تلفن تماس : 88330133      09124540649

کنترل آفات و سمپاشی در مدارس، مهدکودک ها، دانشگاه ها و مراکز آموزشی

سمپاشی مدارس، مهدها، دانشگاه ها و مراکز آموزشی

هدف از اجرای برنامه های کنترل آفات در مدارس، حفاظت از سلامت دانش آموزان و کارکنان در برابر آلودگی های ناشی از آفات و حشرات در برابر سموم مصرفی جهت نابودی و سمپاشی حشرات و جوندگان می باشد. با اجرای برنامه مدیریت کنترل آفات می توانیم میزان استفاده از آفت کش ها را کاهش داده و از طرفی با حفظ اصول بهسازی محیط می توان از ورود آلودگی آفات به محیط پیشگیری نماییم. استفاده از روش های بیولوژیکی و غیر شیمیایی برای بحث مبارزه با آفات در دستور اول کار متخصصان شرکت نگین دشت می باشد و سپس در صورت نیاز با استفاده از سموم با کمترین ضرر ممکن می تواند در نابودی و ریشه کنی آفت هدف مؤثر باشد.

school pestcontrol 580 × 387 سمپاشی مدارس و مهدکودک ها

red کنترل آفات و سمپاشی در مدارس و مراکز آموزشی

برنامه منظم کنترل آفات و حشرات در مدارس به صورت مداوم توسط کارشناسان دفع آفات به مسئولان مدارس اعلام می گردد. استفاده از سم های مجاز طبق لیست مورد تأیید سازمان بهداشت جهت سمپاشی در مدارس صورت می گیرد.

شیوه سمپاشی سطوح به دلیل دسترسی مستقیم بچه ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است بنابراین نوع سم مصرفی، غلظت و دوز سم ، نحوه سمپاشی و نظارت کارشناسان از مهم ترین نکات جهت حفظ سلامت بچه ها و کارکنان در مدارس می باشد.

نگرانی والدین بیشتر از مصرف آفت کش ها در محیط کلاس ها و مدارس می باشد که برای سلامتی فرزندانشان خطری داشته باشد. حساسیت برخی از افراد به فرمولاسیون برخی از آفت کش ها در حدی است که مشکلات جدی را در سلامتی آن ها ایجاد می کند.

danger signalبرخی از مدارس حتی گاهاً جهت کنترل آفات برای اینکه هزینه کمتری را متقبل شوند اقدام به خود درمانی نموده و با خرید سم بدون هیچ گونه آگاهی و عدم تخصص و یا اینکه  علم بر نحوه سمپاشی داشته باشند از طریق افراد غیر آموزش دیده و یا عادی اقدام به سمپاشی می نمایند. لازم به ذکر است این کار مسئولیت و عواقب زیادی را برای مسئولان مدارس و مهدکودک ها به همراه خواهد داشت.

مجاورت و تماس آفت کش ها با سطوحی که بچه ها با آن تماس دارند خطر جذب آفت کش ها از طریق پوست و تنفس ویا از طریق گرد و غبار آلوده در محیط برای دانش آموزان را افزایش می دهد از طرفی با توجه به تحقیقات آکادمی ملی علوم اثبات شده است که حساسیت بدن بچه ها نسبت به بزرگسالان در برابر آفت کش ها بیشتر است.

استفاده از آفت کش ها به طور مداوم در محیط نه تنها منجر به مقاومت حشرات و آفات در برابر حشره کش ها شده بلکه گاهاً نیاز به دوز بالا جهت ریشه کنی بوده که این خود سلامت افراد را بیشتر به خطر می اندازد.

مدارسی که از خدمات شرکت نگین دشت بهره مند هستند طبق برنامه ارائه شده توسط کارشناسان در دوره های مشخص حتی اگر مدرسه فاقد آلودگی باشد با بازرسی کامل و جامع کارشناسان نگین دشت به صورت دوره ای ، با رعایت تمامی اصول پیشگیری از ورود حشرات، همواره محیطی عاری از آلودگی ناشی از حشرات و جوندگان را خواهند داشت.

 انواع حشرات، آفات و جوندگان در مدارس

یکی از خطرناک ترین آفات در مدارس وجود کنه ها می باشد به خصوص کنه هایی از دسته کبوتر ها و یا ماکیان بوده که انواع آن ها عامل بیماری های پوستی و عفونی می باشند، بنابراین جهت کاهش تهدید کنه ها باید اقداماتی در جهت بستن راه های ورودی و خروجی پرندگان از جمله کبوترها را انجام دهیم و از طرفی با از بین بردن و حذف لانه پرندگان این اطمینان را حاصل نماییم که دیگر هیچ خطری سلامت دانش آموزان را تهدید نمی کند.

از دیگر حشراتی که در مدارس جدیدا شیوع پیدا می کند شپش سر می باشد که می تواند موهای بچه ها را درگیر نماید که ابتدا باید کارشناسان بهداشت، محیط را ضدعفونی نموده و در صورت نیاز به سمپاشی با سموم مجاز و نظارت کارشناس، سمپاشی شپش در مدارس صورت گیرد و سپس با مراجعه به پزشک پوست و استفاده از شامپوها و محلول های مخصوص در افراد مبتلا، درمان موضعی را انجام دهیم.

