تلفن تماس : 88330133      09124540649

شناخت بیماری های انتقال یافته از موش به انسان

با توجه تحقیقات مرکز کنترل بیماریها (CDC) ، موش بیماری های متعددی را در سراسر جهان به انسان انتقال می دهند که این بیماری ها به طور مستقیم به انسان انتقال می یابد. روش های انتقال بیماری از طریق تماس با ادرار و فضله موش، گازگرفتگی انسان توسط موش ، تماس با سطوحی که موش با آن تماس داشته و ... به صورت مستقیم می باشد با این حال موش ها به صورت غیر مستقیم نیز بیماری را انتقال می دهند مثلاً از طریق کنه ، کک و سایر حشراتی که در بدن موش ها زندگی و تغذیه دارند و عفونت را به انسان انتقال می دهند این بیماری ها عبارتند است از:

lyme symptoms  875 × 310 بیماری لایم red بیماری لایم Lyme Disease

red تب کلرادو  Colorado Tick Fever

red بابسیوسیز  Babesiosis

red ریکتزیا  Rickettsialpox   

 mouse بیماری های که از طریق موش به انسان انتقال می یابد عبارتند از :

red هانتا ویروس Hantavirus Pulmonary Syndrome

Hanta Virus Infection negindashtاین بیماری ویروسی ناشی از موش بیشتر در جنوب و شمال آمریکا گزارش شده است. هانتا ویروس بیماری است که زندگی انسان را تهدید می کند و عامل انتقال آن ویروسی است که از طریق جوندگان به خصوص موش آهویی منتقل می شود که از طریق ادرار و فضله های آنها انتقال می یابد. این ویروس خود جونده را بیمار نمی کند ولی انسان ها در صورت تماس  با گرد و غبار لانه موشها و یا تماس با ادرار و فضله های ناشی از موش این ویروس به بدنشان منتقل می شود و یا در صورتی که گازگرفتگی قسمتی از بدن انسان توسط موش صورت گیرد که این اغلب اتفاق نمی افتد. این ویروس از یک انسان به انسان دیگر سرایت نمی کند. از نوامبر سال 2012 ده مورد انتقال هانتاویروس به انسان گزارش شده است که تنها 3 مورد از آن منجر به مرگ شده است.

علائم اولیه این بیماری شامل تب و لرز، دردهای عضلانی و در صورت پیشرفت کردن علائمی نظیر سرفه های خشک ، سردرد، تنگی نفس، تهوع و استفراغ ، بی قراری و ... را با خود به همراه خواهد داشت.

درمان آن شامل تنفس از طریق لوله و دستگاه، اکسیژن ، دارو ribavin برای درمان بیماری کلیوی که تا حد امکان ریسک خطر مرگ را کاهش دهیم.

لازم به ذکر است موش های پاسفید هم می توانند عامل انتقال این ویروس باشند و نوع دیگری از هانتا ویروس به نام Black creek از طریق موش پنبه ای در جنوب آمریکا یافت گردیده است.

  مشاوره و سفارش سمپاشی و طعمه گذاری موش تحت نظر وزارت بهداشت

  لطفا در ساعات اداری تماس حاصل فرمایید.
88330133 کلیک کنید

red سالمونلا Salmonellosis

Rickettsialpox 708 × 484 ریکتزیاسالمونلا یک بیماری باکتریایی است که در سراسر جهان گزارش شده است که از موش و سایر جوندگان به انسان منتقل می شود . علائم بیماری در انسان شامل تب، گرفتگی عضله شکمی و اسهال بوده و تا 7 روز نیز طول می کشد. کودکان و افراد سالخورده بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند. در سال های اخیر شیوع چند نوع سالمونلا توسط جوندگان گزارش شده است که از طریق رت ها  و موش هایی که  بیشتر از خزندگان تغذیه می کنند منتقل می شود.

red تب لاسا Lassa Fever

انتقال از طریق جوندگان صورت می گیردو مجموعه ای از گونه های مختلف رت ها عامل انتقال بیماری ویروسی هستند و بیشتر در غرب آفریقا گزارش شده است.

