تلفن تماس : 88330133      09124540649

آموزش شناسایی و گزش ساس

چنانچه فقط از وجود یک ساس ماده بارور در منزل غافل شویم در مدت کمتر از سه ماه با حدود 300 ساس بالغ و 1000 عدد تخم ساس مواجه خواهید شد!

حشره ساس بالغ به آرامی حرکت می کند، اندازه بدن آن ها بین 4 تا 5 میلی متر است. حشره ساس تختخوابی می تواند در مدت زمان کوتاهی به سرعت تکثیر و گسترش پیدا کند، تشخیص زودهنگام آلودگی ساس در منزل برای جلوگیری از گسترش آلودگی از اهمیت  مهم و حیاتی برخوردار است. بهتر است بدانید، تنها منبع تغذیه ساس تختخوابی در محل  سکونت انسان، خون گرم انسان یا حیوانات خانگی (سگ و گربه) می باشد. ساس نابالغ جهت بلوغ و ساس ماده نیز جهت تخم ریزی باید از خون میزبان تغذیه داشته باشند.when bed bugs bite 300×249

 آیا حشره ساس تختخوابی خطرناک است؟

از آنجا که حشره ساس از خون گرم انسان تغذیه می کند ولی تاکنون ثابت نشده است ساس تختخوابی بتواند بیماری را به انسان انتقال دهد. اما گزش ساس در انسان منجر به انتقال علائم آلرژیکی و بیماری های پوستی مختلف می شود در برخی محل گزش شبیه التهاب کوچک قرمز رنگ بوده و در برخی تاول های برجسته پوستی ایجاد می شود. التهاب های پوستی ناشی از نیش ساس در برخی مواقع ظرف مدت چند ساعت و در برخی موارد ظرف چندین روزه خوب می شود. در افرادی که به گزش ساس آلرژی شدید نشان می دهند معمولا بعد از گزش ساس احساس خستگی و تب می کنند.

از شایع ترین عوارض پوستی گزش ساس می توان به ماکولوپاپولر، پسوریازیس، لوپوس، اریتماتوی دیسکوئید اشاره کرد .

آموزش شناسایی گزش ساس تختخوابی

لکه های خون، لکه های سیاه و تیره رنگ ناشی از وجود فضله و مدفوع ساس و از طرفی مشاهده پوسته های ساس از نشانه های وجود آلودگی ساس تختخوابی در منزل می باشد.

بیشترین نواحی که بدن انسان در معرض گزش ساس قرا می گیرد عبارت اند از: "دست، صورت، شکم، شانه ، پاها و بازوها" می باشد. در صورتی که همیشه گزش ها در این نواحی پراکنده نیست و گاهی گزش به شکل تجمعی در یک نقطه صورت می گیرد و یا به شکل خطی یا زیگزاگی این گزش روی پوست رخ می دهد. این محل گزش بسیار منطقه ای کوچک بوده که ممکن است التهاب پیدا کند و یا به همراه خارش، قرمزی محل گزش و یا حتی به شکل زخم در محل ظاهر شود و این واکنش پوست به سرعت پس از گزش ظاهر نمی شود ممکن است حتی پس از گذشت چند روز یا چند ساعت علایم گزش روی پوست به شکل آلرژی نمایان شود.

آیا گزش ساس در تمامی افراد خانواده به یک شکل می باشد؟

اندازه گزش و آلرژی ایجاد شده ساس بر روی پوست بدن، در افراد مختلف متفاوت بوده و به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. ساس در هنگام تغذیه از خون انسان ماده ضد انعقادی (anti-coagulant) را با آب دهان خود به محل گزش ترشح می کند که این ترشحات ضد انعقادی عمدتاً یکی از مسئولیت های چگونگی واکنش پوست فرد نسبت به نیش حشره را به عهده دارد و به دلیل حساسیت های مختلف افراد سایز گزش و شکل آن ها نیز کاملاً متفاوت است. فاکتورهای دیگری که به سایز گزش و در واکنش افراد تأثیر می گذارد تعداد دفعاتی است که یک فرد تحت گزش قرار می گیرد در صورتی که تعداد دفعات آن ها زیاد یا کم باشد واکنش و حساسیت بیشتر و یا کمتری را به دفعات گزش از خود نشان می دهد.

