سبد خرید خالی می باشد

تشخیص تخم و کپسول سوسک ریز آلمانی و سوسک درشت فاضلابی

وجود انواع سوسک ها (سوسری) در محل سکونت انسان می تواند مشکلات بسیار جدی را برای سلامت ساکنین ایجاد نماید و از طرفی زائده های ناشی از پوسته و فضولات سوسک حین تنفس می تواند باعث ایجاد آلرژیک های شدید پوستی و حتی ایجاد آسم تنفسی در افراد شود.

سوسک ها معمولاً از طریق کیسه و کارتن وسایلی که از بیرون خریداری می کنید، درز و شکاف در و پنجره ها، شکاف کناره لوله های آب و سایر درز و شکاف سقف و ... وارد منزل شده و به دلیل شرایط مساعد از جمله گرما، رطوبت و وجود منابع غذایی در محل سکونت انسان رشد می کنند.

اطلاع از وجود آلودگی سوسک ها در محل وشناسایی نوع سوسک در مراحل ابتدایی کمک می کند تا به راحتی در جهت ریشه کنی و نابودی سوسک ها اقدام نماییم. شناسایی گونه سوسک در مراحل ابتدایی از طریق ظاهر سوسکی که مشاهده شده و نیز از طریق مشاهده تخم ، کپسول و فضله  های ناشی از آن ها امکان پذیر است.

german cockroach ootheca تخم سوسک ریز آشپزخانه (سوسک آلمانی)

در صورتی که بخواهید از شر سوسک ها خلاص شوید اولین قدم شناسایی نوع سوسک از روی حشره بالغ، تخم و کپسول سوسک می باشد که در اینجا تا حد امکان شما را با مشخصات ظاهری تخم انواع سوسک خانگی آشنا می نماییم. شناخت مشخصات ظاهری تخم و کپسول سوسک و محل لانه سازی آن ها اولین و مهمترین قدم در نابودی و ریشه کنی سوسک به شمار می آید.

مهمترین گونه های سوسک رایج در منازل، سوسک ریز آشپزخانه (سوسک آلمانی) و سوسک درشت فاضلاب (سوسک آمریکایی) می باشد. سوسک ریز آشپزخانه از شایع ترین سوسک های موجود در منازل می باشد که از مهمترین نشانه های شناسایی این سوسک وجود خطوط یا نوار قهوه ای بر روی بدن آن ها می باشد از طرفی بیشتر این سوسک ها در محیط های داخل آشپزخانه، حمام و محل های آماده سازی و نگهداری غذا یافت می شوند. برخی از انواع گونه سوسک آلمانی بال دار هستند ولی در کل این گونه از سوسک ها قابلیت پرواز ندارند.

سوسک های درشت فاضلابی از لحاظ اندازه نسبت به سوسک های آلمانی بزرگتر هستند و تعدادی از گونه های سوسک آمریکایی بال دارند و قابلیت پرواز هم دارند و در محل هایی که رطوبت و مواد غذایی در دسترس آن ها موجود باشد لانه گذاری و تکثیر می کنند.

صرفه نظر از اینکه محیط زندگی ما توسط کدام گونه از سوسک ها آلوده شده است به این نکته باید توجه نمود که تمامی گونه سوسک ها می توانند باکتری و بیماری را به انسان منتقل کنند بنابراین در صورت مشاهده آلودگی می توانید از طریق کارشناسان دفع آفات شرکت نگین دشت در جهت ریشه کنی و سمپاشی سوسک ریز آلمانی و سمپاشی سوسک درشت فاضلابی اقدام نماییم.

شناسایی و یافتن تخم و کپسول سوسک ریز آشپزخانه ( سوسک آلمانی)

چرخه زندگی سوسک ریز آشپزخانه از یک کپسول شروع می شود. تخم سوسک ها توسط محفظه ای به نام اتکا ootheca محافظت می شوند که این محفظه می تواند حدود صدها تخم را در خود نگهداری نماید. این محفظه یا کپسول به شکل کیف مانند، به رنگ قهوه ای روشن و حدود 6 سانتیمتر طول آن است. هر سوسک آلمانی هر 6 هفته یک کپسول تولید می کند که کپسول حدود 28 روز زمان نیاز دارد تا تخم های موجود در آن بارور شده و در نتیجه سرعت تکثیر سوسک ریز آشپزخانه بسیار زیاد است. سوسک های ریز ماده، کپسول تخم خود را در مکان های محافظت شده مانند شکاف ها قرار می دهد و کپسول خود را تا زمان بارور شدن با خود حمل می کنند تا سوسک ها از تخم خود خارج شوند.