گسترش بیماری از طریق نفس کشیدن در گرد و غبار آلوده به ادرار و فضله جوندگان و یا از طریق تماس مستقیم با آن ها و یا تماس با سطوحی که با آنها در ارتباط بوده است، صورت می گیرد. از طرفی خوردن غذا و آب آلوده به این ویروس نیز عامل انتقال بیماری می باشد.انتقال بیماری اغلب از طریق گاز گرفتن موش صورت نمی گیرد. این بیماری از یک فرد به فرد دیگر قابل انتقال است.

red تب هموراژیک با سندرم کلیوی Hemorrhagic Fever with Renal Syndrome

Hemorrhagic Fever with Renal Syndrome negindasht

 عامل انتقال دهنده آن ویروسی است که از جوندگانی مانند موش های صحرایی، موش نروژی ، قهوه ای و موش صحرایی زرد این بیماری را انتقال می یابد و این بیماری در شرق آسیا، روسیه، کره، اسکاندیناوی و اروپای غربی و ... گزارش شده است.

گسترش بیماری از طریق نفس کشیدن در فضای تجمع موش ها و یا تماس با ادرار و فضله ها و یا سطوحی که در تماس با موش بوده باعث انتقال بیماری می شود . این بیماری از یک فرد به فرد دیگر قابل انتقال بوده ولی قابل ذکر است این بیماری بسیار نادر است.

red لپتوسپیروسیز Leptospirosis

از طریق جوندگان و سایر حیوانات انتقال می یابد و عامل آن باکتری می باشد و در سراسر جهان گزارش شده است.در اثر خوردن و آشامیدن مواد آلوده شده توسط جوندگان بیماری را انتقال می دهد. از طرفی از طریق تماس پوستی مستقیم با محل تماس جوندگان و یا از طریق تنفس از طریق گرد و غبار باکتری وارد بدن شخص می شود.

red مننژیت لیمفوسیت کوریو Lymphocytic Chorio-meningitis) LCM)

از طریق جوندگان بخصوص موش های خانگی انتقال یافته و یک عامل ویروسی است که در سراسر جهان گزارش شده است. در اثر نفس کشیدن در گرد و غبار ناشی از محل آلوده به ادرار و فضله موش و یا تماس مستقیم با سطوحی که آلوده به فضله یا ادرار آن هاست انتقال بیماری صورت می گیرد ولی از طریق گازگرفتگی صورت نمی گیرد.

red طاعون Plague

Plague negindasht

این بیماری بر انسان و سایر پستانداران اثرگذار می باشد. عامل انتقال بیماری یک باکتری به نام Yersinia Pestis بوده که از طریق جوندگان مانند سنجاب های وحشی ، خرگوش، موش صحرایی و سنجاب روباهی و انواع سنجاب های دیگر انتقال می یابد یا از طرفی در اثر گزش کنه هاو یا کک های آلوده ای که در بدن آن ها زندگی می کند و حامل بیماری طاعون بوده بیماری را به فرد انتقال می دهند.

این بیماری در آسیا، آفریقا و آمریکا گزارش شده است.  از طریق تماس مستقیم با سطوح آلوده نیز بیماری انتقال می یابد و تا کنون باعث مرگ میلیون ها انسان در سراسر جهان شده است.

red تب هموراژیک OMSK  Omsk Hemorrhagic Fever

 یک عامل ویروسی عامل انتقال این بیماری است که از طریق جوندگان و یا از طریق جلبک ها و بذرها انتقال می یابد. این بیماری در سیبری بیشتر گزارش شده است. از طریق تماس مستقیم با سطوح آلوده و  یا در صورت گازگرفتگی موش اتفاق می افتد.

archdischild 2021 negindashtامروزه با آنتی بیوتیک های پیشرفته به درمان طاعون می پردازند ولی در صورتی که درمان به سرعت انجام نگیرد باعث مرگ انسان می شود . این بیماری در مناطق آسیا، آفریقا و ایالات متحده گزارش شده است.