اندامی که ساس جهت تغذیه خود استفاده می کند به شکل خرطوم کشیده ای بوده که خون انسان را از طریق آن می مکد و تغذیه می کند. نیش این حشره در ابتدا اصلاً دردناک نیست و تا ساعت ها و حتی تا چند روز فرد ممکن است متوجه آن نشود و این خاصیت به ساس کمک می کند که حتی در هنگام تغذیه گاهاً به مدت حدوداً 10 دقیقه در هر بار گزش از خون انسان تغذیه نماید و شخص در این هنگام متوجه گزش نشود..

محل هایی که بیشتر در معرض گزش این حشرات قرار می گیرد شامل قسمت بالا تنه ، گردن ، دست و بازوها و پاها می باشد.

اگر می‌خواهید امروز با یک متخصص با تجربه سمپاشی ساس ملاقات کنید، با شماره 88330133 تماس بگیرید.

شکل و اندازه گزش و نیش ساس

اندازه گزش ساس به عوامل مختلفی بستگی دارد. ساس ها وقتی پوست را سوراخ می کنند تا یک وعده خونی بخورند، همراه با بزاق خود یک ماده ضد انعقاد تزریق می کنند. این ضد انعقاد بیشتر مسئول نحوه واکنش فرد به گزش و تعیین اندازه نیش حشره است. از آنجایی که افراد نسبت به نیش ساس حساسیت های مختلفی خواهند داشت، اندازه گزش نیز متفاوت خواهد بود. عامل دیگری که بر اندازه واکنش ساس تأثیر می گذارد تعداد دفعاتی است که یک فرد گاز گرفته می شود. واکنش‌های گاز گرفتن افرادی که چندین بار گاز می‌گیرند نیز متغیر است و با افزایش تعداد نیش‌ها، واکنش آن‌ها ممکن است کم و متوسط و شدید باشد.

گزش ساس در انسان منجر به آلرژیک های پوستی مختلفی می شود در برخی این گزش شبیه التهاب کوچک قرمزی رنگ در برخی تاول های برجسته پوستی ایجاد می شود. التهاب های پوستی ناشی از گزش ساس در برخی علایم آن در ظرف چند ساعت و در برخی چندین روز به طول می انجامد. در افرادی که به گزش ساس آلرژی شدید نشان می دهند معمولا بعد از گزش ساس احساس خستگی و تب می کنند

danger signalاستفاده از قرص برنج و انواع گازهای تدخینی به صورت سمپاشی گازی ساس توسط شرکت های غیر مجاز(شرکت های خدمات نظافتی) ، سال ها است توسط وزارت بهداشت غیر قانونی اعلام شده است و به شدت برای شما و همسایگان خطرناک می باشد و این مواد به شدت بر روی لوازم الکترونیکی منزل مانند تلویزیون اثر مخربی دارد و باعث کوتاه شدن عمر مفید آن ها می شود. همچنین کمکی به ریشه کنی تخم حشره ساس نخواهد کرد.

نشانه های گزش ساس بر روی پوست :

Difference Bites bed bug by negindasht 650×366

ضایعه ناشی از گزش ساس بر روی پوست ، توسط پزشک متخصص پوست تا حدودی قابل تشخیص است. علایم گزش ساس غالبا متعدد و اکثر مواقع به صورت خطی و نواری روی پوست مشاهده می شود. بعضی از افراد وقتی در معرض گزش ساس قرار می گیرند دچار خارش - تورم - قرمزی پوست -  تاول های پوستی و ... حدوداً یک روز تا چند ساعت پس از گزش می شوند اگرچه گزش تا چند روز ممکن است آثار آن دیده نشود و حتی برخی از افراد هیچ گونه واکنشی را به گزش ساس نداشته باشند و گزش ساس هیچ نشانه ای را بر روی پوست ایجاد نکرده باشد و به طور کامل ممکن است متوجه اینکه ساس آن ها را گزیده ، نشوند که همین باعث شدت تکثیر گسترده ساس در منزل می شود.

