تلفن تماس : 88330133      09124540649

سمپاشی مایت کبوتری

 مایت کبوتر یا هیره خونخوار (مایت عنکبوتی ، Bird mites) عموماً از بدن پرندگان به انسان انتقال می یابند و به دلیل مشکل افزایش بی رویه ازدیاد کبوترهای چاهی و عدم کنترل جمعیت آنها در شهرها، امروزه گزارش این حشره به شدت افزایش پیدا کرده است . نکته مهم در خصوص این حشرات این است که می تواند سلامت افراد را در معرض خطر قرار دهند. در این مقاله به صورت کامل راجع به مشخصات فیزیکی و ظاهری مایت ها، منبع تغذیه، چرخه زندگی و تنوع و رده بندی مایت کبوتری توضیح داده شده است اهمیت پزشکی و بهداشتی مایت کبوتر، علائم آلوده بودن محیط به مایت کبوتر ، خطرات و بیماری هایی که برای انسان به همراه دارند از مطالبی است که در این مقاله خدمت شما عزیزان شرح داده شده است و در پایان اقدامات پیشگیرانه و روش های مبارزه و ریشه کنی با این گونه از مایت کنه ی را خدمت شما ارائه داده ایم.

شناخت، شناسایی و سمپاشی مایت کبوتری

کنه های پرندگان آفات انگلی از خانواده عنکبوت ها و کنه ها می باشند. آنها بسیار ریز و کوچک هستند. بزرگسالان تنها به طول ۳ میلی متر رشد می کنند. آنها بدن بیضی شکلی دارند که با موهای کوتاه پوشیده شده است و بالغین بالغ دارای 8 پا هستند. کنه کبوتری دارای یک دهانه بسیار تیز هستند که از آن برای سوراخ کردن پوست میزبان خود برای تغذیه از خون گرم آنها استفاده می کنند. رنگ کنه پرنده بر اساس زمان تغذیه آنها تعیین می شود. وقتی غذا نخورده‌اند، رنگشان سفید و تقریباً شفاف و شیری رنگ است. پس از تغذیه، رنگ آنها قرمز روشن است. سپس، هنگامی که آنها شروع به هضم غذای خود کردند، به رنگ سیاه یا خاکستری در می آیند.

شکل ظاهر:

مایت  پرندگان بسیار کوچک، نیمه شفاف و شکل تخم مرغی داشته و روی سطح بدن مایت ها حاوی مو می باشد. مایت ها 4 جفت پا دارند.bird mites

 چگونه می توان از وجود مایت کبوتر خلاص شویم؟

وسایل و محل های آلوده به مایت پرنده اصولاً محل هایی است که بیشتر در معرض تردد و زندگی انواع پرندگان قرار دارد. عدم رعایت اصول بهسازی محیط کمک به جذب بیشتر این آفات می نماید. مایت در داخل و خارج از سقف های شیروانی، پشت بام ، درز انقطاع ساختمان و هر گونه درز و شکاف موجود در دیواره های ساختمان وارد شده تا خود را جهت تغذیه به میزبان برسانند.

 پرندگانی که بیشتر عامل انتقال بیماری گال ( جرب) می باشند:

  • مرغ خانگی
  • کبوتر چاهی
  • گنجشک
  • سار

علائم کنه کبوتری چیست؟

رایج ترین میزبان کنه های کبوتر، مرغ، گنجشک و سار و کبوتر چاهی است. کنه های پرنده اغلب زمانی که میزبان اصلی آنها می میرد، یا زمانی که پرندگان جوان لانه را ترک می کنند، به تعداد بسیار زیاد مهاجرت می کنند و به خانه های ما حمله ور می شوند. کنه های پرنده از شکاف های موجود در اطراف قاب پنجره ها و درها و از طریق فضاهای اتاق زیر شیروانی، سقف کاذب وارد خانه ها می شوند. مشکلات کنه پرندگان به ویژه زمانی که پرندگان لانه های خود را بسیار نزدیک یا در داخل منزل می سازند شایع است. کنه های پرنده همچنین می توانند از طریق پرندگان آلوده یا سایر حیوانات کوچک خریداری شده از فروشگاه های حیوانات خانگی وارد خانه ها شوند.

آلودگی مایت پرنده تا چه حدی خطرناک است؟

افزایش جمعیت مایت های کبوتری به دلیل سرعت بالای تکثیرشان به شدت مخرب می باشد و برخی از گونه ها پس از 3 روز از تخم بیرون آمده و حتی قادراند در عرض 5 روز بالغ شوند.

 چرخه زندگی مایت پرندگان

تخم - لارو - نمف - حشره بالغ

 cycle life mite چرخه زندگی مایت

 آیا مایت کبوتر نیش و گزش برای انسان ایجاد می کنند؟ 

این آفات در حقیقت انگل انسان برای مدت زمان طولانی نمی باشند و تنها در صورتی که میزبان دیگری نظیر پرندگان در دسترس نباشد انسان را به عنوان میزبان انتخاب می کنند و از خون آنسان تغذیه می کنند و باعث خارش پوستی یا اثرات آلرژیکی روی سطح پوست انسان می شود اما همین حشرات برای پرندگانی نظیر مرغ و کبوتر به شدت خطرناک می باشد.

نحوه مبارزه و سمپاشی مایت کبوتری

 انجام خدمات سمپاشی مایت توسط کارشناسان شرکت نگین دشت

کارشناسان شرکت نگین دشت پس از بررسی محل سکونت پرندگان مشاوره لازم جهت بستن مسیر ها را به شما ارائه می دهند و سپس با استفاده از روش های بیولوژیک و شیمیایی و استفاده از سموم مورد تأیید سازمان بهداشت، سمپاشی اصولی را اجرا می کنند. اصول بهسازی محیط جهت جلوگیری از ورود مجدد مایت ها از نکات مهمی است که توسط کارشناسان به شما آموزش داده می شود.