از مشکلات جدی دیگر که در مدارس گزارش می شود وجود جوندگان از جمله موش ها می باشد. به دلیل اینکه موش ها در اثر تماس با سطوح می توانند انواع میکروب ها و باکتری های خطرناکی مانند سالمنلا و ایکلی را انتقال دهند و نیز می توانند عامل انتقال انواع بیماری های خطرناک باشند ،کنترل آن ها در مدارس و مراکز آموزشی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. کارشناسان شرکت نگین دشت پس از بررسی کامل و جامع از محیط با روش های نوین و پیشرفته مشکل آفات را رفع می نمایند.

سوسک های ریز آلمانی به دلیل فراوانی آب و غذا و پناهگاه  به مدارس و مراکز آموزشی که اجرای مراقبت های بهداشتی در آن ضعیف می باشد ، هجوم آورده و از این طریق متأسفانه انواع میکروب ها را انتقال می دهند که از طریق تماس با سطوح به بدن دانش آموزان انتقال پیدا می کند. به عنوان مثال آسم در جوانان یکی از علل آن آلودگی محیط اطراف آن ها می باشد. موش ها قابلیت انتقال این حساسیت آلرژیکی را خواهند داشت بنابراین ریشه کنی و نابودی سوسک ها در محیط مدارس باید دوره ای صورت گیرد.

 آفت کش ها

حشره کش ها و آفت کش ها طیف گسترده ای را داشته که در صورت عدم استفاده درست به سلامت انسان آسیب می رسانند. سمپاشی مدارس حتماً باید توسط کارشناسان و متخصصان آموزش دیده تحت نظارت وزارت بهداشت صورت گیرد که به سلامت افراد لطمه ای وارد نشود. کارشناسان شرکت نگین دشت به محل اصلی آلودگی و شیوه سمپاشی واقف بوده و در نتیجه سم بر روی سطحی که  در تماس با بچه ها می باشد قرار نمی گیرد و کلیه نکات ایمنی و سلامت در محیط اجرا می گردد.

استفاده از دستگاه هایی با پمپ فشار قوی خطر پخش ذرات سموم در محیط و افزایش خطر تماس آن با سطوح را خواهد داشت. بنابراین نوع دستگاه، نوع سم مصرفی ( دوز و غلظت سم مورد نظر) ، محل های سمپاشی با نظارت کارشناسان دفع آفات و بهداشت محیط صورت می گیرد تا محیطی امن برای تحصیل فرزندانتان ایجاد نماید.

متأسفانه مسئولان برخی مدارس به دلیل نگهداری سموم مورد نیاز برای سمپاشی مدارس در جاهایی غیر ایمن و یا انجام سمپاشی توسط افراد غیر متخصص در مدارس ، سلامت دانش آموزان را به خطر انداخته ولی باید آگاه باشند که این امر مسئولیت بسیار سنگینی را برای مسئولان به همراه خواهد داشت.

چگونه از ورود آفات به مدارس جلوگیری کنیم؟

آفات ذاتاً فرصت طلب و توانمند هستند. مسئولین مدارس باید در تمام طول سال مراقب سلامت دانش آموزان و معلمان و اموال مدرسه در برابر بیماری ها و آسیب های ناشی از آفات باشند. مبارزه و کنترل با آفات در مدارس ، چیزی است که همه ما می توانیم در انجام آن سهیم باشیم.

این لیست از نکات مهم برنامه جامع مدیریت مبارزه تلفیق آفات IPM می باشد.

 • مواد غذایی را به‌ویژه در آشپزخانه‌ها و کافه تریاها به‌ خوبی مهر و موم و در بسته نگهداری کنید.
 • مناطق پر حجم، مانند بوفه مدارس و سالن های ورزشی را که احتمال تجمع خرده ها و زباله ها بیشتر است، روزانه تمیز کنید.
 • زباله ها را به طور مرتب دور ریخته و در سطل های در بسته نگهداری کنید.
 • فضاهای مدارس را به خوبی تهویه و خشک نگه دارید.
 • به دنبال مدفوع جوندگان و علائم جویدن در منابع غذایی باشید که نشان دهنده مشکل آفت است.
 • شکاف ها و سوراخ های بیرونی مدرسه را با استفاده از درزگیر، چوب ، فولادی یا ترکیبی از هر دو ببندید. به نقاط ورودی تاسیسات و لوله ها توجه ویژه ای داشته باشید.
 • شاخه های درختان و درختچه ها را به خوبی حرص کنید و دور از ساختمان نگه دارید.
 • زیرزمین ها و فضاهای خزیدن را به خوبی تهویه و خشک نگه دارید.
 • تعمیر و جمع آوری چوب های پوسیده بیرونی ساختمان ها.
 • دیوارهای سست را در اطراف فونداسیون زیرزمین و پنجره ها تعمیر کنید.
 • زهکشی مناسب در فونداسیون را نادیده نگیرید. یک سیستم زهکشی نصب کنید که آب را از ساختمان دور می کند.
 • برای شناسایی مشکل، بررسی و کنترل آفات با استفاده از رویکرد IPM، با  متخصص کنترل آفات نگین دشت تماس بگیرید.