سوسک آلمانی کجای منزل مخفی می شوند؟

 1. بیشترین محل هایی که سوسک ریز آلمانی در آشپزخانه پنهان می شود شامل:

  • داخل کابینت های آشپزخانه
  • زیر و پشت کابینت ها
  • فضای بالای کابینت و سقف کاذب آشپزخانه
  • اطراف درز و شکاف هود، پکیج و هواکش ها
  • داخل و اطراف گاز و فر
  • شکاف بین دیوارها و کابینت ها
  • داخل وسایل برقی مانند یخچال، چرخ گوشت، ماکروفر و ...

 2. سقف کاذب اتاق ها در صورت شدت آلودگی 

3. حمام و سرویس های بهداشتی

4. اطراف و داخل اتاق های خواب در صورت شدت آلودگی

5. چهار چوب درب ها

6. داخل و زیر مبل ها در صورت شدت آلودگی

7. کلید پیریزها در صورت شدت آلودگی

8- داخلمبل و کاناپه 

تشخیص تخم و کپسول سوسک ریزآلمانی و سوسک درشت فاضلابی می‌تواند از مراحلی شامل مشاهده، شناسایی و تفکیک این ساختارها باشد. در ادامه، می‌توانید راهنمایی‌هایی برای تشخیص این دو نوع حشره را مشاهده کنید:

1. تشخیص تخم و کپسول سوسک ریزآلمانی:
- تخم‌های سوسک ریزآلمانی کوچک و قهوه ای رنگ هستند و در اکثر موارد به شکل بیضی یا بیضوی تیره هستند.
- اغلب این تخم‌ها را در محلول‌های مایع چسباننده بر روی سطوح مختلف مانند کنارهای آشپزخانه، اجاق گاز، دیوارها، و یا روی غذاهای باز در کابینت‌ها می‌یابیم.

2. تشخیص سوسک درشت فاضلابی:
- سوسک درشت فاضلابی دارای بدنی بزرگ و غیرهموار است که به رنگ قهوه‌ای تیره یا سیاه می‌باشد.
- این حشرات اغلب در محیط‌های مرطوب و آشفته مانند لوله‌ها و لوله‌کشی‌ها، در فضاهای زیرزمینی، و در اطراف محل‌های فاضلابی یا آشغال‌ها دیده می‌شوند.
- همچنین، بر خلاف تخم سوسک ریزآلمانی، کپسول‌های سوسک درشت فاضلابی از جنسیت آنها جدا شده و بسته به شرایط محیطی می‌تواند در رنگ‌ها و اندازه‌های متفاوت باشد.

 می‌توانید تخم و کپسول سوسک ریزآلمانی را از سوسک درشت فاضلابی تشخیص دهید. اگر همچنان شکی به صحت تشخیص خود دارید، بهتر است با ارسال عکس به واتساپ شرکت نگین دشت راهنمایی و مشاوره بیشتری دریافت کنید.

شناسایی تخم و کپسول سوسک آمریکایی

کپسول سوسک های فاضلاب یا آمریکایی بزرگتر از سوسک ریز آشپزخانه می باشد و حتی تا حدود  9سانتی متر هم می تواند طول کپسول سوسک فاضلاب باشد. یکی از تفاوت های دیگر کپسول تخم سوسک فاضلاب با سوسک ریز در آن است که کپسول تخم سوسک فاضلاب در ابتدا قهوه ای رنگ است و زمانی که سوسک ماده جهت بارور شدن روی تخم قرار می گیرد رنگ کپسول تیره می شود این کپسول ها شش روز قبل از بارور شدن توسط سوسک ماده حمل می شود از زمان حمل کپسول توسط سوسک ماده ممکن است تا دو ماه و یا حتی بیشتر، بارور شدن تخم ها زمان ببرد.