red تب گازگرفتگی Rat-Bite Fever

از طریق موش RAT  نروژی و حیوانات خانگی انتقال می یابد و یک عامل باکتریایی عامل بیماری بوده که در سراسر جهان گزارش شده است. نوشیدن و خوردن مواد آلوده به ادرار و فضله های موش ها و  یا گازگرفتگی و ایجاد زخم بر روی پوست باکتری را به بدن فرد انتقال می دهد.

red تولارمی Tularemia

Tularemia 297 × 170 بیماری تولارمیعامل انتقال بیماری، باکتریایی است که انسان و حتی حیوانات را درگیر می کند از جمله جوندگان وحشی ، سنجاب و خرگوش و موش که در صورت پیشرفت بیماری باعث مرگ آنها می شود.

 گسترش بیماری در انسان از طریق معدوم کردن لاشه حیوانات آلوده، گزش انسان توسط حشره کنه ، مگس های خونخوار و سایر حشرات عامل انتقال بیماری بوده از طرفی خوردن و نوشیدن آب و غذای آلوده و یا تنفس در محیط آلوده عامل انتقال بیماری از راه تنفس می باشد.

 

 

مبارزه با موش در شرایط پاندمی کرونا ویروس

با توجه به شیوع ویروس کرونا ، شرکت نگین دشت تمامی تمهیدات لازم جهت حفظ بهداشت فردی اکیپ اعزامی به محل جهت مبارزه با موش اعم از ماسک - دستکش - لباس مخصوص - چکمه و ... را به صورت کامل رعایت می نماید و از طرفی تجهیزات سمپاشی مانند دستگاه سمپاش قبل و بعد سمپاشی با مواد ضدعفونی ضد ویروس کرونا ، در جهت حفظ سلامت مشتریان ضدعفونی می شود در حال حاضر با شرایط پیش آمده به دلیل تعطیلی بسیاری از کافه ها ، رستوران ها ، تالارها و ... منابع غذایی کافی برای تغذیه جوندگان از جمله موش ها در شهرها کاهش پیدا کرده و از طرفی با سرد شدن هوا موش جهت دسترسی به محلی برای استقرار و دسترسی به منابع غذایی به داخل منازل و محل سکونت انسان پناه می برد به همین دلیل در حال حاضر گزارش های مشاهده موش در منازل بسیار افزایش یافته است در نتیجه کارشناسان ما در جهت ریشه کنی ، مبارزه و سمپاشی موش اقدامات لازم را به عمل می آورند و کلیه محل های ورودی و خروجی موش به داخل محل سکونت انسان را بررسی کرده و کلیه روش های لازم جهت بستن مسیرها را به مشتریان آموزش می دهند تا در جهت بهسازی محیط اقدامات مؤثر و لازم انجام گیرد.


منبع مقاله: شرکت نگین دشت
طبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع مقاله ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد!

نظرات (1)

5 از 5 براساس 1 رای
هنوز نظری ارسال نشده است
این نظر توسط مدیر سایت کمینه شده است

بسیار سایت علمی و خوبی دارید ممنون از بابت این مطالب آموزنده.

  1. 5 / 5

  1. بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید )
رتبه دهید:
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت


درباره شرکت نگین دشت

شرکت مهندسی نگین دشت با بیش از ربع قرن تجربه به صورت تخصصی در زمینه خدمات سمپاشی حشرات ، طعمه گذاری انواع موش و مبارزه با آفات خانگی و صنعتی مانند ،سوسک ، ساس ، پشه ، موریانه ، کنه ، مورچه ، کک ، موش و...  با افتخار در خدمت هموطنان عزیزمان می باشد.

در ارتباط باشید :

    

اطلاعات تماس

شما میتوانید هم اکنون سوالات مربوط به ضد عفونی و سمپاشی حشرات را به طور مستقیم با کارشناس نگین دشت مطرح فرمایید.

 این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
 logo-samandehi
 

ارتباط با ما

ارتباط مستقیم با کارشناسان ما در شبکه های اجتماعی