بر خلاف سایر حشرات مانند کک و کنه، گزش ساس گاهاً می تواند با نشانه های کوچک گزش به همراه قرمزی، تورم و خیلی خفیف بر روی پوست به همراه داشته باشد که یکی از نشانه های آن محلی است که مورد گزش قرار گرفته است.

نیش ساس چند روزه خوب می شود؟

گزش ساس می تواند خارش و التهاب شدید پوستی ایجاد کند. فردی که دچار گزش شده در ابتدا در محل گزش، سوزش ایجاد می شود که پس از مرحله سوزش، جوش های قرمز شبیه به جوش های ریز و در برخی موارد کهیر ایجاد می کند و در برخی افراد با شدت آلرژیک بالا، تاول های پوستی و التهابات شدید را به همراه دارد. بطور کل 25 درصد افراد در اثر گزش ساس دچار التهاب و آلرژیک پوستی می شوند و از طرفی 75 درصد افراد در هنگام گزش هیچ گونه آلرژیک پوستی ایجاد نمی شود، در واقع ساس از خون این افراد تغذیه می کنند ولی سیستم ایمنی بدن این افراد هیچ واکنش آلرژیکی نسبت به گزش از خود نشان نمی دهد. به طور کل علت ایجاد ضایعه پوستی بعد از گزش ساس واکنش پوست به پروتین بزاق ساس ها می باشد.

نیش ساس معمولا 5 الی 10 روز زمان نیاز دارد تا خوب شود البته این مدت در افراد مختلف متفاوت می باشد. همان طور که گفته شد برخی از افراد نسبت به گزش ساس هیچ التهابی ندارند.

 آیا می دانید؟ 

شرکت نگین دشت افتخار دارد که تمامی عملیات های سمپاشی ساس موفقیت و اثربخشی 100% داشته و تمام این عملیات ها شامل سمپاشی تضمینی ساس می باشد و تا زمان ریشه کنی ساس ، ما در کنار شما عزیزان هستیم

آیا نیش ساس خطرناک است؟

ادامه گزش های ساس در طولانی مدت کم خونی و طپش قلب می آورد. اگر التهاب پوستی به وجود آمد از خاراندن محل گزش به شدت خودداری کنید چرا که این کار سبب انتقال انواع عوامل بیماری زا می شود. در صورت مشاهده هرگونه نشانه عفونی شدن در محل گزش سریعاً به یک متخصص عفونی و پوست مراجعه فرمایید تا در اسرع وقت درمان شوید.

افزایش سطح آلرژی در منازل آلوده به ساس

نتایج تحقیقات جدید این تصور که ساس ها فقط یک آفت مزاحم به شمار می آیند را کاملا رد کرده و در حال حاضر ساس را یک تهدید مهم پزشکی برای سلامت افراد ساکن در منازل آلوده به ساس می دانند. این مطالعات که در دانشگاه کارولینا توسط محققان صورت گرفته نشان می دهد که سطح هیستامین در خانه های آلوده به ساس به طور قابل توجهی بالاتر از خانه های فاقد آلودگی می باشد و علاوه بر این نتایج نشان می دهد سطح هیستامین تا ماه ها در این منازل باقی می ماند حتی اگر آلودگی حشره ساس این منازل توسط کارشناسان دفع آفات برطرف شده و ریشه کنی ساس تختخوابی کامل صورت گیرد.