همچنین والدین می توانند با اجرای اقدامات ساده در برنامه روزانه دانش آموزان خود، مدارس را در پیشگیری از مشکلات آفات حمایت کنند. حتماً هر روز کیف مدرسه فرزندتان را تمیز کنید. این امر به جلوگیری از انتقال آفات از مدرسه به خانه و بالعکس کمک می کند.موی سر فرزندان را هر روز برای شپش بررسی و کنترل کنند تا جلوگیری از شیوع شپش در مدارس شوند.

همچنین، والدین می‌توانند مطمئن باشند که اسباب‌بازی‌های بیرون از خانه که ممکن است برای «نمایش » به مدرسه آورده شوند، قبل از رد شدن در کلاس، از نظر وجود آفات بررسی می‌شوند. در نهایت، والدین نیز می توانند سهم خود را در مدارس با بسته بندی مناسب ناهار در ظروف در بسته برای جلوگیری از نفوذ آفات به غذای دانش آموزان انجام دهند. برای مبارزه با آفت در مدلرس بایستی یک تلاش مشترک بین مسولین مدارس و والدین صورت گیرد.

 مدیریت کنترل آفات در مدارس و مراکز آموزشی

مدیریت کنترل آفات در مدارس به معنای به حداقل رساندن استفاده از آفت کش ها و شیوه های سمپاشی درست و اصولی و مبارزه با آفات از طریق متخصصان و کارشناسان می باشد و این در حالی است که آن چیزی که از همه بیشتر مورد اهمیت قرار دارد عدم به خطر افتادن سلامت دانش آموزان و از طرفی محیط یادگیری مختل نشود.

روش های طولانی مدت در جهت کاهش و رفع آلودگی در محیط بر این نکته تأکید دارد که تا حد امکان با کاهش میزان استفاده از آفت کش ها مجاز، به رفع آلودگی محیط اقدام نماییم.

کارشناسان نگین دشت پس از بازرسی کامل و جامع از محیط مدارس و مراکز آموزشی، گزارش کاملی را تهیه نموده و یک پرونده بهداشتی برای هر مدرسه فراهم نموده که در آن در هر دوره نوع و میزان آلودگی ، شرایط غیربهداشتی محیط از جمله سرویس های بهداشتی، آبدارخانه ، کلاس ها، سالن ها ورزش و ... و کلیه نواقص را جهت رفع آن اعلام می نمایند.

در نهایت گزارش کاملی از  روش ها و اقداماتی که در آن محل جهت ریشه کنی و نابودی حشرات صورت گرفته  با ذکر آفت هدف و در صورت استفاده از سموم (نام سم مصرفی ، دوز و غلظت ) را ثبت نموده تا در دوره های بعدی برای جلوگیری از مقاومت حشرات ازروش های مناسب تر و تخصصی تری استفاده شود.

دوره های موردنیاز جهت بررسی و بازرسی از محیط مدارس توسط کارشناسان به مسئولان مدرسه اعلام میگردد. مسئولان مدارس و مراکز آموزشی سالانه باید یکی از اولویت های مدارس را حفظ محیط سالم ، ایمن و عاری از آلودگی حشرات و جوندگان قرار داده و در این راستا همکاری لازم را با شرکت سم پاشی نگین دشت داشته باشند.

  

صدور مجوز فعالیت شرکت‌های سمپاشی بر عهده وزارت بهداشت گذاشته شد و در حال حاضر، این مجوزتوسط معاونت بهداشتی دانشگاه‌های علوم پزشکی صادر می‌شود شما مدیر مدرسه یا مهدکودک بزرگوار باید دقت کنید که حتماً از شرکت‌های سمپاشی دارای مجوز از وزارت بهداشت مانند شرکت مهندسی نگین دشت، برای این کار کمک گرفته شود.


مقالات مرتبط:

 • سمپاشی و کنترل آفات در رستوران ها و مراکز تهیه غذا


درباره شرکت نگین دشت

شرکت مهندسی نگین دشت با بیش از ربع قرن تجربه به صورت تخصصی در زمینه خدمات سمپاشی حشرات ، طعمه گذاری انواع موش و مبارزه با آفات خانگی و صنعتی مانند ،سوسک ، ساس ، پشه ، موریانه ، کنه ، مورچه ، کک ، موش و...  با افتخار در خدمت هموطنان عزیزمان می باشد.

در ارتباط باشید :

    

اطلاعات تماس

شما میتوانید هم اکنون سوالات مربوط به ضد عفونی و سمپاشی حشرات را به طور مستقیم با کارشناس نگین دشت مطرح فرمایید.

 این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
 logo-samandehi
 

ارتباط با ما

ارتباط مستقیم با کارشناسان ما در شبکه های اجتماعی