 رفتار و عادات مایت کبوتر

مایت ها به صورت گروهی بر روی بدن میزبان تا مدتها در کنار هم زندگی می کنند و در صورتی که میزبان از بین برود به صورت گروهی به بدن میزبان جدید منتقل می شوند.

 زیستگاه مایت کبوتر

آلودگی و طغیان حشره مایت در بهار و اوایل تابستان بیشتر بوده و زمانی که پرندگان درلانه ها خوابیده اند، مایت ها اغلب در لانه میزبان مستقر شده و یا در فضاهایی مانند دودکش، پشت بام، شیروانی وسقف های کاذب ، درزها و ترک های دیواره ها و لبه های  پنجره مستقر می شوند تا به راحتی به میزبان دسترسی پیدا کنند. 

سوالات متداول مشتریان

محل تکثیر و مخفی شدن مایت کبوتر کجا می باشد؟

محل زندگی و تخم ریزی حشره مایت کبوتری اغلب در لانه کبوترها و پرندگان که در اطراف منزل ما مانند بالکن، پشت پنجره، تراس ، درز انقطاع ساختمان زندگی می کنند یافت می شود مایت کبوتر با پرندگان ارتباط مستقیم با هم دارند.

مایت کبوتر چه اندازه ای می باشد؟

اندازۀ کنه کبوتر در حدود 1-۳ میلی متر به شکل یک نقطه سیاه رنگ می باشد ولی در رنگ آن ها از خاکستری کم رنگ تا سیاه پررنگ و برخی موارد در صورت سمپاشی غیر اصولی و ایجاد مقاومت گونه ای و تغذیه از خون به رنگ مشکی هم دیده می شود.

چگونه از شر کنه پرندگان خلاص شوید؟؟

برای از بین بردن کنه های پرندگان، منطقه آلوده به مایت را با یک حشره کش تایید شده مانند اسپری سطحی یا پودر حشره کش درمان کنید. ولی از انجا که استفاده از سموم نیاز به تخصص دارد بهتر است بلافاصله بعد از مشاهده مایت با کارشناسان نگین دشت تماس بگیرید.

گزش مایت در انسان چگونه است؟

خارش شدید و نقاط زیادی از برجستگی های کوچک و قرمز رنگ مانند جوش دیده می شود و به خودی خود بدن خارش ایجاد می کند در برخی از افراد خارش ها به صورت زخم و التهاب شدید مشاهده می شود.

هزینه کنترل ، مبارزه و سمپاشی مایت کبوتر چقدر است؟

صاحبان خانه به طور متوسط 2میلیون تا ۳/5 میلیون تومان برای از بین بردن مایت هزینه می کنند. میزان آلودگی، متراژ فضا ، نوع مبارزه و سم در قیمت شما تأثیر می گذارد. برای یک عملیات مبارزه و نابودی مایت کبوتر که شامل مشاوره ، سمپاشی، مبارزه و پشتیبانی است ، هزینه می کنند.

آیا مایت می توانند وارد بدن شما شوند؟

گونه‌های از مایت ها یافت می‌شوند به دلیل ایجاد اختلالات آلرژیک به خوبی شناخته شده‌اند. با این حال، اطلاعات کمی در مورد آکاریازیس انسانی وجود دارد که در آن مایت به بدن انسان در بافت‌های مختلف مانند دستگاه گوارش تا ریه و حتی داخل پوست حمله کرده و آن را انگلی می‌کنند.


بیشتر بدانید:

افراد شرکت کننده در این گفتگو

نظرات (2)

هنوز نظری ارسال نشده است
این نظر توسط مدیر سایت کمینه شده است

حشرات خیلی ریز تو خونه هستن , فقط منو اذیت میکنن کاری به بقیه ندارن تا حدودی, داخل دوتا گوشهام پر حشره س , خیلی اذیتم میکنن, یه بار هم سمپاشی کردم خونه رو اما ریشه کن نشدن, رو پشت بام کبوتر نگهداری میکنن به تعداد زیاد, برای خارج کردن اینها از گوشم چه راهی هست؟؟
قطره گلیسیرین فینیکه هم ریختم اما تاثیری نداره.
.......................................................
سلام
شما تا زمانی که در معرض هجوم این حشرات باشید درمان موثر نیست.
جهت برخود با همسایه ای که با بی توجه ای سلامت شما را به خطر انداخته است به وزارت بهداشت شکایت کنید.

این نظر توسط مدیر سایت کمینه شده است

با عرض سلام
تو بالکن خونه ما کبوترچایی لونه کرده بود یه سری موجودات ریز پرشده تو خونه بالکن میخواستم ببینم ضرر داره یا نه
............................
پاسخ کارشناس:
با سلام و احترام
بله به شدت برای انسان خطرناک و بیماریزا می باشد

  1. بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید )
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت


درباره شرکت نگین دشت

شرکت مهندسی نگین دشت با بیش از ربع قرن تجربه به صورت تخصصی در زمینه خدمات سمپاشی حشرات ، طعمه گذاری انواع موش و مبارزه با آفات خانگی و صنعتی مانند ،سوسک ، ساس ، پشه ، موریانه ، کنه ، مورچه ، کک ، موش و...  با افتخار در خدمت هموطنان عزیزمان می باشد.

در ارتباط باشید :

    

اطلاعات تماس

شما میتوانید هم اکنون سوالات مربوط به ضد عفونی و سمپاشی حشرات را به طور مستقیم با کارشناس نگین دشت مطرح فرمایید.

 این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
 logo-samandehi
 

ارتباط با ما

ارتباط مستقیم با کارشناسان ما در شبکه های اجتماعی