چگونه ساس را پیدا کنیم؟

برای پیدا کردن ساس‌ها، بهتر است از چند روش استفاده کنید:

1. با استفاده از چراغ قوه: در تاریکی، با استفاده از چراغ قوه، از روی تخت‌خواب، پارچه و سایر قطعات بافتنی دیگر نگاه کنید. ساس‌ها عموماً در زوایای پنهان و تاریکی پنهان می‌شوند و با استفاده از چراغ قوه می‌توانید آنها را پیدا کنید.

2. بررسی با دقت: با دقت تخت‌خواب، پارچه و سایر قطعات بافتنی دیگر را بررسی کنید. ساس‌ها عموماً به صورت دانه سیب مانند با حدود 5 میلیمتر طول دیده می‌شوند و به طور معمول در نقاط پنهان و پشت پارچه‌ها پنهان می‌شوند.

3. بوی آنها: بوی قوی و نامطبوعی که ساس‌ها بجای می‌گذارند، می‌تواند به شناسایی آنها کمک کند. اگر بوی نامطبوعی از تخت‌خواب، پارچه یا سایر قطعات بافتنی دیگر حس می‌شود، می‌تواند نشانه وجود ساس‌ها باشد.

4. استفاده از چسب سفید: چسب سفید را در نزدیکی تخت‌خواب و دیگر قطعات بافتنی قرار دهید. ساس‌ها معمولاً به طور تصادفی روی سطوح مختلف حرکت می‌کنند و با قرار دادن چسب سفید می‌توانید آنها را محبوس کنید و شناسایی کنید.

 

ساس از چی بدش میاد؟

ساس‌ها از بعضی موارد بیزاری و اجتناب می‌کنند، شامل:

1. نور: ساس‌ها عموماً از نور پرهیز می‌کنند و تمایلی به حضور در محیط‌های روشن ندارند. بنابراین، اگر منزل خود را به‌طور مناسب روشنایی کنید، احتمال کاهش ورود ساس‌ها به داخل خانه شما وجود دارد.

2. بوی قوی و نامطبوع: ساس‌ها از بوی قوی و نامطبوع بدشان می‌آید. برخی مواد مانند بخورها، پاک‌کننده‌های قوی، مواد شیمیایی تنظیفاتی و حتی بوی تعریق انسان می‌تواند ساس‌ها را دور نگه دارد.

3. اختلال و نویز: ساس‌ها حساس به اختلال و نویز هستند. صداهای بلند، ارتعاشات قوی و فعالیت‌های ناگهانی ممکن است ساس‌ها را تحریک کند و از منطقه‌ای که وجود دارند، دور شوند.

به طور کلی، شناخت اینکه ساس‌ها از چه مواردی بیزاری دارند می‌تواند به شما در جلوگیری از ورود آنها به خانه کمک کند.

وقتی ساس ها گاز می گیرند

 ساس ها در روزهای ابتدایی ورود به منزل عمدتا در شب فعال هستند و معمولاً هنگام خواب، افراد را گاز می گیرند. آنها با سوراخ كردن پوست و مکش خون از طریق اندامک خورطومی دراز تغذیه می كنند. ساس روزانه 3 تا 10 دقیقه از خون تغذیه می کنند تا سیر شوند و سپس بدون توجه خزیده و دور می شوند.

زمانی که جمعیت ساس ها افزایش پیدا کنند آن ها در روز هم فعال می شوند.

بیشتر گزش های ساس در ابتدا بدون درد هستند، اما بعداً به جوش های خارشی تبدیل می شوند. برخلاف گزش کک که عمدتاً در اطراف مچ پا است، گزش ساس روی هر ناحیه از پوست در هنگام خواب ایجاد می شود. همچنین گزش ساس برخلاف گزش کک لکه های قرمز در مرکز ندارند.

