سبد خرید خالی می باشد

شناخت بیماری های انتقال یافته از موش به انسان

با توجه تحقیقات مرکز کنترل بیماری ها (CDC) ، موش بیماری های متعددی را در سراسر جهان به انسان انتقال می دهد که این بیماری ها به طور مستقیم به انسان انتقال می یابد. روش های انتقال بیماری از طریق تماس با ادرار و فضله موش، گازگرفتگی انسان توسط موش ، تماس با سطوحی که موش با آن تماس داشته و ... به صورت انتقال مستقیم بیماری می باشد ولی موش ها به صورت غیر مستقیم نیز می توانند بیماری را به انسان انتقال دهند مثلاً از طریق کنه ، کک و سایر حشراتی که در بدن موش ها زندگی می کنند و از آن ها تغذیه دارند و از این طریق عفونت را به بدن انسان انتقال می دهند این بیماری ها عبارتند است از:

lyme symptoms  875 × 310 بیماری لایم red بیماری لایم Lyme Disease

red تب کلرادو  Colorado Tick Fever

red بابسیوسیز  Babesiosis

red ریکتزیا  Rickettsialpox   

 mouse بیماری های که از طریق موش به انسان انتقال می یابد عبارتند از :

red هانتا ویروس Hantavirus Pulmonary Syndrome

Hanta Virus Infection negindashtاین بیماری ویروسی ناشی از موش بیشتر در جنوب و شمال آمریکا گزارش شده است. هانتا ویروس بیماری است که زندگی انسان را تهدید می کند و عامل انتقال آن ویروسی است که از طریق جوندگان به خصوص موش آهویی به انسان منتقل می شود و انتقال ویروس از طریق ادرار و فضله های موش صورت می گیرد. این ویروس خود موش را بیمار نمی کند ولی انسان ها جتی در صورت تماس با گرد و غبار لانه موش ها و یا تماس با ادرار و فضله های ناشی از موش حامل ویروس هانتا، بیماری به بدنشان منتقل می شود. در صورتی که گازگرفتگی قسمتی از بدن انسان توسط موش حامل ویروس هانتا صورت بگیرد ویروس را به انسان منتقل می کند ولی اغلب این اتفاق به ندرت می افتد. این ویروس از یک انسان به انسان دیگر سرایت نمی کند. از نوامبر سال 2012 ده مورد انتقال هانتا ویروس به انسان گزارش شده است که تنها 3 مورد از آن منجر به مرگ افراد شده است.

علائم اولیه این بیماری شامل تب و لرز، دردهای عضلانی و در صورت پیشرفت بیماری علائمی نظیر سرفه های خشک ، سردرد، تنگی نفس، تهوع و استفراغ ، بی قراری و ... را با خود به همراه خواهد داشت.

درمان بیماری شامل تنفس از طریق لوله و دستگاه حاوی اکسیژن ، دارو ribavin که برای درمان بیماری کلیوی استفاده می شود و تا حد امکان ریسک خطر مرگ را کاهش دهیم.

لازم به ذکر است موش های پاسفید هم می توانند عامل انتقال این ویروس باشند. نوع دیگری از هانتا ویروس به نام Black creek از طریق موش پنبه ای در جنوب آمریکا گزارش شده است.

red سالمونلا Salmonellosis

Rickettsialpox 708 × 484 ریکتزیاسالمونلا یک بیماری باکتریایی است که در سراسر جهان گزارش شده است که از موش و سایر جوندگان به انسان منتقل می شود . علائم بیماری در انسان شامل تب، گرفتگی عضله شکمی و اسهال می باشد و تا 7 روز نیز طول می کشد. کودکان و افراد سالخورده بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند. در سال های اخیر شیوع چند نوع سالمونلا توسط جوندگان گزارش شده است که از طریق رت ها  و موش هایی که  بیشتر از خزندگان تغذیه می کنند منتقل می شود.

red تب لاسا Lassa Fever

انتقال این بیماری از طریق جوندگان صورت می گیرد و مجموعه ای از گونه های مختلف رت ها عامل انتقال این بیماری ویروسی هستند و بیشتر در غرب آفریقا گزارش شده است.

