک سنگ ها و موزائیک های پیاده رو ، راهرو و پاسیو و ... قابل مشاهده است.

لانه مورچه های چه شکلی است و مورچه ها چگونه لانه می سازند؟

 

Photo inside the ant nest at home 740 x 1024

مورچه های نجار

لانه هایی که مورچه های نجار می سازند بسیار معمولی و عاری از خاک بوده و با تونل های موازی با یکدیگر ساخته شده است. مشاهده خاک اره اطراف چوب یکی از نشانه های فعالیت این گونه از مورچه ها می باشد توجه داشته باشید مورچه های نجار بطور کلی لانه خود را داخل حفره درختان و کنده های چوب درختان مرده و پوسیده بنا می کنند.

در هر حال مورچه های لانه ساز در چوب مانند مورچه های نجار در صورت ایجاد کلونی در سازه های چوبی یک مشکل اساسی به شمار می آیند.

توجه داشته باشید در صورت مشاهده این گونه از مورچه ها با متخصصین ماهر شرکت نگین دشت تماس بگیرید تا یک برنامه مدون جهت ریشه کنی و سمپاشی مورچه ها را به شما ارائه نمایند.

کنترل ساخت لانه هایی که توسط مورچه های لانه ساز فرصت طلب ایجاد می شود امری سخت و دشوار است.

مورچه هایی که در دسته بندی مورچه های لانه ساز فرصت طلب قرار می گیرند برخی از سخت ترین گونه مورچه ها از جهت کنترل و مبارزه محسوب می شوند. آن ها در هر مکانی از جمله در زیر اشیا مانند سنگ، تخته ، فضای خالی دیوارها و سازه های داخلی منزل و ... مستقر شده و لانه سازی می کنند.

یک واقعیت جالب در مورد لانه هایی که این گونه از مورچه ها بنا می کنند آن است که این لانه ها فقط برای مدت کوتاهی به صورت موقتی جهت استقرار این گونه از مورچه ها بوده و در کمترین زمان مکان های مطلوب جهت لانه سازی دائمی را انتخاب نموده و مجدد لانه سازی می کنند.

سمپاشی مورچه و ژل مورچه

ریشه کنی و مبارزه مورچه ها نیاز به یک تخصص و مهارت کارشناس دفع آفات داشته تا با شناسایی گونۀ مورچه، تشخیص محل اصلی استقرار و لانه گذاری صورت گرفته و از این طریق بهترین و مؤثرترین روش مدیریتی را جهت نابودی مورچه ها اجرا نمایند. ارائه یک برنامه مدون جهت حذف منابع غذا، آب و مخفیگاه مورچه ها توسط متخصصین  شرکت نگین دشت به شما عزیزان ارائه می گردد.

رفتار و فرآیندی که مورچه های لانه ساز فرصت طلب در جهت ایجاد لانه های جدید از خود نشان می دهند را رشد و تکامل کلونی مورچه ها می نامند که این مورد زمانی اتفاق می افتد که یک یا چند ملکه از مورچه ها  به همراه گروهی از کارگران مستقر در لانه محل را ترک نموده و جهت ایجاد لانه جدید به محل جدید نقل مکان می کنند و این واکنش نتیجه فشارهایی مانند استفاده از حشره کش ها در جهت ریشه کنی مورچه ها اتفاق می افتد.

استفاده از روش های نادرست و سموم پر خطر در بحث ریشه کنی و سمپاشی مورچه از جمله استفاده از حشره کش های نادرست باعث نقل و انتقال مورچه ها به محل دیگر و ایجاد سوش مقاوم و از طرفی با روند افزایش کلونی مورچه ها مواجه خواهیم شد.

توجه داشته باشید قبل از اقدام به هر گونه مبارزه بهتر است با کارشناسان نگین دشت تماس گرفته تا با ارائه سموم بی خطر و با کیفیت و بهترین روش در جهت ریشه کنی مورچه ها اقدام نموده و با آموزش اصولی بهسازی محیط، منزل شما را در برابر ورود مجدد مورچه ها محافظت نمایند.

 

logo sampashi

مشاوره رایگان

021-88330133


تمام نقاط تهران و کرج

درباره شرکت نگین دشت

شرکت مهندسی نگین دشت با بیش از 30 سال تجربه به صورت تخصصی در زمینه خدمات سمپاشی حشرات، طعمه گذاری انواع موش و مبارزه با آفات خانگی و صنعتی مانند، سوسک، ساس، پشه، موریانه، کنه، مورچه، کک، موش و... با افتخار در خدمت هموطنان عزیزمان می‌باشد.

در ارتباط باشید:

logo-samandehi