افرادی که متوجه گزش ساس تختخوابی نیستند ممکن است خارش و جوش را به دلایل دیگری مانند پشه ها نسبت دهند . برای تأیید گزش ساس ، باید خود ساس تختخوابی را پیدا کرده و آنها را شناسایی کنید.

 چرا ساس نیش می زند؟

ساس برای زنده ماندن از خون گرم تغذیه می کنند در نتیجه جهت تغذیه از طریق نیش زدن انسان انجام می شود.

حشره ساس معمولاً در طول شبانه روز بیش از یک بار گزش دارند. وقتی ساس شروع به تغذیه می کند می تواند رگ خونی مناسب جهت تغذیه را پیدا کند ممکن است جهت پیدا کردن رگ خونی بیش از یک تزریق داشته باشند تا رگ اصلی برای تغذیه را پیدا کنند و از طرفی ساس ها در هنگام تغذیه به حرکت های بدن شما بسیار حساس هستند و هر حرکت کوچکی باعث می شود تغذیه آن ها متوقف شده و سپس به قسمت دیگری از بدن رفته تا تغذیه خود را ادامه دهند. تعداد گزش های هر فرد نشانگر تعداد ساس هایی است که از آن فرد تغذیه می کنند.

 فیلم شناخت ساس در اتاق خواب

 

 

 

 خطرات گزش ساس :

خارش محل گزش و ایجاد زخم در آن محل در صورتی که ضدعفونی و تمیز نشود باعث ایجاد عفونت ثانویه شده که تورم و خونریزی شدید را به همراه دارد که در کودکان و سالمندان و هر فردی با سیستم ایمنی پایین علی الخصوص افرادی که بستری و بیماری زمینه ای دارند تشدید می یابد.

پماد ضد گزش ساس

پیشنهاد می شود برای درمان گزش ساس روی پوست جهت کم کردن التهاب و خارش از پماد ضد خارش کالامین و کلوبتازول استفاده شود.

pest control bedbug 750 × 458

 چگونه گزش ساس را در حیوانات خانگی تشخیص دهیم؟

گزش سگ و گربه شبیه گزش بر روی بدن انسان است در صورتی که صاحبان حیوانات خانگی آن ها را متهم به گزش توسط پشه و یا کک می کنند ولی همان طور که ساس بعد از گزش بر روی بدن انسان باقی نمی مانند و به سرعت فرار می کنند بر روی بدن حیوانات خانگی هم باقی نمانده و به سرعت پس از تغذیه در پناهگاه های خود مخفی می شوند. از دیگر نشانه های وجود ساس، فضله و مدفوع ساس، پوسته های باقیمانده آن ها  و نشانه های دیگر که بر روی ملحفه ای که می توانید در محل خواب حیوان، مشاهده نمایید و می توانیم از وجود حشره ساس در آن محل مطمئن شویم.

البته ساس ها تغذیه از خون انسان را بیشتر از تغذیه از خون حیوانات خانگی ترجیح می دهند اما زمانی که تعداد ساس ها به دلیل سمپاشی های غیر اصولی و جدی نگرفتن مبارزه با ساس در منزل افزایش پیدا کنند هیچ موجود خون گرمی از گزش ساس درامان نخواهند بود.

negindasht icon پیشنهاد کارشناسان نگین دشت به افرادی که در منزل و یا در محیط کار با حشره ساس مواجه می شوند، بهره گیری از تجربه و تخصص کارشناسان ما در جهت سمپاشی تضمینی ساس می باشد تا برای همیشه از شر این حشره خونخوار و انگل خلاص شوید. جهت مشاوره و انجام عملیات سمپاشی ساس و فروش سم ساس در ساعات اداری با کارشناسان نگین دشت تماس حاصل فرمایید.

تفاوت بین گزش کک و گزش ساس چیست؟

گزش حشره کک اکثرا در نواحی پاها، زیر شکم، بازوها، کشاله ران ، پهلو به صورت گسترده دیده می شود که خارش و سوزش بسیار شدیدتری به نسبت ساس ایجاد می کند.