گسترش بیماری از طریق نفس کشیدن در گرد و غبار آلوده به ادرار و فضله جوندگان و یا از طریق تماس مستقیم با آن ها و یا تماس با سطوحی که با آنها در ارتباط بوده است، صورت می گیرد. از طرفی خوردن غذا و آب آلوده به این ویروس نیز عامل انتقال بیماری می باشد. انتقال بیماری اغلب از طریق گاز گرفتن موش صورت نمی گیرد. این بیماری از یک فرد به فرد دیگر قابل انتقال می باشد.

red تب هموراژیک با سندرم کلیوی Hemorrhagic Fever with Renal Syndrome

Hemorrhagic Fever with Renal Syndrome negindasht

 عامل انتقال دهنده آن ویروسی است که از جوندگانی مانند موش های صحرایی، موش نروژی ، موش قهوه ای و موش صحرایی زرد این بیماری انتقال می یابد و این بیماری در شرق آسیا، روسیه، کره، اسکاندیناوی و اروپای غربی و ... گزارش شده است.

گسترش بیماری از طریق نفس کشیدن در فضای تجمع موش ها و یا تماس با ادرار و فضله ها و یا سطوحی که در تماس با موش بوده باعث انتقال بیماری می شود . این بیماری از یک فرد به فرد دیگر قابل انتقال بوده ولی قابل ذکر است این بیماری بسیار نادر است.

red لپتوسپیروسیز Leptospirosis

از طریق جوندگان و سایر حیوانات انتقال می یابد و عامل آن باکتری می باشد و در سراسر جهان نیز گزارش شده است. خوردن و آشامیدن موادغذایی یا آب آلوده شده توسط جوندگان ناقل، بیماری را به انسان انتقال می دهد. از طرفی از طریق تماس پوستی مستقیم با محل تماس جوندگان و یا از طریق تنفس از طریق گرد و غبار محیط آلوده ، باکتری وارد بدن شخص می شود.

red مننژیت لیمفوسیت کوریو Lymphocytic Chorio-meningitis) LCM)

 این بیماری از طریق جوندگان بخصوص موش خانگی انتقال می یابد و عامل انتقال آن ویروسی است که در سراسر جهان گزارش شده است. نفس کشیدن در گرد و غبار ناشی از محل آلوده به ادرار و فضله موش و یا تماس مستقیم با سطوحی که آلوده به فضله یا ادرار موش باشد، باعث انتقال این بیماری می شود ولی از طریق گازگرفتگی موش انتقال بیماری صورت نمی گیرد.

red طاعون Plague

Plague negindasht

بیماری طاعون هم در انسان و هم سایر پستانداران اثرگذار می باشد. عامل انتقال بیماری یک باکتری به نام Yersinia Pestis بوده که از طریق جوندگانی مانند سنجاب های وحشی ، خرگوش، موش صحرایی و سنجاب روباهی و انواع سنجاب های دیگر انتقال می یابد و یا از طرفی در اثر گزش کنه ها و یا کک های آلوده ای که در بدن آن ها زندگی می کنند و حامل بیماری طاعون بوده بیماری را به فرد انتقال می دهند.