سوسک فاضلاب (سوسک حمام) در نزدیکی منبع غذایی تخم ریزی می کنند تا به راحتی به منبع غذایی دسترسی داشته باشد.

American cockroach ootheca

آیا سوسک ها در لباس های شما تخم ریزی می کنند؟

یکی از سوالات متداول و نگرانی های مشتری در زمینه تخم ریزی سوسک ها، امکان تخمریزی سوسک ها در بین لباس ها و کمد لباسشان می باشد. سوسک ها تخم های خود را در درزها و شکاف های داخل منزل جهت حفاظت پنهان می کنند. از طرفی بوی تند کاغذ ، مقوا و چوب سوسک ها را به شدت جذب می نماید بنابراین تنها در صورتی که لباس های خود را در جعبه های چوبی و مقوایی یا کمدهای چوبی نگهداری می کنید لباس های شما می تواند در معرض تخم ریزی سوسک ها قرار گیرد. البته در نظر داشته باشید احتمال تخم ریزی بیشتر در پشت درز و شکاف کمدهای چوبی می باشد. بهترین راه آن است که جهت حفاظت از لباس ها بیشتر آن ها را آویزان کنید.

توجه داشته باشید افرادی که تصور می کنند در منزل روی سطح زمین یا وسایل داخل منزل و قسمت های دیگر مدام تخم سوسک ملاحظه می کنند باید توجه داشته باشند سوسک ها در معرض دید شما تخم ریزی نمی کنند چون سوسک ها تخم خود را جهت حفاظت از دید شما پنهان می کنند و حتی تا پایان بارور شدن با خود حمل می کنند بنابراین دیدن هر گونه ذراتی که شما در منزل خود مشاهده می کنید نشان دهنده تخم سوسک نمی باشد. بنابراین آگاهی از شکل ظاهری تخم سوسک ها امری لازم است ولی شناسایی علائمی که نشان دهنده وجود سوسک در منزل شما می باشد امری ضروری است.

وجود حشرات مرده و زنده یکی از نشانه های آلوده بودن منزل به سوسک می باشد. با رشد سوسک هاو بالغ شدنشان اکثرا پوست اندازی می کنند بنابراین مشاهده پوسته ها یکی دیگر از نشانه های وجود آلودگی در منزل می باشد. مشاهده لکه های سیاه رنگ نیز از نشانه های فضله سوسک می باشد و در آلودگی بالا استشمام بوی تند و کپک زدگی در محیط یکی از نشانه های وجود آلودگی می باشد.

هر سوسک آلمانی در طول عمر خود 4 تا 8  کپسول می گذارد که در هر کپسول بین 30 تا 40 تخم می باشد بنابراین بین 120 تا 384 نوزاد خواهند داشت و طول عمر سوسک ماده بالغ حدود 6 ماه است. تولید مثل سوسک آمریکایی مانند سوسک ریز آشپزخانه سریع نیست ولی طول عمر آن ها بسیار طولانی است و تا حدود 600 روز طول می کشد و یک تا دو سال را در مرحله بلوغ زندگی می کنند . در هر کپسول حدود 12 تخم بوده و سرعت تکثیر آن ها به اندازه سوسک ریز آلمانی نمی باشد.

جهت مبارزه و سمپاشی سوسک های ریز آلمانی و سوسک درشت فاضلاب با کارشناسان شرکت سمپاشی نگین دشت زیر نظر وزارت بهداشت تماس حاصل فرمایید تا با بهترین روش و سموم خارجی بی ضرر مجاز و انواع ژل سوسک کش موثر در جهت ریشه کنی چرخه زندگی سوسک ها اقدامات لازم را به شما ارائه نمایند. 

 مقالات مرتبط

logo sampashi

مشاوره رایگان

021-88330133


تمام نقاط تهران و کرج

درباره شرکت نگین دشت

شرکت مهندسی نگین دشت با بیش از 30 سال تجربه به صورت تخصصی در زمینه خدمات سمپاشی حشرات، طعمه گذاری انواع موش و مبارزه با آفات خانگی و صنعتی مانند، سوسک، ساس، پشه، موریانه، کنه، مورچه، کک، موش و... با افتخار در خدمت هموطنان عزیزمان می‌باشد.

در ارتباط باشید:

logo-samandehi