گزش ساس در تمامی نقاط بدن بخصوص نواحی که در هنگام خواب بدن بدون پوشش لباس مانند ساق پا، دست، شکم می باشد. گزش و التهاب به صورت خطی اتفاق می افتد.

آیا روش گازدهی میتواند برای ریشه کنی ساس موثر باشد؟

سمی بودن گازها: موادی که برای گازدهی به کار می‌روند، بسیار سمی است و برای انسان‌ها و حیوانات خانگی ضرربار هستندد. این گازها می‌توانند در تنفس انسان‌ها، حیوانات خانگی و گیاهان  سلامت آنها را تهدید کنند.

آتش‌سوزی و انفجار: برخی از گازهای استفاده شده در گازدهی ممکن است قابل اشتعال باشند و در صورت عدم رعایت اصول ایمنی، خطر آتش‌سوزی و انفجار را ایجاد کنند. این مسئله به خصوص در فضاهای بسته و بدون ورود هوا به داخل (مانند اتاق‌ها و انبارها) بسیار مهم است.

مقاومت به گازها: برخی از ساس‌ها ممکن است به گازهای استفاده شده در روش گازدهی مقاومت پیدا کنند و از اثرات کشنده آن‌ها جلوگیری کنند. این می‌تواند باعث شود که کنترل ساس‌ها به‌طور کامل صورت نگیرد و ممکن است به بازآفرینی جمعیت ساس‌ها منجر شود.

تأثیر بر محیط زیست: برخی از گازهای استفاده شده در گازدهی ممکن است تأثیرات منفی بر محیط زیست داشته باشند. به‌عنوان مثال، برخی از گازهای فلورهیدروکربن (FH) ممکن است به افزایش اثر گلخانه‌ای و کاهش ازون لایه زمین منجر شوند.

اثر روی تخم ساس: روش گازدهی به هیچ وجه روی تخم ساس ها اثر نمیگذارد و سبب می شود در مدت کوتاهی مجدد جمعیت ساس ها ازدیاد پیدا کنند.

آسیب به لوازم الکترونیکی منزل: روش گازدهی بخصوص استفاده از گاز و دود گوگرد آثار مخربی بر روی لوازم خانگی می گذارد و عمر مفید آنها را به شدت کاهش می دهد.


  از ساس بیشتر بدانید:


 عکس های گزش و نیش ساس و واکنش آلرژیک پوست در افراد مختلف

نظرات (2)

5 از 5 براساس 1 رای
هنوز نظری ارسال نشده است
این نظر توسط مدیر سایت کمینه شده است

15 سال پیش از طریق شرکت شما سمپاشی ساس کردیم الان بعد از این مدت ساس دوباره وارد منزل ماشده هنوز شما در این زمینه فعالیت دارید؟

این نظر توسط مدیر سایت کمینه شده است

باسلام خیلی ممنون ازاطلاعاتتون

  1. 5 / 5

  1. بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید )
رتبه دهید:
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت


درباره شرکت نگین دشت

شرکت مهندسی نگین دشت با بیش از ربع قرن تجربه به صورت تخصصی در زمینه خدمات سمپاشی حشرات ، طعمه گذاری انواع موش و مبارزه با آفات خانگی و صنعتی مانند ،سوسک ، ساس ، پشه ، موریانه ، کنه ، مورچه ، کک ، موش و...  با افتخار در خدمت هموطنان عزیزمان می باشد.

در ارتباط باشید :

    

اطلاعات تماس

شما میتوانید هم اکنون سوالات مربوط به ضد عفونی و سمپاشی حشرات را به طور مستقیم با کارشناس نگین دشت مطرح فرمایید.

 این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
 logo-samandehi
 

ارتباط با ما

ارتباط مستقیم با کارشناسان ما در شبکه های اجتماعی