این بیماری در آسیا، آفریقا و آمریکا گزارش شده است. طاعون از طریق تماس مستقیم با سطوح آلوده به باکتری  انتقال می یابد و تا کنون باعث مرگ میلیون ها انسان در سراسر جهان شده است.

red تب هموراژیک OMSK  Omsk Hemorrhagic Fever

 یک عامل ویروسی باعث انتقال این بیماری است که از طریق جوندگان و یا از طریق جلبک ها و بذرها انتقال می یابد. این بیماری در سیبری بیشتر گزارش شده است. بیماری از طریق تماس مستقیم با سطوح آلوده و یا در صورت گازگرفتگی موش اتفاق می افتد.

archdischild 2021 negindashtامروزه با آنتی بیوتیک های پیشرفته به درمان بیماری می پردازند ولی در صورتی که درمان به سرعت انجام نگیرد باعث مرگ انسان می شود . این بیماری در مناطق آسیا، آفریقا و ایالات متحده گزارش شده است.

red تب گازگرفتگی Rat-Bite Fever

این بیماری از طریق موش RAT  نروژی به انسان و سایر حیوانات خانگی انتقال می یابد و یک عامل باکتریایی باعث این بیماری بوده که در سراسر جهان این بیماری گزارش شده است. نوشیدن و خوردن مواد آلوده به ادرار و فضله های موش ها و  یا گازگرفتگی و ایجاد زخم بر روی پوست  می تواند باکتری را به بدن فرد انتقال می دهد.

red تولارمی Tularemia

Tularemia 297 × 170 بیماری تولارمیعامل انتقال بیماری، باکتریایی است که انسان و حتی سایر حیوانات را درگیر می کند از جمله جوندگان وحشی، سنجاب، خرگوش و موش که در صورت پیشرفت بیماری باعث مرگ آن ها می شود.

 گسترش بیماری در انسان از طریق معدوم کردن لاشه حیوانات آلوده به این باکتری، گزش انسان توسط حشره   کنه  ، مگس های خونخوار و سایر حشرات عامل انتقال بیماری می باشد از طرفی خوردن و نوشیدن آب و غذای آلوده و یا تنفس در محیط آلوده عامل انتقال بیماری از راه تنفس می باشد.

مبارزه با موش در شرایط پاندمی کرونا ویروس

با توجه به شیوع ویروس کرونا ، شرکت نگین دشت تمامی تمهیدات لازم جهت حفظ بهداشت فردی اکیپ اعزامی به محل جهت مبارزه با موش اعم از ماسک - دستکش - لباس مخصوص - چکمه و ... را به صورت کامل رعایت می نماید و از طرفی تجهیزات سمپاشی مانند دستگاه سمپاش و سایر ابزارها قبل و بعد سمپاشی با مواد ضدعفونی ضد ویروس کرونا ، در جهت حفظ سلامت مشتریان ضدعفونی می شود در حال حاضر با شرایط پیش آمده به دلیل تعطیلی بسیاری از کافه ها ، رستوران ها ، تالارها و ... منابع غذایی کافی برای تغذیه جوندگان از جمله موش ها در شهرها کاهش پیدا کرده و از طرفی با سرد شدن هوا موش جهت دسترسی به محلی برای استقرار و دسترسی به منابع غذایی به داخل منازل و محل سکونت انسان پناه می برد به همین دلیل در حال حاضر گزارش های مشاهده موش در منازل بسیار افزایش یافته است در نتیجه کارشناسان ما در جهت ریشه کنی ، مبارزه و سمپاشی موش اقدامات لازم را به عمل می آورند و کلیه محل های ورودی و خروجی موش به داخل محل سکونت انسان را بررسی کرده و کلیه روش های لازم جهت بستن مسیرها را به مشتریان آموزش می دهند تا در جهت بهسازی محیط اقدامات مؤثر و لازم انجام گیرد.


منبع مقاله: شرکت نگین دشت
طبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع مقاله ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد!
logo sampashi

مشاوره رایگان

021-88330133


تمام نقاط تهران و کرج

درباره شرکت نگین دشت

شرکت مهندسی نگین دشت با بیش از 30 سال تجربه به صورت تخصصی در زمینه خدمات سمپاشی حشرات، طعمه گذاری انواع موش و مبارزه با آفات خانگی و صنعتی مانند، سوسک، ساس، پشه، موریانه، کنه، مورچه، کک، موش و... با افتخار در خدمت هموطنان عزیزمان می‌باشد.

در ارتباط باشید:

logo-samandehi